Reklam
Reklam

Bulaşık Yıkarken Sıklıkla Yaptığımız Hatalar

 • 05 Şubat 2018
 • Bulaşık Yıkarken Sıklıkla Yaptığımız Hatalar için yorumlar kapalı
 • 185 kez görüntülendi.

Bulaşık Yıkarken Sıklıkla Yaptığımız Hatalar

Evde yemek pişirme ve bütün ailenizle yemek yemek iyi bir alışkanlıktır.

Ancak yemek pişirdikten ve tadını çıkardıktan sonra, yemekleri yıkamakta ki korkunç görevle karşı karşıya kalırsınız. Yemek bulaşıklarını yıkamak aile bağını güçlendirmeye yardımcı olur ve ayrıca stresle mücadele eder.

Dikkat boyutunda yayınlanan 2015 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar bulaşıkları olumlu bir dikkatlilik ortamına teşvik eden gayri resmi bir düşünsel uygulama olarak kullanılabilir mi diye baktılar. Bulguları dikkatli bir şekilde yıkayanların artan bir olumlu etki eşliğinde daha dikkatli bir durum gösterdiği sonucuna varıldı.

Bulaşıklarınızı elle yıkayabilir veya bulaşık makinesini kullanabilirsiniz. Bu tercih tamamen size kalmıştır. Hangi metodun kullanıldığına bakmaksızın, çoğumuz bulaşıkları düzgün yıkamıyoruz. Bir hastalıktan, uçan bir hamam böceği istila durumuna kadar çeşitli sorunlara yol açabilecek hatalar yapabiliyoruz.

Bulaşıkları her yıkadığınızda yaptığınız hataların bazıları ise şunlardır;

1. Kirli Evye veya Bulaşık Makinesi Kullanma

 

Kirli bulaşıkları lavaboda veya bulaşık makinesinde yıkarsınız, lavaboyu veya bulaşık makinesini kendiniz temizlemeyi unuttuğunuzda ne olur? Lavabonun ve bulaşık makinenizin zaman zaman temizlenmesi gerekiyor yoksa yemeklerinizi eskisinden daha kirli hale getireceksiniz.

Lavaboda veya bulaşık makinesinde bulunan mikroplar bulaşıklarımıza gidecek ve kirli bulaşıkların üstünde yemek pişirme ve yemek yemek sizi er ya da geç hastalandıracaktır.

Lavaboya gelince, bulaşıkları yaptıktan sonra günlük olarak fırında gazlı soda , sirke veya sirke ve tuz ile temizleyin .

Bulasik makinenizi temizlemek için, en soguk ortamda, antibakteriyel bir ajan görevi gören beyaz sirke ile doldurulmuş sığ bir tabla ile boşaltın. Haftada bir kez yapın.

2. Deterjanı Çok Kullanma

 

Bulaşık yıkamak için çok fazla deterjan kullanmak, birçok insanın yapacağı başka büyük bir hatadır.

El yıkama esnasında çok fazla sabun kullanmak, onları yıkamak için ekstra su kullanmak zorunda kalmanız anlamına gelir. Bu sadece su kaybıdır.

Bulaşık makinesini kullanırsanız, çok fazla deterjan bulaşıklarınızın bulanık görünmesine neden olabilir. Bu, deterjanın düzgün du

rulanmadığı anlamına gelir. Sonunda, hizmet ettiğiniz gıda sonuç olarak ağzınızda biter.

Bulaşıkların düzgün şekilde temizlenmesi için basit bir sabun ile yeterince su tüketin. Ayrıca, sabun veya deterjanları, çamaşır suyu, triklosan veya diğer sert antiseptiklerle de tutun, zira bunlar ilaca dirençli olmaya katkıda bulunabilirler.

bulasik-yikama

3. Önce Yemekleri Suda Çalkalayın.

Bulaşıkların üzerinde yiyecek parçacıkları olması çok yaygındır, bulaşık makinesinde bulaşıkları koymadan önce sudan geçirmeniz çok iyi bir fikirdir.

Bu, makinenin çalışmalarını daha verimli ve etkili bir şekilde yapmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, bakteri ve diğer mikropların makinenin içinde büyümesini ve mikroorganizmanın devam etmesini önleyecektir.

Bulaşıkları elle yıkamış olsanız bile, önce su ile durulayın, görevi daha az hale getirmiş olursunuz. Ayrıca, lavabonuz kirli olmayacak ve her daim temiz görünecektir.

4. Kirli Sünger Kullanma

Kirli bir sünger kullanmak, çoğumuzun yaptığı bulaşık yıkama hatasıdır.

Bulaşıkları yıkamak için çok kullanışlı bulduğunuz süngerler, mikroplar için bir üreme alanı olduğunu asla unutmayınız. İşiniz bittikten sonra nemli süngeri saklarken, mikrop ve bakteri toplamaya başlayacağını da iyi bilin.

Bu nedenle, her kullanımdan sonra antibakteriyel bir sabun ile yıkayarak ve bir süre kurumaya bırakarak süngerinizi mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışın. Nemli süngerinizi 30 saniye mikrodalgaya koyabilirsiniz.

Ayrıca, plastik süngerlerin kullanılmasından kaçınılması tavsiye edilir; temizlenmesi daha zordur.  Doğal elyaflarla yapılan süngerler kullanmaya çalışın.

5. Kurulamak İçin Havlu Kullanımı

Bulaşıkları elinizle yıkıyorsanız, muhtemelen onları kurutmak için havlu kullanıyorsunuzdur. Bir havlu kullanmak iyidir, ancak havlu nemli veya temiz değilse, yine büyük bir hata yapmış olursunuz.

Ellerinizi veya tezgahınızı kurutmak için havlu kullandıysanız, tabaklarda kullanılmaması önerilir. Bulaşıkları kurutmak için daima yeni bir havlu tutup her kullanımdan sonra çamaşırların içine koyun.

Havlu yerine kurutma rafı kullanabilirsiniz. Kurutma rafı tezgah üzerindeki tabakların kaldırılmasına yardımcı olur ve hava kuruması sırasında düzgün hava akışı sağlar.

MAKINE4

6. Bulaşık Makinesinin Aşırı Yüklenmesi

Bulaşık makinenizde çok fazla yemek bulma alışkanlığınız varsa, bu kaçınmanız gereken bir şeydir.

Bulaşık makinesinin aşırı doldurulması, makinenin düzgün bir şekilde işini yapamadığı anlamına gelir ve kirli bulaşıkları ve artık sabun kalıntısına neden olur. Hatta en pahalı bulaşık makinesi bile, birbirine çok yakın plakaları iyice temizleyemeyiz.

Üstelik bulaşık makinesinde kırılgan cam eşyalar ve yemek takımı varsa, kırılma riskini arttırırsınız.

Makinenin içindeki suyun serbestçe hareket etmesi için her zaman yeterli alan olmalıdır. Gerekirse, bulaşık makinesine bulaşıklarınızı iki bölüm şekline kullanın

7. Gıda Artıklarını Temizleyiniz

Bulaşık makinesi kullanırken, yiyecek artığını düzenli aralıklarla boşaltmanız gerekir. Yemek artıklarının boşaltılmaması, yapmamak zorunda olduğunuz başka bir bulaşık yıkama hatasıdır.

Yiyecek tabaklarındaki çok fazla pislik yeterli su akışını engelleyecek ve bulaşık makinesini önemli ölçüde daha az verimli hale getirecektir. Bu da kirli bulaşıklarla sonuçlanır.

Ayrıca, aşırı miktarda yiyecek artıkları ağır küf alerjilerine neden olabilir .

8. Yanlış Öğeleri Bulaşık Makinesine Koymayın

Birçok kişi bulaşık makinesini yanlış yerleştirme veya yanlış ürünleri bulaşık makinesine koyma hatası yapıyor.

Her kalemi doğru rafa koymanız gerekir. Bazı öğeler yalnızca bulaşık makinesinin üst rafında yıkanabilir. Örneğin, bulaşıkları bulaşık makinesinin üst rafına koyun ve onları su püskürtücüsü yönünde yönlendirin. Ayrıca, cam ve küçük kaplar genellikle üst rafta olmalıdır. Bu arada tabaklar, tencere ve tavalar alt rafta olmalıdır.

Kullanmadan önce bulaşık makinesinin el kitabına bakın. Kılavuz, bulaşık makinenizi yerleştirmenin en etkili yolları için gerekli yolları gösterir. Yönergeleri izleyerek bulaşık makinenizin iyi performans göstermesine izin verebilirsiniz.

Minik İpuçları İle Bulaşık Makinesi Doldurma Hatalarından Kaçının

 • Dökme demir tepsileri temizlerken sert fırça kullanın.
 • Bulaşık makinesine asla ahşap eşyalar koymayın.
 • Ahşap eşyaları lavaboya saatlerce ıslatmayın. Bunun yerine, ahşabın çatlamasını ve şişmesini önlemek için hemen yıkayın.
 • Bulaşıkları bir lavaboda yıkıyorsanız, her bir bulaşığı musluğu kapatarak suyu muhafaza edin. Ayrıca, ayrı ayrı akan su ile durulama yapmak yerine, bulaşıkların durulanması için küçük bir kase su kullanın.
 • Döngüyü başlatmadan önce daima bulaşık makinenizin deterjan bölümünü kapatmayı unutmayın.
 • Bulaşık makinesinde suyun yeterince sıcak olduğundan emin olun. Yemekleri elle yıkarken bile, katlanılabilir sıcak su kullanmaya çalışın.
 • Cam eşyaları yıkarken, üzerlerindeki lekeleri hiçbir zaman görmezden gelin. Dikkat çekici lekeler sert suyun olduğu anlamına gelir.
 • Tereyağı bıçakları ve sağlam saplı diğer mat bıçakları hariç, bıçakları bulaşık makinesinden uzak tutun.
 • Elle bıçakları yıkamak, keskin olmalarını sağlar. Bıçak saplarının ve dikiş yerlerinin hasar görmesini önler.
 • Zararlı bakterilerin yayılmasını önlemek için uygun mutfak temizliği ve bulaşık yıkama yöntemleri önemlidir.
 • Kesme tahtalarını veya bıçaklarını silmekle kalmayın. Her kullanımdan sonra onları sıcak sabunlu su ile temizleyin. Derinlemesine ahşap kesme tahtalarına limon ve tuz da kullanabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ