Reklam
Reklam

İyi Bir Ebeveyn Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

 • 24 Şubat 2016
 • 353 kez görüntülendi.

İyi Bir Ebeveyn Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

 

Bir ebeveyn olmak hayatınızın en ödüllendirici ve tatmin edici deneyimlerden biri olabilir.Ancakbu durum ebeveyn olmanın kolay olduğu anlamına gelmez. Ne olursa olsun çocuklarla ilgilenmek kolay değildir. Yani işiniz hiç bitmez. Onlara doğru ve yanlış arasındaki farkı öğretirken iyi bir ebeveyn olarak çocuğunuzun ne kadar değerli ve ne kadar sevildiğini hissettirmeniz gerekir. Günün sonunda, en önemli şey onları geliştirmek ve kendinden emin olmalarını sağlamak, özgür ve sevecen yetişkinler haline dönüştürebilir.Çocukların rahat hissedeceği faydalı bir ortam yaratmaktır. Eğer iyi bir ebeveyn olmak için neler yapabilirsiniz?

Çocuğunuzu Sevin

ebeveyn 7

Çocuğunuza aşk ve sevgi verin. Bazen çocuğunuza verebileceğiniz en iyi şey aşk ve sevgi olduğunu asla unutmayın. Sıcak bir dokunuş ya da bir küçük sarılmak çocuğunuzun gerçekten ona ne kadar önemli olduğunu göstermiş olursunuz. Akşamları eve geldiğinizde çocuğunuza bir fiziksel bağlantının ne kadar önemli olduğunu göz ardı etmeyin. Çocuğunuza aşk ve sevgi göstermenin bazı yolları vardır:

 • Nazikçe kucaklamak, onu takdir etmek, onay ya da hatta bir gülümseme çocukların güven ve refahını artırmak için çok önemlidir.
 • Ne kadar kızgın olursanız olun onlara her gün sevgi sözcüklerini söylemeyi unutmayın.
 • Doğumdan itibaren çocuklarınızı aşk ve sevgi ile sarılıp öpmeyi asla atlamayın.
 • Koşulsuz seni seviyorum demeyi ihmal etmeyin. Seni seviyorum cümlesi sihirli bir cümledir. Sevginizi çocuklarınıza hissettirin.

ebeveyn 6

Çocuklarınızı övün : Çocuklarınızı övmek iyi bir ebeveyn olmanın önemli bir parçasıdır. Çocuklarınızın kendileri hakkında kendi başarılarından dolayı gurur duyduğunuzu mutlaka dile getirin. Eğer onlara kendi dünyasında güven vermezseniz, o zaman bağımsız veya maceracı olma duygusunuda elinden almış olursunuz. Çocuklarınız iyi bir şey yaptığında onları fark edip onları gururla övün.

Onlara olumsuz geribildirim vermek yerine çocuklarınıza sürekli öven bir ebeveyn olmayı deneyin. Onlar yanlış bir şey yaptığında çocuklarınıza doğruyu anlatmak önemli olsa da, onların benlik oluşumu için yardımcı olmak oldukça önemlidir.

 • Çocuklarınız tam olarak anlamak için çok genç iseniz, onları alkışlayarak ve sevgi dolu sözcüklerle onları övün.Onların mutlu ve başarılı bir hayat sürmelerine bu şekilde yardımcı olabilirsiniz.
 • Çocuklarınıza verdiğiniz bir görevden sonra “İyi iş’’yaptın demek yerine onları takdir edebilir.’’Çok teşekkür ederim. Ellerinesağlık’ ’diyebilirsiniz.

 

Özellikle çocuk karşılaştırmalarından kaçının. Her çocuk bireysel ve benzersizdir. Kendi çıkarlarını ve hayallerini kovalama arzusu aralarındaki farklılıkları kutlamak için her çocuğa bu durumu aşılamak gerekebilir. Bunun yapılmaması, bir aşağılık kompleksioluşacağından, çocuğunuz fikirlerini rahatlıkla söylemekten kaçınır. Eğer onların davranışlarını geliştirmeye yardımcı olmak istiyorsanız, kendi şartlarına göre hedeflerine koşmalarını ve kendilerine özgü hareket etmelerini sağlamalıyız. Bu onları bir aşağılık kompleksine sahip olmak yerine benlik duygusunu geliştirmeye yardımcı olacaktır.

 • Başka bir çocukla karşılaştırarak aynı zamanda çocuğunuzun kendi kardeşiyle bile rekabete girmesini sağlarsınız. Sevgi dolu bir çocuk değil, rekabete bağlı bir hayat yaşamasına vesile olursunuz
 • Çocuğunuzu sürekli kayırmaktan kaçının. Anketler çoğu ebeveynin bu davranışı sık sık yaptıklarını ortaya koymuştur. Çocuklarınız kavga ediyorsa, ebeveyn olarak siz asla taraf seçmeyin. Adil ve tarafsız davranmaya çalışın.
 • Kendilerine sorumlu olmalarını anlatın. Her olayda ve durumda üstlerine düşen görevi tam anlamıyla yapmalarının, kendilerini bireysellik ve özgüveni teşvik için sorumluluk almanın önemli olduğunu söyleyin. Sorumluluk sahibi çocuklar hayatta her zaman başarılı olurlar.

ebeveyn 1

Çocuklarınızı Dinleyin: Bu durum sizin çocuklarla olan iletişiminizi güçlendirecektir.Sadece kuralları uygulamak için çocuklarınızı dinlemeyin. Sorun yaşadığınız zamanlarda çocuğunuzu dinlemekten vazgeçmeyin.Çocuğunuzun kendini ifade edebilmesi için zaman verin. Onların hayatında kendini anlatma isteği hep vardır. Çocuğunuzun problemleri büyük ya da küçük olsun, size gelip herhangi bir sorununu anlattığında onu önemseyip dikkatli dinleyin.

Hatta her gün çocuklarınızla konuşmak için bir zaman dilimi ayırın. Bu saatler sabah kahvaltıda, yatmadan önce, ya da okuldan sonra bir yürüyüş sırasında olabilir. Bu diyalog çocuğunuza çok iyi gelecektir. Tabi size de onun hayatı hakkında bütün bilgilere kolayca sahip olursunuz.

Çocuğunuz size bir şey derse bunu ciddiye alın. O sırada bir iş yapıyorsanız her şeyi bırakıp, çocuğunuzu gerçekten dinlemeniz gerekir. Onunla konuşmak için zaman yaratın.

 

 

Çocuklarınız için zaman ayırın: Çocuklarınızın her zaman size ihtiyacı vardır. Çocuklar aileleri ile zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Ebeveyn olarak sizde bu zamanı çocuklarınıza mutlaka yaratın.         Tek tek her çocukla vakit geçirin. Eğer birden fazla çocuk varsa eşit zaman ayırmaya çalışın.    Biraz zor olabilir ama çocuğunuzun kendini iyi hissetmesi önemlidir.

 • Çocuğunuzu dinleyin saygı duyun ve onların yaşam ile ne yapmak istediklerini paylaşın. Ancak unutmayın, onlarla geçirilen her saat onlara çok iyi gelecektir. Eğer çocuklar istedikleri her şeye sahip olmak isterlerse buna da izin vermeyin. Böyle bir durumda bir alternatif sunabilirsiniz. Yani size yanlış gelen bir olayda ona uygun dille başka yollar araması gerektiğini anlatabilirsiniz.
 • Çocuklarınızla bir güzel bir gün geçirebilirsiniz. Park, bahçe müze ya da kütüphaneye gitmek için zaman yaratın.
 • Çocuğunuzun okul etkinliklerinekatılmasına izin verin. Hatta bu etkinlikleri sizde büyük bir zevkle izlemeye gidiniz. Onlarla ev ödevi yapın. Okulda ne durumda olduğu hakkında bir fikir edinmek için öğretmenini ziyaret edip çocuğunuz hakkında bilgileri öğrenin.

ebeveyn 3

Kilometre taşları için orada olun:Çok yoğun iş programınız olabilir, ama onların lise mezuniyet törenlerihayatlarının en önemli anlarıdır. Asla bu anı unutmazlar. O fotoğrafın içinde mutlaka yerinizi almalısınız. Orada olmak için her şeyi yapmalısınız. Bütün imkânlarınızı kullanıp çocuğunuzun yanında olunuz. Çocuğunuzun Hayatı boyunca dizmeye çalıştığı kilometre taşlarını izlemek için orada olmaya çalışın.

 • Çocuğunuzun ilk anları onlar için çok önemlidir. O anları düşerken sizi en güzel yere oturturlar. Bu kilometre taşları şöyledir; okulun ilk günü, İlk okuma bayramı, yılsonu balosu gibi özel anlarında onları yalnız bırakmayın.

 

 

Kaynak

http://www.wikihow.com/Category:Family-Life

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ