Reklam
Reklam

Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı

  • 22 Ocak 2016
  • 276 kez görüntülendi.

ÇOCUKLARDA ANTİBİYOTİK KULLANIMI

çocuklarda antibiyotik kullanımı

Özellikle soğuk kış günlerinde değerli varlıklarımız çocuklarımız hasta olurlar. Bu yazımızda çocuklarda antibiyotik kullanımını ele alacağız. Hastalıklarla beraber bilinçsiz kullanılan antibiyotikler direnç oluşturur. İleride yaşanacak diğer hastalıklarında tedavisini zorlaştırır.

Enfeksiyona bağlı hastalıklar genellikle bakteri ve virüs kaynaklıdır. Gribal enfeksiyonlar, suçiçeği ve kabakulak gibi rahatsızlıklar virüs kaynaklıdır. Çocuğunuz viral hastalıklara yakalandıysa antibiyotik kullanmaya gerek yoktur. Aksine kullanılan antibiyotik tedavi edici değildir. Bu hastalığa yakalanan çocuklara destek tedavisi ( bol sıvı alımı, istirahat, gerekiyorsa ateş düşürücü ve ağrı kesici tedavisi) verilir. Ancak orta kulak enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda mutlaka antibiyotiğe ihtiyaç duyulur. Antibiyotikler mutlaka bir hekim tarafından uygun görüldüğü takdirde kullanılmalıdır.

Çocuklarda bilinçsizce kullanılan antibiyotiğin en büyük sonucu antibiyotik direnci oluşmasıdır. Antibiyotik direnci nedir? Antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına rağmen üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Böyle bir durumda gerçekten antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda antibiyotikler hiç işe yaramazlar. Gereksiz ve bilinçsiz çocuklarda kullanılan antibiyotik vücuttaki yararlı bakterileri de öldürür. Ayrıca işitme problemlerine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına sebep olur.

Peki, antibiyotik kullanırken ne gibi hatalar yapıyoruz.

  • Antibiyotik ağrı kesici değildir.
  • Burun akıntısını ve öksürüğü hafifletmez.
  • Birden yüksek ateşi düşürmez. Uygun doz ve şekillerde kullanılan antibiyotik enfeksiyonları ortadan kaldırdığı için ateş düşer.
  • Antibiyotiği doktorunuzun önerdiği sürede kullanmanız gerekir. Aksi taktirde erken kesilen antibiyotik antibiyotik direncine sebep olup hastalığın tekrarlamasına nedendir.
  • Antibiyotik verirken saatlere ve dozlara dikkat etmeniz gerekir.

 

 

. Dünya Sağlık Örgütü, antibiyotiklerin yaklaşık % 50’sinin gereksiz yere kullanıldığına dikkat çekiyor. Maalesef bu oran ülkemizde oldukça fazladır. Gereksiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanmak yerine çocuklarınızı mutlaka bir hekim gözetiminde bulundurunuz. Bebekler içinde en iyi antibiyotik şüphesiz anne sütüdür.

Kısaca, Çocuğunuzun hasta olacağını hissettiğinizde vakit geçirmeden doktora götürüp doktorun kararıyla, uygun doz ve şekilde antibiyotik kullanınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ