Reklam
Reklam

Gül Suyunun 8 Şaşırtıcı Faydası

  • 22 Şubat 2018
  • Gül Suyunun 8 Şaşırtıcı Faydası için yorumlar kapalı
  • 513 kez görüntülendi.

Gül Suyunun 8 Şaşırtıcı Faydası

Gül suyu dünyada tıbbi, kültürel, dini ve beslenme açısından önemli olan eski bir maddedir.

Gül Suyu Nedir?

Oldukça basit bir şekilde gül yaprakları, aktif içeriklerden birçoğunu salıveren sudaki çiçek süslemeleri ile üretilir. Gül suyu modern zamanlarda bir buhar distilasyon işlemi ile üretilebilirken, gül suyunun üretimi ve kullanımı binlerce yıl öncesine dayanıyor. Güller en güzel kokulu ve güzel çiçeklerden biri olarak kabul edilir. Tarih boyunca bu çiçeklere verilen birçok özellik vardır. Ortaya çıktıkça, güller çok sayıda antioksidan, uçucu bileşik ve organik asitler içeriyor ve doğal bir çare olarak etkili bir şekilde araştırılıyor.

Parfümlerin veya diğer kozmetik ürünlerin bir parçası olarak da bilinen gül suyu aynı zamanda tüketilebilir. Bugün bile, bu su dünyada çeşitli şekillerde kullanılmaktadır ve sağladığı yararlarının birçoğu yadsınamaz. Bu içerikler atfedilen sitronelol, geraniol, linalool, nerol, ve diğer aromatik ve uçucu bileşiklerden meydana gelmektedir. Kimyasal olarak değiştirilmiş veya doğal olmayan parfümlerden ziyade, bu doğal ve güzel kokulu su doğru kullanıldığında oyun değiştiren bir seçenek olabilir. Gül suyunun faydaları en çok cilde katkısı bulunmaktadır.

Gül Suyu Nasıl Üretilir?

Binlerce yıl önce, gül suyu en temel yoldan yapılmıştır. Güller ıslanarak uzun süre yaprakları tazyikli suda yükseltir. Bu su distilasyon yöntemi, aktif maddelerin birçoğunu ve aromatik bileşikleri çiçeklerin dışına çıkararak suyu ilâve eder. Buhar distilasyon işlemleri mevcuttur.

Adım 1: 6-8 gül kökündeki yaprakları çıkarın.

  • Adım:Bu yaprakları büyük bir pota yerleştirin.
  • Adım 3:Sadece yaprakları kaplayacak kadar potaya sodere ekleyin, ancak çok fazla su eklemeyin.
  • Adım:Su ve yaprakları yavaş yavaş ısıtmak için düşük-orta ısı kullanın.
  • Adım 5:Suyu biraz kaynatın ve orada 20-30 dakika tutun.
  • Adım 6:Yaprakları renklerinin çoğunu kaybetmesini bekleyin ve soluk pembe / beyaz olacaktır.
  • Adım:Sudan çıkarıp yaprakları sıkın.
  • Adım:Gül suyunu doğrudan güneş ışığından uzak bir kavanoz veya püskürtme şişesinde saklayın.

gul-suyu-2

Gül Suyunun Faydaları

Şaşırtıcı antienflamatuar özellikleri ile Gül suyu, cildi tahriş etmeyi, kızarıklığı azaltmayı, yaşlanmayı önlemer. Ayrıca baş ağrılarını hafifletmeyi ve diğerleri arasında enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olur. Gül suyunun sağlığa etkileri oldukça fazladır.

Cilt Tahrişi

Cildi düzenli olarak tahriş ediyorsa, kronik bir iltihap belirtisi veya rosacea , sedef hastalığı veya egzamanın bir koşulu olabilir. Gül suyundaki anti-inflamatuar  bileşikler , bu rahatsızlığı ortadan kaldırmaya ve anti oksidan bileşikleriyle iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir .

Cilt Kızarıklığı

Bağışıklık sistemi vücudun her yerinde etkindir ancak bazı durumlarda bu aktiviteyi bastırmak ya da daha verimli hale getirmek istersin. Bu su, iltihaplanmanın şişmesini ve kızarıklığını ortadan kaldırmaya, cildinizi yüzünüzdeki, boynunuzun veya göğsünüzün normal rengine geri döndürmeye yardımcı olabilir.

Enfeksiyonlar

Güller, antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bilinen bazı uçucu bileşikleri içerir. Bu, hoş kokulu suyu, bağışıklık sistemini korumak ve enfeksiyonların ve patojenlerin vücudun en büyük organına saldırmasını önlemek için mükemmel bir seçenektir.

Yaşlanma Karşıtı

Gül suyundaki aktif içerikler doğadaki antioksidandır, yani ciddi zarar verebilmeleri için serbest radikalleri bulup nötralize edebildikleri anlamına gelir. Yaşlanma karşıtı etkileri açısından, bu suyun düzenli kullanımı, kırışıklıkların, yaşlanmanın ve lekelerin görünümünü önlemeye yardımcı olabilir.

Depresyona Karşı Etkili

Gül suyunda bulunan aromatik  bileşikler , beyindeki nörotransmitterleri de içeren hormon düzeylerini etkilemekle bağlantılıdır. Bu suyun aroması, parfüm veya kozmetik bir üründür. Ruh halini yükseltmeye ve depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda baş ağrılarının tedavisinde de yardımcı olabilir.

Mide Sorunları

Gül suyunu az miktarda tüketmek gelişmiş sindirim fonksiyonu ve mide-bağırsak sağlığıyla bağlantılıdır. Bu, kabızlık ve diğer enflamatuvar koşulların azaltılması anlamına gelebilir.

Saç Sağlığı

Birçok kişi kafa derisi üzerindeki iltihapları gidermeye yardımcı olan saç maskelerinde gül suyunu kullanır. Bu da kepek ve saç dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir . Aynı zamanda saçları güçlendirebilir, dokuyu ve parlaklığı geliştirebilir ve bölünmüş uçları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Boğaz Ağrısı

Bu suyun anti-inflamatuar yapısı, boğaz ağrısı yatıştırıcı ve öksürük ihtiyacını azaltarak solunum sorunlarına yardımcı olabilir. Bu solunum yollarının iyileşmesine izin verirken, su da altta yatan enfeksiyonu arar.

Gül Suyu Kullanımları

Gül suyu tarih boyunca birçok açıdan kullanılmıştır ve halen saç maskesi, yüz temizleyici, yüz toneri, makyaj temizleyici, nemlendirici ve antibiyotik topikal merhem dahil olmak üzere çeşitli yaratıcı tavırlarda kullanılmaktadır. Gül suyu cildin alt katmanlarına dağıtılan diğer birçok krem, salve ve taşıyıcı yağla karıştırılabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ