Reklam
Reklam

Bütünün Tamamını Görebilmek

  • 16 Şubat 2016
  • 753 kez görüntülendi.

Bütünün Tamamını Görebilmek

Bir sanatçı düşünün. Bu sanatçı, oğluna doğumgünü hediyesi için bir hexaflexagon hazırlamak isterken aklına başka bir fikir geliyor ve kozmozun logaritmik çizimini ortaya koymak istiyor. İstemekle kalmayıp çok da başarılı bir şekilde yapıyor bunu. Sözünü ettiğimiz sanatçı Pablo Carlos Budassi’dir.

Budassi, Princeton Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada elde ettiği logaritmik haritaları ve Nasa’nın çektiği uydu fotoğraflarını alarak ve bunları biraraya getirerek tek bir görüntüye ulaşmayı başarmış.

 

İlk olarak Princeton Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışma olan logoritmik çizim ile bahsedilen görüntünün temelini atılmış.

 

Pablo Carlos Budassi ve logaritmik çizimler

 

 

 

Ardından bu logaritmik çizim ile Nasa’dan elde edilen görüntüler birleştirildiğinde ortaya ikinci bir görüntü ortaya çıkarılmış.

Pablo Carlos Budassi ve kozmosun ilk hali

Son olarak bu fotoğrafta bütünün tamamını yani evreni görebiliyoruz.

Pablo Carlos Budassi ve kozmozun görüntüsü

 

 

Görüntünün merkezinde Güneş yer alıyor. Güneşin etrafında gezegenler, ardından diğer galaksiler, Samanyolu, gök cisimleri ve yıldızlar bulunuyor. Halkanın son aşması ise big bang yani büyük patlama ile tamamlanmış.

Adeta bir gözü andıran bu görüntüye baktıkça büyük bir derinlik yer alıyor. Bakmaya devam ettikçe de kendinizi bu derinlik içinde seyahat ederken bulabilirsiniz .

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ