Reklam
Reklam

Horlama ve Tedavisi

 • 17 Şubat 2016
 • 334 kez görüntülendi.

Horlama ve Tedavisi

 

horlama

Herkesin etrafında ara sıra da olsa horlayan biri mutlaka vardır. Normal erişkinlerin% 40-45 inde görülebilir. Hatta aile toplantılarında horlama ile ilgili şakalar bile yapılmaktadır. ‘Eşim o kadar horlar ki yüksek sesiyle pencereleri bile sallar.’diyen birçok insan vardır. Ancak horlama ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunudur.

Horlayan bir eşle kimse uyumak istemez. Bu sebepten dolayı yataklar ayrılır hatta horlayan kişinin başka bir odada uyuması sağlanır. “Horlama evliliklerde gerçek bir sorun haline gelebilir.” KBB uzmanları ve horlama uzmanları horlama ile alakalı birçok veri sunmuşlardır. Peki, horlama ne zaman daha çok olur?

Akşamları horlama neden olur? Akşam alınan kas gevşeticiler bazı kişilerde horlamayı tetikler. En önemli risk faktörlerinden biride  obezite dir. Özellikle boynun da yağ dokusunun çok olduğu insanlarda görülmektedir.

Horlama Nedenleri Nelerdir?

İnsanlarda uyku sırasında nefes alırken horlama titreşimli ve gürültülüdür. Eğer horladığınızı düşünüyorsanız ve aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız. Mutlaka doktorunuza danışın.

 • Aşırı gündüz uykusu
 • Sabah baş ağrısı
 • Aşırı kilo alımı
 • Sabah uyandığınızda dinlenmeden kalkmanız.
 • Geceleri sürekli uyanma
 • ,Konsantrasyon ve hafıza düzeyinizde gerileme hissetmeniz.
 • Uyku sırasında nefesinizde duraklamalar

Horlama Tedavisi

Horlaması olan bir kişi genellikle horladığından habersizdir. Ancak aynı odada biri varsa bu durumu gözlemleyebilir. Hatta çoğu horlayan kişi bu durumu kabul bile etmezler.

Bazı kişilerde horlamaya bağlı olarak geceleri boğulma hissi ve nefes nefese uyanmak, gibi şikâyetler söz konusu ise doktora danışılması gerekir  çünkü bu horlama tedavisi gerektiren bir durum olabilir. Yukarıda sıralanan belirtilerin ve bulguların bazılarına sahipseniz  fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir ve size uyku apnesi olup olmadığını belirlemek için ve horlama uyku kalitesini nasıl etkilediğini görmek için bir uyku uzmanı ve uyku testi ile bir istişare gerekip gerekmediğini belirleyecektir. Uyku araştırma sonuçlarına bağlı olarak, horlama tedavisi için seçenekler sunulacaktır.

 1. Yaşam tarzı değişikliği (yukarıda belirtilen risk faktörleri, varsa uyku pozisyonu değişikliği, uyku eğitimi uygulanabilir, vb)
 2. Genellikle neşter, lazer veya mikrodalga dahil araçların kullanarak boğazın arka ve çatı ağız kısmına veya burunda sıkıntı varsa o bölgeye cerrahi müdahale uygulanabilir.
 3. etleri (özellikle ağız aletleri horlama ve uyku apnesi, ama aynı zamanda burun dilatörler gibi diğer cihazların tedavisinde deneyimli bir diş hekimi tarafından inşa);
 4. Hastaya CPAP cihazı adı verilen bir cihaz önerilir. Bu cihaz hasta uyumadan önce maske yardımıyla daha rahat nefes alması sağlanır.
 5. İkinci yöntem uyku apnesi için tercih edilen tedavi yöntemidir.

 

Horlama insanların %75 ini tehdit etmektedir. Horlamada en riskli kişiler kilolu erkeklerdir. Erkeklerde sık sık karşılan bu rahatsızlık, her iki cinsiyette bir sorundur. Kadınlarda da görülmektedir.

Genellikle horlama Bazı hastalıklar sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık obstrüktif uyku apnesidir. (nefes sırasında bozulduğu zaman uyku da kalp krizine yakalanma riskini artırır. Horlama kalp rahatsızlıklarına da yol açmaktadır

Bireyler bazen horlamayı kendileri çözmek isterler. Reçetesiz satılan ilaçlar, spreyler kullanırlar. Kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gerekir. Kullanılan bu ilaçların yanı sıra horlamayı durdurmak için doğal çözümlere başvurdukları da görülmüştür. Yaşam tarzlarını da değiştirenlerde olmuştur.

Yorgunluk ve uyku haline sebep olan horlamayı kendi imkanlarımızla nasıl önleriz?

 1. Uyku Pozisyonunuzu Değiştirin

Sırtüstü yatarken uyku sırasında diliniz titreşimli bir ses çıkartır. Bu sese neden olan boğazın arka duvarına ve yumuşak damağın orda çöküş meydana geldiğinden sırt üstü yatanlar daha çok horlarlar. Yatış pozisyonunuzu değiştirmek horlamayı önlemeye yardımcı olabilir. Yan yatabilirsiniz.

“Doğru yastık kullanımı da horlamayı azaltmaya yardımcı olur. Tüm vücudunuzu destekleyen uygun yükseklikte bir yastık işinizi kolaylaştırabilir. Aynı zamanda horlamaya bir çözüm sağlar.

Diğer bir sebep ise burnunun tıkalı olmasıdır. Uyurken başımız alçakta kalmamalı biraz yukarda olmalıdır. Bu durumları dikkate aldığımız takdirde horlamayı önleyebiliriz. Ancak bazen  boyun ağrısı  da çekebiliriz. Uyku pozisyonunuzu değiştirdiniz, yastık seviyesi de uygun durumda, rahat nefeste alıyorsunuz, ancak horlama hala devam ediyorsa obstrüktif uyku apnesi rahatsızlığınız olabilir. Hiç vakit kaybetmeden ilgili doktora gitmenizi öneririz.

 

 1. Kilo verin

Bazı İnsanlarda kilo kaybının olması horlamayı azalttığı görüşündedir.

Aşırı kilo horlamayı büyük ölçüde tetikler.

Eğer normalde zayıfsınız ve hiç horlama sorunu ile karşılaşmadınız. Ancak zamanla kilo almaya başladınız beraberinde de horlama kendini gösterdi. Hiç beklemeden hızla kilo vermeyi deneyin. Kontrol edilemeyen kilolar sonunda horlamaya bağlı olarak boğaz içi çapınız daralır. Daha büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

 1. Alkolden uzak durun

Alkol, boğazınızın arka kaslarının dinlenme tonunu azaltacağından dolayı horlama sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.”Uyumadan önce  alkol alınırsa  kötü bir şekilde horlama yapar. Normalde horla sorunu yaşamayan bireyler alkol aldıktan sonra genelde horlarlar. Bu sebepten dolayı alkolden uzak durmanızı öneririz.

 1. İyi ve kaliteli uyumayı deneyin

Kötü uyku alışkanlıkları horlamaya sebep olmaktadır. Uzun çalışma saatlerinizi sınırlayarak  yeterli uyku uyumayı deneyin. Kendinizi fazla yormayın. Yorulan vücut gün sonunda siz uykuya geçtiğinizde horlama oluşturacağından dolayı bu duruma dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Sert ve derin uyku ve kasları yoracağından horlama meydana gelir. Sizde sorun yaşarsınız aynı odada uyuyan kişide rahatsız olur.

 1. Burnunuzu sürekli açık tutun

Horlamaya yardımcı olabilecek açık burundur. Burnunuz tıkalı ise horlama başlar. Tıkanan burun delikleri rahat nefes alamayacağından horlama kaçınılmazdır.”Su ile çalışan dar bir bahçe hortumu düşünün. Hortum dar ise suyun akma hızı düşer. İstediğimiz verimi alamayız ve zaman kaybı yaşarız.

Burun delikleri de benzer şekilde çalışır. Burnun soğuk ya da başka bir sebepten tıkanması veya daralması, hızlı hareket eden havanın sıkışması sebebiyle de horlama meydana gelir.

Açık burun için yatmadan önce sıcak bir duş alabiliriz. Ayrıca, burnumuzun açılması için tuzlu su uygulaması yapabiliriz. Bu uygulamayı duş esnasında yaparsak daha etkili olacaktır.

Sorun burun ve yumuşak damaktan kaynaklanıyorsa Nazal şeritler de burun yollarını açmada etkili olmaktadır.  Böyle büyümüş bademcikler veya lenf bezleri, burun polipleri veya sapmış nazal septumlar, burun ve boğazda anatomik anormallikler, uyku sırasında boğaz daralması yaşatacağından horlamaya yol açar.

6. Yastıkların temizliğine dikkat edin

Toz akarları, yastıklarda birikir ve horlamaya neden olabilir. Buna bağlı olarak alerjik reaksiyonlar oluşmaya başlar ve horlama sorunu da beraberinde gelmektedir. Evcil hayvanların yatağınızda uyumasına izin vermeyin. Tüyleri nefes borunuzu tahriş edeceğinden gece boyunca horlarsınız.

Her bireyin haftada bir yataklarını havalandırmaları özellikle yastıklarda bulunan  toz akarlarını temizlemeleri gerekir. Mümkünse altı ayda bir yastık değişimi yapılması bu sebebe bağlı horlamaları da azaltır.

Horlamayı önlemek için tasarlanmış özel yastıklar kullanabilirsiniz. Bu yastıklar burun sorunlarını giderir, ancak boyun ağrısına neden olabilir.”

7. Bol sıvı alın

Bol sıvı tüketin. “Eğer susuz olduğunuzda burun ve yumuşak damakta susuzluğa bağlı salgılar azalır. Bu sebepten dolayı daha fazla horlama yaratabilir.” Tıp Enstitüsü’ne göre, sağlıklı bir kadın  bir günde toplam yaklaşık 11 bardak su içmesi gerekir. Erkeklerinde yaklaşık 16 bardak su içmeleri gerekir.

Genel olarak yazımızda yeterli uyku, uyumadan önce alkol tüketmek .Yatmadan önce burun deliklerinizin tıkalı olup olmadığını kontrol etmek.sıcak bir duş almak, Bu basit uygulamalar horlamayı önemli ölçüde azaltır.

 

Kaynak

Sleep Disorders Health Center

Snoring and Sleep

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ