Reklam
Reklam

Göz Sağlığını Korumak İçin Önemli Kurallar

  • 22 Ocak 2016
  • 401 kez görüntülendi.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN ÖNEMLİ KURALLAR

goz-sagliginin-onemi

Kış fena bastırdı… Vücudumuzu kış şartlarına hazırlarken gözlerimizi de unutmamamız gerekir. Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Özellikle kış aylarında halk arasından göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit, gözlerde kızarıklık, sulanma, ışıktan rahatsız olma, çapaklanma ve beyaz akıntı şikâyetleri ile ortaya çıkıyor. Uzmanlar ellerinizi sık sık yıkayın uyarısında bulunuyor. Çünkü gözlerimizi elledikten sonra bulaşan bakteri ve virüsler göz sağlığımız için bir tehdit oluşturur. Mümkün olduğunca gözlerimizi ovuşturmamak gerekir.

Bakteri ve virüslerden en çok etkilenen organımız gözdür. Bu sebepten dolayı kalabalık ve havasız ortamlardan olabildiğince uzak durmamız gerekir.

Kış mevsimi boyunca sürekli yanan kaloriferler, çalışan klimalar ve yeterli miktarda havalandırılmayan ofisler göz sağlığını en çok tehdit eden etkenlerin başında geliyor. Aynı zamanda sürekli kullanılan bilgisayarlarda göz kuruluğuna sebep olabiliyor. Göz sağlığımızı korumak için bulunduğumuz ortamı havalandırmak ve ortamın nemlendirilmesi gerekir. Doktorların önerdiği suni gözyaşı damlaları da kullanılabilir.

Bulaşma riski taşıyan göz rahatsızlıklarından dolayı makyaj malzemelerini asla ortak kullanmayın. Konjoktivitli hastaların dokunduğu yerlere temas etmek bile hastalığın bulaşmasına neden olabilir.

Özellikle renkli gözlü kişiler güneş ışığına daha hassas olurlar. Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renkli gözlülere göre daha fazladır. Bu nedenle renkli gözlü kişilerde güneş gözlüğü kullanımı daha önemlidir.

Başkasına ait numaralı gözlükleri kullanmayınız. Başka birinin gözyaşını silmeyiniz. Eğer bu kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma ve kapak şişliği var ise bulaşıcı olabilir. Eğer dokunduysanız elinizi mutlaka sabun ile yıkayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ