Reklam
Reklam

Defne Yaprağının 8 Faydası

 • 27 Aralık 2017
 • Defne Yaprağının 8 Faydası için yorumlar kapalı
 • 346 kez görüntülendi.

Defne Yaprağının 8 Faydası

Defne yapraklarının en etkileyici sağlık faydaları, vücudun detoksifikasyonunu, yaşlanmayı yavaşlatması, yara iyileşmesini hızlandırması, vücudun bakteriyel enfeksiyonlardan korunması, şeker hastalığını yönetmesi, kalp sağlığını iyileştirmesi, iltihabı azaltması, solunum sorunlarını hafifletmesi, sindirimi en uygun hale getirmesi ve belirli kanser türlerini önlemesidir.

 

Defne Yaprağı Nedir?

“Defne yaprağı” olarak adlandırılan birçok bitki çeşidi vardır, ancak gerçek defne yaprağı bilimsel olarak Laurus nobilis olarak bilinir ve bu, makalede tartışılan besleyici zengin çeşididir. Pek çok yaprak, gerçek defne yaprakları gibi benzer bir görünüme ve aromaya sahiptir, ancak aynı besin içeriğini içermez. Bu bitki, Akdeniz bölgesine özgü küçük bir ağaçtır. Defne ağaçları bölgedeki her yerde mevcuttur, ancak değişen iklimler doğal büyümelerini azaltmıştır. Bu yapraklar en azından Roma zamanlarına kadar uzanan binlerce yıldır mutfak ve tıbbi dünyanın bir parçası olmuştur.

Defne yaprakları çorba ve güveçleri tatlandırmak için kullanılabilir ancak yapraklar çoğunlukla bütün şekildeki bazı İtalyan yemekleri için bir lezzet verici olarak ilave edilir ve daha sonra bir garnitür olarak çıkarılır veya kullanılır. Yapraklar genelde tüketilmemiştir. Defne yaprakları için geniş bir mutfak uygulama yelpazesi bulunmamakla birlikte, bu yapraklardan elde edilen ekstraktlar çok sayıda tıbbi kullanıma sahiptir. Bu yapraklar, çeşitli cilt ve solunum koşulları için aromaterapi ve bitkisel tedavilerde popüler bir elementtir.

defne-yapragi-3

Defne Yaprağının Sağlığa Faydaları

Bu güçlü yaprakları sunduğu geniş faydalar sayesinde diyetinize dahil etmek bir zorunluluktur, bu nedenle bunları ayrıntılı bir şekilde keşfetmemize izin verin.

 

 • Sindirimi Geliştirir

Defne yaprakları gastrointestinal sistem üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir, hem idrar söktürücü olarak hemodiyalizasyonu teşvik eder, vücudun toksisitesini düşürür ve aynı zamanda zehirli bir şey tüketildiğinde kusmayı uyarır (emetiktir). Ayrıca, defne yapraklarında bulunan organik bileşikler, mide rahatsızlıklarını gidermek, aşırı yatıştırıcı bağırsak sendromu (IBS) veya Çölyak hastalığının semptomlarını azaltmada çok etkilidir. Modern diyetimizdeki daha kompleks proteinlerin bir kısım sindirimi zor olabilir, ancak defne yapraklarında bulunan benzersiz enzimler etkili sindirim ve besin alımını kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 

 

 • Solunum Koşullarını Tedavi Eder.

Defne yaprağının esansiyel yağı çıkarılırsa, çeşitli solunum koşullarının hafifletilmesine yardımcı olması için bir salve içine karıştırılarak göğüs bölgesine uygulanabilir. Bu aynı zamanda yapraklardan yapılmış bir haşere ile de başarılabilir. Göğsünüze yayın ve gece boyunca kalmasına izin verin. Buharın teneffüs edilmesi aromaterapi ile benzer bir etkiye sahiptir ve doğal antibakteriyel kalitesiyle balgamını gevşetebilir ve solunum yollarınızda tutulan tehlikeli bakterileri ortadan kaldırabilir.

 

 • Saç Bakımı

Saç foliküllerinin sağlığını iyileştirmek ve kepekleri ortadan kaldırmak istiyorsanız, yaprakları  suya koyun ve ardından şampuanlamadan sonra derinizde bu suyu ovuşturun. İçindeki kimyasallar ve uçucu içeriklerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

 

 • Anti-İnflamatuar Aktivite

Defne yapraklarının en önemli faydalarından biri de vücuttaki iltihaplanmayı azaltma kabiliyetidir. Bu yapraklar, parthenolide adı verilen, bağırsak eklemleri veya artritten etkilenen bölgeler gibi etkilenen bölgelere topik olarak uygulanırken iltihabı ve tahrişi hızla azaltabilen benzersiz bir fitotür besleyici içerir. Bu etki ayrıca defne yaprağı baharatının normal tüketimi ile de elde edilebilir.

 

 • Kalp Sağlığını Korur.

Kafeik asit ve rutin, hem kalp sağlığımızı arttıran defne yapraklarında bulunan önemli organik bileşiklerdir. Rutin kalp ve vücut ekstremitelerinde kılcal duvarları güçlendirirken, kafeik asit HDL (kötü) kolestrolü kardiyovasküler sistemden ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

 

 • Kanseri Önler.

Defne yapraklarındaki antioksidanların ve organik bileşiklerin fito yemeyen, kateşin, linalool ve parthenolide eşsiz kombinasyonu, vücudun serbest radikallerin etkilerinden korunmasına yardımcı olur. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olabilir; bu da defne yapraklarının özellikle önlenmesinde ustalığı vardır.

 

 • Kaygı ve Stresin Azaltılması

Linalool genellikle kekik ve fesleğenle ilişkilidir, ancak defne yapraklarında da bulunur ve özellikle aromaterapide kullanıldığında vücuttaki stres hormonlarını düşürmeye yardımcı olabilir. Fazla stres hormonu uzun süreli sağlık için tehlikeli olabilir, bu nedenle defne yaprakları sakinleşmenize ve yüksek anksiyete anlarında bile rahat kalmanıza yardımcı olabilir.

 

 • Diyabet Yönetimi

Defne yaprakları, geliştirilmiş insülin reseptörü işlevi ve düzenlenmiş kan şekeri seviyeleri ile doğrudan bağlantılıdır. Diyabet gelişme riski taşıyan ya da halihazırda bu durumu geliştirenler için düzenli defne yaprağı tüketimi, diyabetik atak olasılığını önemli ölçüde azaltabilir.

defne-yapragi-2

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Daha önce de belirtildiği gibi, “defne yaprağı”, dünyadaki birçok farklı bitki için geçerli olan yaygın olarak kullanılan bir terimdir; Bununla birlikte, yukarıda listelenen tüm sağlık yararlarını elde etmek için, defne ağacından türetilen gerçek bir defne yaprağı bulmak çok önemlidir. Diğer çeşitler tüketildiğinde aslında zehirli olabilir, bu yüzden gerçek şeyleri elde ettiğinizden emin olun. Alerji bakımından, defne yaprağı yaygın olarak alerjenik bir madde olarak bilinmemekle birlikte, kontakt dermatit ve egzama kopmaları sporadik olarak bildirilmiştir. Lauraceae ailesinin diğer üyelerine alerjiniz varsa, muhtemelen defne yaprağına da alerjiniz olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ