Reklam
Reklam

Hardalın Faydaları

  • 10 Şubat 2018
  • Hardalın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 188 kez görüntülendi.

Hardalın Faydaları

Hardalın sağlığa olan faydaları, kas ağrıları, sedef hastalığı, bulanıklık, kontakt dermatit ve solunum bozukluklarından kurtulmayı içerir. Daha önceden beri, hardal bitkisinin farklı kısımlarının kanseri, şeker hastalığını ve vücudun detoksifikasyonunu iyileştirmekte yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Hardalın faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Sinirler üzerinde terapötik etkiler yapar ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sağlıklı cilt ve saçları teşvik eder, kolestrolü düşürür ve menopoz döneminde kadınlar için mükemmel bir botaniktir.

Hardal Nedir?

Hardal brokoli ve lahana gibi Brassica ailesine ait çok yönlü bir turpgil sebzedir. Avrupa’nın ılıman alanlarına özgü, bölgedeki en erken yetiştirilen ürünler arasındaydı. Yaklaşık binlerce yıllık hardal bitkisi Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da oldukça popüler bir bitki gibi yetiştiriliyor ve antik Yunanlılar ve Romalılar arasında bile popülerdi. On yıllardan beri Kuzey Amerika’da çok özel bir ürün olarak görülüyor ve 1950’ye kadar Kaliforniya ve Montana’da on altı yıl sonra Orta Doğu’nun üst bölgelerinde büyük üretim gerçekleşiyor. Halen, AB-27, Nepal, Kanada, Ukrayna ve Hindistan’da büyük miktarda üretim yapan 21 ülkede yetişmektedir. Lezzet ve terapötik doğasına bağlı olarak, hardalın kullanımı dünya çapında yaklaşık olarak popülerdir. Her yıl 700 lbs tükeniyor. Hardalın bu kadar geniş çerçevede üretilmesi hardalın faydalarını da arttırdığını işarettir.

Birçok farklı çeşidi olan çok yönlü bir botaniktir. Bu çeşitlerden beyaz hardal ( Brassica alba ), siyah hardal ( Brassica nigra ) ve kahverengi hardal ( Brassica juncea ) olmak üzere üç çeşidi diğerlerine kıyasla daha fazla popülerlik kazanmış ve ticari olarak yetiştirilmiş ve genç çiçek sapları, yaprakları için kullanılmıştır. Beyaz hardal ya da bazen sarı hardal olarak anılır, daha hafif bir tada sahiptir ve normal olarak ünlü Amerikan sarı hardal çeşniliğinin hazırlanmasında kullanılır. Güçlü aroması ve lezzeti için siyah hardal, ayrıca Dijon hardalını hazırlamak için kullanılan kahverengi hardal da keskin bir keskin lezzet sunuyor.

Hardal Besin Değeri

Hardal bitkisi, çeşitli yenilebilir parçalarıyla yararlı bileşenlerden oluşan bir besindir. Bitkisinin tohumları, kalsiyum , magnezyum , fosfor ve potasyum gibi zengin bir mineral kaynağıdır. Bununla birlikte, diyet folatı ve A vitamini için iyi bir bileşendir. Hardal  yeşillikleri veya hardal bitkilerinin yaprakları, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi gerekli minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Aynı zamanda magnezyum ve diyet lifi için de iyi bir kaynaktır. Hardal yeşili tarafından sunulan muazzam zengin vitamin içeriği, folat ile bol miktarda A vitamini ve K vitamini içerir ve C vitamini de makul miktarlarda bulunur. Hardalın faydaları işte bu muhteşem içeriklerle ortaya çıkmaktadır.

hardal tohumu

Hardalın Sağlığa Faydaları

Hardal bitkilerinin tohum, yaprak ve yağ gibi farklı kısımlarında bulunan fenolik bileşenleri ve diğer değerli besinler topluca benzersiz bir lezzetle sağlık yararları büyüklüğünü sunar. Hardal bitkisinin terapötik kullanım için etkinliği aşağıda tartışılmıştır. Hardalın yararları için kalemi kağıdı hazırlayın.

Kanseri Önlüyor

Brassica ailesinin bir üyesi olan bir hardal bitkisinin tohumları mesane, kolon ve rahim ağzı kanseri gibi çeşitli kanserlere karşı değerli olabilecek glukozinolatlar olarak adlandırılan bol miktarda sağlıklı fitotürüri içerir. Glukosinatlar, hardalda bulunan mikrosinaz enzimlerinin yardımıyla izotiyosiyanatları oluşturmak üzere parçalanırlar. Çeşitli çalışmalar kanser hücrelerinin büyümesini inhibe eden bu bileşenlerin anti-kanser etkilerini önermiş ve hatta bu habis hücrelerin oluşumuna karşı da koruma sağlamaktadır. Tohumlarının kimyasal önleyici özellikleri, normal sağlıklı hücreleri etkilemeksizin glutatyon düzeylerini düzeltir ve apoptozun indüksiyonunu uyarır.

Sedef Hastalığına İyi Gelir

Minik hardal tohumları, kronik inflamatuar bir otoimmün bozukluk olan sedef hastalığına karşı etkilidir. Araştırma çalışmaları, sedef hastalığına bağlı lezyonların ve inflamasyonun iyileştirilmesinde etkinliğini doğrulamıştır. Çalışmaya göre, tohumlarla işleme, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz ve katalaz gibi bu tür hastalıklarda koruyucu ve iyileştirici etkileri teşvik eden iyi enzimlerin aktivitelerini de uyarıyor.

Kontakt Dermatitte Rahatlama Sağlar

Hardal tohumları kontakt dermatitte terapötik rahatlama sağlar. Yapılan araştırmalar , tohumlarının tüketilmesinin dokuların iyileşmesi ve kulak şişmesindeki azalma gibi kontakt dermatit ile ilişkili semptomların iyileşmesine yardımcı olduğunu ileri sürdü.

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Hardal yağı, yemeklik yağ seçimi konusunda doyurucu bir seçimdir. Kalp krizinden şüphe edilen hastalar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yapılan çalışmalar , kardiyak aritmilerin hızında azalma, ventriküler genişlemede azalma ve hastalığa bağlı göğüs ağrısı açısından olumlu sonuçlar ortaya koymuştur. Hardal yağının kardiyoprotektif özellikleri diğer yararlı bileşenler arasında omega-3 yağ asitlerinin varlığına bağlı olabilir.

Solunum Bozukluklarının Azaltılması

Hardal tohumları, soğuk ve sinüs problemlerini iyileştirmede terapötik etkileri için değer gördü. Hava geçişinde mukus temizlemede yardımcı olan harika bir dekonjestan ve balgam söktürücüdür. Ayurveda’da tohumları sıcak eğilimli gıda olarak kabul edilir. Çağlardan beri farklı ev ilaçları bu türe ilave olarak sinüs ilgili rahatsızlıkları bir dizi tedavisinde hardal tohumu veya petrol kullanımını kapsamıştır. Bu bitkinin ısıtma özellikleri, dokuların derinliklerine nüfuz eder ve aşırı mukus birikimini temizler. Hardalın bu ısıtma kaliteleri ayrıca, örtülmemiş maruz kalan dokuların oluşabilecek yanma hislerine ilişkin olarak ihtiyatlı bir tavsiye de talep etmektedir.

Tohumlar da kronik bronşit tedavisinde etkili bulunduğu saptanmıştır. Astım atağı sırasında, hardal yağı ve az miktarda kamforun masajı, balgamı sökerek kolay nefes almasını sağlar. Bronşit tedavisinde ve vücudun sağlıklı kan dolaşımını teşvik etmek için eski zamanlarından beri tohumlarından yapılmış alçı veya haşere kullanılmıştır.

Tedavileri Hızlandırır

Hardal tohumlarından elde edilen madde ağrı ve spazmların iyileşmesine yardımcı olur. Hardal rube modifiye özelliklere sahiptir ve bu nedenle alçı olarak uygulandığında analjezik etkiler uygular. Koltuk altı , romatizma, diğer kas ağrılarında felç sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, hardalın daha sıcak etkilere sahip olması ve doğrudan çıplak deriye uygulandığında kabarcıklara neden olabileceğidir. Bunu önlemek için, cilt ve sıva arasında keten tabakası kullanılmalıdır.  

hardalll ansiklopedikya

Zehirden Korur

Hardal tohumları zehirin vücuda etkisine dirençli koruyucu emetik özelliklere sahiptir. Tohumuyla yapılan bir kaynatma, özellikle zehirlenme uyuşturucu ve alkol aşırı alımının neden olduğu vücudu, temizlemeye yardım eder.

Ringworm’u Tedavi Eder

Hardal tohumlarının anti bakteriyel özellikleri, zambak kurusundan kaynaklanan lezyonların iyileştirilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Sıcak bir suyla yıkanmış temiz bir deri üzerine hardal tohumlarından yapılmış bir macunun topikal uygulanması, zambaklar ile ilişkili semptomların yatıştırılmasına yardımcı olur.

Cilt ve Saç Bakımı

Hardalın faydalarından bir diğeri ise cilde olan büyük yararıdır.Harika bir güzellik yardımı da yapıyor. Hardal yağı ile kaynatılan kına yaprakları,  sağlıklı saç büyümesine teşvik eder. Susam yağı veya hindistancevizi yağı ile kavrulmuş tohumları sonuçta elde edilen elenmiş yağı zenginleştirir ve akne için etkili bir iyileştirme yapar.

Sinirlerde İyileşme Etkisi

Yukarıda belirtildiği gibi, hardal bitkisi, bazı bireylerin sinir hasarına maruz kalabilecek ısıya ilham veren bir doğaya sahiptir. Dürtüleri canlandırarak iyileşme sürecini uyarır ve sinirler üzerinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Hardal yaprağı şeker hastaları için mükemmeldir. Çalışmalar oksijensiz moleküllerin etkilerini nötralize yardımcı olur ve oksidatif neden olduğu hasarlara karşı korur bir hardal bitkisinin anti-oksidasyon aktiviteleri göstermişlerdir.  Çalışma, hardal yağının glikozile protein ve serum glikoz düzeylerini azaltmada yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu yardımcı lipid peroksidasyonunu azaltmada ve glikozu uyarır.

Kolesterolü Düşürür

Hardal bitkisinin yaprakları muazzam bir kolesterol düşürücü güce sahiptir. Çalışmalar , hardal yeşillikleri gibi turpgil sebzelerin saf asitleri sindirim sistemine bağlama yeteneğine sahip olduğunu ve bu asitlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırdığını göstermiştir. Safra asidi genellikle kolesterolden oluşur, bu nedenle nihayetinde bağlanma süreci vücudun kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, hardal yeşili buğulanmış versiyonun ham versiyondan daha iyi safra asidi bağlanmasına sahip olmasıdır. Bu yüzden hafifçe buharda pişirin, belki biraz kavrulmuş kimyon , tuz ve biber ekleyebilirsiniz.

Bu  yeşiller, damar tıkanıklığı gelişimini azaltmada ve ateroskleroz gibi rahatsızlıkları önlemede önemli bir besleyici güç merkezidir. Bu yeşiller içerisinde bulunan vitamin B6 içeriği, trombositlerin toplanmasını önler ve tromboz riskini azaltır.

Menopoz Tedavisi

Hardal yeşillikleri, menopoz döneminde kadınlar için değerli olabilir. Magnezyum, içinde bulunan kalsiyum ile birlikte kemik sağlığını da teşvik eder ve menopozla bağlantılı kemik kaybını önler. Kemiklerde düşük magnezyum içeriğinin yeniden değerlendirilmesine yardımcı olur ve menopoza girmiş kadınlarda osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Hardal yeşillikleri, güçlü antioksidanların ve lif içeriğinin varlığına bağlı olarak vücudun detoks sistemini desteklemeye yardımcı olabilir. İçinde bulunan glukosinolatlar, detoksifikasyon enzimlerinin etkisinin düzenlenmesine ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Mutfakta Kullanımı

Hardal küresel olan kullanılan bir tatlandırıcı madde ve mutfak koruyucu madde olarak karşımıza çıkar. Kurutulmuş sarı hardal, salata yemekleri, mayonez ve diplerde baharat olarak eklendiğinde hoş bir lezzet verir. Sarı hardal da, hardal gibi makarnayı hazırlamak için kullanılır. Tüm hardal tohumları turşu ve cips için hoş aroma verir. Derin kızartma veya kızarmış sebze hazırlamak için harika bir yemek yağı olarak servis vermektedir. Sarı hardal unu, sosis hazırlamak için mükemmel dengeleyici niteliklere sahiptir. Hardal yeşillikleri çorbalara eklenebilir ve ayrıca soğuk mevsimlerde Kuzey Hindistan’da oldukça popüler olan mısır ekmeği ile ana yemek olarak lusciously iyi hizmet vermektedir. Hardal da geciktirmek için yararlı bulundu. Fermantasyon süreci esnasında elma ızgaraları yapılır ve et ürünlerinin bozulmasını önler.

Hardal Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Hardal yeşili seçerken, kahverengi lekeler olmadan sulanmamış ve temiz yeşil yaprakları aramak gerekir. Plastik bir torbada saklanabilirler ve 3-4 gün soğutulabilirler. Kum ve kirin çökmesine, suyun temiz kalana kadar tekrar durulamasına izin vermek için bir süre boyunca ılık suya batırarak temizlemelisiniz.

Hardal bitkisinin tohumları normal olarak, toz haline getirilmiş, hamur halinde hazırlanan ve yağ formundaki bütün kurutulmuş tohumlar halinde bulunur. Radyasyon kontaminasyonu riskini ortadan kaldırmak için organik olarak yetiştirilmiş tohumları seçmeniz önerilir. Tozlu ve tam form serin, karanlık bir yerde hava geçirmez bir kapta, toz halindeki ürünler için altı ayda ve sondaj için bir yıl saklanabilir. Yağ ve macunu buzdolabında altı aya kadar saklayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ