Reklam
Reklam

Gül Fidanı Nasıl Çoğaltılır?

  • 28 Temmuz 2016
  • 3.550 kez görüntülendi.

Gül Fidanı Nasıl Çoğaltılır?

Çiçeklerin şahı ve çoğu kez kelimelerin yerini alan ve sevgiliye duyguların en güzel şekliyle anlatmanın bir yoludur o mis kokulu güller. Renk renk olan gülleri bahçenizin ve balkonunuzun her köşesinde görmek istiyorsanız gül fidanı nasıl çoğaltılır sorusunun cevabını mutlaka bilmeniz gerekir. Yanlış yöntemler kullandığınızda gül fidanlarının özelliğini kaybedersiniz.  Bulunduğu yere ayrı bir güzellik katan güller ne şekilde çoğaltılır.

Gülü çoğaltmak için üç yol izlenmesi gerekmektedir.

  1. Tohum ile çoğaltma
  2. Aşılama yöntemi
  3. Çelik yöntemi

gül fidanı nasıl çoğaltılır 2

Lezzetli reçelini, kremlerini, kolonyasını sıklıkla gördüğümüz ve kullandığımız gülleri çoğaltarak istediğimiz her yere dikebiliriz. Güzel görüntüsü ile içinizi açacaktır. Bahçelerde Gül olmazsa olmaz. Bunun için yukarıda belirttiğimiz şekilde gül fidanlarını çoğaltabiliriz.

Tohum ile çoğaltma: Güllerin tohumlarının kalitesi çok önemlidir. Tohumlar dayanıklı ve hastalıksız bitkilerden temin edilmelidir. Diyelim gül tohumunu ektiniz o yıl çimlenmesini beklemeyin. Tohumunun sert olmasından kaynaklıdır.  Çimlenmesi için Sonbahar mevsimini beklerseniz daha iyi olur. Tohumla çimlendirmek istiyorsanız +4 C derece sıcaklığın olması gerekir. Aldığınız tohumun 4-5 ay nemli bir yosun içerisinde bekletiniz. Yosun bulmanız biraz sıkıntı olabilir. Bu aşamada temiz kum veya perlit içerisinde tohumlarınızı saklayabilirsiniz.

Aşılama Yöntemi: Gülleri çoğaltmak için en kesin yöntem aşılama yöntemidir. Aşılama yöntemi ile Bir çok gül fidanı elde edebilirsiniz. Anaç ve damızlık adı verilen fidanlar gerekir. Anaç fidanın üzerine aşılama yapılır. Damızlık adı verilen fidana ise kendisinden aşı kalem alınan fidandır. T şeklinde anaç aşı bıçağı kullanılmalıdır. Daha sonra görünen kabuk hafifçe kaldırılır. Kalemden aşı bıçağı ile çıkartılır. Çıkarılan göz T şeklinde çizilen yere konulur. Son işlem olarak aşı yeri düzgün bir aşı ile bağlanarak gülfidanı çoğaltma işlemini sonlandırmış olursunuz.

Çelik Yöntemi:  Gülfidanı çoğaltmada en çok kullanılan yöntem bu yöntemdir. Ancak belirli aylarda bu işlemin yapılması gerekir. Kasım ve Mart ayları arası en uygun zamandır. Güzel ve diri olan bir gülden az bir parça çelik alınır. Alınan bu parça ile fidan elde edilmiş olur. Alınan çelik parçası köklendirme hormonuna batırılır. Batırılma işleminden sonra perlit, vermiculit ya da kum bulunan köklendirme masalarına dikilir. Dikkat edeceğiniz bir konu dikme Aralıklarının 3 ila 7 cm olması gerekir.  Gül fidanının köklenmesi 1-1,5 ayı bulabilmektedir. Gülleriniz köklendiği an istediğiniz yerdeki toprağa eke bilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ