Reklam
Reklam

Enerji İçeceği Zararları

  • 11 Şubat 2016
  • 1.038 kez görüntülendi.

ENERJİ İÇECEKLERİNİN ZARARLARI

erji içeceği zararları

Son zamanların tercih edilen ve özellikle gençlerin sıklıkla tükettikleri enerji içecekleri ne kadar sağlıklı? Enerji içeceklerinin zararlarını araştırdık. Eskiden bu içeceğin adını bile bilmezken şimdi marketlerdeki raflarda ön sıralarda yerini almaktadır. Enerji içeceğinin içerisinde insan sağlığını önemli ölçüde tehdit eden birçok madde vardır. Peki, enerji içeceğinin kelime anlamı nedir? Enerji içecekleri vücut performansını arttırmak için üretilen ve sporcularında tükettikleri bir içecektir. Özellikle atletler daha çok tüketir. Sıklıkla tüketilen bu içeceğin içerisindeki maddeleri sıralayalım: Kafein, taurin, glukuronolaktondur, inositol gibi maddeler içermektedir.

Glukuronolakton: Vücutta bulunan doğal olarak bulunmaktadır. Vücuttan zararlı maddeleri kapı dışarı eder ve anında vücuda enerji verir. Vücuda karbonhidrat salınımı yapmaktadır.

Kafein: Vücudun merkezi sinir sistemine etki yaparak, beyinden gelen mesajları hızlandıran, insanı daha dinç, uyanık tutan bir uyarıcıdır.

Taurin: Bu madde de vücudun doğal yapısında bulunmaktadır.Taurin bir amino asittir.Taurin vücudu zararlı maddelerden,toksinlerden temizler.Stresli zamanlarda içilen enerji içecekleri vücuttan azalan taurini tekrar tamamlar. Bazı insanlar, enerji içeceklerini vücutlarındaki taurin seviyesini eski seviyesine döndürmek ya da artırmak için tüketmektedirler.

İnositol: Bu madde glikoz metabolizmasının ürünüdür. Kafein aldığımızda vücudumuzdaki miktarı azalır.buda psikolojik rahatsızlıklara sebep olur.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki enerji içeceklerinin sağlık üzerine etkileri tam olarak bilinemiyor. Ancak enerji içecek üreticileri zihin uyanıklığı, fiziksel dayanıklılığı, konsantrasyonu arttırdığı, metabolizmayı canlandırdığı iddia etmektedirler. Çocuklar ve gençlerimiz tarafından sağlıklı ve eğlenceli bir içecek olarak düşünülen bu içecekler aslında o kadar da masum değiller. Yukarıda belirttiğimiz etken maddelerinden dolayı ve bu içeceklerde daha çok bulunduğundan sağlığımızı tehdit edebilir.

Diabetik hastalar, çocuklar, hamileler, yüksek tansiyonu olanlar, metabolik rahatsızlığı bulunanlar, sporcular, alkolle birlikte tüketilmemesi gerektiği ayrıca emziren kadınlarında içmemesi gerektiğini uzmanlar sürekli medya aracılığıyla uyarılarda bulunurlar.

Enerji içecekleri özellikle vücutta hızlı enerjiye dönüştüklerinden dolayı kalbi oldukça yorar. İçildikten sonra enerji verir ancak sonrasında yorgunluğa, halsizliğe sebep olurlar. Hatta bazı veriler bu içeceklerin ölüme yol açtığını göstermektedir.

Enerji içeceği susuzluğu giderme özelliği vardır. Fakat bu içecekler susuzluğu gidermez sadece geçiştirir. Asıl su içmememiz gereken zamanlarda bize engel olup bünyemizin susuz kalmasına sebep olurlar.

Enerji içecekleri asla bir sporcu içeceği değildir. Ağır aktivitelerden önce veya sonra tüketilmemelidir. Vücudun dengesini bozmaktadır.

Sıkça tüketilen bu içecekler içerdikleri maddelerden dolayı bağımlılık yapmaktadır. Enerji içeceklerini tüketirken bir kez daha düşünün…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ