Reklam
Reklam

Kanserle Mücadele Eden 10 Muhteşem Besin

  • 03 Şubat 2018
  • Kanserle Mücadele Eden 10 Muhteşem Besin için yorumlar kapalı
  • 161 kez görüntülendi.

Kanserle Mücadele Eden 10 Muhteşem Besin

Kanser, çeşitli şekillerde vücuda zarar veren anormal hücrelerin büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Göğüs, deri, yumurtalık, akciğer, pankreas, kolon, prostat ve lenfoma gibi 100’den fazla kanser çeşidi vardır. Her kanser farklı belirtilere sahiptir.

Amerikan Kanser Derneği’ne göre kanser ABD’de ve Amerika Birleşik Devletleri Kanser İstatistikleri: 1999-2011 İnsidans ve Ölüm Web Tabanlı Rapora göre en ölüm nedeninin en sık nedenidir. 575.000’den fazla kişi kanserden ve 1.5 milyondan fazla kişinin ölümünden ABD’de her yıl vakalar teşhis edilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, yeni kanser vakalarının önümüzdeki 15-20 yıl içinde yüzde 70 oranında artması bekleniyor.

Yaşlanma, aşırı sigara kullanımı, aşırı alkol alımı, aşırı güneş ışığına maruz kalma, obezite, zararlı kimyasallara maruz kalma ve ikinci el duman ve genetik gibi kanser riskinizi artıran birkaç faktör vardır.

Bazı çevresel faktörleri kontrol edemiyorsanız da, sağlıklı diyet ve yaşam tarzı seçimleri yaparak kanser riskinizi azaltabilirsiniz.

İyi planlanmış bir diyet birçok kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Aslında, antioksidanlar ve fitokimyasal maddeler açısından zengin anti-kanser yararları sunan birçok süper gıdalar bulunmaktadır.

Kanserle savaşan en iyi 10 süper besin

brokoli-1

Brokoli

Kanser riskini azaltmak için brokoli yiyin. Bu turpgil sebzede, vücutta koruyucu enzimler üreten glukosinolatlar denilen bileşikler bulunur.

Bu enzimlerin birisi, kansere neden olan kimyasal maddelerin yıkanması yoluyla kanser riskini azaltmaya yardımcı olan sulofaphan’dır. Sulforaphane aynı zamanda tümör büyümesine yardımcı olan kanser kök hücrelerini hedef alır.

Oregon State Üniversitesi’ndeki Linus Pauling Enstitüsündeki bilim adamları tarafından yapılan 2011 yılı bir araştırmasında, brokoli’deki sulforafanın kanseri önlemesine yardımcı olduğu sonucuna varılmıştır.

Brokoli, ağız, göğüs, karaciğer, akciğer, mesane, özofagus ve mide kanserlerine karşı korunmada etkilidir.

Haftada 2 veya 3 kere haşlanmış veya buharda pişirilmiş yaklaşık 2 su bardağı brokoli yiyin.

indir

2. Yeşil Çay

 

Yeşil çay, çeşitli kanser riskini azaltmaya yardımcı olan popüler bir içecektir. Yeşil çayda bulunan, kateşinler, ksantin türevleri, epigallokateşin-3-gallat (EGCG) ve epikateşin gibi bileşikler, kanserli hücrelerin gelişimini önlemeye yardımcı olur. Yeşil çay, serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önlemeye bile yardımcı olur.

Yeşil çay, Çin Tıbbı dergisinde yayınlanan yeşil çay ve kanser önleme çalışmalarının 2008 yılı gözden geçirmesine göre gastrointestinal, göğüs, akciğer ve prostat kanserleri üzerindeki koruyucu etkileri gösteriyor. Bununla birlikte, daha prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.

Anti-kanser yararlarını toplayabilmek için günde 3-4 bardak yeşil çay için. Hatta doktorunuza danıştıktan sonra yeşil çay ekstrelerini alabilirsiniz. Kanseri yenmek için yeşil çay diyoruz.

domat

3. Domates

Bu sulu sebze likopenin iyi bir kaynağı, kanserle mücadeleye yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Likopen bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücreleri hasardan korur.

Ayrıca anormal hücre çoğalmasını durdurur. Buna ek olarak, vücudun serbest radikal hasarını önleyen iyi bir A, C ve E vitamin kaynağıdır.

Beslenme Bilim ve D vitamini Dergisi’nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmada, araştırmacılar, ham ve pişirilmiş daha fazla domates ve domates ürünü yiyen erkeklerin prostat kanseri geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu buldular.

Domatesler endometriyal, göğüs, akciğer ve mide kanseri riskini azaltmada da etkilidir.

Her gün 1 bardak dilim domates yiyin. Kansere karşı maksimum faydalar sağlamak için domates sosunu, salça ve suyu da diyetinize ekleyin.

maxresdefault

4. Yaban Mersini

Yaban mersini, kanserle mücadele eden phytonutrientler ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu meyveler, hücrelere zarar verebilecek ve kanser dahil hastalıklara yol açabilen serbest radikalleri nötralize eder. Aynı zamanda kanser riskini azaltmada yardımcı olan vitaminler C ve K, manganez ve diyet lifi içerirler.

Medicinal Chemistry dergisinde yer alan Antikanser Ajanlar’da yayınlanan 2013 tarihli bir çalışma, yaban mersini anti kanserli meyve olarak desteklemektedir. Aynı zamanda, yaban mersini kanser önleme yeteneğini vurgulamak için daha preklinik çalışmalar yapılması gerektiğini de belirtmektedir.

Bu çilekler, ağız, yumurtalık, kolon, karaciğer, prostat, akciğer, cilt ve göğüs dahil olmak üzere kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kanser karşıtı yararlar elde etmek için günlük ½ ila 1 fincan taze veya dondurulmuş yaban mersini yiyin.

Zencefil-çayı-sinüsleri-temizler-sinüzite-iyi-gelir.

5. Zencefil

 

Zencefil ayrıca kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olur. Onun antioksidan özelliği kanserli hücrelerin büyümesini engeller.

BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde yayınlanan 2007 yılı çalışmaları, zencefilin yumurtalık kanseri ile mücadele kabiliyetini göstermektedir. Kanserin yayılmasını engelleyerek, yayılma yeteneğini kısıtlayarak çalışır.

Ayrıca British Journal of Nutrition’da yayınlanan 2012’de yapılan bir araştırmada, zencefilin prostat kanserini önlemede etkili olduğu bulundu.

Bu superfood aynı zamanda kolorektal, akciğer, göğüs, deri ve pankreas kanserlerinin başlamasını önleyebilir.

Her gün 2-3 bardak zencefil çayı için zencefiyi ekleyin. Bir ek almayı tercih ederseniz, önce daima doktorunuza danışın.

sarimsak

6. Sarımsak

 

Sarımsak, çeşitli kanser riskini azaltmak için yararlı olabilecek, arjinin, oligosakaritler, flavonoidler ve selenyum yanı sıra sülfür gibi bileşenleri içerir. Düzenli sarımsak alımı, kanserli hücre büyümesinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği tarafından yürütülen 2013 yılındaki bir araştırmada, çiğ sarımsak alımı ile akciğer kanseri arasında koruyucu bir ilişki olduğu sonucuna varıldı.

Ayrıca, American Society for Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan 2000 yılındaki bir çalışmada, çiğ veya pişmiş sarımsakların yüksek miktarda alınmasının mide ve kolorektal kanserlere karşı koruyucu bir etkisi olduğu belirtiliyor.

Kanser karşıtı yararlar için, çiğ ve pişmiş sarımsak  takviyelerden daha etkilidir. Öyleyse, bu ölümcül hastalığı önlemek için sarımsak yemeye başlayın.

organik-ispanak-39-41-B

7. Ispanak

 

Ispanak, kansere karşı korunmada önemli bir rol oynayan bir antioksidan olan zengin lutein kaynağıdır. Buna ek olarak ıspanaktaki zeaxanthin ve karotenoidler vücudunuzu serbest radikal hasardan korur. Ispanakta beta-karoten, vitamin A, folat ve lif de kanseri önlemede önemli bir rol oynamaktadır.

Bu koyu yeşil yapraklı sebzeyi düzenli olarak almanız ağız, yumurtalık, akciğer, endometriyal, kolorektal, özofagus ve mide kanserlerine karşı koruma sağlayabilir.

Haftada birkaç kez 1 fincan ıspanak yiyin. Ekleyin, salata, çorba, güler yüzlü veya karışık sebze suyuna ekleyin. Ispanak oksalik asitte vücuttaki demir ve kalsiyum emilimini önleyebileceğinden, ıspanak yerseniz bir bardak portakal suyu veya domates yiyin.

366x218-kas-erimesine-karsinar-1491769089446

8. Nar

Anti-kanser faydaları olan bir başka meyve  nar, iyi miktarda antioksidan içeren nar. Bu sulu meyvenin ayrıca fenoller, flavonoidler, antosiyaninler ve tanenler hücresel biyokimyayı modüle etmeye yardımcı olan bir karışımına da sahiptir.

Özellikle onun polifenolleri, kanser patogenezi ve progresyonunda yer alan çeşitli biyolojik olayları kontrol etmeye yardımcı olur. Nar, göğüs, kolon, karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskini azaltmada etkilidir.

ceviz

9. Ceviz

 

Kanser riskini azaltan bir diğer besin cevizdir. Bu sağlıklı kuruyemiş, antioksidan özelliklere sahip iyi miktarda polifenollar ve fitokimyasallar içerir. Ayrıca, ellagitanninler, gamma-tokoferol ve alfa-linolenik asit gibi anti-kanser bileşiklerinden zengindirler.

2012 Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü araştırması, cevizlerin hayvanlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca prostat ve cilt kanseri riskini de azaltabilirler.

Kansere karşı faydaları elde etmek için her gün 1 gr ceviz yiyin (7 kabuklu ceviz). Salatalara, çorbalara veya pürüzlere ceviz ekleyebilirsiniz.

Üzümün-göz-ve-görme-sağlığını-koruduğu-en-iyi-bilen-özelliklerinden-sadece-bir-tanesidir.-

10. Üzüm

Hem üzüm, hem de üzüm çekirdeği özleri, anti kanser faydaları sunan antioksidan resveratrol bakımından zengindir. Kanserin büyümesine neden olan bir proteinin eylemini engeller. Buna ek olarak, üzümlerin anti-inflamatuar özellikleri, kanserin iki ana nedeni olan kronik oksidatif stres ve kronik enflamasyonu önler.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan 2005 tarihli bir araştırmaya göre, muscadine üzümlerinden elde edilen polifenoller anti-kanser özellikleri sergiliyor.

Ayrıca, Journal of Nutrition’da yayınlanan 2009 yılı bir çalışması, hem üzüm hem de üzüm esaslı ürünlerin çeşitli anti-kanser ajanları için mükemmel kaynaklar olduğu sonucuna vardı.

Her gün bir bardak üzüm yiyin. Üzüm çekirdeği ekstresi almayı tercih ederseniz doğru dozaj için doktorunuza danışın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ