Reklam
Reklam

Bulgurun Faydaları

  • 27 Ekim 2017
  • Bulgurun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 412 kez görüntülendi.

BULGURUN FAYDALARI

 

Kültürümüzde bulgurun yeri oldukça önemlidir.  Pirinçten daha çok besleyici bir yanı olan bulgurun faydası saymakla bitmez. Bulgur Anadolu’nun baş tacıdır diyebiliriz.  Hemen hemen her sofrada olan ve özellikle çocukların tüketmesi gereken bir baklagil grubudur. Ham maddesi buğday olan bulgurun içinde yüksek oranda B vitamini vardır. Ayrıca selenyum, fitatlar ve B12 de yer almaktadır. Buldur lif bakımından çok zengin bir besindir. İçeriğinde bulunan folik asit ile bebeklere ve hamilelere önerilmektedir.

Bağışıklık İçin Bulgur!

Yüksek karbonhidrat içermesinden dolayı enerji verici özelliğe sahiptir. Bu nedenle okula giden çocukların tüketmeleri gerekir. B1 vitamine sahip olduğundan dolayı sinir ve sindirim sistemi için önerilir.  Özellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerde büyük etkiye sahiptir.

Mide Rahatsızlıklarına Mucize Besin!

Mide rahatsızlıklarına ve hazımsızlıklarına bulgur tavsiye edilmektedir. Bağışıklık kuvvetlendirmede bulgurun rolü çok büyüktür.  Bağırsak kanseri hastalarının bulgur tüketmeleri çok önemlidir.  Tedavi sürecinde bulgurun insan bünyesine kattıkları asla göz ardı edilemez.  Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için her yaş grubundan kişinin mutlaka tüketmesi gerekir.

Şeker Hastalığına Karşı Bulgur!

Uzun süre tokluk hissi veren bulgur kana yavaş karıştığından dolayı şeker hastaları tarafından sıklıkla yenmektedir.

Kan Şekerini Düzenler!

Kalp ve damar hastalıklarına karşı çok iyi gelir. Kan şeker seviyesini oranlar. Sağlıklı vitaminler içeren bulgur kan şekerini istenildiği düzeyde tutar.

Kilolara Bulgur İle Veda Edin!

Protein açısından da zengin olan bulgur kilo vermede en büyük yardımcıdır.  Diyet programlarının vazgeçilmez öğünü bulgurdur. Doymamış yağ içerdiğinden dolayı kilo almayı da engeller.

Kemik Sağlığını Korur!

Çinko, demir, magnezyum ve krom içerdiğinden dolayı kemik sağlığına çok iyi gelmektedir. İçinde demir olduğundan dolayı anemi hastalıklarına da çok iyi gelmektedir.

Saç ve Cilt Sağlığı İçin Bulgur!

İçeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineraller saç ve cilt sağılığını da korumaktadır. Demir içermesinden dolayı da saç dökülmelerini engeller.

 BULGURUN ZARARLARI

Gereğinden fazla tüketildiğinde aşırı gaz ve karın ağrısına neden olabilir.  Mide sorunu yaşayan kişilerin fazla tüketmeleri sonucunda mide ağrıları daha fazla olabilir.

 Bulgur Pilavı Tarifi

Bulgurun pişirilme yöntemleri farklılık gösterirken, en çok pilav olarak pişirilmektedir.  Bulgur pilavı pişirirken bir çok sebzenin eşlik ettiğini düşünürsek faydası bir kat daha artmaktadır.

 Malzemeler

2 Su bardağı pilavlık bulgur

1 Adet soğan

1 yemek kaşığı tereyağ

5 yemek kaşığı sıvıyağ

1 adet büyük boy domates

3-4 adet Çarliston Biber

1 yemek kaşığı domates veya biber salçası

Tuz karabiber ve nane(isteğe bağlı)

5 bardak su

Yapılışı

Bulgurlar iyice yıkanır. Pilav tenceresinde minik minik doğranan soğanlar, biberler ve domatesler yağda iyice kavrulur. Salça ve domateste eklenir ve beş dakika pişirilir.  Bulgurlarda eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Tuz ve baharatı da eklendikten sonra suda dökülür. Bu arada ince bir nokta paylaşmak istiyorum. Bilinenin aksine oda sıcaklığında beklemiş su kullanılmalıdır. Bu şekilde bulgurlar tane tane olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ