Reklam
Reklam

Chia Tohumlarının Mucizevi Faydaları

 • 02 Mart 2018
 • Chia Tohumlarının Mucizevi Faydaları için yorumlar kapalı
 • 366 kez görüntülendi.

Chia Tohumlarının Mucizevi Faydaları

Chia tohumları , cilt bakımı, kilo kaybı , kolesterol düzeylerini düşürme , kalp sağlığını koruma, şeker hastalığını kontrol etme ve sindirim sistemini iyileştirme gibi pek çok yarara sahiptir. Ayrıca, hipertansiyonun kontrolünde, osteoporoz ve artritin önlenmesinde , kanser tedavisinde ve gebelikte yardımcı olurlar. Chia tohumları, dünyanın dört bir yanındaki atletlere büyük bir enerji artışı sağlar. Chia tohumlarının faydaları insanlığa sunulmuş en güzel hediyedir.

Chia Tohumları Nedir?

Chia tohumları Meksika ve Guatemala’ya özgü chia çiçekli bitkilerden geliyor. Bitkinin bilimsel adı Salvia hispanica ve Salvia columbariae’dir ve buna ‘golden chia’ da denir. Bunların her ikisi de nane ailesine ( Lamiaceae ) aittir . Chia çekirdekleri bakmak benzer üzere susam tohumu eklenir.

Chia bitki olmuştu ekili çok uzun bir süre için Aztekler, Mayalar, Incans ve diğer kabileler tarafından. Başlangıçta ‘chia’, Maya dilinde ‘güç’ anlamına geliyordu. Bu nedenle, onlar için temel bir besindir ve tarihçiler, yerli Amerikalılar için önemli bir bitki ve besin kaynağı olduğunu düşünüyorlardı. Aztekler’in düşmesi ve yerli halkın Kuzey Amerika bölgesindeki çöküşüyle birlikte, chia tohumlarının kullanımı da azaldı.

 1. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında, buğdayve mısır, chia tohumlarının tercih ettiği ekin yerine geçti. Temel gıda maddesindeki bu değişim, Yeni Dünyayı sömürgeleştiren ve yiyecek tanelerini buğday, pirinç, mısır, patates ve tatlı patates gibi getiren Avrupalı gezginlere atfedilebilir.

Yiyeceklerin genel tercihi yıllar içinde değişti. Yakın zamana kadar Chia tohumları çoktan unutulmuştu. 20. yüzyılın başında gittikçe daha fazla insan faydalarını bilmeye başlayınca, chia tohumlarının yeniden canlanmaya başladığını gördü.

Chia Tohumları Besin Değerleri

100 gram chia tohumları hiçbir kolestrol, 486 kcal enerji, 16 gram protein, 30 gram yağ, 43 gram karbonhidrat ve 37 gram diyet lifi içermiyor. Ayrıca 630 mg kalsiyum , 948 mg fosfor , 160 mg potasyum , 19 mg sodyum ve 3.5 mg çinko var . Chia çekirdekleri de bakımından zengindir. İçeriğinde bulunan  vitaminler C vitamini , tiamin, riboflavin , niasin ve E vitaminidir .

Chia tohumları antioksidanlar için de iyi bir kaynaktır. Chia tohumlarında bulunan antioksidanlar arasında flavonol glikozitleri, klorojenik asit, kafeik asit, kaempferol, kersetin , mısiketin ve linolenik asit bulunur. Bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikal seviyelerini azaltmada yardımcı olurlar. Bunlar aynı zamanda çok yüksek içeren konsantrasyonlarda pek çok avantaj vardır.

chia tohumu ansiklopedikyaaa

Chia Tohumlarının Sağlığa Faydaları

Chia, bu kadar çok gıdayı içeren tohumları, bazıları aşağıda belirtilen birçok koşulların tedavisinde yardımcı olur.

Kalp Hastalıklarını Önleme

Araştırmalar , chia tohumlarının tüketiminin HDL’yi veya iyi kolesterol düzeylerini arttırdığını, ancak aynı anda toplam kolesterol düzeylerini düşürdüğünü gösteriyor. Chia tohumları kalp dostu bir gıda olarak kabul edilir. Bunun nedeni, vejetaryen dünyada en zengin omega-3 yağ asitleri ve alfa-linolenik asit kaynağı olmasıdır. Omega-3 yağ asitleri, kalbi koruyan ve omega-6 yağ asitleri seviyesini düşürerek (LDL kolesterol) kalp hastalıklarının başlamasını önleyecek ve stres barındırmayan bir kardiyovasküler sistemi koruyan yağlardır (HDL kolesterolü dengede ne tutar) .

Cilt Bakımı

Yüksek antioksidan kapasitesi ile, chia tohumları cilt hücrelerini onarabilir ve daha fazla hasarı önleyebilir. Omega 3 yağ asitleri yaşlanma ve kırışıklıkların görünümünü gecikme, kuruluk durumunda cilt nem seviyesini muhafaza yardımcı olur. Chia tohumları, iltihap özelliklerinden dolayı akne tedavisinde de kullanılır.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

 Chia tohumlarındaki yüksek diyet lifi içeriği , bağırsak hareketlerini düzenlemek için iyi olur ve genel gastrointestinal sağlığınıza devam etmesine yardımcı olur. Ayrıca tüketildikten sonra, bu tohumlar midede, prebiyotik olarak görev yapan ve bağırsakta sağlıklı bakterilerin gelişimini destekleyen jel benzeri bir madde oluştururlar. Chia tohumları, kendinizi daha uzun süre dolgun hissetmenizi sağlar, böylece aşırı yemek isteğinizi azaltır.

Diyabet Kontrolü

Chia tohumlarında bulunan nişastalar ve karbonhidratlar konvansiyonel diyetlere kıyasla yavaş yavaş serbest bırakılır ve bu nedenle diyabetliler için idealdir. Çünkü yemek sonrası kan şekeri seviyesi hızlı bir şekilde yükselmez. Şekerlerin kan dolaşımına yavaş salınması, vücuttaki hücrelerin her birinin bu şekerlerin optimum emilimine yardımcı olabilir. Dolayısıyla insülin ihtiyacının azaldığı düşünülmektedir.

Yorulmayı Önler

Chia tohumları, belirli balık türleri dışında, iyi bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, vücudun ihtiyaç duyduğu esansiyel yağ asitleri olup birçok vücut fonksiyonunu etkinleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca diğer birçok koşulda artrit, osteoporoz, yaşla ilişkili demans ve yorgunluğun kontrolünde yardımcı olurlar.

Kalsiyum Eksikliğinin Önlenmesi

Chia tohumlarında bulunan kalsiyum miktarı, yağsız sütte bulunan miktardan daha yüksek olarak kabul edilir. Bu nedenle, kalsiyum eksikliğini gidermek için günde bir avuç fıstık tohumu bulundurmanız önerilir. Kalsiyuma gelişmiş vücut işlevleri için, kemik ve diş sağlığı için de ihtiyaç duyulur; osteoporoz, eklem zayıflığı ve genel vücut esnekliğini azaltmaya yardımcı olur.

Kilo Kontrolü Sağlar

Chia tohumları yüksek oranda diyet lifi, iyi protein içeriği, orta düzeyde karbonhidrat ve omega-3 yağ asitleri içerir. Bu besinler kombine edildiğinde, uzun vadede bir kişinin ağırlığını kontrol altında tutmada önemli bir rol oynayabilir.Chia tohumlarının faydaları arasında en bilineni kilo vermede yardımcı olmasıdır.

Düşük Kolesterol Düzeyleri

Chia tohumlarının büyük bir alfa-linolenik asit ve omega-3 yağ asitleri kaynağı olduğu biliniyor. Bu yağ asitleri, kolesterol düzeylerini önemli ölçüde düşürdükleri için sağlık açısından vazgeçilmezdir. Araştırmalar, chia tohum tüketiminin HDL kolesterolü veya iyi kolesterol düzeylerini arttırdığını, ancak toplam kolesterol düzeylerini düşürdüğünü göstermektedir.

Hipertansiyonu Kontrol Eder

Chia tohumlarının normal tüketiminin, hipertansiyon için düzenli ilaçlar ile benzer etkileri olduğu bulunmuştur. Bir çalışmanın sonuçları, chia’nın sistolik kan basıncını 6 ± 4 puan kontrol ettiğini gösterdi. Ayrıca kontrollü tip 2 diyabetli kişilerde ortaya çıkan büyük kardiyovasküler risk faktörlerini zayıflatır.

Artriti Önler

Chia tohumları, kolayca omega-3 yağ asitlerine dönüştürülebilen ve ideal iltihap kontrolörü olarak işlev gören alfa-linolenik asit seviyelerine sahiptir. Bu yağ asitleri eklemlerde ve arterlerde iltihaplanmayı kontrol eder. Artriti önlemek için yaklaşık 4 gram alfa-linolenik asit alımının yeterli olduğu tahmin edilmektedir.

Chia Tohumlarıyla İlgili İpuçları

 • Chia tohumları bir bardak suyla ıslatılabilir ve ertesi sabah kahvaltı ile tüketilebilir.
 • Suya batırılmış chia tohumları tereyağıkullanımını ortadan kaldırmak için kek veya kurabiye eklenebilir. Yavrulmuş chia tohumları yemek de çok yararlı olabilir.
 • Sağlıklı bir bileşen olarak çeşitli içecekler, meyve suları, protein sallar ve milkshake’lere eklenebilir.
 • Chia tohumları kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde çeşitli gıdalara serpilebilir.
 • Yumurtasağlıklı bir omlet ya da sargı bezleri olarak salatalara ilave yapılabilir.
 • Chia tohumları toz haline getirilebilir.Un, süt ve  yoğurtlarailave edilebilir .
 • Yoğurtlara ilave edilen Chia tohumları onları daha kalın yapabilir.

Kümes Hayvan Yemi Olarak da kullanılmaktadır.

   Son yıllarda, kümes hayvanlarında, bu hayvanların yem olarak chia tohumlarının beslenmesinin daha iyi olacağını önermişti. Hayvanlarda omega-3 yağ asitlerinin artan bir alımı, sonunda bu tür hayvanların etini tüketen insanlara fayda sağlayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ