Reklam
Reklam

C Vitamini Bulunan Besinler ve Faydaları

 • 30 Kasım 2015
 • 1.044 kez görüntülendi.

C VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR , C VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NEDEN OLUR

C vitamini vücut tarafından depolanmaz. C vitamini her gün vücuda yeniden alınması gereken bir vitamindir. Bazı insanlar c vitaminini haplardan bile alabiliyor ancak en çok taze  meyve ve sebzelerde vardır.

C vitamini kanser tedavisinde de etkilidir. C vitamini nitrat ve nitratların kanser yapıcı nitrosaminlere dönüşmesini önler. Kısaca C vitaminini yeteri kadar alırsak kansere yakalanma riskimiz ortadan kalkar.

Yaşamımızın her döneminde fakat özellikle kış aylarında her gün düzenli almamız gerek C vitamini hangi besinlerde bulunur?c vitamini faydaları

C vitamininin bulunduğu besinler;

Kivi: Karadeniz bölgesinde yetiştirilen C vitamini bakımından yüksek değere sahip bir meyvedir. C vitamini için kivinin her gün mutlaka bir adet tüketilmesi gerekmektedir.

Biber: Yeşil ve acı biberlerde diğerlerine nazaran daha çok C vitamini vardır. Baharat olarak kullandığımız kırmızı biber kurutulduğu için daha çok C vitamini barındırır. Ancak fazla tüketemediğimiz için günlük C vitaminini karşılamayacaktır.

Maydanoz: Yemeklerimizin ve salatalarımızın sultanı maydanozda bol miktarda C vitamini vardır.

Kara Lahana: Bu sebze pişirildiği takdirde C vitaminini kaybediyor. Karalahana çiğ tüketildiği takdirde C vitaminini depolar.

Brokoli: Brokolinin faydası saymakla bitmez. C vitamini bakımından da güçlü bir sebzedir. Fakat C vitaminini kaybetmemesi Brokolinin çiğ ve taze tüketilmesi gerekmektedir.Pişirmek gerekirse kısa bir süre haşlanarak tüketilirse C vitamininden daha çok faydalanmış oluruz.

Çilek: Bahar ve yaz aylarının eşsiz lezzeti çileğin içinde bol miktarda C vitamini vardır.

Turunçgiller: En çok ve en yaygın bilinen C vitamini  Limon, Portakal, Greyfurt ve Mandalina da bulunur.Çocuklarımıza mutlaka tüketmelerinde destek sağlamamız gerekir.günde iri bir portakal ya da Greyfurt tükettiğimizde günlük C vitaminini almış oluruz.

Ananas: Değişik ve hoş bir tadı olması sebebiyle rahatlıkla yiyebileceğimiz bir meyve olan ananas C vitamini açısından oldukça zengindir.

KARNABAHAR: Pişirilirken C vitaminini kaybeden sebzeler arasında olan karnabaharı taze ve çiğ olarak tüketmemiz gerekir. Karnabahar ayrıca mineral deposudur.

Kavun:100 gr kavun Günlük C vitamininin %60 lık kısmını karşılar.

Papaya: Ülkemizde pek bilinmeyen Güney Meksika ve Orta Amerika anavatanı olan papaya C vitamini bakımından oldukça zengin bir tropikal meyvedir.

Nar: İnsan vücuduna faydası saymakla bitmeyecek olan bir meyve olan nar C vitaminini de içinde barındırır.

 

C vitamini Eksikliği Neden Oluşur?

C vitamini eksikliğini oluşturan birçok sebep vardır. Sadece gıda yoluyla C vitamini yeteri kadar almak mümkün değildir. Çünkü yiyecekler işlem gördükçe artık doğallığını kaybetmekte. Depolama ve pişime yöntemleri de besinlerde ki c vitamini eksikliğini arttırmaktadır.

 

C Vitamini Faydaları

 • C Vitamini sizi enfeksiyona ve bakterilere karşı güçlü kılar.
 • C Vitamini kalp krizi riskini azaltır.
 • C Vitamini kansere karşı güçlü bir silahtır. C vitamini kansere karşı koruyucu özellik taşır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında C vitamini yer alır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda C vitamini vücut direncini arttırır.
 • Diş eti kanaması önleyici özelliğe sahiptir.
 • Kan pıhtılaşmasını önleyen bir vitamindir.
 • C vitamini kolesterolü dengeler.
 • Anemi tedavisi için C vitamini etkili bir yöntemdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ