Reklam
Reklam

Fesleğen Bakımı

  • 03 Temmuz 2016
  • 744 kez görüntülendi.

FESLEĞEN BAKIMI

Asil yapraklı, gür bir görünüme sahip kokusuna çoğumuzun hayran olduğu bir bitkidir. Fesleğen yaygın bir bitki türüdür.  Fesleğenin büyümesi oldukça hızlı gerçekleşir. Yemekler ve salatalar  için en çok tercih edilip, kullanılan bir bitkidir.

Fesleğen sadece yaz aylarında yetişir.

Fesleğenin yaz aylarında sevdiğimiz en güzel yönlerinden biride sivri sinekleri uzaklaştıran doğal bir gücü olması.

Fesleğen bitkisi ışığı çok sever.  Fesleğeninizi bu sebeple balkonda güneşin altında günde 4 saat olmasını sağlamanız gerekmektedir. Yani fesleğeniniz gürleşmesi için bol bol  güneş almalıdır.

Fesleğenin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Fesleğen bitkisini yetiştirmek için bazı önemli püf noktaları vardır. Fesleğen yetiştirirken en büyük sorun mantar oluşumudur. Mantar ile mücadelede fesleğeni yetiştireceğiniz toprak seçimi çok önemlidir. Fesleğeni kompost yöntemi ile hazırlanmış doğal humusla karıştırmak ve toprağı bu şekilde daha doğal ve verimli hale getirerek kullanmak amaçlanmalıdır.

Fesleğen bitkisinin kökleri suyu pek sevmezler. Köklerin sürekli suda kalması doğru bir yöntem değildir.  Fesleğeni diktikten sonra ya da ilk kez satın aldığınızda mutlaka güneşte olmasına dikkat ediniz.

fesleğen bakımı

Ayrıca fesleğeni soğuk ve rüzgârdan uzak tutmak gerekir. Eğer birden fazla ekim gerçekleştirecekseniz fesleğeni ekerken ise aralarında 20 cm boşluk bırakılarak dikilmesine önem göstermelisiniz.  Bıraktığınız bu boşluklar havanın iyi bir şekilde dönmesini ve fidenizin oksijeni iyi alarak daha gür büyümesini sağlar. Fesleğeni evde bulunan saksıya ya da balkonda bulunan balkon saksılarına dikebilirsiniz.

Fesleğeni yaz aylarında masalarınıza, pencere kenarlarınıza, terasınıza evinizin çeşitli yerlerinde bulundurabilirsiniz. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi doğal bir sivrisinek koruyucusudur. Hoş kokusuyla da ortamı yumuşatır.

Fesleğen bakımında sulama nasıl diye merak mı ediyorsunuz?

Fesleğeninizi haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır. Fesleğen bitkisi suyu çok fazla sevmez.  Çok sıcak havalarda sulama sayısını ikiye çıkarabilirsiniz. Fesleğeninizi sularken yapraklarına su değdirmeyin sadece tabanından vermeniz gereklidir.  Fesleğenler saksıların içinde çok güzel büyür. Saksınıza koyacağınız toprak humusla zenginleştirilmiş olması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ