Reklam
Reklam

Gut Hastalığı Nedir?

 • 22 Şubat 2016
 • 718 kez görüntülendi.

GUT HASTALIĞI NEDİR?

 

Gut küçük kristaller içinde ve eklem etrafında oluşturan artrit türüdür. Bu hastalıktan dolayı şiddetli ağrı ve  şişlikler oluşur.

Gut  genellikle yetişkinlerde ve 30-60 yaş arasında erkekleri etkileyen bir hastalıktır. Gut hastalığı kadınları erkeklere göre daha az tehdit etmektedir. Gut eklemlerde ağrı, kızarıklık ve hassasiyet ani şiddetli ağrılar, ayak başparmağının dibinde sık sık eklem şişmeleri yaşatan bir hastalıktır.

Gut Hastalığı Nedenleri

Vücudumuzda yıkım ürünü adı verilen ürat (veya ürik asit) vardır. Çoğu ürik asit vücut tarafından üretilir. Bu pürin olarak bilinen maddeleri ayırır ve genellikle idrara geçer. Ürat vücuttan dışarı çıkmaz. Kandaki ürik asit düzeyi yüksek olduğunda ürat kristalleri oluşturabilirler. Bu kristaller iltihap ve ağrıya neden olur. Ürat kristalleri gut saldırı oluşturduğundan inflamasyon ve şiddetli ağrıya nedendir ve eklem ağrıları birikirse gut oluşur. Pürinler bozulduğunda  vücudumuz ürik asit içerir.Kabuklu deniz ürünleri, kırmızı et ve sakatat ve bazı alkoller ve Alkolü çok içme gut hastalığına yakalnma riskini arttırır.  Normalde, ürik asit kanınızda erir ve idrar içine böbrekler yoluyla geçer. Ama bazen vücudumuz çok fazla ürik asit üretir ya da böbreklerinizde çok az ürik asit salgılanmasını sağlar. Bu durumda, ürik asit ağrı, enflamasyon ve şişmesine neden olan, iğneye benzer ürat kristalleri birikebilir. Diğer bazı hastalıklar da kalp hastalığı, sedef hastalığı ve lösemi gibi bazı kan hastalıklarının tedavisinde de dahil olmak üzere, guta yakalanma olasılığı artar.  İyi bir diyet ve kilo kaybı guta yakalanma olasılığını azaltacaktır.

gut hastalığı nedir 2

Gut Hastalığı Belirtileri

Gut hastalığı belirtileri genellikle aniden ortaya çıkar. Daha çok geceleri şiddetli bir ağrı ile kendini gösterir. Belirtileri nelerdir?

Gut genellikle ayak başparmağını etkiler. Özellikle gut olan insanların bu tür ayak bilekleri, dizleri, elleri, dirsek gibi diğer eklemleri de etkilenebilir  ortak bir ağrı başlar ve  şişer. Kırmızı renkte olup ve çok acı verici hale gelir. Ayak başparmağında şişmeye bağlı ciltte parlaklık ve soyulma olabilir.  Ayrıca parmağınızda sıcaklık ve çok yorgun hissedebilirsiniz. Gut ağrısı 1-10 gün sürebilir, daha sonra eklem kalıcı zarar görebilir. . Ancak,  bu gut ağrılarını çok sık yaşarsanız, buna kronik gut  adı verilir. Eklem ağrıları daha kalıcı artritlere dönüşebilir. Kronik gut da küçük beyaz topaklar oluşabilir.Bunlara (Tofüs ) adı verilir. Özellikle kulaklarda, parmaklarda veya dirseklerde, cilt altında görünür.  Bunlar ağrılı olabilir. Sizinde ürat seviyeniz, özellikle yüksek ise, taş olarak böbreklerde birikmesine, bu nedenle de düzeylerini düşürmek için tedaviye ihtiyaç olacaktır. Gutun şiddeti arttıkça hareketimizde bir o kadar azalır.

Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Gut hastalığı tedavisi genellikle ilaçla mümkündür. Doktorunuz sizin için uygun ilaçları seçip size önerecektir. Bu ilaçları akut atak tedavisinde ve gelecekteki ağrıları önlemek yanı sıra ürat kristal mevduat tofüsün gelişmesi olarak gutun komplikasyon riskini azaltmak için kullanılabilir.

İlaçlar gut ataklarını nasıl  tedavi eder?

Gelecekteki ağrıları , akut atak tedavisinde ve bu atakları önlemek için kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID). NSAID (indocin örneğin ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) olarak ve naproksen sodyum (Aleve, diğerleri) yanı sıra, indometasin gibi daha güçlü reçete NSAİİ dahil ) ya da selekoksib (Celebrex).

daha düşük bir günlük doz, ardından akut ataklarını durdurmak için daha yüksek bir doz reçete edebilir Doktorunuz, gelecekteki ağrıları önlemek için size reçete edecektir.

NSAID ilaçları mide ağrısı risklerini arttırır, kanama ve ülserlere de sebep olabilir.

 • Kolşisin. Doktorunuz (Colcrys, Mitigare), etkin bir gut rahatsızlığa bağlı ağrıyı azaltan ağrı kesici türü kolşisin önerebilir. İlaç etkinliği çoğu durumda mide bulantısı, kusma ve ishal gibi istenmeyen yan etkiler ile karşımıza çıkmaktadır.

Akut gut ağrılarını giderir sonra doktorunuz gelecekteki atakları önlemek için kolşisini günlük düşük dozda reçete edebilir.

 • Kortikosteroidler. Böyle ilaç prednizon gibi kortikosteroid ilaçlar, gut iltihabı ve ağrıyı kontrol etmek içindir. Kortikosteroidler hap şeklinde alınabilir ya da bunlar eklem içine enjekte edilebilir.

Kortikosteroidler genellikle NSAID veya kolşisin tarzı ilaçları kullanamayan insanlar için ayrılmıştır. Kortikosteroidlerin yan etkilerinden ruh hali değişiklikleri, artan kan şekeri seviyeleri ve yüksek kan basıncı içerebilir.

Gut komplikasyonları önlemek için ilaçlar

gut hastalığı

Her yıl birkaç kez gut atakları geçiriyorsanız ve özellikle ağrılı ise, doktorunuz gut ile ilişkili komplikasyonların riskini azaltmak için ilaç önerebilir.

Seçenekler şunlardır:

 • Ürik asit üretimini bloke eden ilaçlar: Allopurinol (Aloprim, Lopurin, Zyloprim) ve Febuxostat (Uloric) de dahil olmak üzere ksantin oksidaz inhibitörleri denilen ilaçlar, vücudunuzun ürik asit miktarını sınırlamak. Bu kanın ürik asit düzeyini düşürmek ve gut riskini azaltabilir.

Allopurinol yan etkileri bir döküntü yaşanabilir ve düşük kan sayımları içerir. Febuxostat yan etkileri döküntü, bulantı ve azalmış karaciğer fonksiyonu içerir.

 • Ürik asit çıkarımını artıran ilaç: Probenesid (Probalan) vücudun ürik asiti azaltmak için böbreğin yeteneğini geliştirir. Bu ürik asit seviyelerini düşürmek ve gut riskini azaltmak, ancak idrarda ürik asit düzeyi artar olabilir. Yan etkiler döküntü, mide ağrısı ve böbrek taşları bulunmaktadır.

 

 

Gut ağrıları sırasında kendinizi nasıl yardım edebilirsiniz?

 • Bir beze sarılmış bir buz paketi (ya da dondurulmuş bezelye paketi), rahatlama getirir ve inflamasyonu azaltmak için, 30 dakika, günde birkaç kez için eklem yerlerine konabilir.
 • Geceleri ağrıyı azaltmak için ve ayağı korumak için bir yatak örtüsü yardımıyla dikkatli biçimde kapatılabilir.

Hayatının üzerindeki etkileri nasıl yönetilir?

Eğer kilolu iseniz ve kilo artışlarınız, kanınızdaki ürat miktarını arttırmaya sebep olabilir. Düzenli bir şekilde kilo vermeyi deneyin. Kilo verdiğinizde gut rahatsızlığının etkilerinide azaltmış olursunuz. Orta derecede egzersiz  hareketleri yapmak eklemlerinizi sağlam tutmak için çok önemlidir. Bir fizyoterapist sizin için doğru olan egzersizi verebilir. Aynı zamanda. Ürat seviyesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Alkol miktarını azaltın. . Özellikle bira,  ağrının alevlenmesine gutudaha çok etkiler. bol su içiniz – 1.5 ve 2.5 litre bir gün (altı ila sekiz bardak) arasında – böbrek taşlarının önlemeye yardımcı olur.  Günde beş veya daha fazla fi,ncan kahve içmekürik asit miktarını artırmak için neden gösterilmiştir. Kahve içiminizi sınırlayın. Su içmek en iyi tavsiyeler arasındadır.  Gut hastalığuına pürin bileşiğide neden olmaktadır.Pürin% 90 vücutta üretilen bir etmendir.Pürini azaltmak için aşağıdaki gıdaları dikkatli tüketmemiz gerekir.

 • Karaciğer
 • Sakatat
 • Yağlı balık (ringa balığı, uskumru, sardalya, balık yumurtası, hamsi)
 • Bira
 • Maya ve maya ekstreleri

Tam listesi için doktorunuza veya hemşirenize sorabilirsiniz. Pürin hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Eğer gut (ya da artrit her türlü) olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz kandaki ürat miktarını ölçmek için bir kan testi yapabilir. Başka tedavi yöntemleri ise eklem çevresindeki sıvının bir kısmını almak ve herhangi bir kristal içerip içermediğini test edebilir. Gut akut atak tedavisinde doktorunuzla görüşmeniz oldukça önemlidir, ama aynı zamanda başka ağrıları önlemek için en kesin bilgiyi size hekiminiz verecektir. Gut hastalığı şiddetli ve ağrılı  devam ederse, romatoloğunuza gözükebilirsiniz. Ramatolog  kortikosteroid gibi güçlü ilaçları tavsiye edebilir.

 

Testler ve Tanı

Gut teşhisi için yardımcı Testler şunlardır:

 • Eklem sıvısı testi: Doktorunuz etkilenen eklem sıvısını çizmek için bir iğne kullanabilir. Mikroskop altında incelendiğinde, eklem sıvısı ürat kristallerini ortaya çıkarabilir.
 • Kan testi: Doktorunuz kandaki ürik asit ve kreatinin düzeylerini ölçmek için bir kan testi önerebilir.

Kan testi sonuçları yanıltıcı olabilir. Gut hastalığı rahatsızlığı olan insanlarda kandaki ürik asit düzeyleri yüksek çıkmaktadır.

 • X-ışını görüntüleme: Ortak X-ışınları eklem iltihabı gibi diğer nedenleri ekarte etmek için yararlı olabilir.
 • Ultrason: Kas-iskelet ultrasonu ya da bir tophus ürat kristallerini tespit edebilir. Bu teknik yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri dışında, Avrupa da kullanılmaktadır.
 • Dual enerji CT taraması:  Bu tip görüntüleme vücutta akut iltihaplı olmaması halinde bile, bir eklemde ürat kristallerinin varlığını tespit edebilir. Bu test biraz pahalı olması sebebiyle rutin olarak kullanılmaz ve yaygın olarak mevcut değildir.

Alternatif tıp

Gut tedavilerinin yanı sıra alternatif tedavilere de ihtiyacınız olabilir. Ancak riskleri olabilmesi sebebiyle tedavi için alınan gut ilaçlarının etkisini azalttığından doktorunuza danışınız.

Ürik asit düzeylerini düşürmek için belirli gıdalar vardır:

 • Kahve:  Çalışmalar kahve içmenin ürik asiti düşüreceğinden gut hastalığına iyi geldiğini savunmuşlardır.
 • C VitaminiC vitamini içeren gıdaları almak kandaki ürik asit seviyelerini azaltabilir. Bununla birlikte, herhangi bir çalışma C vitamini gut ataklarının sıklığı veya şiddetini azaltmıştır.

C vitamini ne kadar kullanacağınızı konusunda doktorunuzla konuşun. Daha fazla sebze ve meyve yemek, özellikle portakal yiyerek C vitamini alımını artırabilir

 • Kiraz:Kiraz çalışmalarda ürik asitin düşük seviyelere inmesini yanı sıra gut ataklarının sayısını azaltmaya yarar. Daha fazla kiraz ve kiraz özü içme gut tedavisine  ek olarak tüketilebilir.

Kaynaklar

1 Gout

2 Gout Alternative medicine

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ