Reklam
Reklam

Elmanın Sağlığa Faydaları

  • 29 Aralık 2017
  • Elmanın Sağlığa Faydaları için yorumlar kapalı
  • 168 kez görüntülendi.

ELMANIN SAĞLIĞA FAYDALARI

Elmanın sağlığa olan faydalarını saymakla bitirmeyiz desek abartmış olmayız. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının, kalp rahatsızlıklarının, mide rahatsızlıklarının, safra taşlarının , kabızlık , karaciğer rahatsızlıklarının, aneminin ve şeker hastalığının baş düşmanı elmadır. Ayrıca, romatizma, göz bozuklukları, çeşitli kanserler ve gut hastalığından elma ile korunabilirsiniz. Elma ile çok kolay kilo verebilirsiniz. Dizanteriden korur ve sindirimin teşvik edilmesine yardımcı olur . Son olarak, diş bakımı ve cilt bakımına yardımcı olurlar.

Elma Nedir?

Elmalar, gezegenin en popüler ve en lezzetli meyveleridir. Sağlığınızı sağlık katarken , susuzluğunuzu gidermek ve tatlı ihtiyacınızı tatmin etmek için parlak, kırmızı, sulu bir elmaya asla hayır dememelisiniz. Elma, ağaçları Rosaceae  ailesine ait olan ve Malus domestica adlı bilimsel adı  olan pomotik meyvelerdirOnların atası  Malus elçileridir, Orta Asya’nın çeşitli yerlerinde hâlâ vahşileşiyor. Binlerce yıldır Asya ve Avrupa’da yetiştiriliyorlar ve Yunanlılar, Romalılar ve İskandinav kabileleri gibi birçok eski medeniyetlerin kültür tarihlerinde görünmelerini sağlıyorlar. Elmalar yavaş yavaş Avrupalı sömürgeleştiriciler yardımı ile Amerikalılara doğru yola çıktı ve şimdi Amerika’da geniş yelpazede yetiştirilmektedir.

Bu lezzetli meyvelerin 7,500’den fazla çeşidi vardır ve bunlar kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere çeşitli renklerde üretilmektedir. Elmaların derisi ince fakat sağlamdır ve sulu olup, olgunlaştıkça yumuşar. İç kısım, sağlığınız için tehlikeli olan tohumları tutar. Besinler, antosiyaninler ve taneler açısından zengin bir kaynak olan deride bulunurlar.

2010 yılında, elma detaylı bir şekilde incelendi. Elmaların sağlığımız için neden faydalı olduğunu araştırıldı. Dünyanın en sevdiği ve en sağlıklı meyvelerinden biri olan bu önemli meyveye bir göz atalım!

Elmaların Besin Değeri

Elmalara verilen uzun sağlık fayda listesi, içinde bulunan vitaminler , mineraller , besinler ve organik bileşiklerden kaynaklanmaktadır. Bu önemli besin öğeleri içerir ,C vitamini , K vitamini , B6 vitamini ve riboflavin içerir. Listede ayrıca potasyum, bakır , manganez ve magnezyum gibi mineraller de bulunuyor. Elmalar diyet lifi için çok iyi bir kaynaktır ve tek bir servis günlük lif gereksiniminin% 12’sini sağlar. Fiton besinler ve quercetin gibi flavonoidler ile doludurlar.

Elmanın Sağlığa Faydaları

Sindirimin En Büyük Yardımcısı

Elyaf açısından zengin elmalar, sindirim sürecinde yardımcı olur. Düzenli olarak elma tüketimi düzgün barsak hareketleri, kabızlık önleme ve mide rahatsızlıklarını önler. Fiber herhangi bir diyetin önemli bir parçasıdır. Gıdaların sindirim kanalından sorunsuzca geçmesine yardımcı olur . Ayrıca, peristaltik hareketi uyararak kasların uygun şekilde büzülmesini sağlar ve yiyecekleri birlikte hareket ettirir. Sonunda, uygun kalp sağlığını sağlamak ve ateroskleroz şansını azaltmak için aşırı miktardaki kolesterolü damarlarınızda ve arterlerinizden sıyırırken aynı zamanda gıdaların verimli bir şekilde alınmasını sağlamak için gastrik ve sindirim sularını serbest bırakır ve rahatlamasını sağlar.

Kanseri önler

Kanserin önlenmesinde elma bir süredir çalışma konusu olmuştur. Çeşitli kanser türlerinin, özellikle göğüs ve kolon kanserinin tedavisinde ılımlı bir iyileşme gösterdikleri halde, en önemli bulgular akciğer kanseri ile ilgili olmuştur. Elmalar, akciğer kanserini azaltmak ve ortaya çıkması halinde yayılmasını yavaşlatmak için belirgin ve inkar edilemez bir kapasite göstermektedir. Hipotezler genelde kaempferol ve quercetin gibi yüksek phytonutrient içeriğinden söz eder, ancak elmaların kanser üzerindeki etkisi hakkında kesin mekanizma hala bilinmemektedir.

Bağırsak Sağlığını Korur

Sağlığımızın en önemli ve gözden kaçan bölümlerinden biridir. Vücudumuzda yaşayan yararlı bakterilerdir. Elmalar özellikle  bağırsakta yaşayan bakterilerin işlevlerini iyileştirmeye yardımcı olurlar. Önceden yapılan araştırmalar, elmaların sindirim sistemi içindeki metabolizmayı uyardığını ve besin alımını en üst düzeye çıkararak zararlı bakteri ve toksinleri ortadan kaldırarak sağlıklı bir hale getiren bakterileri dengelediğini gösteriyor.

elma

Anemi tedavisi

Elmalar zengin bir demir kaynağı olduğu için anemi tedavisinde faydalıdır. Anemi kandaki hemoglobin eksikliğidir; demir alımını artırarak giderilebilir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin metabolizmasının ayrılmaz bir parçasıdır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak, sadece anemiyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda düzgün çalışmasını sağlamak için temel organ sistemlerini düzene sokar.

Zayıf İnsanlara Direnç Verir

Elmalar zayıflıkları giderebilir, zayıf insanlara canlılık katar. Bu nedenle hastalara ve hastalıklardan çabucak kurtulmalara yardımcı olur. Kilo almak istiyorsanız, elmalar günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır. Vücudun detoksifikasyonunda ve genel sağlığın iyileştirilmesinde yardımcı olurlar. Elmalar önemli miktarda protein içermese de, antioksidan bileşikler ile elmalardaki protein kombinasyonu zayıflığın önlenmesinde ve kas tonusunun iyileştirilmesinde önemli bir role sahiptirler.

Diyabeti kontrol altına alır

Kan şekeri kontrolü insanlar için çok önemlidir. Elmalar polifenoller doğrudan vücut tarafından karbonhidrat alımını azaltarak bağlantılı olmuştur. Bu da, diyabeti kontrol altında tutmaya yardımcı olan önemli bir faktör olan kan dolaşımında ortaya çıkan kan şekeri seviyelerinin dalgalanmasını azaltır. Polifenoller aynı zamanda sindirim sistemimizdeki glikoz emilimini düşürür ve kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmak için gerekli olan pankreasımızdan insülin salınımını uyarırlar. Son olarak, polifenoller vücudumuzun her yerindeki hücreler üzerindeki insülin reseptörlerini harekete geçirir , bu da kan akışımızda şeker çıkarmayı hızlandırır ve metabolizma ve düzgün organ fonksiyonu için hücrelerimize alır.

Dişlere olan büyük katkısı

Elma yiyerek hem dişlerin hem de diş etlerinin temizlenmesinde yardımcı olur. Dahası, dişlerdeki oyukları azaltmaktadır. Elmalar yediğinizde, içindeki lifler dişleri temizlerken, bu meyvelerin antibakteriyel özellikleri bakteri ve virüsleri vücuda bulaştırmaz. Ayrıca elma, alkali bir bileşik olan tükrüğün salgısını da uyarır; bu, bakterilerin ağzınızda çoğalma yeteneğini daha da düşürür demektir.

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarını Önler

Elmaların diğer etkileyici yararları yetmiyormuş gibi, nörolojik konularda, özellikle de en trajik koşullardan ikisinde, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarında olumlu bir etki gösteriyorlar. Alzheimer’e yol açan beynin bozulması serbest radikal aktivitesiyle bağlantılı olduğu için, elma içerisindeki tüm fitoturent bileşiklerin antioksidan etkileri, kesinlikle Alzheimer hastalıklarını azaltmaya yardımcı  olur. Elmalar aynı zamanda konsantrasyon , problem çözme ve hafıza ile bağlantılı olan beyindeki asetilkolin miktarını artırır. Parkinson açısından, elmalar , hastalığın altta yatan bir nedeni olabilecek dopamin üreten sinir hücrelerinin kademeli olarak parçalanmasını durdurur .

Solunumla ilgili sorunları giderir

Solunum sistemimiz iltihaba karşı oldukça duyarlıdır ve bir dizi solunum koşulları doğrudan sistemdeki zar ve hücrelerin iltihaplanmasına bağlıdır.  Ciddi vakalarda ölümcül olabileceğinden, astım belki de en ciddi durumdur. Astım açısından diğer doğal tedaviler arasında kendini gösteren meyve oldu. Hatta meyve ve sebzeleri kombinasyon halinde tüketmenin faydalarını geçti . Elmalar, bu koşulları iyileştirmenin karmaşık mekanizmaları açısından dünyanın gizemi olmaya devam ediyor, Muhtemelen sağlık ikramiyesinden potansiyel olarak sorumlu olabilecek pek çok muhtemel besin var.

Kalp Hastalıklarını Önleme

Elmalar  vücudun kolestrol  seviyesini düşürür  ve kardiyovasküler hastalıklara karşı güçlü bir savunma mekanizması haline gelir. ‘Doktoru uzak tutan bir elma’ düşüncesi, insan kalbi için sağlıklı sayılan bir elmanın günlük dozu olduğundan beri düşündüğünden daha doğrudur. Elmaların antioksidan özelliği yağların oksidasyonunu azaltır, lipid peroksidasyonu olarak adlandırılır ve trigliseridleri ve kan damarlarında bulunan, tehlikeli basınç uygulayabilen çeşitli yağları nötralize eder. Ayrıca, elma çok güçlü flavonoid ihtiva  denilen meyvenin derisinde bulunan quercetin. C-reaktif protein (CRP) miktarını azaltarak kan damarlarındaki iltihaplanmayı azaltabilir. Bu protein, kardiyovasküler sistemin iltihaplanmasına bağlı olduğundan, kerercetin aracılığıyla bir indirgeme, elmaları çok güçlü kalp güçlendiricileri yapar.

 

elma sağlık

Romatizma tedavisinde en sağlam besindir

Romatizmal acı çeken insanlar iyileştirme sürecine yardım ettiği için elmaları çok faydalı bulunmaktadır. Bununla birlikte elmalarda çok miktarda flavonoid bulunur. Bu, elma araştırmasında en heyecan verici gelişme olmuş ve kaempferol, kerpetin ve mikricetin gibi bileşikler artrit ve gut  gibi romatoid ve iltihap koşullarını azaltmaya başlamıştır.

Vizyonu Geliştirir

Elmaların gözleri daha güçlü hale getirdiği ve görme oranını geliştirdiği düşünülmektedir. Gece körlüğünün tedavisinde de yardımcı olurlar. Bunun çoğu, elmaların flavonoid bileşiklerden ve antioksidan phytonutrientlerden zengin olması nedeniyle serbest radikallerin gözler üzerindeki etkisini azaltabilirken, maküler dejenerasyon, katarakt ve glokom gibi durumları önler.

Kilolarınıza elma ile veda edin

Meyvelerin kendimizi dolgun hissetmemizi ve doymamışlığı artırmamızı, böylece iştahı ve aşırı yemeyi azaltmamızı bir yana, elmalar kilo kaybına yardımcı olmak için açıklanamayan bir başka yeteneğe sahipler . Çalışmalar, elmaların metabolizmayı hızlandırdığını, böylece bir elma yedikten sonra tüketilen ek kalorilerin vücudumuzda birikmesini engeller. Bu obezite ile mücadele eden milyonlarca insan için harika bir haber olabilir.

Cilt bakımı

Elma, bal veya sütten yapılmış macunlar, topikal olarak uygulandığında cildin parlaklığını ve arttırır. Bu, yine güçlü antioksidanların deride ve elmalarındaki etten kaynaklanıyor. Bu bileşikler, erken yaşlanma ile doğrudan bağlantılı olan serbest radikallerin, kırışıklıkların, yaşlanmanın ve diğer yaşla ilgili koşulların zararlı etkilerine karşı koyarlar .Sirkülasyon üzerindeki artan etkisi aynı zamanda eski hücrelerin yenilenmesini teşvik etmek ve hasarlı olanların onarımı için kan akışını sabit tutarak cildi genç tutmaya yardımcı olur.

Elmalar nasıl tüketilir?

Elmalar ağaçtan koparılarak çiğ yenilebilir veya meyve salatası şeklinde tüketilebilir. Elma suyu da dünyada yaygın bir içecektir ve birçok tatlıya lezzet verir.  Bu meyveler fırında pişirilebilir, kıyılmış, püre haline getirilebilir, dondurulabilir veya hatta sağlıklı, tatlı bir atıştırmalık olarak cips halinde kurutulabilir.

Meyvenin yanı sıra, tohumlarından ekstrakte edilen yağ da faydalıdır ve özellikle kozmetik endüstrisinde birçok uygulamaya sahiptir. Elma tohumu yağının faydaları etkileyici mineral ve protein içeriğinden gelir ve akne görünümünü ve kırışıklıkları azaltır, cildi nemlendirir. Bu yağ aynı zamanda cilt kanserinin önlenmesinde, cildin esnekliğini artırmada, güneş hasarını önlemede ve yeni, sağlıklı cilt hücreleri üretmek için kollajen üretimini teşvik etmede yardımcı olur . Sözlü olarak tüketilmemelidir ancak topikal uygulamalar için kullanılabilir.

Elma Seçmenin Püf Noktaları

Elma aldığınızda, sağlam olduğundan emin olun. Kırışıklıkları olanları almayın çünkü sağlık ve besin değerlerinin çoğunu kaybederler. Aşırı olan veya çürümeye başlayan elmalar, etilen gazı adı verilen bir bileşiği serbest bırakarak beslenme kaynaklarını metabolize eder. Bu etilen gazı, diğer elmaların çabuk olgunlaşmasını ve çürümesini uyarabilir. Bu yüzden onları çok uzun süre muhafaza etmeyin, aksi takdirde olağan dışı derecede yumuşar ve çürür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ