Reklam
Reklam

Burun Kanaması

 • 24 Şubat 2016
 • 529 kez görüntülendi.

BURUN KANAMASI

Bazı insanlar çok sık burun kanaması (epistaksis) yaşayabilirler. Burun kanama yaptığında bu kanın bir miktarını yutabiliriz. Bu sebepten dolayı mide bulantısı yapabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Burun genellikle iki burun deliklerini ayıran kıkırdak yapısıyla küçük kan damarlarının burnun ön kısmından oluşur. Bu kıkırdak birçok kan damarlarını içeren burun septumlarından oluşur. En ön burun kanamaları her zaman ciddiye alınması gereken bir kanama türüdür. Ancak burnun (posterior burun kanaması) arka kısmında kan damarlarının olduğu bölgede de kanama olabilir. Nadir görülen bu kanama, daha tehlikelidir ve tedavisi zordur. Burun kanamaları genellikle ön burunda daha büyük kan damarları olduğundan daha sık görülebilir. Bu kanamalar burun arkasında olduğundan doktorlar tedaviye ulaşmak için epey zorlanırlar. Posterior burun kanamaları müdahale sırasında veya burun ameliyatı ve sinüs ameliyatı geçirmiş insanlarda, kanama bozuklukları olanlarda ateroskleroz olan kişilerde, daha zor yapılmaktadır.

burun kanaması 7

Burun Kanaması Nedenleri

Burun, kan damarları kırık olduğunda burun nemli iç astarın tahriş olduğunda burun kanaması meydana gelir. Kanamanın birçok nedeni vardır.  Her durumda, aspirin  alan insanlarda  ya da kan pıhtılaşması (antikoagülan) bulunanlarda ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde ve arterlerin (damar sertliği) sertliği olan kişilerde burun kanaması olasılığı daha yüksektir.

Burun Kanamasının Yaygın Nedenleri

Burun kanamasının en sık nedenleri şöyledir.

 • Travma (kaza, çarpma vs.)
 • Burnun nemli iç astarının kuruması (örneğin kışın ortaya çıkar)

burun kanaması 2

Daha az görülen nedenler

Burun kanamalarının en az görülme nedenleri şöyledir:

 • Nazal enfeksiyonlar
 • Bodywide (sistemik) bozukluğu
 • Yabancı cisimler (cisimler)
 • Rendu-Osler-Weber sendromu (bkz herediter hemorajik telenjiektazi )
 • Burun veya sinüslerin Tümörleri
 • Kanama bozuklukları (koagülopatiler)

Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) başlamış ise buna bağlı olarak ta burun kanamaları ile karşılaşmak mümkündür. Yüksek tansiyon rahatsızlığına bağlı burun kanamaları oldukça yaygındır.

Değerlendirme

Aşağıdaki bilgiler insanlar için doktor değerlendirmesi gerekli olup olmadığına karar verilir ve onları değerlendirme sırasında ne olacağını karar vermeye yardımcı olmaktır.

Burun Kanamasının Ciddiye Alınması Gereken Durumlar

Burun kanaması olan kişilerde, belirli semptomlar ve özellikleri endişe nedenidir. Bazı uyarılar burun kanamasının olacağına işarettir.

 • Aşırı kan kaybı belirtileri (örneğin halsizlik, bayılma veya baş dönmesi gibi ayakta iken)
 • Kan pıhtılaşmasına bağlı ilaçların kullanımı
 • (Hemofili gibi) Bir kanama bozukluğu belirtileri veya bilinen bir kanama bozukluğu

Kan pıhtılaşmasına kullanılan  en yaygın ilaçlar şunlardır: Aspirin , klopidogrel ve warfarin .

Bir kanama bozukluğu belirtileri ciltteoluşan  (peteşi) çok sayıda küçük, morumsu lekeler, birçok büyük çürükler, kolayca diş eti kanamalarına, kanlı veya katran gibi dışkı, idrarda kan, kan tükürme, diş fırçalama sırasında aşırı kanama veya küçük kesiklerdeki oluşan fazla kanama bir kanama bozukluğuna işarettir.

burun kanaması 6

Hangi durumlarda doktora gitmeliyiz?

Burun kanaması başladığında burnun sıkıştırarak durdurmaya yardım etmek gerekir. Kanama durduktan sonra nedenlerini bulmak için hemen hastaneye gitmek gerekir.Doktorların gerekli tetkikleri sonucunda oluşan burun kanamalarının nedenini öğrenmeniz gerekir.

Doktorların ilk yapacakları işlem, belirtileri hakkında ve tıbbi geçmişi hakkında soru sormak ve sonra bir fizik muayene yapmaktır. Anamnez ve fizik muayene sırasında genellikle burun kanamasından ve yapılması gerekenlerden size bahseder. Tıp tarihi boyunca, doktorlar aşağıdaki soruları sorarlar.

 • Örneğin, aksırma, burun üfleme veya toplama, son üst solunum yolu enfeksiyonları gibi belirgin tetikleyicileri belirlemek için sorular sorarlar.
 • Önceden karşılaşılan burun kanamalarının sayısını ve nasıl kesildiği konusunda bilgi almak isterler.
 • Kişi (veya bir aile üyesi) bazen kan pıhtılaşması ile sorunlara neden olabilen bir kanama bozukluğu ya da diğer bozuklukları olup olmadığı hakkında soru sorarlar.
 • Kişinin kan pıhtılaşmasını etkileyebilen herhangi bir ilaç alıp almadığını öğrenmek için sorular yöneltirler.

Pıhtılaşma ile ilgili sorunlara neden olan rahatsızlıklar: Bazı kanserler (örneğin siroz veya hepatit gibi) ve ağır karaciğer hastalığı sayılabilir.

Burun Kanaması İçin Yapılan Testler

Burun kanamaları için rutin laboratuar testleri gerekli değildir. Şiddetli veya devamlı burun ile bir kanama bozukluğu belirtileri ve önemli kan kaybı belirtileri ve yapılan kan testleri olmalıdır. Yabancı bir cisim, bir tümör veya sinüzit şüphesi varsa bilgisayarlı tomografi (BT) yapılabilir.

Burun Kanaması Tedavi

Doktorlar başlangıçta tüm burun kanamaları için gereken tedaviyi uygular.  Büyük miktarda kan kaybetmiş bir kişiye intravenöz yoluyla kan transfüzyonu verilir. Herhangi bilinen veya belirlenen bir kanama bozukluğu varsa tedavi edilir.

Ön burun kanaması

Bu kanama genellikle kişinin dik oturur vaziyette 10 dakika sonra geçebilecek olan evde kontrol edilebilen bir burun kanaması türüdür. Burun kemiğinin üst kısmı üzerinde 10 dakika boyunca bir kez bile kan gitmesine izin vermeden sağlam bir şekilde burnu tutun. Kanamanın kesilmesi için burnun üzerine buz paketleri koyabilirsiniz.

Tutam tekniği kanamayı durdurmaya yetmezse, biraz bekledikten sonra bir 10 dakika daha tekrar edilebilir. Eğer kanama 10 dakika sonra bitmiyorsa kişiyi doktora götürebilirsiniz. Doktor genellikle kanamanın durması burun deliğine pamuk birkaç adet yerleştirir. Örneğin burun deliklerini kapatmak için burun kan damarlarına verilecek bir ilaç ile birlikte kanı durdurmak hedeflenir. Sonra burunda pamuk 10 dakika ya yakın sıkıştırılır ve pamuk kaldırılır. Küçük kanamalarda ise, başka bir tedavi yapılır. Alternatif olarak, doktorlar bazen kanama bölgesinde özel bir köpük sünger (burun tampon) yerleştirir. Kanamadan dolayı sünger şişer. Kanamayı durdurmak için konulan  Sünger 2 ila 4 gün sonra çıkartılır.

Daha şiddetli veya tekrarlayan kanamaları, bazen doktorlar kimyasal mühürler, gümüş nitrat veya bir elektrik akımı (elektrokoter) ile kanama kaynağını (cauterizes)durdurabilirler. Bu yöntemler etkili ise, çeşitli  burun balonları ile kanama bölgesini sıkıştırmak için kullanılabilir. Nadiren, doktorlar bu yöntemi uygularlar. Gazlı uzun bir şerit ile bir tarafında, tüm burun boşluğuna paket yerleştirilir. Nazal tampon denilen bu yöntem genellikle 3 gün sonra çıkarılır.

Arka Burun Kanaması

Bu alanda kanamayı durdurmak çok zordur ve yaşamı tehdit edici olabilir. Posterior burun kanaması için çimdik tekniği kanamayı durdurmaz. Sadece kıstırma yoluyla kan burnun dışına değilde boğazın içine akmaktadır. Posterior burun kanaması için doktorlar buruna özel şekilli balon yerleştirirler ve kanama bölgesini sıkıştırmak için şişirirler. Ancak, bu yöntem kişinin nefes almasını güçleştirir. Doktorlar genellikle balon ve ambalaj takmadan önce insanlara sakinleştirici verirler. Ayrıca, sinüslerde veya orta kulakta enfeksiyonu önlemek için oksijen ve antibiyotik verirler. Ambalaj 4 ila 5 gün süre ile takılan yerde kalmalıdır.

Balon işe yaramazsa, doktorlar, doğrudan kanama bölgesini tamamen kapatmaları gerekir. Doktorlar genellikle fiberoptik endoskop sinüs duvarından yerleştirildiği bir cerrahi prosedür yoktur. Doktorlar endoskop uygulaması ile kanamaya neden olan büyük arteri tipik bir klip ile kapatır. Bazen doktorlar kanama sitesine kişinin kan damarları aracılığıyla küçük bir kateter geçmesini ve kanamayı engellemek için malzeme enjekte etmek için röntgen tekniklerini kullanır.

Önemli noktalar

 • Çoğu burun kanaması, burun ön kısmından oluşur ve kolay bir şekilde burun delikleri kısmını sıkıştırarak durdurulur.
 • Burun delikleri kısmında yapılan bu müdahaleyle kanama durmaz ise, mutlaka tıbbi yardım almalısınız.
 • Öykü ve fizik muayene sırasında, doktor kanama bozuklukları ve gibi kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar, onların kullanımı hakkında size sorular sorabilir. Bu ilaçlar ise, warfarin , klopidogrel, aspirin ve diğer nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlardır. (NSAID).
 • İnsanlar burun kanaması durdurmak için 10 dakikalık tutam tekniğini denemelidirler.
 • Yeniden kanamayı önlemek için,  burnunuza darbe almamak ve kanama atağından sonra birkaç saat süreyle aşağı eğilmek yok.

 

Kaynaklar

Nosebleeds

http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-nosebleeds/basics/art-20056683

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ