Reklam
Reklam

Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Tedavi Edilir?

 • 07 Mart 2018
 • Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Tedavi Edilir? için yorumlar kapalı
 • 53 kez görüntülendi.

Hamilelikte Mide Ekşimesi Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok kadın için gebelik farklı sorunlara neden olabilir ve mide ekşimesi bunlardan biridir.

Rahatsız ve sinir bozucu, mide ekşimesi, zihniniz göğsünüzdeki ağrı ve yanma hissi ile doluyken hamile kalmanın zevkini unutturabilir.

Gebelikte mide yanması için iki ana neden vardır. Vücudumuzda devam eden hormonal değişiklikler ve büyüyen rahimden mideye artan baskı nedenler arasındadır.

Vücuttaki hormonal değişiklikler özofagustaki kasların daha sık rahatlamasına neden olabilir. Bu mide asidinin yemek borusuna geri dönmesine izin verir, özellikle de uyumaya başlamak için yatarsanız veya çok fazla yemek yedikten sonra mide ekşimesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Her geçen gün bebeğinizin gelişimine uyum sağlamak için rahiminiz genişler. Bu, midenizin daha fazla basınç altında olduğu anlamına gelir; bu aynı zamanda yiyecek ve asidin özofagusunuza geri itilmesini sağlar.

Birinci ve üçüncü trimesterde mide ekşimesi görülmesi çok yaygındır, ancak hamileliğiniz boyunca yanınıza mecbur kalmanız anlamına gelmez.

İlaçlar gebelikle ilişkili mide ekşimesi için önerilmese de, doğmamış bebeğin üzerinde kalıcı etkileri olabilirler, bu sorunun üstesinden gelmenize ve sağlıklı bir hamileliğinizin devam etmesine yardımcı olan birçok basit şey vardır.

1. Daha Az Yiyin

Hamileyken, bebeğinizin sağlıklı kalması için diyetinize daha fazla dikkat edin. Ancak bu, iki kişilik yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor, sadece yersiz bir hamilelik efsanesi olduğunu unutmayın. Aslında, aşırı yeme büyük bir “HAYIR” anlamını taşır. çünkü mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebilir.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri daha az, daha sık yemek yemektir. Gün boyunca birkaç küçük öğün yemeğine sahip olmak sadece asit atmaya yardımcı olur, aynı zamanda sabah hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

Gebe olan kadınlar veya olmayanlar, aşırı doldurulmuş bir mideye sahip olursanız  mide yanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Günde üç kare yemek yerine, beş altı kere daha küçük olanları deneyin.

Yemeğini bitirmek için zaman ayırın ve iyice çiğnendiğinden emin olun. Ayrıca, yatmadan önce 2 ila 3 saat arasında ağır bir yemekten kaçının. Akşam yemeğini bitirdikten kısa süre sonra yatarsanız, mide yanması belirtileri kötüleşebilir.

2. Sol Yanınızda Uyuyun

Hamilelik ya da başka bir zaman olsun, sağlık uzmanları sol tarafta uykuyu önerirler.

Sol tarafta geceleri yatma asit reflüsünü azaltabilir, çünkü bu pozisyonda iken asidin yemek borusuna akması daha zordur.

Hamile kadınlarda, sol taraflı bir uyku pozisyonu da karaciğeri uterusa baskı yapmaya ve ayrıca fetusa kan akışını teşvik etmeyi önleyecektir.

Ayrıca, bel ağrısını hafifletmeye yardımcı olur ve çok ihtiyaç duyulan uykudan zevk almanıza yardımcı olabilir.

American Journal of Gastroenterology’de yayınlanan 2000 yılındaki bir çalışma, artan özofageal asit maruziyetinin, sol yatma pozisyonuna göre sağa yatık pozisyonda görülebileceğini bildirmektedir.

3. Sakız Çiğneyin

Yemekten sonra sakız, gebelik sırasında karşılaşacağınız pek çok rahatsızlıktan sadece biri olan mide ekşimesi önlemeye yardımcı olabilir. Tükrük bezlerini uyarır ve tükürük, özofagusa yedeklenen asidi nötralize etmeye yardımcı olabilir.

Yapılan birkaç çalışma, sakızın özofagustaki asitliği azalttığını göstermiştir.

Alimentary Pharmacology & Therapeutics’de yayınlanan 2001 yılındaki bir araştırma, bir yemekten sonra sakızın yemek sonrası özofageal asit maruziyetini azaltmasına yardımcı olduğunu bildirmektedir .

Benzer şekilde, Dental Research Dergisinde yayınlanan bir 2005 çalışmasında, bir yemekten sonra 30 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnenmesi asitli postprandiyal özofageal reflüyü azaltabilir.

4. Yatağınızın Başını Kaldırın

Uyurken mide ekşimesini önlemek için yatağınızın başını yükseltebilirsiniz. Yükseklik, asidin özofagusa geri akmasını önleyecektir. Artı, bacaklardaki şişmeyi önleyecektir.

İç Hastalıkları Arşivi’nde yayınlanan kontrollü çalışmaların 2006 yılı analizi, yatağın başlığının yükseltilmesinin gece asit reflü belirtilerini ve mide ekşimesini azaltmak için etkili bir strateji olduğuna karar vermiştir.

Yatağınızın başını yaklaşık 2 metreye yükseltmeye çalışın. Üst vücudunuzu yükseltmek için kama şeklindeki, köpüklü kauçuk ped kullanabilirsiniz. Mideyi baskı altına alıp semptomlarınızı şiddetlendireceğinden, üst gövdeyi yükseltmek için yalnızca yastık kullanmaktan kaçının.

5. Yeteri Kadar Su İçin

Gün boyunca yeterli miktarda su içmek gebelik sırasında mide ekşimesini kontrol altında tutmanın diğer basit ve etkili bir yoludur.

Suyun istikrarlı bir şekilde alınması, gastrointestinal yol boyunca sıvıların yıkanmasını sağlar ve sisteminizi nemlendirir; bu da mide ekşimesini azaltacaktır.

Ancak aynı anda çok fazla su içmeyin. Tek bir oturma yerinde çok fazla su bulaştırırsanız mideniz yukarıya çıkacaktır, bu da sırf mide yanması riskini artıracaktır.

Diyetinizde, katı yiyeceklerden daha hızlı mideye hareket ettiklerinden, sudan başka, sıvıya dayalı yiyecekler ekleyin. Diyetinize çorbalar, yoğurt, milkshake, protein içeren gıdalar ve pudingler gibi sıvı yiyecekler ekleyin.

hamilelikte mide ekşimesi ansiklopedikya

6. Elma Sirkesi tüketin

Çiğ ve filtrelenmemiş elma sirkesi, gebelik sırasında mide ekşimesi kontrolünde en iyi şeylerden biridir.

Elma sirkesi asidik olsa da, midede asit üretiminin dengelenmesine veya asit aktivitesinin tamponlanmasına yardımcı olur.

Elma sirkesi de sağlığınız ve bebeğinizin rahminizde yetişmesi için iyidir.

 1. Çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesi 1 ila 2 çay kaşığı olarak bir bardak suya ekleyin.
 2. Bir yemek yemeden önce 30 dakika içinde iç.
 3. Bunu düzenli olarak yapın.

7. Hindistan Cevizi Suyu Tüketin

İhale edilmiş hindistan cevizi suyu, doğal bir asit nötrleştirici olarak işlev görür. Hindistan cevizi suyu piyasada kolaylıkla bulunur ve gebelik sırasında mide ekşimesi belirtilerinden kurtulmada çok yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi suyu da hazımsızlığı önler. Dahası, doğal, besleyici açısından zengin izotonik içecek, elektrolit bakımından zengin olup, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.

İhale hurma suyunu daima evde saklayın ve gebelik boyunca yararlanabilmek için için.

8. Zencefil Çayı İçin

Zencefil, mide yanması kontrolünde gebelik sırasında da iyidir. Sıklıkla mide yanması ile mücadele eden mide bulantısı ve kusma sorunlarına da yardımcı olur.

Uçucu yağlar ve zencefildeki fenol bileşikleri gibi aktif bileşenler mide ve bağırsakları etkiler. Bu da, mide yanması, mide bulantısı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olur.

 • Yemekten sonra sıcak zencefil çayı için. Çayı yapmak için, bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin. 10 dakika boyunca dik durun, gerin ve ısınırken tadını çıkarın. Günde en az 2 bardak zencefil çayı iç.
 • Ayrıca mide ekşimesi yatıştırmak için zencefil şekerlemeleri de deneyebilirsiniz.

9. Narenciye Meyvelerinden Kaçının

C vitamini açısından zengin olan narenciye, hamile kadınlar için sıklıkla önerilir. Ancak sık sık mide ekşimesi yaşıyorsanız, portakal, limon ve greyfurt gibi narenciye türünden kaçının.

Turunçgiller asitte yüksektir ve sindirim sistemini tahriş edebilir. Bu da özellikle boş midede yenildiğinde mide ekşimesi semptomlarını kötüleştirebilir.

Bu meyveleri hem bütün hem de meyve suyundan kaçının. Bunun yerine, günlük meyve gereksinimlerini karşılamak için asidik olmayan daha az meyve tüketin. Elma, armut, muz ve kavun gibi yüksek alkali meyveler iyi seçeneklerdir.

10. Çiğ soğandan Kaçının

Bazı hamile kadınlarda, ham soğanlar, mide ekşimesi için ortak bir tetikleyici olabilir. Ham soğanlar, karnınızın boşaltılmasını yavaşlatmanın yanı sıra, midenin asit içeriğini artırabilir.

Artı, ham soğanları almanız sindirim asitlerinin özofagusunuza geri akmasına neden olabilir.

American Journal of Gastroenterology’de yayınlanan 1990’da yapılan bir araştırma, soğan içermeyen özdeş bir yemekle karşılaştırıldığında ham soğanları içeren bir yemek yediğinde asit reflüden mustarip insanlarda mide ekşimesinde belirgin bir artış olduğunu bildirmektedir.

Çiğ Soğanları yerseniz, mide ekşimesi belirtileri daha da kötüleşirse, kaçının. Soğan sarımsak gibi bazı insanlardaki reflü semptomlarını daha da kötüleştirebilir ve gebelik süresince gıda aversiyonlarına neden olabilir .

Ek İpuçları:

 • Mide yanması için iyi bilinen tetikleyiciler olan baharatlı ve yağlı gıdalardan kaçının.
 • Yoğurt yemek veya bir bardak soğuk süt içmek semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Çok hızlı yemek yerseniz mide ekşimesi oluşturabilir.
 • Yemekten sonra bol miktarda sıvı içmekten kaçının.
 • Kahve, kola ve alkollü içeceklerden uzak durun.
 • Kabızlığı önlemek için diyetinize zengin lif içeren gıdalar ekleyin.
 • Akşam yemeğini yedikten sonra, yatmadan önce bir yürüyüşe çıkın.
 • Yemeklerden sonra, üzerinde eğilmesini gerektiren aktivitelerden kaçının.
 • Sıkı oturan giysiler midenizdeki ve karnınızdaki basıncı artırabileceğinden gevşek giysiler giyin.
 • Sigara içmeyin.
 • Her tür ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ