Reklam
Reklam

Goji Berry Faydaları

  • 29 Aralık 2017
  • Goji Berry Faydaları için yorumlar kapalı
  • 91 kez görüntülendi.

Goji Berry Faydaları

Goji berrynin sağlığa olan faydaları, bağışıklık sistemini güçlendirme, görme yeteneğini geliştirme, kolesterol düzeylerini düşürme ve diyabet kontrol etme becerisini içerir . Goji meyvesi aynı zamanda karaciğer sağlığının geliştirilmesine, kardiyovasküler korumaya, kanser önlemeye ve beyin hücrelerinin ve cildin UV ışınlarından korunmasına olanak tanır.

Goji Berry Nedir?

Goji veya kurt yavrusu,  geleneksel  Çin tıbbında ve Çin’deki gıda müstahzarlarında kullanılır. Wolfberry olarak bilinir iki alt türün, bölünür  Lycium barbarum  ve  Lycium chinense , mensup hem  Solanaceae ailesindendir. Wolfberry Çin’e özgü fakat aynı zamanda Avustralya, Kuzey Amerika, Akdeniz havzası, Orta Asya ve Güneybatı Asya da dahil olmak üzere dünyanın daha sıcak bölgelerinde yetiştirilmektedir. Çin, Wolfberry’in dünyadaki en büyük ihracatçısıdır.

İngilizce adı Goji, Mandarin adı gouqi’den türetilmiştir. Diğer adı olan kurt yoğurt, Lykos bitkisinin Yunan adından ya da Yunanca “kurt” dan kaynaklandığı düşünülmektedir. Goji ağacı yaklaşık 3 metre yüksekliğe kadar büyür. Çilekler 2 cm’ye kadar küçük, koyu kırmızı veya turuncu ve dikdörtgen biçimli. Bu meyveler, acıdan tatlıya kadar her yeri tadabiliyor.

Goji sadece Çin’de yiyecek ve ilaç olarak değil, aynı zamanda Kore, Japonya ve Vietnam gibi Asya ülkelerinde de kullanılmaktadır. Çilek, yaprak, kök ve kök kabuğu da dahil olmak üzere bütün bitki şifalı amaçlar için kullanılmıştır. Geleneksel tıpta karaciğer hastalıklarını, infertiliteyi, karın ağrısı , kuru öksürük, yorgunluk ve baş ağrısını tedavi etmek için goji meyveleri kullanıldı. Uzun ömürlülüğün arttığı bir tonik olarak kabul edildi.

bigstock-Goji-Berries-5647521

Goji Berry’nin Besin Değeri

Kurutulmuş goji meyveleri kalori, karbonhidrat, yağ, diyet lifi , şeker ve protein içerir. Goji berry’nin içinde Mineral ve vitaminler bulunur. Ayrıca sodyum , potasyum , kalsiyum , demir , çinko , selenyum , C vitamini , karoten, tiyamin, riboflavin , lutein, likopen, zeaksantin, polisakkaritler, betain ve peptidoglikanları barındırır.

Goji Berry’nin Sağlığa Faydaları

Goji çileklerinin önemli yararları vardır. Aşağıda bunları ayrıntılı olarak paylaşalım.

Diyabeti Önler

Diyabet , modern çağlarda dünyadaki en büyük hastalıklardan biri olarak ortaya çıkmıştır. Obezite, kalp rahatsızlıkları, kardiyovasküler hastalıklar, felç ve oküler hastalıklar gibi diğer bazı hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabileceğinden şeker hastalığını kontrol altına almak veya önlemek kesinlikle gereklidir. Goji çileklerinin tüketilmesinin en önemli sağlık faydalarından biri, şeker hastalığını kontrol etmede yardımcı olabilmesidir. Son yıllardaki araştırmalar, goji meyvelerinin meyve özlerinin önemli ölçüde hipoglisemik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Kolesterol Seviyesini Kontrol Eder

Kolesterol kalp hastalıklarının gelişmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Kolesterol, kan dolaşımını tıkayan damarların ve arterlerin içindeki plak benzeri yapıları oluşturur. Bu da, kalbin daha yüksek bir kuvvetle pompalanmasına neden olur. Kalbin zayıflamasına neden olur ve kalp krizi riski artar. Yeni başlayanlar için, kolesterol iki tiptir. Birincisi iyi kolestrol olan HDL veya yüksek yoğunluklu lipid kolestrol, diğeri kötü kolesterol olan LDL veya düşük yoğunluklu lipid kolesteroldür. Plak oluşturan ve kalp zayıflamasına yol açan LDL (kötü) kolesteroldür. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, Goji berrynin tüketilmesinin LDL kolesterol düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

Kardiyovasküler koruma

Serbest radikaller, başka herhangi bir organ gibi kalbe saldırabilir. Bunun uzun bir süre geçerli olmasına rağmen, yine de ihtiyati tedbirler alınması gerekiyor. Goji meyvesi, kalbi serbest radikallerin saldırısına karşı koruyan antioksidan kimyasallar içerir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar , goji çilek özleri ile kalpte önemli derecede serbest radikallerin  temizlendiğini belirtti.

Sağlıklı Vücut Bakımı

Goji çilekinin sağlığa olan faydaları, genel refah ve sağlıklı bir vücut içerir. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, goji çileğinin tüketilmesinin gastrointestinal fonksiyonları arttırdığını ve iyileştirdiğini  stres ve yorgunluğu azalttığını gösteriyor. Ayrıca nörolojik ve psikolojik performansı da geliştirir.

Goji-Berry

Anti-kanserin Özelliklerini Taşır

Goji meyvesi sadece yeme olarak değil; Çinliler de geleneksel tıbbında kanseri tedavi etmek için kullandılar.  Goji meyve özleri hakkındaki bilimsel  araştırmalar çeşitli anti-kanser özellikleri ortaya koydu. Bunlar, insan kanseri hücreleri üzerinde test edildi ve büyümeleri üzerinde önemli kontrol sağladı. Goji berry özleri uygulandığında kanser hücreleri için apoptoz veya ani hücre ölümü gözlemlendi.

Beyin Hücrelerini Korur

Serbest radikaller, nöronlara veya beyin hücrelerine saldırabilir ve bu hasarlı beyin hücreleri, nörodejeneratif hastalıklar geliştirebilir. Bu hastalıklara goji meyvesi tüketmek etkili bir şekilde karşılanabilir. Goji çilek özleri önemli nöroprotektif aktivite göstermiştir. Yapan ekip araştırmayı Goji Berry sahip olduğu tespit yaşlanma karşıtı etkileri ve koruyucu hekimlik olarak önerdi.

Karaciğer Hasarını Önler

Karaciğer vücudumuzdaki en dirençli organlardan biridir ve kendisini kimyasal, serbest radikal ve fiziksel hasarlardan koruyabilir. Geleneksel olarak Çin tıbbında Goji meyvesi karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için  kullanılmıştır . Goji çilek özleri  karaciğer sağlığının korunması açısından serbest radikal temizleme ve diğer koruyucu özellikleri göstermiştir.

Cilde Canlılık Verir

Ultraviyole radyasyonu, dünyanın çeşitli yerlerinde ozon tabakasının tükenmesi nedeniyle hepimizin yüz yüze kaldığı tehditlerden biridir. Cildin UV ışınlarına maruz kalması, aşırı durumlarda deri hasarına ve hatta cilt kanserine neden olabilir. Bu riski, goji çilekleri tüketerek azaltabiliriz. Goji meyve özleri cildimizi UV radyasyonunun neden olduğu zararlardan koruyabilir. Araştırmalar , Goji çileklerinin, antioksidan potansiyeli nedeniyle deri iltihaplanmasını ve bağışıklık baskılanmasını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Uyku Kalitesini İyileştirir

Geleneksel Çinli goji meyveleri kullanımlarından sonra bazı kişiler uykuya daha çabuk geçtiklerini söylemektedirler. Araştırmalar , insan deneklerine verildiğinde, goji çileğinin herhangi bir yan etkisi olmadan önemli ölçüde uyku kalitesini geliştirdiğini göstermiştir.

Semen ve Sperm Kalitesini Artırır

Goji meyvesi geleneksel Çin tıbbında afrodizyak olarak uzun süredir kullanılmaktadır.  Goji berry’in afrodizyak özellikleri üzerine yapılan bilimsel  araştırmalar , testislere verilen hasarı azaltabileceği ve içindeki testlerde hidrojen peroksit varlığı nedeniyle oksidatif strese karşı koruma sağladığı sonucuna varıldı. Hidrojen peroksit, sperm kalitesinin yanı sıra semen sayısını da düşürebilir.

Görme Düzeyini Arttırır

Antioksidan özelliklerinden dolayı Goji çilek de görme düzeyinin iyileşmesine yardımcı oluyor. Antioksidanlar gözleri serbest radikallerden korur ve gözleri, kataraktları ve diğer gözle ilişkili bozuklukları kaybedebilir .

Goji Berrynin Yan Etkileri

Goji fıstığı pek çok sağlık faydasına sahip olsa da, goji çileğinin yan etkileri konusunda bazı araştırmalar yapılmıştır.

Alerjik reaksiyonlar: Goji berrynin bazı insanlara alerjenik olması, yüzdeki anjiyo ödem, nefes darlığı, ürtiker, ağızda veya kulaklarda kaşıntı, aksiller deri döküntüleri, anafilaksi, epizodik rinit ve rinokonjonktivit gibi alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ