Reklam
Reklam

Bir Çocuk Nasıl Değerli Hissettirilir?

 • 02 Haziran 2017
 • Bir Çocuk Nasıl Değerli Hissettirilir? için yorumlar kapalı
 • 409 kez görüntülendi.

Bir Çocuk Nasıl Değerli Hissettirilir?

 

Bir çocuğu değerli hissettirmenin tek bir doğru yolu yoktur. Bir çocuğun saygıyla muamele görmesi ve bir yetişkin düşünce, duygu ve deneyimlere gerçek bir ilgi gösterdiği takdirde, kendisini değerli hissedecektir. Sağlıklı sınırların geliştirilmesi ve çocuklar ile tutarlı olması onların değerli olma hissini beslemeye hizmet eder.

Çocuğunuza Saygılı Davranmak

Birlikte vakit geçirmek Bu temel etken, bir çocuğun kendisini bir birey olarak değer verdiğini hissetmek için öğreten bir yapı taşıdır. Çocuğunuzla birlikte özel vakit geçirmenin yollarını bulun. Bu saygı yakınlığı artırır ve çocuğunuzun ne istediğini ve daha fazla öğrenmenizi sağlar.

 • Birlikte geçirilen zaman, yürüyüşe çıkmak, ufak atıştırmalık paylaşmak veya birlikte favori bir yere gitmek gibi basit olabilir.
 • Sizinle yalnız zaman geçirmek rahat hissettiğinde, çocuğunuzun ihtiyaçlarıyla yaklaşması daha muhtemeldir.

 

Çocuğa onları sevdiğinizi bildirelim. Çocuklar, yaşantılarında yetişkinler tarafından sevildiklerini güvence altına almalıdır. Bu aşk koşullara dayanmamalıdır. Unutmayın ki aşk yargılayıcı değildir ve şartsızdır.

 • Boşanmış ebeveynlerin çocukları bazen ebeveynlerinin sevgisine sahip olduklarının ek onayına ihtiyaç duyarlar.
 • Çocuğunuzun başarılarından gurur duyabilirsiniz, ancak çocuğunuza evinizi mükemmel bir rapor kartı getirip getirmemelerine bakılmaksızın sevdiğinizi bildiğinizden emin olun.

 

 

Düzenli sohbetler yapın Bir çocuğa günlük aktiviteler hakkında konuşmak, onların hayatını önemsediğini bilmelerini sağlar. Bir yetişkinle sohbet etmek, çocuğa olgunlaşma olumlu gelebilir. Görüşmenizi desteklemek için çeşitli sorular ekleyin.

 • Çocuğunuzun nasıl yorumlanacağını bilmediği retorik sorulardan kaçının.
 • Bunun yerine, açık uçlu soruları olabildiğince sık kullanınız; bu da, çocuğun, söylemek zorunda olduklarınızla ilgilendiğinizi bilmesini sağlar. Açık uçlu sorular genellikle Kim, Ne, Nerede, Ne Zaman, Neden veya Nasıl ile başlar.

 

Bir çocuğun konuşmalarını konuşma genişleticileri kullanarak cesaretlendirin. Çocuklar, yardım almadan kendilerini ifade etme becerilerine sahip olamazlar. Bir çocuğun deneyimini sizinle paylaşmasını isterseniz, “Sonra ne oldu?” Gibi sorular sorarak ona destek olun.

 • Çocuğunuzu, deneyimiyle paylaşmaya devam etmeye davet ederseniz, onun kişisel perspektifini değerlendireceğinizin farkına varmasına izin verecektir.

 

 

Duygularını doğrulayın Anlamadığınız ya da kabul etmediğiniz duyguları olsa bile kulak verin.  Bu, çocuğun perspektifinin önemli olduğunu ve dinlemeye değer olduğunu düşündüğünüzü bilmesini sağlar. Onların yaptıklarını hissettirdikleri için sorun olmadığını açıkça belirtin.

 • İstediğini yapmazken duygularını doğrulayabilirsiniz.

 

 

Çocuğa saygı gösterin. Çocuğunuzun günlerinin hikayesini paylaşmasını dinlerken veya birlikte özel vakit geçirirken, çocuğunuzu onlara saygı gösteriyorsunuz demektir. Onların vereceği cevaplarda acele etmeyin. Meşgul olsanız bile onun size anlattıklarını saygı ile karşılayın ve dinleyin. Çocuğunuza değer verdiklerini öğretmek için, onlarla geçirilen zamanın önceliğini seçtiğinizi düşünmelerine izin verin.

 • Çocuğunuzun sorularını kendi kendilerine cevaplamasına izin verin. Çocuğunuzun konuşmalarında “boşlukları doldurmak “tan kaçınmaya çalışın. Örneğin, çocuğunuz için “Hayır, Jack patlamış mısırdan hoşlanmaz, patlamış mısırdan hoşlanmaz” gibi bir soruya cevap vermeyin. Bunun yerine, Jack’e dönüp ona sor: “Jack, arkadaşının annesi patlamış mısır isteyip istemediğini bilmek istiyor.”
 • Küfür etmekten kaçınmak ve terbiyesizce konuşmak, diğer saygı unsurlarıdır.

 

 

Çocuğun yeteneklerine saygı gösterin. Çocuğunuzun yeteneklerini önemsediğinizi hissettirin. Örneğin, 3 yaşındaki bir çocuğa, kendisi için zaman ayırmasına izin verin.

 • Çocuğunuz için zaman içinde bir şeyler yapmak, çocuğun kendisi ile ilgili düşüncesinde çaresizlik hissini güçlendirir.
 • Çocuk gelişiminin tipik fikirlerinde kültürel farklılıklar olduğunu unutmayın ve bu farklılıklara saygı göstermeye dikkat edin. Örneğin, bazı kültürler çok genç yaşta gümüş yemeklerle yemek yemeyi öğretirken, bazıları elleriyle yemek yemeye devam ediyor.

 

Çocuğun hatalarından dolayı öğrenmesine izin verin. Bağımsızlığı öğretmek, daha yüksek bir hata olasılığına izin vermek demektir. Bu, yeni bir öğrenmenin doğal bir sonucudur. Küçük çocuklar somut düşünür olduğundan, bir eylemi takip eden doğal sonuçları öğrenmek öğrenme gelişiminin önemli bir parçasıdır.

 • Çocuğunuzu kendi seçimlerini yapmaları için onlara güvendiğinizi ve hatalarından öğrendiğinizi göstermek, bağımsızlıklarına değer verdiğinizi vurgular.
 • Öğrenmelerinin sonuçlarında fiziksel ya da duygusal güvenliğinde aşırı zararlı etkileri olmayacağından emin olun. Örneğin, yeğeniniz caddeyi geçmeden önce iki yoldan da öğrenmeyi öğreniyorsa, açıkça onu meşgul kavşaklardan korumak isteyeceksinizdir. Bununla birlikte, sizinle birlikte geçmeden önce her iki yönden de bağımsız olarak pratik yapmasına izin vermek iyi bir fikirdir.

 

Çocuklarınıza seçenekler verin Çocuğunuzun gerçek seçimleri olmasına izin vermek, tercihlerini değer verdiğinizi bildirmesine yardımcı olmanın önemli bir parçasıdır. Sağladığınız seçenekler aynı derecede geçerli seçimler olmalıdır. Yani karşılamak imkânsız olan veya çocuğun seçmeyeceğinden emin olduğunuz seçenekler sunmayın. Bunun yerine mümkün olduğunda bir dizi seçenek sunun.

Kendiniz seçmemeniz için seçimler yapmak, çocuğunuzda bağımsızlığa teşvik eder.

 

Onların tuhaflıklarına ve kişiliklerine saygı gösterin Çocuğunuz boş bir plak değildir. Onlar kendi özelliklerine sahip eşsiz bir insandır. Çocuğunuza öğüt verebilirsiniz, ancak onları değiştirmeye çalışmayın.  Örneğin, oğlunuz düzenli sporlardan hoşlanmıyorsa, onu zorla çalıştırmayın. Onun yerine egzersiz yapmanın onun için bir yolunu seçmesine izin verin. Ya da kız kardeşiniz otistikse sakatlığını kamusal alanda gizlemesini ve kendisinin saklamasına izin vermeyin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ