Reklam
Reklam

Çocukların Zeka Gelişimini Nasıl Destekleriz?

  • 25 Ocak 2016
  • 634 kez görüntülendi.

ÇOCUKLARIN ZEKÂ GELİŞİMİNİ NASIL DESTEKLERİZ?

çocuklarda zeka gelişimi nasıl sağlanır

Tüm anne ve babalar çocuklarının çok zeki olmalarını isterler. Çocukların zekâları bir tek genetik faktörlere bağlı değildir. Ebeveynlerin tutum ve davranışları, annenin sağlıklı bir hamilelik geçirmesi çocuğun zekâsını önemli ölçüde etkilemektedir. Çünkü bebeğin beyin hücreleri anne karnında oluşmaya başlar.

Anne hamileyken beslenmesine ve uykusuna çok dikkat etmelidir. Haftada en az bir kere balık tüketmelidir. Aşırı stres ve kaygıdan uzak durulmalıdır. Kalıtımda yani genlere de bağlı olarak zekâ seviyesi ortaya konmaktadır. Zekâ; İnsanların doğuştan sahip olduğu, kalıtımla kuşaktan kuşağa geçen deneyim, öğrenme ve çevre etkisiyle biçimlenen bir bileşimdir.

Doğal beslenmeden uzaklaştıkça, çocukların zekâsı da bundan olumsuz etkilenmektedir. Hazır gıdaların içinde kullanılan bazı yağlar ve katkı maddeleri, beden sağlığının yanı sıra sağlığını olumsuz etkilediği gibi beyin sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor. Mümkün olduğunca paketlenmiş gıdalardan boyalı maddelerden çocuklarınızı uzak tutunuz.

Mama seçerken çok titiz davranmanız gerekir. Mama üreten firmalar beyin gelişimini destekleyen çeşitli yağ asitleri, nükleotit denilen zorunlu olarak alınması gereken maddeler ve protein gibi birtakım ürünlerle desteklemektedirler.

Yüksek zekâ ürünü olan teknoloji aletleri çocuklarda zekâ körelmesine sebep olmaktadır. Çocuğunuzu bu teknolojik aletlerden uzak tutmalısınız.

Zekâ gelişimi için anne sütünün önemi çok büyüktür. Her bebeğin iki yaşına kadar mutlaka anne sütü alması gerekir. Böyle bir durumda çocuğun zekâ gelişimi oldukça etkilidir.

Anne ve babalar oyuncak seçimi yaparken zekâ geliştirici olmalarına dikkat etmeleri gerekir. Çocuğunuz hoşça vakit geçirirken zekâsı da gelişir.

Bir çocukta var olan zekanın ortaya çıkarılması hem de gelişmesi için çocuğunuza gösterebileceğiniz sevgidir. Bebeğin doğar doğmaz anne ve babadan aldığı sevgiyle ilerde ki yaşamında hep mutlu bir çocuk hem de çok zeki olur.

Gebelik aşrı stresli ve zor geçiyorsa hem bebeği hem de zekâsını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

çocuklarda zeka gelişimine destek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ