Reklam
Reklam

Kakao’nun Etkileyici Faydaları

  • 25 Aralık 2017
  • Kakao’nun Etkileyici Faydaları için yorumlar kapalı
  • 155 kez görüntülendi.

Kakao’nun Etkileyici Faydaları

Kakao’nun yararları yüksek tansiyon, kolesterol, obezite, kabızlık , şeker hastalığı , bronşiyal astım , kanser , kronik yorgunluk sendromu ve çeşitli nörodejeneratif hastalıklara iyi gelmesi yer almaktadır. Hızlı yara iyileşmesi , cilt bakımı için faydalıdır ve kardiyovasküler sağlık ve beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bakır eksikliğinin tedavisinde de kakao yardımcı olur . Duygu durum arttırıcı özelliklere sahiptir ve nörotoksisiteye karşı koruyucu etkiler bırakır.

Kakao Nedir?

Kakao çekirdeği, ” Tanrıların Yiyecekleri ” anlamına gelen Theobroma cacao olan Latince adı olan kakao ağacının mayalanmış tohumlarıdır . Amazon bölgesine ait ve anlamdan da anlaşılacağı üzere, Orta ve Güney Amerika’da tarihsel olarak çok önemli bir ürün olarak kabul edilir. Aslında yerli kabilelerin bir para birimi olarak kullanmasıyla bilinir.. Kakao ağacı yaklaşık 12-25 feet boyundadır ve tropik iklimlerde doğal olarak yetişir.

Kakao ağacının meyvesi, yaklaşık 20-40 kakao tohumu kümesini saran tatlı bir hamurla dolu bir poddur. Günümüzde dünya genelinde üretilmektedir. Hasatın yaklaşık% 40’ı Endonezya, Gana, Brezilya, Nijerya ve Kamerun ile birlikte genel üretime katkıda bulunarak Fildişi Sahili’nde yapılmaktadır. Çikolatanın üretimindeki köklü rolü ile birlikte , antik Maya ve Aztek medeniyetleri kıtalarını yönettiklerinden dolayı, kakaonun şifa ve tıbbi faydaları takdir edildi.

Kakao ve çikolata farklı terminolojilerdir. Kakao, ince öğütülmüş kakao çekirdeğinin az yağlı bileşenini belirtir. Kakao likörü veya kakao kütlesi olarak da bilinen bu bakla fasülye, aynı zamanda, kakao çekirdeğinde doğal olarak bulunan, süt olmayan , kakao yağı içerir . Kakao likörünün yaklaşık% 50-60’ı kakao yağından oluşur .

kakao-nedir

Besin Değeri

Kakao demir , magnezyum , kalsiyum , fosfor, bakır ve manganez gibi mineral bakımından zengindir . Aynı zamanda selenyum , potasyum ve çinko için iyi bir kaynaktır ve vücuda karbonhidrat, protein ve diyet lifleri sağlar . Buna ek olarak, içindeki kolesterol içeriği neredeyse önemsizdir. Kakao yağı, oleik asit ve doymuş yağlar gibi mono-doymamış yağların karışımı, yani stearik asit ve palmitik asit içerir.

Bu sadece bir suçluluk duygusundan çok daha fazlası!

Kakao Sağlık Faydaları

Kakao , anti-inflamatuar, anti-allerjik, anti-kanserojen ve antioksidan özelliklere sahiptir ve çok sayıda sağlık faydası sağlayarak olumlu etkiler göstermiştir .

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Flavonoid açısından zengin kakao kan basıncını düşürmede ve kan damarlarının esnekliğini arttırmada yardımcı olur . Araştırma bu konuda yapılan çalışmalar, kakao bazlı ürünler yerine siyah ve yeşil tüketen bir sonucu olarak sistolik ve diyastolik kan basıncında olumlu değişiklikler göstermiştir çay . Bu olumlu değişiklikler, nitrik oksit üretimini uyaran, kan damarlarının rahatlamasına yardımcı olan antioksidanların varlığına atfedilir . Ayrıca, bu, sağlıklı bir dolaşım sistemi sürdürmede yardımcı olur.

Beyin Sağlığını Geliştiriyor

Bilim adamları , flavonol bakımından zengin kakaonun sağlıklı bir beyin korumasına yardımcı olabileceğini  öne sürdü .

Bu nöroprotektif faydalar öğrenme ve bellek işlevleri üzerinde de olumlu etkilere sahip olabilir.

Bulgular , kakao bazlı ürünlerin tüketiminin beynin kan akışını arttırdığını ve vasküler rahatsızlıkları iyileştirmek için terapötik potansiyelinin kanıtını sağladığını savundu .

Kolesterol Dengeleri Dengeleri

Yapılan araştırmalara göre kakaoun sırasıyla hem glikoz hem de kolesterol seviyelerinde hipoglisemik ve hipokolesterolemik etkilere sahip olduğunu göstermiştir . İçindeki bir diyet ayrıca trigliseridlerde, LDL kolesterolünde ve glikoz düzeyinde bir azalma gösterdi. Ayrıca test deneklerinde sağlıklı HDL kolestrol seviyelerinde dikkate değer bir artış olduğunu göstermiştir.

Şeker hastalığını tedavi eder

Tüketim kakao insülin direnci ve glikoz iyileştirmede etkili olduğu gösterilmiştir . Bu da, vücuttaki şeker seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur .

Bir araştırma çalışması , diyabetik nefrotoksisite gibi uzun vadeli diyabetik komplikasyonların tedavisinde koruyucu antioksidan aktivite uyguladığını doğrulamıştır.

Kanseri Önlüyor

Kakao, normal sağlıklı hücrelerin büyümesini etkilemeksizin kanser hücrelerinin büyümesini önlemede yararlı etkiler gösterdi .

Çalışmalar , içerdiği flavonoller ve prosiyanidinlerin uyguladığı kimyasal önleyici ve anti-proliferatif özelliklerle ilgili kanıt sağlamıştır. Bu iyileştirici etkiler, kolon kanseri ve prostat kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisinde son derece değerli olduğunu kanıtlamıştır .

Kronik Yorgunluk Sendromunu Azaltıyor

Kakao, kronik yorgunluk çeken insanlar üzerinde sakinleştirici etkiler bıraktığı gösterilmiştir . Bu  zayıflatıcı etkileri nöronal hücreler üzerinde oksidatif stresten koruyucu etkileri ve kronik yorgunluk sendromu ile mücadelede yardımcı beyinde serotonin, anandamid ve feniletilamin gibi nörotransmitterlerin salınması ile ilişkilendirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ