Reklam
Reklam

Güneş Yanığı İçin En İyi 5 Yağ

  • 15 Şubat 2018
  • Güneş Yanığı İçin En İyi 5 Yağ için yorumlar kapalı
  • 1.216 kez görüntülendi.

Güneş Yanığı İçin En İyi 5 Yağ

Güneş yanığı çok acı verici olabilir. Neyse ki, güneş yanığı rahatlaması için birtakım ilaçlar var ve hepsinden önemlisi, güneşten zarar görmüş cilt üzerinde esansiyel yağlar oldukça faydalıdır. Güneş yanığı için uçucu yağların kullanılması cildinizi kusursuz, parlayan ve esnek tutarken doğal olarak onlara yardımcı olur. Tedavi edici uçucu yağlar, anti-inflamatuar, antiseptik, anti-fungal ve antibakteriyel özellikler içerdiği için cildin kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Güneş yanığından hızlı bir şekilde kurtulma girişiminde bulunanlar, kremler, ve losyonlar gibi kozmetik ürünlerin kullanılması konusunda tereddüt etmiyor; aynı zamanda bazı tıbbi ve kimyasal prosedürlerden geçiyor ancak bunlar birçok yan etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, doğal ve en güvenli tedaviden biri güneş yanıkları için uçucu yağlar kullanmaktır. Bu yağların birçoğu soğutma özellikleri içerdiğinden, güneş yanığından derhal rahatlama imkânı buluyorlar. Bu uçucu yağlar cildi nemlendirir, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Günaş yanığına kullanılması gereken yağları gelin birlikte inceleyelim.

Güneş Yanığı Için En Iyi Uçucu Yağların Listesi

Esansiyel yağlar, güneş yanığının hafifletilmesi için kullanılan gizli silahtır . Güneş yanığı için en etkili uçucu yağlar arasında lavanta, sandal ağacı, frenküz, nane ve okaliptüs uçucu yağ bulunur.

Lavanta Esansiyel Yağı

Lavanta uçucu yağın antifungal, antibakteriyel ve yağ asidi özellikleri güneş yanığının iyileştirilmesi ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde son derece yararlıdır. Güneş yanığı tedavisi için gerekli bu yağ, güvenilir bir yerden temin edilmeli ve sentetik bileşenler güneş yanığını daha da kötüleştirebileceğinden herhangi bir katkı içermemelidir.

Nasıl kullanılır? Bir damla lavanta esansiyel yağı aloe vera jele karıştırın ve karışımı cildin etkilenen bölgesine uygulayın. Bu, güneş yanığından derhal bir rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca, eğer güneş yanığı cildin geniş bir alanına yayılırsa, yapmanız gereken tek şey bir avuç yulaf ezmesi ve 7-8 damla lavanta yağı sıcak su küvetinde karıştırmaktır. Yapılan bu karışımı nazikçe o bölgeye sürün. Banyodaki yatıştırıcı özellikler, güneş yanığından kaynaklanan rahatsızlığı etkili bir şekilde hafifletecektir.

Sandalağacı Esansiyel Yağı

Sandalağacı esansiyel yağı soğutma özelliklerine sahiptir ve güneş yanığını sakinleştirmek, yatıştırmak, düzensiz tanslardan kurtulmak ve enfeksiyona neden olabilecek mikropları yok etmek için kullanılabilir.

Nasıl kullanılır?  1- 2 damla sandal ağacı esansiyel yağ, 1 damla zerdeçal esansiyel yağı (iyi antiseptik özelliklere sahip olduğu için) ve yaklaşık 30 g hindistancevizi yağını birlikte karıştırın. Derhal etkilenmeden etkilenen cilde hafifçe rahatça uygulayın.

Esmer Esans Yağı

Güneş yanığı için, terapötik kullanımından dolayı buhur uçucu yağ  saflık için test edilmiştir.  Güneş ışınlarına uğrayan ciltler dokunmak için acı vericidir ve cinsten uçucu yağ kullanarak güneş hasarlı cildi besler ve orijinal parlaklığını geri getirir. Güneş yanığı sonrası ağrıyı hafifletmek için ideal çözümdür. Zerdeçal esansiyel yağ, kuruyan artı güneş hasarına uğrayan cildi harekete geçirir, nemlendirerek ve gerekli rutubetle yenilenmeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılır?   Zencefil esansiyel yağı güçlü bir cilt toniğidir. 1-2 damla yağ aloe vera jeline karıştırın ve cildin etkilenen bölgede hafifçe uygulayın.

aleo-vera1

Esansiyel Nane Yağı

Nane yağı doğal soğutma maddesi olarak da bilinir ve içerisinde bulunan mentol güneş yanığından kaynaklanan ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olur. Nane uçucu yağı, güneş yanmış cildinizi hemen su haline getirir ve soğutmaya yardımcı olur. Bu son derecede güçlü uçucu yağ her zaman seyreltilmiş bir biçimde kullanılmalıdır.

Nasıl kullanılır? 1- 2 damla nane nişastası ve 1-2 çay kaşığı aloe vera jelini birlikte karıştırın. Yanıkları rahatlatmak için yapışmayı güneşin zarar görmüş cildine hafifçe uygulayın.

Esansiyel Ökaliptüs Yağı

Okaliptüs uçucu yağı, güneş yanığının hızla hafifletilmesine yardımcı olur. Bu yağ, anti-inflamatuar ve ağrı giderici özelliklere sahiptir ve  bu da güneş ışınlarını hemen hafifletir. Güneş ışınları deri üzerine uygulanması ağrıyı uyuşturmakta, böylelikle ciltte yatıştırıcı bir etki sağlamaktadır. Antibakteriyel özellikleri, hassas güneş yanığı cildi enfeksiyona karşı korur.

Nasıl kullanılır?   Bir bardak suya 2-3 damla okaliptüs yağı ve 1 çay kaşığı saf aloe vera jel ekleyin ve karışımı temiz bir şişeye dökün. Yatağınıza gitmeden önce etkilenen bölgede püskürtün. Çözümü kullanmadan önce salladığınızdan emin olun. Bunu kullanmanın diğer bir yolu, 4-5 damla soğuk okaliptus yağı içeren bir suya bir havlu koymak ve acilen rahatlamak için hafifçe havluyla etkilenen bölgeyi hafifçe inceltmektir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:  Güneş yanığı tedavisinde uçucu yağların kullanılması etkili ve güvenilir bir yoldur. Güneşten zarar görmüş cilt son derece hassas hale gelir, bu nedenle esansiyel yağlarla güneş yanığının tedavisi doğal bir iyileşme sürecidir. Bu nedenle, şartların şiddetlenebileceği şekilde, güneş yanığı olan cilt üzerinde uçucu yağların aşırı uygulanmasına karşı direnç gösterin. Güneş yanığı tedavisinde uçucu yağ kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ