Reklam
Reklam

Buhar Tedavisinin Faydaları

 • 07 Şubat 2018
 • Buhar Tedavisinin Faydaları için yorumlar kapalı
 • 144 kez görüntülendi.

Buhar Tedavisinin Faydaları

 

Buhar terapisine sahip olmak, sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Buhar tedavisi yeni bir kavram değildir. Eski Mısırlılar inhalasyonterapisinin faydalarını biliyorlardı ve halk banyolarını inşa ettiler. Günümüzde bile, uzmanlar, özellikle solunum sistemi ile ilgili olan birçok sağlık sorununu tedavi etmek için buhar tedavisini önermektedirler.Buhar tedavisinin faydaları insanlığa en büyük hizmet de diyebiliriz.

Buhar Terapisi Kullanmanın İki Yolu

Buhar tedavisi veya buhar teneffüsü, buharlı bir duşta veya sıcak su ile doldurulmuş bir kapta tadını çıkarabilirsiniz. Tercih ettiğiniz yöntem ne olursa olsun, buhar inhalasyonu, burun ve boğaz yoluyla akciğerlere sıcak ve nemli hava girmesine yardımcı olur ve terapötik faydalar sağlar.

Bir Kase Sıcak Su Kullanarak Yapılan Geleneksel Yöntem

Geleneksel buhar terapisi yöntemi, bir kasede buharlı sıcak sudur. Bu tip buhar tedavisi, yüz temizliği ve solunum problemleri için faydalıdır.

 1. Birkaç bardak su kaynatın, sonra buhar suyu büyük bir kaba dökün.
 2. Kaseyi sağlam, düz bir yüzeye koyun.
 3. Buharı tuzağa düşürmek için kafanızda bir çadır gibi havlu tutun.
 4. Kasenin üzerine eğin ve buharı teneffüs edin.

Ekstra fayda sağlamak için, istediğiniz herhangi bir uçucu yağın birkaç damlasını ekleyebilirsiniz.

Banyonuzu Buhar Odası Olarak Kullanın

Bir buhar duşunun keyfini çıkarmanın en kolay yollarından biri kuruluma hazır bir buhar duş seti satın almaktır. Ancak ekstra para harcamak istemiyorsanız, banyoyu yine buhar odasına dönüştürebilirsiniz. Yapması kolay, şu ipuçlarını uygulamanız yeterlidir:

 1. Suyu açmadan önce banyoyu ısıtmak için 10 ila 15 dakika arasında küçük bir ısıtıcı kullanın. Duşu açmadan önce ısıtıcıyı banyodan çıkarın.
 2. Bir nemlendiriciniz varsa, tuvaleti kolayca buharlaştırın.
 3. Buharın kaçmasını önlemek için pencere ve kapı çerçevesinin etrafındaki boşlukları kapatın.
 4. Bir bornoz, havlu ve uçucu yağ kullanışlı tutun. Ayrıca yakınlardaki bir şişede içki saklamaya devam edin.
 5. En sevdiğiniz esans yağının birkaç damlasını kaynar suyun küçük bir kabına dökün ve duşun yakınında bir yere koyun.
 6. Duşunuzu en sıcak sıcaklığa getirin ancak duş almamaya özen gösterin ya da cildi yakacaksınız.
 7. Banyoda rahat bir koltuk bulun ve üzerinde oturmak için bir havlu yerleştirin. Derinin cildinize nüfuz etmesine izin verin ve gözeneklerinizi açın.
 8. Buhar banyosunun tadını çıkarın 10-15 dakika boyunca ve zaman içme suları tutun.
 9. Bir kez bittiğinde, vücudunuzun sıcaklığını normale döndürmek için soğuk bir duş alın. Bebeğinizi iyice kurulayın ve cildi daha da arıtıp nemlendirmek için iyi bir nemlendirici kullanın.

Dikkat: Sıcaklık aşırı yüksek olursa derhal sıcak suyu kapatın ve biraz su içirin.

Buhar Terapisinin Faydaları

1. Nefesi Kolaylaştırır

Sinüs sıkışıklığı , yaygın soğuk algınlığı , grip , bronşit , sinüzit , astım , alerjiler veya herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu ile uğraşıyorsanız , buhar tedavisi çok yararlıdır.

Buharlı teneffüs, burun ve boğaz yoluyla akciğerlere sıcak ve nemli hava girilmesini içerir, bu da burun tıkanıklığınızı biraz daha kolay hale getirmek için sinüslerin açılmasına yardımcı olur.

Isı nemi de mukusun atılmasını kolaylaştıracak şekilde inceltir. Bu, burun tıkanıklığından, burun akmasından ve hapşırıklıktan kurtarmayı sağlar.

Buhar inhalasyonu aynı zamanda tahriş olmuş solunum yollarının yağlanmasına yardımcı olur, böylece burun rahatsızlığı hissetmezsiniz.

baş ağrısı ansiklopedikya

2. Baş Ağrısı Tedavisinde Kullanılır

Ağır bir baş ağrısı, özellikle sinüs probleminden kaynaklanıyorsa, buhar tedavisi ile kolayca tedavi edilebilir.

Buhar inhalasyonu, sinüslerinizdeki mukus salgılamasını önleyen basınç oluşumunu serbest bırakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda mukoza zarlarını yatıştırır ve burnundaki tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur. Bu da, baş ağrısının azalmasına yardımcı olur.

Ayrıca, buharın teneffüs edilmesi burun kanallarına nem katar, bu da mukusun inceltilmesine ve tıkanıklığın azalmasına yardımcı olur. Bu, sinüs probleminden dolayı yaşadığınız zonklama ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

3. Stres Azalır

Stres altındayken, buharlı bir banyodan zevk almak zihninizi ve bedeninizi önemli ölçüde sakinleştirir.

Buhar banyosundan gelen ılık ısı, vücudun stres etkilerini azaltmada çok yardımcı olan, iyi hissettiren bir kimyasal olan endorfinleri serbest bırakmasına yardımcı olur . Ayrıca, endorfinler ses uykusundan zevk almanıza yardımcı olur.

Bunun üzerine, buhar sıcaklığı kaslarınızı rahatlatmak için kan dolaşımınızı arttırır.

Artı, buhar odasındaki ısı solunum yolunuzu açar ve nefeslerinizi geliştirir. Zihin ve bedeninizi rahatlatmada iyi solunum yardımcıları.

4. Toksinleri Arındırır

Vücuttaki toksinlerin ve yabancı maddelerin birikmesi bağışıklığınızı etkileyebilir ve farklı sağlık problemlerine neden olabilir. Bununla birlikte, zaman zaman bir buhar banyosunun keyfini çıkararak, stres, kötü beslenme alışkanlıkları, zayıf sindirim ve diğer dış faktörler nedeniyle vücudunuzda biriken toksinler ve atıklardan kurtulabilirsiniz.

Sıcak buhar terleme neden olur, bu da toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aslında, yaklaşık 15 dakika boyunca bir buhar odasında oturmak, vücudun günlük ter ve atık maddelerden kurtulabiliyor.

Ayrıca, buhar vücutta virüslerin, bakterilerin ve diğer toksinlerin hayatta kalamayacağı bir hipotermi durumuna neden olur. Buhar tedavisinin faydaları bu kadarla kalmaz ve uzun bir listeye yayılır.

5. Kas ve Ağrıları Azaltır

Buhar tedavisi, egzersiz sonrasında yorgun kaslarınızın iyileşmesine yardımcı olabilir. İşte bu nedenle profesyonel sporcular bir egzersiz sonrası doğrudan buharlı duşa veya saunaya gider.

Metabolik atık egzersiz sırasında kaslarınızda toparlanarak kasların ağrıyor hissettirir. Buhar banyosunun sıcaklığı vücudunuzun bu metabolik atıklardan kurtulmasına yardımcı olur ve bu da kasların sertliğini ve ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Bir buhar banyosu da kan damarlarını genişletir, dolaşımı arttırır ve kaslara olan kan akışını arttırır. Bu, daha fazla oksijen ve besleyici maddenin toparlanma sürecine ihtiyaç duyduğu vücut bölgelerine ulaşmasını sağlar.

cilt sağlığı ansiklopedikya

6. Cilt ve Saç Sağlığı

Haftada15 dakikalık buhar çok güzel ve kusursuz cildin tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Buhar gözeneklerinizi açar. Ölü deri hücrelerinden, bakterilerden ve cildin gözeneklerinde biriken kirden kurtulmak için terlemeye neden olur. Sonuç olarak, bu, sivilce, siyah noktalar ve diğer cilt lekelenmelerine yakalanma riskinizi azaltır.

Nemli ısı kan dolaşımını cildin yüzeyine uyarır, bu da cildinize sağlık ve parlaklık katar.

Sadece cilt değil, buhar terapisi aynı zamanda saçlı deriyi kan akışını arttırarak saç esnekliğini arttırır. Serum üretimini kontrol eder, saçları ve saç derisini de geliştirir.

Ek İpuçları

 • Soğuk belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olmak için, sıcak, nemlendirilmiş hava akışı üreten buhar vaporizatörleri satın alabilirsiniz.
 • Bir kaptan buhar teneffüs ederken, kaba çok yakın eğilmemeli ve dökülmesine neden olunuz.
 • Buhar odasının sıcaklığı 114 Fahrenheit’i aşmamalıdır.
 • Buhar odasında 15 dakikadan fazla kalmayın ve bol su içtiğinizden emin olun. Buhara uzun süreli maruz kalmak dehidrasyon, kalp çarpıntısı, baygınlık, mide bulantısı ve aşırı ısınmaya neden olabilir.
 • Buhar odasında iken, aşırı ısınmış, hafif veya uykulu hissetmeye başlarsanız, derhal buhar odasından çıkın. Biraz su için ve vücudunuzun soğumasını bekleyin.
 • Bir buhar odasının sıcak, nemli havası onu mantar ve bakteri için ideal bir üreme alanı haline getirirken, banyo temiz tutmak için gerekli adımları atın.
 • Mikrobu çok sayıda banyo ile kolayca yayabildiğinden kalabalık buhar odalarını kullanmaktan kaçının.

Dikkat:

 • Buhar inhalasyonu, küçük çocuklar,  hamile kadınlar ve yüksek tansiyonlu kişiler için önerilmez.
 • Hamile kadınlar, yaşlılar ve küçük çocuklar buhar odasına gitmemelidir.
 • Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, kalp çarpıntısı, şeker hastalığı veya diğer sağlık sorunları olan insanlar ilk kez bir buhar odası kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.
 • Alkol tüketimi veya ağır bir yemekten sonra buhar tedavisi kullanmayın

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ