Reklam
Reklam

Humus’un Faydaları

 • 06 Mart 2018
 • Humus’un Faydaları için yorumlar kapalı
 • 392 kez görüntülendi.

Humus’un Faydaları

Humus’un sağlığa faydaları arasında kilo kaybı , cilt bakımı ve gelişmiş sindirim sistemi, kalp sağlığı ve kas fonksiyonları yer alır. Kanser , diyabet , anemi ve romatoid artrit ve hipertansiyon gibi enflamatuar bozuklukları içeren çeşitli tıbbi durumların tedavisinde faydalıdır.

Humus Nedir?

Humus Arapça kökenli olup, nohut , zeytin yağı, limon suyu, deniz tuzu , sarımsak tahin veya susam ezmesidir. Aslında, ‘humus’ kelimesi, nohutların Arapça versiyonudur. Ortadoğu’da başlayan antik ve popüler bir incelik olduğuna inanılıyor; Yunanistan, Türkiye, Suriye ve İsrail gibi ülkeler bu çanağa âşıktır.

Humus Çeşitleri

Bu incelikte en lezzetli çeşitler şunları içerir:

 • Avokadohumus ile limon ve silantro
 • Kavrulmuş sarımsak humusu
 • Mantarhumusu
 • Jalapeno humus
 • Ispanakfeta Humus
 • Kimyonlu kavrulmuş havuç humus

Nohut Mezopotamya’da yetişen en eski nabızlardan biridir ve antik Roma’da sokak mutfağının bir parçasıydı. Humus, en son gıda trendleri arasında yerini bulmuş ve tüm dünyada popülerlik kazanmış olan zaman içerisinde, çekici lezzetine ve mükemmel sağlık faktörüne borçludur .

Humusun Besin Değeri

Geleneksel olarak hazırlanmış humus, potasyum , fosfor , magnezyum , kalsiyum , demir ve çinko gibi gerekli minerallerden zengindir . Ayrıca vitamin A , B1 vitamini , B2 vitamini , B3 vitamini , B6 vitamini ve folik asit içerir. Bitki esaslı protein için iyi bir kaynaktır ve değerli lif getirir. Buna ek olarak humus, zararlı bir kolesterol içermeyen gerekli yağ asitleri sunar. Bununla birlikte, takip edilen tarifi esas alarak, çanağın besin içeriği değişir. Örneğin, ıspanak ve havuç varyantı daha fazla A vitamini ve bir tarağın esaslı birinin daha fazla miktarda C vitamini ve K içermesi gerekir.

Humus’un Sağlığa Faydaları

Humus, hemen hemen her yemeğin içine dahil edilebilen pek çok yararı olan sağlıklı ve kullanışlı bir besindir. Bazı avantajların detaylarını tartışalım:

Bitki Esaslı Protein

Humus’un birincil içeriği olan nohut, protein bakımından zengindir.  Susam tohumlarından yapılır ve humus adını alır. Protein açısından büyük bir kaynaktır. Humusun sağlığa faydaları ise asla küçümsenemez.

Diyabet Kontrolü

Humus kan düzenlemeye yardımcı olur. Şeker seviyelerini atfederek nohut düşük glisemik indeksi (GI) için önemlidir. Humus için konserve nohut yerine kurutulmuş nohut seçmeniz önerilir, çünkü daha yüksek bir glisemik indeksi vardır. Humusda bulunan lif karmaşık bir karbonhidrattır. Sindirimi durdurmaz ve bu nedenle vücudun şeker bırakmasını yavaşlatır. Bu, şeker hastalığını kontrol etmede yardımcı olur. American Diabetes Association ayrıca, bu nohut gıda maddesinin diyabet yemek planının bir parçası olarak kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Geliştirilmiş Kalp Sağlığı

Humus , kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olan zeytinyağı içerir . Araştırmaya göre, zeytinyağı tüketimi, güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde düşük kardiyovasküler hastalıkların olduğunu gösterir. Wall Street Journal tarafından da belirtildiği gibi humus gibi zeytinyağı bakımından zengin besinlerin tüketilmesi inme gibi kalp rahatsızlıklarının azalmasına yardımcı oluyor.

Dengeli Kolesterol Düzeyi

Humus, içinde bulunan zeytinyağının antiaterojenik niteliğine bağlı olarak sağlıklı düzeyde kolestrolün korunmasına yardımcı olur. Zeytinyağının düşük yoğunluklu lipoprotein veya LDL kolestrol üzerindeki etkisini değerlendiren bir çalışma , zararlı LDL kolestrolünün azaltılması ve oksidatif hücre hasarına karşı savunmasızlığı açısından olumlu sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Periferik vasküler hastalıktan mustarip hastalar üzerinde yapılan bir diğer karşılaştırmalı çalışma, zeytinyağının ayçiçek yağı üzerindeki oksitlenmeye karşı koruyucu bölümünü ve sağlık bölümünü savunmuştur.

Anti-inflamatuar Özellikleri

Zeytinyağı, mevcut Humus olarak, anti-enflamatuar özellikleri ve omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 yağ asitleri, romatoid artrit, koroner arter hastalıkları, hipertansiyon ve kanser gibi kronik enflamatuvar hastalıklardan kurtarmayı içeren çok boyutlu sağlık yararları sağlayan çoklu doymamış yağ asitleridır.

Geliştirilmiş Sindirim

Humus, sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır . Bu nedenle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde yararlı olduğu kanıtlanmış ve kabızlıktan kurtarmaya yardımcı olmuştur. Diyetinize bol miktarda katkıda bulunur ve sizi daha uzun süre tok hissettirir. Humus sayesinde, yemekten sonra yakında bulaşacak başka şeyler aramayacaksınız.

Geliştirilmiş Kemik Sağlığı

Protein açısından zengin humus, kemiklerin için de mükemmel bir besindir. Bu, humus ve tahin ile birlikte, kalsiyum, çinko, bakır , fosfor, magnezyum, ve selenyum kemik mineral yoğunluğunu artırmaya yardımcıdır. Kemik kaybı, yaşlandıkça, özellikle de menopoz geçiren kadınlar tarafından karşılaşılan bir sorundur. Diyette humus gibi kalsiyum bakımından zengin bir gıdayı ekleyerek, osteoporozu da önleyebilir.

Arttırılmış Enerji Seviyesi

Humus tarifi içindeki yıldız, karbonhidratların mükemmel bir kaynağı olan nohuttur. Enerji içersinde kullanılabilen karmaşık bir karbonhidrat olan nişastayı içerir. Nişasta olarak glikoz olarak bilinen doğal şekerlerin tüketimden sonra parçalanması için zamana ihtiyacı vardır ve bu enerji artırmakla birlikte kan şekeri kontrolünde de yararlıdır.

Sağlıklı Gebelik

Hamilelik sırasında sağlık yararları oldukça fazladır. Folat açısından zengin humus bebeklerdeki spina bifida olarak bilinen doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olur. İçindeki amino asitler ruh halini yükseltmeye ve daha kaliteli uykuya yardımcı olur. İçindeki proteinler ve mineraller de dahil olmak üzere diğer gerekli besin maddeleri, büyüyen fetüsün yanı sıra annenin sağlığına da önemli katkılarda bulunur.

Güçlendirilmiş Kaslar

Humus tabanı yani nohut, sağlıklı kaslar ve dokular oluşturmak için önemli olan bir amino asit kaynağıdır. Humus, hayvan ve süt ürünlerinin besin öğelerinden pay almayan yalnızca vajeteryanlar için iyi bir protein kaynağıdır. Amino asitler, vücudun kas gücü, dokuların onarımı, beynin işleyişi ve enerji üretimi gibi fizyolojik süreçler için kullandığı protein bloklarının oluşturduğu yapılardır.

Bebekler için Besin Veren Yiyecek

Humus, küçük bebekler için, dokuz ay sonraki sütten kesme yiyecekleri olarak önerilir. Et veya balık gibi hayvansal ürünleri içeren diyet yokluğunda, vücuda gerekli protein ve diğer gerekli besin maddelerini sağlamada katkıda bulunur. Humus aynı zamanda küçük çocuğa acı tadı nedeniyle reddedebileceği çiğ sebzeleri yemek için yetiştirmek için sağlıklı ve iştah açıcı bir yöntemdir.

Kanseri Önleme

Fitik asit ve saponinler bakımından zengin olan Humus, kanserli hücrelerin büyümesini önlemeye yardımcı olur. Zararlı toksinlerin kolon astarıyla bağlanmasını önleyen ve onları vücuttan atarak bağırsak kanserini önleyen iyi bir kaynaktır. İçindeki nohutta azalan akciğer kanseri riski ile bağlantılı isoflavonlar ve fitoöstrojenler de bulunur.

Kilo Kaybı

Protein ve lif bakımından zengin humus, sindirimi iyileştirmekle birlikte kilonuzu kolayca yönetmenize yardımcı olan Akdeniz yemeklerinden biridir. Tahini, kilo vermeyi teşvik eden ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olan sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir. Humusun faydaları arasında bu etken çok  önem teşkil eder.

Allerjik Reaksiyonlar Azalır

Glutensiz bir gıdadır, humus mutlaka sağlıklı gıdalar listesinde olmayı hak eder. Ayrıca, başka herhangi bir alerjik reaksiyon riskini azaltmak için bu tarife buna göre özelleştirilebilir.

Cilt ve Saç Bakımı

Humus’ta bulunan Omega-3 yağ asitleri, cilt bakımına yardımcı olur ve saç büyümesini teşvik eder. İçinde bulunan nohutlarda cilt sarkması ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan manganez bulunur. Çinko, bir antioksidan olarak çalışır ve yaşlanmayı geciktirmeye ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Düşük Anemi Riski

Diyetinize humus eklenmesi, demir eksikliğiyle savaşmanın lezzetli, ancak sağlıklı bir yoludur. Nohut ve tahin içindeki demir, vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerine oksijen taşınmasına yardımcı olur, böylece demir eksikliğini telafi eder ve anemiyi önler.

humus ansiklopedikya

Humus Nasıl Yapılır?

Hazır olmasına rağmen geleneksel Humus, herhangi bir bakkalda bulunabilir kendi yapımı çok zaman gerektirmez.

Malzemeler

2 – 3 kişiliktir.

 • 1 su bardağı haşlanmış Nohut
 • 3 yemek kaşığı Tahin
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • Tuz

Yemek Tarifi

 • Adım 1: Tahin, limon suyu, ince kıyılmış sarımsak, zeytinyağı, öğütülmüş kimyon ve tuzu (isteğe bağlı) işlemciye ekleyin. Macun haline getirin ve kremsi hale gelene kadar süreci izleyin
 • Adım: Haşlanmış veya konserve nohut ekleyin. Kremalı ve pürüzsüz bir hale gelene kadar ezin.
 • Adım: Karışımı tabakta servis edin. Zeytinyağı ve kırmızıbiberle süsleyin.

Not : Daha iyi bir kıvam yakalamak için, karıştırırken nohuta yaklaşık 2-3 çorba kaşığı su ekleyebilirsiniz.

Geleneksel hazırlığın yanı sıra, kavrulmuş kimyon tozu, ıspanak, bal ekleyerek humus ile bir varyasyon yaratabilir. Kendi tercihinize göre yaratıcı olmanızı ve diğer yeni maddeleri denemenizi deneyebilirsiniz.

Humus İçin İpuçları

 • Humus, havuçgibi taze çiğ sebzelerle tüketilir.
 • Kepeklitortilla  kraker ile servis edilen soslara sağlıklı ve lezzetli bir alternatiftir.
 • Sandviçler, hamburgerler ve sargılar üzerine yayılma olarak kullanılabilir.
 • Ayrıca baharatlı salsa, makarna, pirinçyemekleri veya salatada bir pansuman olarak da kullanılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Humus, vejetaryen, vejeteryanlar tarafından tüketilen besleyici bir besindir. Bununla birlikte, kişinin belirli koşullarını alma esasına dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin, Humus, lif içeriğini artırmak isteyen kişiler için faydalı olabilir. Öte yandan, ishalden ve gazdan muzdarip insanlar bunu önlemelidir. Ayrıca, susam tohumları veya tarifi kullanılan diğer içerikler alerjisi olan kişiler tüketmeden önce dikkatle düşünmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ