Reklam
Reklam

Demirin 17 Şaşırtıcı Faydası

  • 29 Aralık 2017
  • Demirin 17 Şaşırtıcı Faydası için yorumlar kapalı
  • 582 kez görüntülendi.

Demirin 17 Şaşırtıcı Faydası

 

Demirin faydaları arasında, esas olarak, kırmızı kan hücresi üretimindeki rolüyle organ sistemlerine ömür boyu oksijen verilmesi sayılmaktadır. Vücuttaki demirin yaklaşık üçte ikisinde hemoglobin bulunur. Diğer sağlık faydaları, anemi (gebelikte de), kronik hastalıklar, öksürük, diyaliz öncesi anemi ve diğer birçok hastalıkların önlenmesi ve azaltılmasını içerir.

 

Demirin Önemi Nedir?

Demirin faydaları, insan vücudunun doğru büyümesi ve sağlığın korunması ile ilgilidir. Metabolizma için vazgeçilmez bir protein bileşenidir ve insan vücudunun kırmızı kan hücrelerini üretmesi gerekir. İnsan vücudu, gelecekte kullanım için, özellikle de yetersiz beslenme alımlarında, aneminin etkisini aniden düşürdüğü takdirde, anemi etkisini azaltmak için bir yedek olan % 25’e varan oranda koruyabilir.

Vücudumuzda demirin yaklaşık % 70’i hemoglobin ve miyoglobin bulunur. Hemoglobin, miyoglobin kas hücrelerindeyken akciğerlerden vücudun dokularına oksijenin birincil nakilcisidir ve kabul, saklama, nakliye ve oksijen serbest bırakılmasını mümkün kılar. Bunun yaklaşık % 5’i çeşitli proteinlerin bileşenleri olarak ve bazı enzimatik reaksiyonlarda gerekli elementler olarak bulunur.

Son olarak, vücuttaki demirin % 25’i hücrelerde bulunan ferritin içinde depolanır. Ferritin erkekler için üç yıla kadar demir takviyesi depolayabilir, ancak kadınlar için sadece bir yıl değerinde olabilir, bu nedenle kadınlarda anemi yaygınlaşmaktadır. Bu maddenin rolü ve önemi, öncelikle eksikliği hoş olmayan ve tehlikeli olduğu için göz ardı edilemez.

 demir eksikliği

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksikliği sıklıkla ağır yorgunluk, vücut zayıflığı ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Eksik olan insanlar, normal işlevleri en iyi şekilde yerine getiremezler. Üstelik kadınlar ve çocukların erkeklerden daha fazla demirine ihtiyacı vardır ve anemi onları özellikle zorlar. Ciddi yetersizlik, tırnak kırılganlığına ve dil bölgesinde ekstra pürüzsüzlüğe neden olan ilerleyici cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Demir ve protein gerektiren enzimatik süreçler olmaz ve vücut metabolizması yavaşlar veya hatta kapanabilir. Anemi, en yaygın küresel beslenme eksikliği olarak düşünülür.

 

Demiri Alabileceğiniz Önemli Besi Kaynakları

Demir hem vejetaryen hem de non-heme olarak sınıflandırılan vejetaryen olmayan gıdalarda bulunur. Baklagiller, mercimek, soya fasulyesi, kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, ekmek, ıspanak, şalgam, brokoli ve kuru meyveler de iyi bir demir içeriğine sahiptir. Anemik hastaların çoğu zaman doktorları tarafından alınması tavsiye edilen tabletleri ve takviyeleri de kullanabilirsiniz. C vitamini seviyesini iyi tutan gıda maddeleri de demirin vücut tarafından emilmesine yardımcı olabilir. Örneğin, üzerine domates dilimleri olan bir burger yemek, burger ekmeğinden heme demir içeriğinin emilmesini artırabilir. Portakal suyu gibi narenciye ve meyve suları emiliminde de yardımcı olabilir.

 

Demirin Sağlığa Faydaları

Demir, insan beslenmesinde dengeli bir miktarda tüketildiğinde, bir takım avantajlar sağlamak için mükemmeldir ve bunlar aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

 

Hemoglobin Oluşumunu Artırır

Hemoglobin oluşumu bu maddenin başlıca fonksiyonudur. Hemoglobinin bir parçası olduğu için, oksijenin vücut hücrelerine de taşınmasına yardımcı olur. Ek hemoglobin hayati derecede önemlidir çünkü insanlar, iç ve dış yaralanmalar yoluyla çeşitli şekillerde kan kaybetme eğilimindedirler. Özellikle, kadınlar menstruasyon dönemlerinde her ay önemli miktarda kan kaybederler, bu da kadınların anemiden erkeklerden daha fazla muzdarip olmalarının en önemli nedenlerinden biridir.

 

Kas Fonksiyonunu Geliştirir

Kas sağlığı için hayati bir unsurdur. Kas dokusunda bulunur ve kasların kasılması için gerekli oksijen ihtiyacını karşılar. Onsuz, kaslar tonlarını ve elastikiyetlerini kaybeder; kas güçsüzlüğü en belirgin anemi belirtilerinden biridir.

 

Beyin Fonksiyonunu Artırır

Beynin artan gelişimi de demirin pek çok faydasından biridir. Kandaki oksijen kaynağına demir yardımı sağladığı için beyin kan oksijeninin yaklaşık % 20’sini kullandığından direkt olarak beyin sağlığı ve işlevleriyle ilgilidir. Beyindeki düzgün kan akışı, demans ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel bozuklukları önlemek için bilişsel aktiviteyi uyarabilir ve yeni sinirsel yollar yaratmaya yardımcı olabilir, bu nedenle demir alımı ve bunun ardından gelen beyin oksijenasyonu esastır.

Huzursuz Bacak Sendromu’nu Tedavi Eder

Demir eksikliği huzursuz bacak sendromunun nedenlerinden biridir. Kanın düşüklüğü bu durumun önemli bir sebebidir, bu nedenle doktor tavsiyesine göre gerekli seviyelerde takviyeleri düzgün olarak alması bu sorunu tedavi edebilir. Bu kas spazmına bağlıdır, bu da kasların eksikliğinin semptomlarından biri olabilir.

 

Vücut Sıcaklığını Düzenler

Demir vücut ısısını düzenleyen önemli bir kolaylaştırıcıdır. İlginç bir gerçek, vücudun emme kapasitesine göre kendini düzenleyebilme özelliğine sahip olmasıdır. Vücut ısısını sabit tutmak, enzimatik ve metabolik işlevlerin en uygun ve verimli ortamlarında ve sıcaklıklarında gerçekleşebileceği anlamına gelir.

 

Oksijen Taşıyıcı

Demirin en önemli sağlığa ilişkin faydalarından biri, oksijen taşıyıcısı olarak görev yapması ve böylece oksijenin bir hücreden diğerine taşınmasına katılmasıdır. Oksijenin her organ sisteminde rutin fonksiyonları yerine getirmesi için gerekli olması nedeniyle, demirin hayati bir fonksiyonudur.

 

Anemi Tedavisi

Demir, demir eksikliği anemisi adı verilen, insan vücudundaki eksikliğinden kaynaklanan ciddi bir bozukluğun tedavisinde yardımcı olur. Tüm dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen bu korkunç hastalığın önlenmesi sonucunda bu sağlık yararlarının çoğunun kaynağı buradadır. Anemi, gezegende en yaygın beslenme eksikliğidir.

 

Kronik Hastalıkları Tedavi Eder

Demir aynı zamanda böbrek yetmezliği anemisi ve bağırsak, boşaltım sisteminin diğer kronik hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Bunlar, çoğu zaman diğer demir fonksiyonları gibi, kan ile ilgili değildir; vücudun tüm sistemleri boyunca hala gerekli olan bazı işlemlerin önemli bir parçasıdır.

 

Kadınlarda Anemi Tedavisi

Demir, gebelik veya menstrüasyon sırasında kadınlarda oluşan anemi tedavisinde sağlık yararlarını da gösterebilir. Yeni kırmızı kan hücreleri, kaybedilenlerin yerini alması gerekir; bu nedenle, önemli miktarda demir almak, hayatlarının bu noktalarında kadınlar için gereklidir.

 

Nörotransmitter Sentezi

Aktif olarak dopamin, norepinefrin ve serotonin gibi bazı temel sinir ileticilerinin sentezinde yer alır. Bu kimyasallar, nöronları ve insan beynini içeren farklı etkinliklerde önemli bir rol oynamaktadır.

 

 

Prediyaliz Anemisini Tedavi Eder

Sağlık uzmanları tarafından, demirin predialysis anemi adı verilen başka bir anemi formunu tedavi edebildiği ileri sürülmektedir. Bununla birlikte, çok karmaşık ve tehlikeli olabileceği için bir tıp uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

 

Yorulmayı Önler

Demirin sağlığa olan faydaları, hem erkekler hem de kadınlarda görülebilen, açıklanamayan veya kronik yorgunluğun ortadan kaldırılmasını da içerir. Hemoglobinin önemli bir bileşenidir, eksikliği yorulmanın doğal bir nedenidir.

 

Bağışıklığı Arttırır

Demir, bağışıklık sistemine sağlamlık kazandırmada kilit rol oynamaktadır. Böylelikle, vücut bir takım hastalıklar ve enfeksiyonlara karşı mücadele edebilecek kadar yetkin hale getirilir. Kırmızı kan hücreleri hasarlı dokulara, organlara ve hücrelere oksijen sağlamak için gereklidir. O olmadan, hemoglobin olmaz; Hemoglobin olmadan oksijen olmazdı. İyileşme süreci, bu temel besin maddesinin oluşmasını gerektirir.

 

Enerji Metabolizmasını Teşvik Eder

İnsan vücudundaki enerji metabolizmasına önemli bir katılımcıdır. Bu işlem, tüketilen gıdanın enerjisinin nasıl ayıklandığı ve daha sonra farklı vücut bölümlerine dağıtıldığı şeklindedir.

 

Organ Sistemlerini Destekler

Demir, çeşitli enzimatik sistemlerin ve miyoglobin, sitokromlar ve katalaz gibi diğer önemli unsurların en önemli bileşeni olur. Bu düzgün çalışmazsa, bir takım organ sistemleri yavaşlar.

demir eksikliği tedavisi

Uykusuzluğu Tedavi Eder

Uykusuzluk tedavisinde faydalıdır ve sirkadiyen ritimlerini düzenleyerek insanların uyku alışkanlıklarını geliştirir. Doğru kırmızı kan hücresi sayısı, kan basıncında daha az dalgalanma ile sonuçlanabilir ve bu geceler insanların uyanık kalmasına neden olabilir.

 

Konsantrasyonu Geliştirir

Demir, yeterli miktarda tüketildiğinde konsantrasyonu ve bilişsel performansı artırabilir. Beyindeki artmış kan akışı bu önemli fayda ile sonuçlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ