Reklam
Reklam

Hünnapın Sağlığa Faydaları

  • 23 Ocak 2018
  • Hünnapın Sağlığa Faydaları için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.

Hünnap Nedir? Hünnapın Sağlığa Faydaları

Bir meyve ismi kadar basit gelebilir fakat değerli besin maddelerini içinde toplayan bir besindir. Bu çok güçlü gıda türünün gerçek değerini bilmek milyonlarca insan için sağlıklı bir mucize diyebiliriz. Hünnapın bilimsel sınıflandırması  Ziziphus jujuba’dır.Genellikle küçük, sarımtırak yeşil yaprakları ve kahverengi ile morumsu-siyah arasında değişen ve aralıklı olarak küçük bir çalı veya ağaçtır. Bu meyveler güney ve orta Çin de dahil olmak üzere Güney Asya’ya özgüdür. Ancak, başta Avrupa olmak üzere dünyanın geri kalanına tanıtıldı ve birçok egzotik meyve ithalat dükkânında satışa sunuldu. Hünnap için ölümsüzlük meyvesi de diyebiliriz. Hünnapın sağlığa faydaları ise şu şekildedir;

Bu meyve ile ilgili en ilginç durum 10.000 yıllık geçmişi olması ve bu tarihte 400’ün aşkın çeşidinin bulunmasıdır. Mutfak kullanımı açısından, hünnap yumru bir meyve, kuru şeker veya meyve suyu şeklinde tüketilir. Bazı ülkelerde, çukurlar çıkarılır. Et, şeker ve diğer meyvelerle güneşte kurutulabilen pastalara dökülür.

Hünnapın Sağlığa Faydaları

Bu etkileyici meyvede bulunan güçlü antioksidanlar ve organik bileşikler size çok çeşitli olumlu etkiler verecektir. Hünnapın sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Uykuya Büyük Yardımı

Uykusuzluk veya huzursuzluk çeken insanlar için , hünnapın tohum ekstraktını tüketmek iyi bir çözüm olabilir. Bu faydalı meyvede bulunan organik bileşiklerin yatıştırıcı özelliği beden ve zihni sakinleştirir, bu nedenle geceleri uyuyamıyorsanız, belki de küçük bir hünnap ekstraktı tam olarak ihtiyacınız olan şeydir.

Dolaşımı Düzenler

Hünnap meyvesi, demir ve fosforun, kırmızı kan hücrelerinde önemli bileşenler olan zengin bir kaynağıdır. Eğer kanınızda demir düşüklüğüne bağlı anemi , kas güçsüzlüğü, yorgunluk, hazımsızlık, sersemlik ve bilişsel karmaşa gibi belirtiler yaşayabilir. Meyve suları ile demir ve fosfor alımınızı arttırarak, kan akışınızı artırabilir, böylece organ sistemlerini daha etkin bir şekilde oksijen verir, böylece size enerji artışı sağlar.

Kemik Gücünü Artırır

Hünnapın faydaları arasında kemiklere olan katkısı asla küçümsenemez. İçeriğinde bulunan mineraller , kalsiyum , fosfor ve demir (jujubes yaygın bunların tümü), kemikler esnek ve güçlü kalmasını sağlayabilirsiniz. Yaşlandıkça, osteoporoz ve diğer kemik bozulma koşullarından muzdarip olma eğilimindeyiz , sofranıza hünnap üzümü ilave ederek bu eğilimi yavaşlatabilir veya tersine çevirebilirsiniz. Hünnapın sağlığa faydalarını saymakla bitiremeyiz. İnsanlığa verilmiş en özel besin grubu da desek hiçte yanılmış olmayız.

Kilo Vermede Yardım Ediyor

Meyve ve sebze yemek, kilo vermeye çalışan insanlar için ortak bir önermedir ve hünnap, kolayca listeye eklenebilecek önemli bir besindir . Düşük kalorili bir sayı ve yüksek protein ve fiber seviyesiyle, hünnap sizin beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve sizi çok tok tutacağından yemekler arasında atıştırmayı engelleyecektir. Bu, diyetinizi korumanıza veya ek kilo artışını önlemenize yardımcı olur.

hunnap-32432

Bağışıklığı Arttırıyor

Jujube yani yüksek olması nedeniyle antioksidan için birçok farklı yolla, immün sistemi faydalanması mümkün olan içerik de dahil olmak üzere C vitamini , A vitamini ve çeşitli organik bileşikleri ve asitleri barındırır. Antioksidanlar, vücudun içindeki birçok kronik hastalık ve rahatsızlıktan sorumlu olan serbest radikalleri nötralize edebilirler. C vitamini, bağışıklık sistemimizin ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini de uyarır.

Stres ve Kaygıları Azaltır

Hünnapın vücuda belirli anksiyolitik ve yatıştırıcı etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Hünnap yağı özütünün kullanılması veya meyvenin kendisi tüketilmesi hormonal düzeyler üzerinde bir etkisi olabilir. Aklınızda ve vücudunuzda sakin, rahat bir his oluşturabilir. Düzenli olarak kronik stres ya da kaygıdan muzdarip olan insanlar için, hünnap ekini aramak zihninizi rahatlatmaya yardımcı olabilir ve vücudunuzu stres hormonlarına uzun süre maruz kalmanın yan etkilerinden koruyabilir.

Kanser Tedavisinde Bir Numara

Jujube ve kanser arasındaki kesin mekanizmalar ve spesifik ilişkiler halen araştırılsa da, erken sonuçlar juvenkteki biyoaktif bileşikler ile serbest radikal aktivitesinde bir azalma ve kanserli hücrelerin yayılımı arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Hünnapta bulunan antioksidanlar kanseri ve kalp rahatsızlıkları gibi diğer kronik rahatsızlıkları etkili ve koruyucu bir yöntem haline getirir.

hunnapppp

Cilt bakımı

Hünnap suyu ve ekstraktı çeşitli  deri tahrişlerini ve sedef hastalığı , egzama ve akne dahil iltihapları tedavi etmek için  kullanılmaktadır. Aynı etkileri elde etmek için hünnap meyvesini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca, oksijenlenmiş kanla cildi enerjilendirmenin yanı sıra, kırışıklıkların ve yara izlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Sindirime Olan Yararları

Zararlı meyveler ayrıca vücuttaki sindirim süreçlerinin iyileştirilmesiyle de bağlantılıdır. Bu esas olarak lif içeriğine atfedilir, ancak saponinler ve triterpenoidler de besin alımını optimize ederek ve bağırsaklardan gıdaların sağlıklı hareket etmesini sağlar. Bu  durum kabızlık , kramp, şişkinlik ve aşırı kan dolaşımının yanı sıra kolorektal kanser gibi gastrointestinal rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kanı Temizler

Sebze meyvesinde bulunan saponinler ve alkaloidler doğrudan kan temizleme ve vücut sistemlerinden gelen zararlı toksinleri ortadan kaldırma ile bağlantılıdır. Bu antioksidan etki, çok sayıda hastalığın önlenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda bağışıklık ve lenfatik sistemlerde stres yaratır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ