Reklam
Reklam

Kabızlık İçin 7 Bitkisel Çay

 • 07 Mart 2018
 • Kabızlık İçin 7 Bitkisel Çay için yorumlar kapalı
 • 421 kez görüntülendi.

Kabızlık İçin 7 Bitkisel Çay

Çayın birçok farklı türleri vardır. Kabızlık için piyasada müshil ilaçlarının var olmasının yanı sıra bitkisel çaylarda kabızlığa birebirdir.

Kabızlık Nedir?

Kabızlık, bağırsak hareketinin zor olması, acı verici ya da nadiren görülen nispeten yaygın bir gastrointestinal durumdur. Genellikle, bir kişinin bir haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olması kabızlık olarak kabul edilir.  Kabızlığın, beslenme etkilerinden ve ilacın yan etkilerinden kurtulmaya ve fazla strese kadar birçok nedeni olabilir. Kabızlık çok uzun süre devam ederse bazı yan etkiler de olabilir, bu nedenle durumun hızla düzeltilmesi önemlidir.

Piyasada müshil ürünler bol olmakla birlikte, bunlardan bazıları sindirim sisteminizde acımasız olabilir, bağırsağınızdaki bakteri dengesine zarar verebilir. İshale ve dehidrasyon gibi diğer yan etkilere neden olabilir . Bu nedenle, kabızlık için bitki çayları kullanmak, biraz sınırlı yan etkiler ve bu besleyici yoğun içeceklerin diğer yararlarından dolayı oldukça popüler bir seçimdir .

Kabızlık Için Bitkisel Çaylar

Kabızlık için en çok önerilen bitki çayı şunları içerir:

 • Nane çayı
 • Yeşil çay
 • Senna çayı
 • Meyan köküçayı
 • Burunkökü çay
 • Karahindibaçayı
 • Siyah çay

Karahindiba çayı

Karahindiba çayının faydalarından biri,  diüretik olarak işlevidir; Boşaltım ve üriner sisteme daha fazla su sıkmak suretiyle, şişkinlik, kramp ve kabızlığı gidermek için hafif bir müshil olarak da kullanılabilir.

Burun Kökü Çayı

Enfeksiyon ve iltihap mücadele kabiliyeti ile ünlü  içinde  mide, bu çay belirtileri ve kabızlık rahatsızlığı azaltmak için doğal bir seçimdir.

Senna Çayı

Senna’da bulunan glikozitler, bağırsaklarınızı gevşetmeye ve bağırsaklardaki tıkanmayı parçalamaya yardımcı olan güçlü müshil özelliklerine sahip oldukları ve bu şekilde hızlı bir rahatlama sağlayabileceği bilinmektedir.

meyan-kökü-çayı-tarifi ansiklopedikya

Meyan Kökü Çayı

Birçok kabızlık nedeni vardır, ancak bağırsakların ve  bağırsakların iltihaplanması  gıdaların geçişini yavaşlatabilir.Böylelikle boşaltma sürecini geciktirebilir. Meyan kökü güçlü bir anti-inflamatuar potansiyele sahiptir, bunun olmadığından emin olabilirsiniz.

Nane Çayı

Bu çay, sindirimi uyarır ve yüksek lifli yiyecekleri parçalamaya yardımcı olan ve peristaltik hareketin midenizde normalde olmasını sağlayan sindirim sıvılarının serbest bırakılmasını sağlar.

Yeşil Çay

Bu çaydaki aktif maddeler, bağışıklık sistemini uyarabilir ve kabızlığın semptomlarını hafifleten iltihaplanmayı önleyebilir.

Siyah Çay

Bu temel çay, hafif laksatif özelliklerinden dolayı binlerce yıldır kullanılmaktadır; Çoğu kişi sabahları bu çayları kahve kullanan kişilere benzer şekilde sağlıklı bir bağırsak hareketine sahip olmak için tüketir. Kabızlık için çaylar birçok kişide olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Dikkatli sözler

Bu çayların kullanımı kabızlık sorununuzu çözmek için hızlı ve etkili bir yöntem olabiliyor olsa da, herhangi bir madde fazla tüketildiğinde olumsuzlukla sonuçlanabilir. Bu çayların her biri farklı bir besin kompozisyonuna sahiptir ve bağımsız olarak düşünülmelidir ki bu da bu maddenin kapsamı dışındadır. Bununla birlikte, bu mide bulandırıcı çayların sık görülen yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Kurutma
 • Genellikle kabızlık kadar hoş olmayan ve tehlikeli olan aşırı ishal durumu

Kabızlık için doğal bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun, özellikle de başka ilaç kullanıyorsanız veya daha önceden var olan bir durumunuz varsa bu çayları içmeden doktorunuzla görüşün.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ