Reklam
Reklam

İyi Bir Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi Nasıl Geliştirilir?

 • 26 Aralık 2017
 • İyi Bir Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi Nasıl Geliştirilir? için yorumlar kapalı
 • 117 kez görüntülendi.

İyi bir Ebeveyn ve Çocuk İlişkisi Nasıl Geliştirilir?

Bir ebeveyn ile bir çocuk arasındaki ilişki, kişinin yaşamındaki en önemli unsurlardan biridir. Bir çocuğun sahip olduğu en eski bağlantılardan biri olan ebeveyn ilişkisi bundan sonra herkes için çıtayı belirler. Pozitif ebeveyn-çocuk bağları, özerklik, merak, benlik saygısı ve daha iyi karar verme becerileri geliştirir. Çocuğunuzla olan ilişkinizi hayatları ile etkileşime girerek geliştirin ve daha güçlü bir iletişim kurun. Ayrıca, ebeveyn-çocuk ilişkinizi zamanla nasıl uyarlayacağınızı öğrenin.

Onların seviyesine geçin

 Çocuğunuzla ilişkileri, yaşlarına uygun bir şekilde bağlayarak zenginleştirebilirsiniz. Öğretin, projeler üzerinde çalışın ve çocuğunuzun aşina olduğu bir düzeyde oynamaya başlayın. Bu, onlarla bağlanmalarına yardımcı olur ve sizi daha yakınlaştırır hale getirir.

Eğer bir yürümeye başlayan iseniz, yere binin ve bloklardan bir şehir kurun. Büyük ergen ya da gençleriniz varsa, bir dizi video oyununa katılın.

Bu tür etkinlikler sırasında, yemek masasında konuşmalarını sağlamaktan çok, sohbet etme olasılığınız yüksektir.

aile-2
Aile zamanının önemini vurgulayın

 

Çocuklarınız, bireyselliğini kabul ettiğinizi ve buna saygı duyduğunuzu bilmeliyken, aileyi bir ünite olarak yükselttiğinizde de geçerlidir. Aile zamanınızı rutininizin düzenli ve özel bir parçası yapın.

Her akşam birlikte yemek yiyin ve herkesin kendi zirvelerini ve çukurlarını (yani en iyi ve en kötü anları) paylaşmasını sağlayın. Spor etkinliklerine, filmlere veya topluluk toplantılarına birlikte katılın.

 

Her bir çocuk için bire bir zaman ayırın

 Birlikte vakit geçirmek bir zorunluluktur. Her bir çocuğa odaklanmak için kendi işlerinizi bir kenara koymalısınız. Bire bir zamana öncelik vermeniz, her bir çocukla bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Artı, aynı zamanda her çocuğun bireysel güçlü ve yeteneklerine odaklanmanıza yardımcı olur.

 • Çocuğunuzla etkileşimde bulunmak için paylaşılan bir hobi bulun. Belki bir çocuğa hafta sonları nasıl balık yiyeceğini öğretirsiniz. Ya da, piyano performansını mükemmelleştirmek için başka biriyle çalışın. Her bir çocukla özel bir ilişki kurmak için haftalık programınızın bir kısmını boşaltın.

 Akademisyenler, dostluklar ve ek-müfredatlarla iletişim halinde kalın diyor

  Çocuklarıyla iyi ilişkileri olan ebeveynler hayatlarıyla ilgilenmektedir. Her gün “iyi günler” ve “iyi geceler” derse, çocuklarınızla güçlü bir bağ oluşturmayı bekleyemezsiniz.

 • İşe ve diğer sorumluluklara hükmeden meşgul olduğunuz anlaşılıyor, ancak çocuğunuzu tanımak ve hayatlarında neler olduğunu öğrenmek için çaba göstermelisiniz.
 • Boş zamanınız varsa, okulda gönüllü olarak çalışın, bir fottball oyuna başlayın veya akademik performansınızı güncel tutmak için çocuklarınızın öğretmenleriyle düzenli olarak görüşün.
 • Ev ödevi gibi onlarla oturun. Onların okul oyunu için çizgilerini uygulamalarına yardımcı olun. Çocuğunuzun arkadaşlarını üzerinden davet edin, böylece etraflarındaki etki türlerini bilirsiniz.

 aile-eglence

Çocuklarla eğlenmeyi bilin

Çocuklarınızın aranızda her şeyin bu kadar da ciddi olması gerekmediğini bilmelerini sağlayın. Tabii ki, onların otoritelerine saygı duymalarını istiyorsun, ama onlarla gülmek istiyorsun. Eğlenceler hayatlarını canlandırabilir ve sürekli anılar hatıra gelir.

 • Yemek saatlerini veya oyun zamanlarını küçük çocuklarla tamamlamak için deli yüzler veya sesler çıkarın. Şakalar yaparak çocukça davranmaktan korkmayın.

 Olumlu İletişimin Korunması

 Güvenilir ol

 Ebeveyn olarak, bir güven temeli kurmanız önemlidir. Güven, ebeveynlik alanındaki birçok role tercüme eder. Elbette çocuğunuzun orada olmanız size güvenebileceklerini bilmelidir. Bir şeyler yapacağını söylediğiniz zaman mutlaka yapmalısınız. Sözünüzü tutun. Bu, çocuğunuzun gelecekteki ilişkileri etkileyecek basit ve güvenli ekleri oluşturmasına yardımcı olur.

 • Bununla birlikte, güven aynı zamanda çocuğunuzun mahremiyet ihtiyacına saygı duyma ve sizinle paylaştığı sırları gizleme anlamına gelir.
 • Güven, mutlaka, çocuğunuzun ne derse desem inanmadığınız anlamına gelmez, ancak şüpheyi onlara da deneyeceğiniz anlamına gelir.

Çocuğunuzu her ortamda dinleyin

 Ebeveynler meşguldür. Fakat çocuklarınızın söylediklerini önemsediğinizi de bildiklerinden emin olmak istersiniz. Çocuğunuz aynı sorunu okuldan şikâyet ediyorsa veya drama devam ediyorsa da, onlara dikkat göstermeye çalışın. Aktif olarak dinlediğinizde çocuğunuzla olan bağını güçlendirir ve onların sizin için önemini gösterirsiniz.

 • Telefonunuzu susturun ve TV’yi kapatın. Yanıtınızı hazırlamak için onları kuşatmayın. Gerçekten çocuğunuzu dinleyin ve onların mesajlarını anlamaya çalışın. Onlarla yüzleşmek için döndün. Göz teması kurun. Açık beden dilikullanın. Karar almayın veya olumsuz yüz ifadeleri dinleyin.
 • Konuşmayı bitirdikten sonra, duyduğunuzu özetleyin. Örneğin kızınız, “Okula giden bütün kızlar önümüzdeki hafta sonu kampına çıkacaklarını söylüyor. Ama o aptal düğüne gitmek zorundayız. “Diyelim ki,” Sinir bozucu davranıyorsunuz, çünkü kızlar kampına katılamıyorsunuz. ” bu durumu kızınıza mantıklı yolla anlatmaya çalışın.

Etkili ebeveynlikle ilgili 3 yolu takip edin

 Her çocuk, iletişim ve davranış söz konusu olduğunda zarfı biraz ileri iter. Bununla birlikte, yetişkin olarak, kötü muamele için olgun ve sakince karşılık verme eğiliminde olmalısınız. Disipline yardım etmek ve genel ebeveyn-çocuk ilişkisini korumak için 3 sihirli madde…

 • Kararlı olmak. Sonuçların neler olduğunu açıklayın ve bunları tutarlı bir şekilde uygulayın.
 • Adil olun. Cezanın suçla uyuştuğundan emin olun. Sert veya aşırı sonuçları önlemeye çalışın.
 • Arkadaşça davranın. Sözlerinizi istikrarlı ama nazik bir şekilde iletin. Sesinizi yükseltmekten kaçının. Basitçe, hangi şartların ihlal edildiğini açıklayın ve sonuçları ortaya koyun. Ayrıca, iyi bir şeyler yaptıklarında onları sürekli övün.

 

Rahat, yan yana görüşmeler yapın

 

Ergenler ve gençler yüz yüze iletişimle kolayca korkutulabilirler. Bazı konuşmalarınızı paralel bir konumda planlayarak baskıyı azaltın. Oğlunuzu hafta sonu kursa götürürken okulda zorbalık olayını sormaya çalışın. Mutfakta pişirirken kızınıza yeni sevgilisini sorun.

 

Herkes ile anlamlı ilişkiler kurmak için, ilgi alanlarını, tercihlerini, hobilerini öğrenerek birbirinizi tanımak için zaman ayırmanız gerekir. Bu tip ilişki kurma sizin için ve çocuğunuz için farklı değildir. Çocuğunuzla hafif yürekten meşgul olun, onlarla oynamaya ve şaka yapmaya çalışırken aynı zamanda onlara saygı gösterin ve konuştuklarının sizin için önemli olmasını sağlayın. Çocuğunuzla kendi ilgi alanlarınızı, sevdiklerinizi ve geçmişinizi paylaşın. İkinizin de paylaşabileceği benzer ilgi alanlarını onlara vurgulayın. Çocuğunuzun bu şekilde konuşurken daha fazla etkileşime girme ve açma ihtimali daha yüksektir.

 

İlişki Zamanla Değiştiriliyor

 

Çocuklarınız büyüdükçe kuralları gözden geçirin ve ayrıcalığı artırın

 

Çocuklarınız yaşlandıkça, kurallarınızı ve yönergelerinizi incelemek ve gerektiğinde değiştirmek önemlidir. Çocuklar, yaşlandıkça onlara daha fazla sorumluluk yüklediğinizi görmelidirler. Bununla birlikte, bu aynı zamanda kuralları çiğneyince daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

 • Çocuklarınızla birlikte oturup kuralları tartışarak işbirliğini teşvik edin. “Sanki banliyösüz banliyösünde yasaklanırken herhangi bir sorunun olmamıstır” diyebilirsiniz. Yaşlandıkça, sanırım bir saat kadar uzatacağız. Bu nasıl? “


Onları kararlara dahil et

 Ebeveynleri gerçekten görüşlerini isteyince bir gençin aldığı hisse paha biçilemez. Çoğu ebeveyn, çocuklarına rol oynamak yerine kararlar verir. Bununla birlikte, çocuklarınız gençler ve genç yetişkinler haline geldikçe onlara fikirlerini sunmak için özerklik hissi verebilir.

 • Daha büyük yaştaki çocukların giyim, yemek, aktivite veya tatil planı seçmek gibi daha çok karar vermesine izin verin. Büyük çocukların aile meselelerini ele alma konusundaki görüşlerini, kendi bakış açılarına saygı göstermelerini istemek için sorabilirsiniz.
 • Örneğin, “Jackson, bu haftaki aile filmi geceniz için öneri nedir?” diyebilirsiniz veya “Yaz tatilinde nereye gitmek istersiniz?” tarzında sorular yöneltebilirsiniz.

Çocuğunuza meydan okumaları ve bağımsızlık kazanmaları için teşvik edin

Çocuğunuz sizinle güçlü bir ilişki kurduğunda, dünyaya girme ve zorluklar atma yetkisine sahip olurlar. Çocuğunuz için bir destekçiniz olun, onlara zaman içinde daha fazla öz-yeterlik geliştirmeye itin.

 • Bu, çocuğunuzun kendi çamaşırlarını kolej yaşamına hazır hale getirmek için kullanmasına izin verebilir. Bununla birlikte, çocuğunuza haksız derecede bir hocalık öğretmenine kabadayı kalmaya veya onlara saygı duymaya (izin vererek) güç vermeyi de içerebilir.
 • Güçlendirme kademeli bir şekilde yapılır. Çocuğunuza daha zorlayıcı işleri nasıl yapacağınızı öğretin. Stresli sosyal durumlarla onlara rol yapmamayı öğretin. Ardından, gelecekteki ilerlemeyi teşvik etmek için onlara geribildirim verin.

 

Aç ve insan yanını gösterin

 

Çocuklarınız olgunlaştıkça ana şapkayı biraz rahatlatın ve altındaki kişiye bir göz atmalarına izin verin. Aslında, çocuğunuza insanlığınızı göstermek aslında dersleri güçlendirebilir. Çocuklarınızın öğrenebileceği ve büyüyebileceği ev yollarını sürmek için kişisel, yaşa uygun hikâyeler kullanın.

 • Örneğin, okul günlerinde zorbalığa maruz kaldıklarını bildiren bir olay olursa, bunu çocuğunuzla paylaşın ve bunu nasıl yaşadığınızı açıklayın. Onlar size güçlü ve yenilmez olarak bakarlar, bu yüzden alay ettiğiniz ve bir şekilde onun içinden geçtiğinizi anlamanıza yardımcı olur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ