Reklam
Reklam

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri

 • 06 Şubat 2016
 • 939 kez görüntülendi.

GIDA ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

gıda zehirlenmesi 2

Gıda zehirlenmeleri bozulmuş bakteri ve virüslerin oluştuğu su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu zehirlenmelerin büyük çoğunluğu bakterilerden dolayı oluşmaktadır. Bozulmuş gıdayı tükettikten 2-6 saat sonra belirtileri oluşmaya başlar. En belirgin belirtileri bulantı, kusma, mide krampları ve ishaldir. Bu sorunların yanında ateş ve halsizlikte oluşabilir. Bu belirtilerin gözükmesi kişiden kişiye değişir tüketilen besinin ne kadar tüketildiği, bakterinin türüne göre değişiklik gösterir. Kimi zaman 2-6 saat içinde kimi zaman ise 1-2 gün içinde kendini göstermeye başlar. Bu belirtileri yaşamaya başladıktan sonra hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Gıda zehirlenmesi sağlığı önemli ölçüde tehdit eden b ir durumdur. Kusma 1-2 gün sürebilir. Buna mide krampları, ateş ve halsizlikte eklenir. Son olarak da ishalle karşılaşılabilir. İshal vücudun büyük oranda su kaybına neden olmaktadır. Ağız kuruluğuna, halsizliğe, gözlerin içine çökmesine neden olur.

Gıda zehirlenmesi riskini artıran sebepler:

 • İyi yıkanmayan sebzeler ve meyveler
 • Kümes hayvanlarının ve kırmızı etin iyi pişirilmemesi
 • Bozuk yumurta
 • Açıkta kalmış et ve et ürünleri
 • Pastörize edilmemiş süt ve ürünleri
 • Dondurulmuş gıdaların soğuk zincirinin bozulması
 • Kusma ve ishal şikâyeti olan bireyle yemeklerin, çatal kaşığın paylaşılması
 • Pişirilen yemeklerin uzun süre oda sıcaklığında bekletilmesi
 • Uzun süre bekletilen sular

 

Gıda zehirlenmesi çeşitleri:

Balık Zehirlenmesi: Balığın tüketilmesinden 2-4 saat sonra belirtileri ortaya çıkmaktadır. Genellikle 1 saat sonra başlayan şiddetli mide bulantısı, kusma, ateş, baygınlık, mide krampı, baş dönmesi ve bilinç kaybı balık zehirlenmesin açtığı sağlık sorunlarıdır. Balığı satın alırken taze olmasına ve güvenilir yerlerden alınmasına dikkat ediniz. Kirli sularda yakalanan balıklar insan sağlığını tehdit eder.

Balık zehirlenmelerinin çoğu bir kaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Zehirlenen kişinin yedikleri kusturulmalıdır. Bol sıvı tüketilmesi sağlanmalıdır. Mideyi yormayacak besinler yedirilmelidir. Ancak bu belirtiler birkaç günden fazla sürerse ve dışkınızdan kan gelirse vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Kaybedilen sıvı ve mineralleri geri yerine koymak balık zehirlenmesinin tedavisidir. Hekiminiz antibiyotik tedavisine de başlayabilir.

Süt zehirlenmesi: Son kullanma tarihi geçmiş süt ve süt ürünlerini tüketmek ciddi sağlık sorunları yaşatabilir. Pastörize edilen süt yüksek ısıda kaldığı için bakterilerden temizlenmiş olur. Bu işlem sonunda bile bakteriler bir yolunu bulup sütü bozabilir. Süt zehirlenmelerinde mide ağrısı, bulantı, kusma ve ateş gibi belirtiler kendini gösterir. Bu belirtiler bir saat sonra başlar. Çiğ pastörize edilmemiş sütlerin daha çok bakteri ve virüse açık olduğu unutulmamalıdır. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve çocuklar bu durumdan daha çok etkilenirler. Süt satın alırken mutlaka tarihinde ve saklama koşullarına dikkat ediniz. Bozuk sütü içtiniz ve belirtileri yaşamaya başladınız;

 1. Bol sıvı tüketin. Bolca su için.
 2. Bu belirtiler şiddetliyse doktora başvurun.
 3. Mideye alınan sütü kusturmaya çalışın.

 

Tavuk Zehirlenmesi: Protein bakımından güçlü bir besin olan tavuğun pişirildikten sonra hemen tüketilmesi gerekmektedir. Tavuğun saklama koşulları da çok önemlidir. Açıkta bırakılmamalıdır. Tavuk çabuk bozulan bir besin türüdür. Bu sebepten dolayı uygun koşullarda saklanması ve pişirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bazı sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Tavuk zehirlenmeleri oldukça yaygındır. Güvenli olmayan yerlerden tüketilen tavuklar, uzun süre dışarıda bekletilen tavuklar zehirlenmelere sebep olur. Satın alırken rengine kokusuna ve fiyatına dikkat edilmelidir. Tüketeceğiniz kadar tavuk almak en mantıklı olanıdır. Ancak kalan tavukları derin dondurucuda saklamanız gerekir. Kullanacağınız zaman ise asla oda sıcaklığında değil buzdolabının alt gözünde çözdürünüz.

 

Gıda zehirlenmelerinin tedavisi: Gıda zehirlenmesi yaşıyorsanız bol sıvı almalısınız. İshal sorunu yaşıyorsanız serum tedavisi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ