Reklam
Reklam

Karanfil Yağı’nın 23 Şaşırtıcı Faydası

  • 27 Aralık 2017
  • Karanfil Yağı’nın 23 Şaşırtıcı Faydası için yorumlar kapalı
  • 7.613 kez görüntülendi.

Karanfil Yağı’nın 23 Şaşırtıcı Faydası

Karanfil yağının faydaları, antimikrobiyal, antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özelliklere bağlanabilir. Bu yağ cilt sorunları, diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım , baş ağrısı , stres ve kan lekeleri gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır. Karanfil yağının en önemli ve yaygın kullanımı diş bakımı içindir. Çeşitli diş macunları, ağız gargaraları ve ağız bakımı ilaçları için bu yağ önemlidir.

Karanfil, çeşitli tıbbi özelliklere sahip bir çiçek tomurcuğu üreten, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Genellikle karanfil tomurcuğu denir. Bir mil ve bir baş vardır ve bu nedenle, çivi anlamına Latince adı clavus dur. Karanfil, eski Hint ve Çin medeniyetlerinde yoğun şekilde kullanıldı. Yedinci ve sekizinci yüzyıllarda Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştı. Şimdi bile, karanfil birçok Hint ve Çin mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Karanfil kalsiyum , hidroklorik asit, demir , fosfor , sodyum , potasyum ve A vitamini ve C vitamini gibi mineraller bakımından zengindir .

karanfil yağı

Karanfil Yağının Sağlığa Faydaları

Öncelikle dişhekimliği konuları için bilinmesine rağmen yararları bununla sınırlı değildir. Bu güçlü yağ, aşağıda listelenen birden fazla yolla sizin için harikalar yaratabilir.

Karanfil Yağı Enfeksiyonları Tedavi Ediyor

Antiseptik özelliklerinden dolayı, karanfil yağı yara, kesik, uyuz, atlet ayağı, mantar enfeksiyonları, çürükler , dikenli ısı ve diğer yaralanmalar için çok faydalıdır. Ayrıca böcek ısırıkları ve sokmalarının tedavisinde de kullanılabilir. Doğada çok güçlüdür ve her zaman seyreltilmiş bir biçimde kullanılmalıdır ve hassas ciltli insanlar tarafından dikkatli kullanılmalıdır.

Karanfil Yağının Diş Bakımında Önemi

Karanfil yağının en belirgin  kullanımı diş bakımı içindir. Yağın mikrop öldürücü özellikleri, diş ağrısı, diş ağrıları ve ağız ülserlerini gidermek için çok etkili olmaktadır. Uzun yıllardır dişhekimliğinde kullanılan öjenol içerir. Seyreltilmiş karanfil yağı ile boğaz ağrısı ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağın karakteristik kokusu da ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Karanfil kavitelere karşı da etkilidir ve geleneksel olarak Hindistan’daher gün uyumadan önce, oyuklu damlalar içeren küçük bir pamuklu top boşluğu olan dişin ucuna konur. Boşluk birkaç gün içinde kaybolur. Sonuç olarak, karanfil yağı, ağız gargaraları ve diş macunu da dahil olmak üzere çok sayıda dişçilik ürününe ve ilacına eklenir. Diş hekimleri aynı zamanda karanlık kanala geçici bir alternatif olarak beyaz bir dolgu malzemesi hazırlamak için karanfil yağını çinko oksit ile karıştırırlar. Ancak dikkatli olun, çok güçlüdür ve yanlış kullanıldığında ağzınızda yanmalara neden olabilir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar ve karanfil yağı gücüne dikkatle bakılması, diş çıkaran bebekler üzerinde yatıştırıcı bir bez olarak kullanıldı  . Yağın antiseptik ve yatıştırıcı nitelikleri ağrıyı hafifletebilir ve rahatsızlığı azalttığından son derece seyreltik biçimde bir bebeğin diş etlerine uygulanabilir.

karanfil yağının yan etkileri

Cilt Bakımı

Karanfil yağı cilt bakımında , özellikle akne hastalarına önerilir. Etkileri, yağ, sıvı halde kullanıldığında ve temiz, kuru bir bez üzerine yayıldığında elde edilir. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kırışıklıklar, sarkma ciltleri ve gözler için yüz gençleşmesi gibi pek çok üründe bulacaksınız, çünkü sağlıksız cilt altında kan akışını artırabilir ve gençleşmesini sağlayacak canlandırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.

Karanfil Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Karanfil ve karanfil yağı  , bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlıdır  . Onların antivirütik özellikleri ve kanı temizleme özelliği, çok sayıda hastalığa karşı direnci arttırır, çünkü karanfil esansiyel yağı içindeki antioksidanlar, kalp rahatsızlıkları ve belirli kanser türleri gibi hastalıkların çoğuna neden olan tehlikeli serbest radikallerin vücudunu süpürürler .

Stresi Gideren Bir Etki!

Karanfil yağı doğada bir afrodizyaktır ve bu nedenle mükemmel bir stres giderici olarak kullanılır. Zihinde uyarıcı bir etkiye sahiptir ve zihinsel yorgunluğu ve yorulmayı kaldırır. Uygun miktarda yutulduğunda zihni tazeler ve beyin işlevini harekete geçirir. Ayrıca uykuyu uyandırır ve uykusuzluğayakalanan hastalar için faydalıdır. Aynı zamanda hafıza kaybı , depresyon ve kaygı gibi sinirsel bozuklukların tedavisinde de yararlıdır.

Baş Ağrısını Ortadan Kaldırır

Karanfil yağı, tuzla karıştırıldığında ve alında uygulandığında soğutma etkisi verir ve baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. İçinde anti-inflamatuar ajanlar olan birçok flavonoid bulunur. Tapınaklara veya boynuna topikal olarak uygulandığında, anti-inflamatuar özellik, çoğunlukla baş ağrısı yaratan iltihaplanmayı veya gerginliği hafifletir. Aynı nedenle, karanfil yağı, ağrılı yangı ve şişmelerden biraz rahatlama sağlamak için eklem ve aşırı işlenmiş kaslar gibi vücudun diğer bölgelerinde bir ağrı kesici olarak kullanılır.

Solunum Problemlerine İyi Geliyor

Karanfil yağı soğutma ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir  ve sıklıkla burun geçişini temizlemek için kullanılır. Bu balgam söktürücü, öksürük, soğuk algınlığı, bronşit , astım, sinüzit ve tüberküloz gibi çeşitli solunum bozuklukları için yararlı bir tedavidir. Boğaz ağrısı yatıştırmak için bir karanfil tomurcuğunun çiğnenmesi önerilir.

Göz Enfeksiyonları İçin Çözüm

Karanfil ve karanfil yağı çok etkilidir.  Kirpikteki bir enflamasyondur ve çok sinir bozucu ve ağrılı bir durum olabilir. Gözün çalışması zorlaşır. Ayrıca, antibakteriyel özelliklerinden ötürü diğer göz enfeksiyonlarının önleyici olduğu da gösterilmiştir.

Duyu Güçlendirmede Etkili

Sıcak olarak hazırlanan karanfil yağı ve susam yağı karışımı, kulaklar için iyi bir çözümdür. Karanfil çiçeği, bu zaten güçlü olan uçucu yağın yararlı katkı maddesinin kaynağıdır.

Hazımsızlığı tedavi eder

Karanfil yağı geleneksel olarak hıçkırık, hazımsızlık, bulantı hastalığı ve gaz gibi mide ile ilgili problemlerin tedavisinde etkili olmuştur. Bu nedenle, karanfil birçok Hint yemeklerine eklenen en önemli baharatlardan biridir.

Mide bulantısını azaltır

Karanfil yağı, mide bulantısını ve kusmayı azaltmada faydalıdır ve genellikle hastalık ve rahatsızlık için kullanılır. Aromaterapide zaman zaman kullanmanız veya uzun süre solumak için gece yastığa topikal olarak uygulamanız olumlu etkilere neden olabilir.

Kan dolaşımını arttırır

Karanfil yağı kan dolaşımını arttırarak ve vücut ısısını düşürerek vücudun metabolizmasını arttırır. Kan dolaşımında bir artış, tipik olarak baş ağrılarıyla ilişkili bir problem olan kan damarlarındaki gerginliğin azalması anlamına gelir. Ayrıca, artan dolaşım, metabolizmayı arttıran ve organ verimliliğini arttıran kan ve organ sistemlerinin oksijenasyonunu arttırır. Son olarak, diyabet açısından artmış kan akışı, bu korkunç hastalığın, en büyük komplikasyonlara, amputasyonlara ve hatta ölüme yol açabilecek en tehlikeli yan etkilerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Eugenol,  kan dolaşımının uyarılmasına neden olan karanfil uçucu yağdaki aktif bileşentir .

Kanı toksinlerden Arındırır

Karanfil yağı kanın temizlenmesinde yardımcı olur; çalışmalar, aromaekstraktlarının   kandaki toksisiteyi azaltabildiğini ve vücuttaki antioksidan aktiviteyi tetikleyebileceğini, böylece bağışıklık sistemini ve trombositleri arıttığını gösterdi.

Erken Boşalımı Önler

Bir araştırma, karanfenin  erken boşalmanın tedavisi için yararlı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu sonuçların teyit edilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Kolera tedavisinde etkilidir

Birçok tıp uygulayıcısı tarafından yapılan çalışmalar, karanfil yağının kolera tedavisinde yararlı olduğunu ileri sürdü.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Kan temizlemesi ile birlikte, karanfil yağı kan şekerinin seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur  ve diyabet hastalarına çok  faydalı olur. Çalışmalar, karanfil yağı vücudun sistemlerinde hareket ederken, yemek sonrası insülin ve glukoz cevap mekanizmalarının daha fazla düzenlendiğini göstermiştir. Bu öncelikle baharat bitkileri bakımından en yüksek oranlardan biri olan fenol konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır.

Kanseri Önlüyor

Birçok kişi, karanfil yağının kanseri önlemede ve tedavi etmede faydalı olduğuna inanılıyor.Kesin olan bir çalışma olmamakla birlikte karanfil yağının kanser üzerindeki araştırma devam ediyor.

Karanfil Yağı’nın Diğer Kullanımları

Böcek Kovucu: Karanfil yağı, böcek itici ve böcek kovucu mumlarda bir bileşen olarak yaygın olarak kullanılır; çünkü buhar birçok böcek koku duyusu için çok güçlüdür. Geleneksel olarak, birkaç damla karanfil yağı, böcekleri uzak tutmak için gece yataklara yerleştirildi.

Kozmetik: Karanfil yağı genellikle kozmetik kremlerde ve losyonlarda bulunur ve sıklıkla ağrıdan ve stresden kurtulmayı sağlayan iyi bir masaj yağı olarak bilinir.

Karanfil sigaraları: Geleneksel olarak karanfil Endonezya’da sigaraya eklenmesine rağmen, sigara üretmede karanfil kullanımı tüm dünyada yeni bir trend. Sigara içenlerin yanlışlıkla ,karanfil sigarasındaki doğal unsurların zararlı etkileri azaltmasına karşın, karanfil sigaranın hala kanserojen olması nedeniyle, karanfilin sayısız sağlık faydasının sigara içiminin olumsuz etkilerini geçersizleştireceğini düşünüyorlar.

Lezzet verici özelliği: Karanfil sindirim özelliklerinden faydalanmak için çalışıyoruz yanı sıra, esansiyel yağ da eklenir. Gıda nedeniyle zengin lezzet öğeleri içinde yer alır. Hint yemeklerine çok sayıda eklenir. Turşu , soslar, baharat kek ve birçok kültürel gıdalar yer alır.

Sabun: Güçlü aroması, yatıştırıcı etkisi ve antiseptik özellikleri nedeniyle, karanfil yağı sabunlarda aktif madde olarak sıklıkla eklenir.

Parfümler: Karanfil yağı, güçlü ve eşsiz aromasıyla parfüm yapımında da kullanılır.

Aromaterapi:  Karanfil yağı , fesleğen esans yağı , biberiye esans yağı, gül yağı, tarçın uçucu yağı, greyfurt esans yağı , limon esans yağı, hindistan özü yağı, nane esansiyel yağı, turuncu esans yağı , lavanta esansiyel yağı , ve sardunya esansiyel yağı . Bu, karanfil yağı aromaterapi ve diğer bitkisel kombinasyonlarda popüler bir unsur yapar.

 

Karanfil Yağı Yan Etkileri

Karanfil yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır, çünkü küçük miktarları bile çok güçlüdür ve uygulama ya da yutmadan önce seyreltilmelidir. Eugenol (karanfil esansiyel yağı ana kısmı) çok yaygın olmadığından, bazı insanlar bir anda aynı anda fazla miktarda alındıklarında şiddetli alerjileri keşfederler. Daha önce hiç kullanmadıysanız az miktarda esansiyel yağ kullanın.

Dahası, karanfil yağının ön riskleri, çocuklarda en sık görülen bazı bağırsak rahatsızlığı ve en ciddi durumlarda bile böbrek ve karaciğer yetmezliği ile bağlantılıdır. Bu yağ kan şekerinin düşmesine neden olabilir, bu nedenle şeker hastaları dikkatli olmalıdır. Gebelerin ve emzirenlerin karanfil yağı kullanmamaları gerekir çünkü bu güçlü bileşiğin anne sütüne geçip geçmediği belli değil. Diyet veya beslenme takviyesinde yapılan değişiklikler gibi, günlük ya da haftalık rejimlere uygulama öncesi ya da günlük ya da haftalık rejime eklemeden önce bir doktora danışmak en iyisidir.

Diş ağrısı için karanfil yağı nasıl kullanılır?

Bir  miktar pamuk alın ve biraz karanfil yağı dökün. Sonra, onu incitmekte olan dişe karşı tutun. Birkaç dakika içinde diş uyuşmuş olacak. Bu yağın bir diş ağrısı üzerindeki etkisi hemen hemen ortaya çıkar ve yapmak çok kolaydır. Karanfil yağının anti-inflamatuar ve analjezik yapısı, mükemmel bir topikal ajandır ve aynı zamanda enfeksiyonu azaltmaya ve bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olabilir.

Karanfil yağı nasıl kullanılır?

Düzeltmeye çalıştığınız hastalığa bağlı olarak, karanfil yağı çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Örneğin, topik olarak, bu yağı az miktarda ağrıtan bir diş üzerine uygulayabilirsiniz; ayrıca karanfil yağı ile bal veya başka bir taşıyıcı yağ karıştırabilir ve topikal olarak cilde uygulayabilirsiniz. Bu, yaraların iyileşmesine ve lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Eğer karanfil yağı ile bağırsak temizliği yapmak istiyorsanız, az miktar tüketebilirsiniz, ancak bunu doktorun gözetiminde yapmak en iyisidir.

Karanfil yağı iyi neye yarar?

Karanfil yağı doğal bir iyileştirici ajan olarak epeyce şey için iyidir. Vücuttaki topikal ağrı söz konusu olduğunda, uyuşturucu madde olabilir ve ayrıca ağrı ve iltihabı hafifletir. Karanfil yağı ağrıyı azaltmak için diş ağrılarında kullanılabilir ve oral enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir. Bir miktar antioksidan vardır, bu da az miktarda tüketilmesi veya cilde uygulamanın oksidatif stresini azaltması ve kronik hastalıkları önlemesi anlamına gelir.

Karanfil yağı ne işe yarar?

Karanfil yağı, anti-inflamatuar ve analjezik etkileri alanında birçok şeyi yapar. Birçok kişi akne ve diğer şiddetli cilt tahrişlerini gidermek ve bağırsaktaki bakteriyel enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olabileceği için bunu biliyor. Karanfil yağı, saç büyütme ve görünümü için iyidir ve uyuşma etkileri nedeniyle diş ağrısı için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca taşıyıcı yağlar ile karıştırılabilir ve cildi nemlendirmek için yüz yıkama olarak kullanılabilir.

Öjenik yağ nedir?

Öjenik yağ temelde karanfil yağı için gerekli bir yağtır. Soluk, sarı veya renksiz bir sıvıdır ve karanfil yağı ile kimyasal olarak ayrılabilir. Defne yaprağı ve tarçın uçucu yağında da bulunur. Öjenol olarak da bilinen, genellikle antiseptik ve anestetik bir madde olarak kullanılır. Bununla birlikte, diğer yağlarda seyreltilmediğinde yüksek konsantrasyonu nedeniyle, büyük miktarlarda tüketildiğinde karaciğer için zararlı olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ