Reklam
Reklam

Fıstık Ezmesinin En İyi 11 Faydası

  • 23 Şubat 2018
  • Fıstık Ezmesinin En İyi 11 Faydası için yorumlar kapalı
  • 4.103 kez görüntülendi.

Fıstık Ezmesinin En İyi 11 Faydası

Fıstık ezmesinin sağlığa yararları arasında diyabet , kalp hastalıkları, kanser , dejeneratif sinir hastalıkları ve Alzheimer hastalığının kontrolünde azalma riskini içerir . Ayrıca, hipertansiyonun azaltılmasında ve viral ve mantar enfeksiyonlarına yakalanma riskinde azalmaya yardımcı olur.

Fıstık Ezmesi Nedir?

Fıstık ezmesi kuru, kavrulmuş fıstıklardan yapılan bir macundur. Bu macun genellikle kızarmış ekmek ya da sandviç üzerine yayılmış olarak kullanılır. Bu sağlıklı yiyecekgibi besin dolu proteinler , karbonhidratlar, tekli doymamış yağ asitleri, folik asit, niasin , pantotenik asit , piridoksin, riboflavin , tiamin, E vitamini , C vitamini , A vitamini , sodyum, magnezyum , kalsiyum , manganez , fosfor, selenyum , bakır, demir ve çinko içerir.

Yerfıstığı fıstığı türü yer fıstığı , Fabaceae ailesine  ve Arachis hypogaea türüne  aittir. Bu bitkinin Amerika kıtasında olduğu ve İspanyol gezginlerden geldiği düşünülürse, dünyanın her tarafına yayılmıştı. Kaju fıstığı, antep fıstığı, badem ve ceviz gibi pahalı fıstıkların aksine , fıstıklar benzer fayda sağlayan düşük maliyetli fındıklardır.

Fıstık ve Fıstık Ezmesi Hakkında İlginç Gerçekler

Fıstık ezmesi iki popüler çeşitte bulunur. Biri kremalı bir çeşittir ve diğeri gevrektir. Kadınlar ve çocuklar genellikle kremsi çeşitliliği severken, erkekler gevrek çeşitliliğini tercih ediyor.

Fıstık ezmesinin ilk ticari hazırlığı 1884’te Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldı.

Kansas Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir tahmine göre, Amerika Birleşik Devletleri tarafından sadece bir yıl içinde tüketilen fıstık ezmesi miktarı, Büyük Kanyon tabanına yayılmaya yeter.

Fıstık Ve Fıstık Ezmesi Hakkında Beslenme Değerleri

Fıstık ve fıstık ürünlerini düzenli olarak tüketenler, protein, yağlar (çoklu doymamış ve tekli doymamış), lif , A ve E vitaminleri , folat, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, potasyum ve diğer pek çok besin maddesinin genel olarak yüksek alımına sahiptir. Yer fıstığı doymuş yağ içermez ve düzenli olarak tüketilebilir. Sadece doymamış yağlar içerirler. Bu fıstık tüketerek kilo almaktan korkan insanlar için iyi bir haber. Yer fıstığı aslında kilo vermenize yardımcı olur.

Fıstık Ezmesinin Sağlığa Faydaları

Fıstık ezmesi, fevkalade yağı harika lezzetinin yanı sıra vücut için hayati önem taşıyan besin maddelerine de sahiptir. Bu lezzetli tereyağın sağlığa olan faydaları arasında aşağıdakiler bulunur:

Zengin Protein Kaynağı

Fıstık ezmesi (100 gram) yüksek miktarda protein içerir. (25-30 gram). Yediğimiz proteinler amino asitlere ayrılır ve bu amino asitler her hücrede vücudun onarımı ve inşası için kullanılırlar. Fıstık ezmesi için protein kaynağı diyebiliriz.

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Fıstık ezmesindeki yağ miktarı, zeytin yağı bulunan yağların kinden neredeyse eşittir. Çoklu doymamış yağlar ve tekli doymamış yağlar içerir. Bu yağlar doymuş olduğundan, kalp riskine girmeden tüketmek iyidir. Fıstık ezmesindeki doymamış yağlar kötü kolesterol düzeylerini (düşük yoğunluklu lipoprotein) düşürmeye ve iyi kolesterolün dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. (yüksek yoğunluklu lipoprotein).

ev-yapimi-fistik-ezmesi ansiklopedikya

Tip II Diyabeti Önler

Fıstık tüketimi ayrıca, tip II diyabet riskini azaltmada faydalı olabilir. Yer fıstığı sadece protein içermez, aynı zamanda doymamış yağlar içerir. Doymamış yağların insülin duyarlılığını arttırdığı belirtilmiştir. Araştırma fıstık ezmesi tüketimi ve diyabet içine fıstık ezmesi ve diğer fındık daha yüksek emme tip II diyabet riskini düşürdüğünü göstermiştir.

Vitamin Deposu

Fıstık ezmesi, vücudumuzun düzgün çalışması için iyi olan birçok vitamin içerir. İçinde bulunan A vitamini görme için yararlıdır, C vitamini ise bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olur ve basit ülserleri daha hızlı iyileştirir. Öte yandan, fıstık ezmesinde bulunan E vitamini, vücudumuzun karmaşık yağ asidi yapılarını ve yağ tıkanıklarını çözmek için ihtiyaç duyduğu çok önemli bir mikro besin maddesidir.

Antioksidan Özellikleri

Fıstık ezmesi, folat, niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin ve tiyamin varlığından ötürü antioksidan özelliklere sahiptir . İçinde bulunan antioksidanlardan biri resveratrol’dür. Resveratrol, belirli kanser tiplerini, kalp rahatsızlığını, Alzheimer hastalığını, viral ve / veya mantar enfeksiyonlarını ve dejeneratif sinir hastalıklarını kontrol etmede etkili olduğu keşfedilen bir polifenolik antioksidandır.

Kanseri Önlüyor

Fıstık ezmesi, kansere, özellikle kolon, prostata ve meme kanserlerine karşı savaşmak için büyük bir mülk sahibi olan bir fitosterol olan B-sitosterol içerir . Yerfıstığı yağı ve fıstık ezmesi gibi yer fıstığı ve ürünleri, fitosterollerin ideal kaynaklarıdır.

Kan Şekeri Düzeyini Düzenler

Fıstık ezmesi, iyi bir magnezyum kaynağıdır (170 mg / 100 gram). Bu günlük önerilen magnezyum değerinin% 42’sini oluşturur. Magnezyum kas, kemik ve vücutta bağışıklık gelişiminde önemli bir role sahiptir. Magnezyum ayrıca kan şekeri seviyelerinin ve kan basıncının düzenlenmesinde de yardımcı olur . Vücudumuzdaki varlığı hayatta kalmak için son derece önemli olan 300’den fazla biyokimyasal reaksiyona yardımcı olur.

Potasyumda Yüksek

Fıstık ezmesi, elektrolit gibi davranan ve vücutta sıvı dengeleyici bir element olan potasyum (70 mg / 100 g) içerir. Hipertansiyon formunda kardiyovasküler sistem üzerine doğrudan baskı uygulayan sodyum ile karşılaştırıldığında, potasyum kan üzerinde veya kardiyovasküler sistem üzerinde herhangi bir baskı oluşturmaz. Gerçekte, potasyum, fıstık ezmesinin yüksek miktarlarda bulunan kalp dostu bir elementtir.

Safra Taşı Riskini Azaltır

Gelişmiş ülkelerde önemli bir sağlık riski olan safra taşı , aşırı kilolu, çarpışma diyetleri, belirli kolesterollü ilaç türleri ve doğum kontrol haplarından kaynaklanmaktadır. Yapılan bir çalışma fıstık ve safra taşı riskini ilişkin somun tüketimi gerçekleştirilmiş ve çalışmanın sonuçlarına 2 yıldır, düzenli olarak fıstık ezmesi ve fındık tüketilen kadınlar bir süre içinde gelişen safra taşı riskini düşürmektedir olduklarını gösterdi.

Diyet Lifi Yüksek

Fıstık ve fıstık ezmesi, diyet lifinde yüksektir. Bir fincan ya da yaklaşık 125 g fıstık ve fıstık ezmesi sırasıyla 12 g ve 20 g diyet lifi içerir. Diyet lifi eksikliği, kabızlık , şeker hastalığı, kolestrol ve çeşitli kalp hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarına neden olabileceğinden, diyet lifi diyetimizin en önemli bölümlerinden biridir. Fıstık ezmesinin faydaları insan sağlığını önemli derecede etkiliyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:  Fıstık alerjileri fıstık ezmesi ile ilgili en büyük risklerden biridir. Bununla birlikte tüketilmeden önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

Allerjinin belirtileri ise;kusma, diyare , karın ağrısı , anafilaksi, astım ve anjiyoödem içerir. Tedavi edilmezse, anafilaktik şok ölümcül olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ