Reklam
Reklam

Evde Uygulamanız İçin Doğal Saç Bakım Maskeleri

  • 20 Şubat 2016
  • 623 kez görüntülendi.

EVDE SAÇ BAKIMI ve MASKELERİ

Canlı, gür, sağlıklı saçlara sahip olmak için şampuanlara ve kremlere çok para harcarız ancak reklamlarda göründüğü gibi sonuçlar elde edemeyiz. Tabi reklamlarda müşterileri çekmek için tasarlanmış olduğundan kullanım ve sonuçları abartılı bir şekilde bizlere yansıtılması olağandır. Gerçek hayatta ise ne kadar pahalı veya kaliteli olduğunu düşündüğünüz ürün varsa kullanmış ancak istediğiniz sonucu alamamış olabilirsiniz. Üstelik kozmetik ürün kullanarak belki de saç yapınızı onarmak yerine daha kötü sonuçlara yol açıyor olabilirsiniz. Bu yüzden o kadar harcama yapmak yerine size doğal saç bakımları yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Saçlarınıza kozmetik veya kimyasal birçok ürün kullanmak yerine bunları olabildiğince azaltın. Bu sayede saçınız yorulmaz, yıpranmaz veya matlaşmaz.

Saçın kendi yapısının bozulmasına bir etken de kullanılan saç şekillendiricilerdir. Diğer etkenler de stres, hava koşulları, sık şampuan değiştirme gibi etkenlerdir. Bunu önlemek için hazırlamış olduğumuz yazıdaki maskeleri uygulayarak sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

 

1. Avakado İle Saç Bakım Maskesi

avakado ile saç bakımı ve maskesi

Bir yumurta ile bir olgun avokadoyu homojen olana kadar karıştırın. Ardından ıslak saça bu karışımı uygulayın. Daha sonra en az 20 dakika boyunca bırakın  ve birkaç kere yıkayın. Avokadodaki vitaminler, esans yağ asitleri, mineraller ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Bu sayede bu maske saçınızın parlaklığının geri kazanılmasına yardımcı olacaktır. Yıpranmış saçları sağlıklı saçlara dönüştürmek için bu yoğun nem maskesini ayda bir kez tekrarlayabilirsiniz.

 

2. Zeytinyağı İle Saç Bakım Maskesi

Zeytinyağı İle Saç Bakım Maskesi

Zeytinyağını saçınızın dibine ovuşturarak 1/2 su bardağı ölçekle uygulayın ve kuru saçlarınız için nem sağlayın. Bir plastik torba ile saçınızı kapatıp havlu yardımı ile başınızı sarın. Bu şekilde 45 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Yıkama esnasında öncelikle şampuanı saçınıza sürüp ardından su ile temas ettirdiğiniz takdirde saçınızdaki yağdan daha kolay kurtulmuş olursunuz.

 

 

3. Hindistan Cevizi İle Saç Bakım Maskesi

Hindistan Cevizi İle Saç Bakım Maskesi

Katı Hindistan yağı kullanarak saçınıza yoğun nem sağlayabilirsiniz. Aldığınız hindistan cevizi yağı katı ve soğuk sıkım olmalı, buna dikkat edin. Saçınıza uyguladıktan sonra 3-4 saat kadar bekleyin ve ardından ılık su yardımıyla yıkayın. Saçlarınızı kuruttuğunuza adeta fön çekilmiş gibi pürüzsüz ve yumuşacık bir yapıya ulaşmış olacaksınız. Ayda bir kez uygulamanız yeterli olacaktır ancak saçlarınız çok yıpranmış ve nem ihtiyacı var ise bu sayıyı ikiye çıkarabilirsiniz.

 

4. Elma Sirkesi  İle Saç Bakım Maskesi

elma sirkesi ile saç bakım maskesi

Bu müthiş karışım kuru veya hasarlı saçların için yeniden hayat kazanmasına yardımcı olur. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 yumurta akı ile 1 çay kaşığı elma sirkesi birleştirerek bir karışım elde edin. Daha sonra bu karışımı saç diplerine sürün. Saçınıza plastik ucu top şeklinde olan tarak veya bir duş başlığı ile masaj yapın. Bu şekilde bir yada bir buçuk saat kadar plastik torba ile kapatıp havayla temasını en aza indirin. Son olarak önce şampuan ve ardından durulama yaparak yıkayın.

 

5. Yumurta  İle Saç Bakım Maskesi

yumurta ile saç bakımı

Normal saçlar için, saça tüm yumurtayı kullanarak bakım yapabilirsiniz. Eğer yağlı saç yapısına sahipseniz sadece yumurta akı kullanın. Kuru, kırılgan saçları nemlendirmek için sadece yumurta sarısı kullanmak saçlarınız için çok iyi bir bakım sunar. Sizin için hangisi uygunsa yumurtayı saç diplerine sürerek plastik torba veya streç ile kapatın. Yaklaşık olarak 2 saat bekletin. Neredeyse soğuk olacak kadar ılık bir su ile saçlarınızı yıkayın. Eğer sıcak suyla yıkama yaparsanız bu yumurtanın pişmesine yol açar. Bu bakım şekli yumurtanın sarısını kullananlar için ayda 1 kez, yumurtanın beyazını kullananlar için  iki haftada 1 kez uygulanabilir.

 

 

6. Sinameki Otu İle Saç Bakım Maskesi

sinameki ile saç bakımı maskesi

Bir tutam sinameki otunu  bir bardak suda kaynatın. Ilıdıktan sonra içine bir tane bemix ampül (eczanelerden temin edebilirsiniz) kırıp elde ettiğiniz karışımı saç diplerine sürün. Yaklaşık iki saat bekleyip saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu bakım şeklini en fazla 4 hafta üst üste yapın ve 1 ay ara verin. Daha sonra bu süre bittiğinde tekrarlayabilirsiniz. Bu formül saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasına etki eder ve gürleşmesine yardımcı olur.

Not:Eğer saçlarınızda yara varsa veya alerjik reaksiyon belirtisi bulunuyorsa uygulamayınız. Ayrıca hamileler için de uygun değildir.

 

7. Tatlı Badem-Çam Terebentin-Keten Tohumu-Hint yağı Karışımı İle Saç Bakım Maskesi

Tatlı badem yağı, çam terebentin yağı, keten tohumu yağı ve hint yağı ile saç bakımı ve maskesi

 

Tatlı badem yağı, çam terebentin yağı, keten tohumu yağı ve hint yağının birleşiminden oluşan bu muhteşem karışım saç bakımı için eşsiz bir formül oluşturuyor. Tüm ismi geçen yağları ayrı ayrı alarak hepsinden aynı ölçekte olacak şekilde bir kapta karıştırın. Minimum iki saat, ideal olarak dört saate yakın bir süreyle saçınızda bekletin. Ardından önce şampuan uygulayıp daha sonra su ile temas ettirerek yıkamanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde yağlar saçınızdan daha çabuk çıkar. Saçlarınız daima sağlıklı ve bakımlı görünsün istiyorsanız bu formülü rutin olarak haftada bir gün uygulayabilirsiniz.

 

 

8. Hint Yağı ve Biber Yağı  İle Saç Bakım Maskesi

hint yağı ile saç bakım maskesi

 

Hint yağı ve biber yağından oluşan bu formül saçlarınızın hem çok parlak görünmesine hem de hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı oluyor. Hazırlanışı ise şu şekilde; her iki yağı sıcak suda bekleterek ısıttıktan sonra bir kaba eşit ölçekte koyup karıştırın ve ardından saç diplerinize sürün. Sürdükten sonra plastik torba veya streç yardımıyla sarın. Yaklaşık 2-3 saat kadar beklettikten sonra yıkayın. Bu maskede biber yağı yer aldığı için saç diplerinizde yanma olabilir. Ayrıca saçınızı yıkarken gözünüze kaçmamasına dikkat edin.

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ