Reklam
Reklam

Bronzlaşma Hakkında Kısa Bilgiler

 • 26 Haziran 2016
 • 125 kez görüntülendi.

Ebeveynler ve Gençler için Bronzlaşma Tüyoları

 • Çocuklar ve gençlerin kapalı alanda bronzlaşmayı asla tavsiye edilmez.
 • Güvenli olmadıklarından kapalı alanlarda bronzlaşma çok tehlikedir. Tüm bu uygulamalar cilt kanserine yol açabilir ve cilt hasarına neden olabilir.

Kendimi ya da çocuklarımı cilt kanserine yakalanma riskini nasıl azaltabilirim?

Çocuklar ve gençlerin kapalı bronzlaşma ekipmanlarını kullanmalarını asla önermiyoruz.

Güneş yanığını önlemek için yapmamız gerekenler:

 • Eğer dışarıda olmamız gerekiyorsa mümkün olduğunca gölgede olmanız en iyi bir korunma şeklidir. Özellikle öğlen saat 11:00 ile akşam 16:00 saatleri arasında, güneşte harcayacağınız süreyi sınırlayın.
 • Bir şapka takmak ve güneş gözlüğü ile güneşten kendinizi ve çocuklarınızı koruyabilirsiniz. Eğer sıcaksa, gevşek ve hafif giysiler tercih ediniz.
 • Diğer bir uygulama ise  SPF güneş kremi  kullanmak olacaktır. Güneşe maruz kalacağınız zamanda cildinizin tüm alanlarında en az 30 faktörlük güneş kremi kullanmalısınız. Kulakların olduğu bölgeyi, çene ve boyun kısmını unutmayın. Yanı sıra SPF 15 olan bir dudak kremi kullanın. Yüzmeden veya su içinde oynadıktan sonra yeniden sürmeyi unutmayın.
 • Özellikle kış aylarında bronzlaşmak için kapalı bronzlaşma cihazları kullanmayın. Bronzlaşma UVR’nin cilt hasarına neden olmaz, ancak derinin koyulaşması sadece güneş ışınlarının sayesinde korumalı bir şekilde olur. Bu durum daha sağlıklıdır.

Ebeveynler, her zaman çocuklarınıza örnek olun. Kapalı bronzlaşma ekipmanları kullanmayın ve her zaman güneşten kendinizi koruyun.

solaryum

Kapalı bronzlaşma yatakları güvenli midir?

Güvenli kapalı bronzlaşma diye bir şey yoktur. Tüm kapalı bronzlaşma ekipmanları sağlığa çok zararlıdır. Cilt kanserine yol açabilir. Cilt hasarına neden olabilir.

Tabaklama ismi verilen yataklarda kullanılan ampuller güneşten daha güçlü yoğun ultraviyole ışınları, yayarlar. Bazı solaryum odalarında  öğle güneşinin 10 ila 15 kat daha güçlüsü olduğundan UV ışınlarından daha çok etkileniyoruz.

Ne kadar erken bronzlaşma yöntemine başvurursanız cilt kanserine yakalanma riskiniz daha fazla olacaktır. Bu sebepten dolayı dolayı solaryuma girmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.

Bronzlaşma nasıl olur?

UVB ve UVA: Güneş ultraviyole cildinizi etkileyebilen radyasyonları (UVR), ve ışınlar açısından iki türü vardır.

 • UVB radyasyon: Cilt ve cildin üst katmanlarını yakar.
 • UVA radyasyonu: UVA ışınları bronzluğa neden olan ve cildin hücrelerini etkileyen derinin alt katmanlarına, ulaşır.
Melanom nedir?

Melanom deri kanserinin en ciddi ve agresif bir türüdür. Bu cildinizin alt tabakalarından başlar. UVA ışınları kan damarları ve sinirleri etkileyen deri yoluyla oluşur.

Melanom vücuttaki diğer organlara deriden daha hızlı bir şekilde yayılabilir.

Melanomdan daha başka cilt kanseri türleri vardır:

 • Skuamöz hücreli deri kanseri: Deri kanserinin en yaygın türüdür. Cildin yüzeyinde bulunan düz hücrelerde başlar. Bu da tedaviye olumlu tepki vermediğinde ve erken tedavi edilmediği takdirde, bu melanom gibi vücudun her tarafına yayılabilir.
 • Bazal hücreli deri kanseri: Skuamöz hücrelerin altında yaşayan hücrelerde başlar, tedaviye iyi yanıt verir. İyi tedavi edilmezse ama melanom gibi vücudun içinden, kolayca yayılabilir.

Bronzlaşma deri kanseri yapar mı?

Kötü güneş yanıkları, uygun cilt koruma olmadan güneşte geçirilen zaman ve kapalı bronzlaşma yatakları kullanan bireyler sonraki hayatlarında cilt kanseri riskine yakalanma riskleri artar. Yukarıdaki kanser türlerindeki skuamöz ve bazal hücre gibi ve  melanom dışı deri kanserleri çocukluk ve ergenlik döneminde korunmasız güneşe maruz kalmaktan kaynaklanmaktadır.

Bronzlaşma başka hangi sağlık sorunlarına neden olabilir?

Bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler güneş ışınlarına karşı hassasiyeti arttırdığı için istenmeyen güneş yanığı ya da döküntülere neden olabilir.

Bronzlaşma dan dolayı oluşabilecek sağlık sorunları:

 • Cilt kuruluğu ve kaşıntı,
 • Bulantı,
 • Cildinizin erken yaşlanması
 • Katarakt gibi gözlerinizde sorunların oluşması

Kapalı bronzlaşma D vitamini almak için güvenli bir yol değildir.

Bronzlaşma cildinize zarar vereceği için yeterince D vitamini almak gerekir. UV ışınlarına maruz kalma miktarı her kişi için farklı ve aynı zamanda hava durumu, enlem, yükseklik ve daha fazlası ile değişme gösterebilir.

D vitamini takviyesi almadan önce, sizin için doğru ne kadar hakkında doktorunuzla konuşun.

 

Kaynak

Tanning: Information for parents and teens

Indoor Tanning Is Not Safe

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ