Reklam
Reklam

İyotun Şaşırtıcı Faydaları

  • 15 Şubat 2018
  • İyotun Şaşırtıcı Faydaları için yorumlar kapalı
  • 120 kez görüntülendi.

 İyotun Şaşırtıcı Faydaları

İyot, vücudun normal büyümesi ve gelişimi için vazgeçilmez bir elementtir. İnsan vücudundaki iyotun yaklaşık% 60’ı tiroid bezinde saklanır. Sağlığa yararları, vücudun baz metabolizmasını kontrol eden tiroid hormonlarını salgılayan tiroid bezinin normal işleyişinde çok önemli bir rol oynamaktadır. İyotun faydaları ise herkesi şaşırtmaya yetiyor.

İyot, tiroid bezlerinin işleyişini kontrol eder, bu da vücudun metabolik süreçlerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kalorilerin en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olur. Böylece aşırı yağın depolanmasını önler. Diğer faydalar arasında toksinlerin vücuttan atılması ve sistemin kalsiyum ve silikon gibi mineralleri kullanmalarına yardımcı olması da dahildir.

İyot Eksikliği Belirtileri

İyot eksikliğinin vücut üzerinde ciddi etkileri olabilir. Eksikliğinin semptomları ise, hayal kırıklığı, depresyon , zekâ geriliği, zayıf algı seviyeleri, guatr, anormal kilo alımı, düşük doğurganlık, kuru cilt, hamilelik dönemindeki annelerin ölü doğum olasılığı, kabızlık ve yorgunluktur. Ağır vakalarda, fiziksel gerilmelerle karakterize edilen kretinizm gibi hastalıklarla ilişkili mental retardasyona neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre, bu eksiklik tüm dünyadaki zihinsel geriliklerin önde gelen nedenlerinden biridir.

Pek çok gıda ürünü ya iyot açısından zengin topraklarda yetiştirildiği ya da genellikle bazı uluslarda iyotlanmış olan tuz içerdiği için bu eksikliğin Kuzey Amerika’da olması nadiren görülür. Bununla birlikte, birçok ülke tuzlarını iyotlaştırmaz ve kıyı sularına çok yakın mesafede hayvancılık yapan mahalleler iyot bakımından zengindir toprağa sahip olma ihtimalini azaltır. Vücudun günde 100-200 mcg iyot gerekir ve 1/4 çay kaşığı iyotlanmış tuz yaklaşık 95 mcg iyot içerir, bu nedenle iyotlu tuza erişimi olan bölgelerin iyot eksikliğinden daha az muzdarip olduğunu görebilirsiniz.

İyotun Önemli Kaynakları

İçinde mevcut olan  miktarlar  kabuklu deniz ürünleri, derin su whitefish ve kahverengi dahil olmak üzere hem deniz bitkileri ve hayvanlarda yosun yosun deniz suyundan iyot emebilir. Diyetinizde bol miktarda konserve sardalya , konserve orkinos , istakoz , istiridye, istiridye, morina, mezgit balığı, halibut, ringa balığı levreği, somon balığı , levrek ve karides eklemeyi unutmayın. Dulse , yosun, sarımsak , kuru fasulye, pazı , yaz kabağı , susam tohumu , soya fasulyesi , şalgam ve ıspanak iyotun diğer kaynaklarından bazılarıdır. İyotlaştırılmış tuz, başka önemli bir kaynaktır ve fırıncılar ekmek hamuruna dengeleyici bir madde olarak düzenli olarak iyot eklerler.

İyotun Sağlığa Faydaları

Bu element, insanlarda düzgün gelişme ve metabolizmayı güçlendirmek için gereklidir. İyotin sağlığa yararları:

Metabolik Oranını Düzenler

İyot, doğrudan vücudun baz metabolizmasının kontrolünden sorumlu olan hormonların üretimine yardımcı olarak tiroid bezlerinin işleyişini etkiler. Metabolik hız, organların ve uyku döngüsü gibi normal süreçlerin etkinliğini ve gıdanın emilimini kullanılabilir. Ayrıca enerjiye dönüşmesini etkiler.

Bazı hormonlar, tiroksin ve triiodotironin gibi kalp hızı, kan basıncını, vücut ağırlığını ve sıcaklığı etkiler. Vücut, aynı zamanda protein sentezinde yardımcı olan bu hormonların yardımı ile BMR’yi (Temel Metabolik Oran) korur. Vücutta normal oluşumlarının ve dağıtımlarının sağlanması, sağlığın korunması için bir anahtardır.

Enerjiyi İyileştirir

İyot, kalorilerin aşırı yağ olarak depolanmasına izin vermeden etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayarak vücudun optimal enerji düzeylerini korumada önemli bir rol oynamaktadır.

Cilt ve Saç Bakımı

İyotun sağlığa faydaları, sağlıklı ve parlak cilt, dişler ve saç oluşumunu içerir. Bu mineral eksikliği saç dökülmesine neden olabilir, saç bakımı için önemli bir unsurdur. Üstelik saç büyümesini hızlandırır ve folikül kuvvetini arttırır. İyotun faydaları açısından bakıldığında cilde olan katkısı asla küçümsenemez.

Iyot-96 ansiklopedikya

Ölü Doğumları Engeller

Bebe kadınlarda iyot eksikliği yeni doğan bebeklerde kretinizm gibi ölü doğum veya bilişsel koşullan önlemek için gereklidir. Gestasyonel hipertansiyona yol açabilir, bu da bebeklik döneminde bir takım komplikasyonlara neden olabilir. Konuşma ve işitme becerilerinin yanı sıra bebeğin düzgün hareket etmesini ve büyümesini sağlar. Dahası, bebeğin sağlığını etkilediğinin yanı sıra, iyot eksikliği kadınları infertil hale getirebilir.

Çoğu hamile kadınların karşılaştığı bir problem, anne sütü ile geçen ve her geçen gün büyük miktarda kaybolduğu için, iyot tüketmesi gerektiğini ve çocuğun kendisi için olduğunu düşünmemektedir. Çalışmalar, gebe ya da emziren bir kadının her gün gerekli tüm iyot dozundan fazlasını kaybedebileceğini göstermektedir; bu durum, gebelik ve emzirme bittikten sonra bile onun için ciddi bir eksikliğe neden olabilir.

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Çoğu kişi iyotun tiroit bezi etkilerine odaklanır, ancak bağışıklık sistemi için büyük bir güçlendirici olmak da dahil olmak üzere diğer işlevleri vardır. Serbest hidroksil radikallerinin bir toplayıcısıdır ve C vitamini gibi, kalp rahatsızlıkları ve kanser de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı güçlü bir savunma önlemi sağlamak için vücudun her yerine antioksidan aktivitesini uyarır ve arttırır . Araştırmalar, sıçanların beyin hücrelerini serbest radikallerin zararlı etkilerinden hücre membranlarındaki yağ asitlerine doğrudan bağlayarak serbest radikallerin organizmayı etkilemesi için daha az alan bırakarak doğrudan koruduğunu gösteriyor.

Hipotiroidizmi Önler

Bu durum, yetersiz bir tiroid bezi ile karakterizedir ve vücudun kimyasal dengesinin gidişatına bağlı olarak tüm vücut süreçlerinin genel olarak yavaşlamasına neden olur. Hipotiroidinin en  yaygın sonuçlarından  biri , vücutta kaloriyi enerjiye dönüştürmek için yakılmadığı için kiloda büyük bir artış olmasıdır. Hipotiroidizm, yalnızca iyot yetersizliği değil, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak iyot alımını artırmak ve sonunda kilo vermenize yardımcı olacak hormonal aktiviteyi teşvik etmek iyi bir fikirdir.

Hipotiroidinin diğer bazı etkileri yorgunluk, kuru cilt , sorunlu konsantrasyon , kabızlık, kramplar ve bacak şişmesidir. Tedavi edilmezse kalp yetmezliği veya ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Fibrokistik Hastalığını Tedavi Eder

İyot fibrozis, torsit olma ve meme hassasiyeti gibi durumları önemli ölçüde azaltabilir. Fibrokistik hastalıklardan kurtarmayı sağlar ve hem geleneksel hem de modern terapilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmalar, moleküler iyot ile  fibrokistik meme hastalığının belirtileri ve semptomlarındaki azalma arasında önemli bir yazışmayı göstermiştir .

Kanseri Önlüyor

Muhtemelen iyodun tiroidal etkisinden başka en önemli sağlık faydası anti kanserojen özelliktir. Çalışmalar kanser hücrelerinin iyot enjekte edildikten sonra küçüldüğünü ve bazen apoptozise (otomatik hücre ölümü) geçtiğini ve daha sonra daha sağlıklı hücrelerle değiştirildiğini göstermiştir. Bu sürecin kesin mekanizması halen bilinmemektedir ancak çalışmalar, özellikle meme kanseri karsinom hücrelerinde apoptozu indükleme üzerindeki etkileri açısından bu olumlu bağlantıyı bulmuştur .

Tiroid kanseri açısından  bu son derece tehlikeli kanseri önlemede gereklidir . Çalışmalar, tiroid kanseri hastalarının, iyot alımının seviyelerini arttırdıktan sonra kanser semptomlarında sürekli bir düşüş gösterdiğini gösteriyor. Bu nedenle, iyot yetersizliği çeken insanlarda tiroit kanseri ortaya çıkmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ