Reklam
Reklam

Beyaz Çay’ın Şaşırtıcı Faydaları

  • 27 Ocak 2018
  • Beyaz Çay’ın Şaşırtıcı Faydaları için yorumlar kapalı
  • 36 kez görüntülendi.

Beyaz Çay’ın Şaşırtıcı Faydaları

Beyaz çayın sağlığa önemli faydaları bulunmaktadır. Kanseri riskini , kalp-damar bozuklukları ve ağız sağlığını iyileştirilir. Antioksidan ve anti-yaşlanma özellikleri vardır ki bu da sağlıklı ve buruşmaz ciltlerin korunmasına yardımcı olur. Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Beyaz çay, antibakteriyel özellikleri sayesinde vücudu çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakterilerden korur. Beyaz çayın faydaları sizi oldukça şaşırtacak.

Şeker hastalarına , azalmış plazma glikoz seviyeleri, artan insülin sekresyonu ve aşırı susama gibi belirtilerden kurtarmayı sağlar. Beyaz çay ayrıca kilo vermeye de yardımcı olur.

Piyasada bulunan farklı çay türleri vardır. Yeşil çay , siyah çay , asitli çay ve papatya çayı , insanların kullandığı çay tipine örnektir. Çayın alınması çok uzun zamandır insanlar üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle insanların bilgelik, mutluluk ve mükemmel sağlık için anahtar bileşen olarak bahsedilir.

Ortak bir içecek olarak tüketilmesine rağmen hem geçmiş hem de günümüzde çeşitli çalışmalar yapıldıktan sonra, sağlığa yararları bulunur. Bu faydalar nedeniyle, yüksek oranda kafein içeren kahve yerine daha iyi bir alternatif olarak kabul edilir. Yeşil çaylar ve siyah çaylar eşit derecede faydalıdır, ancak yüksek derecedeki fitokimyasalları korumada yardımcı olan en az işleme tabi tutulan beyaz çaylardır. Minimum işleme nedeniyle, beyaz çay üretimi, siyah çay veya yeşil çay üretimi için hesaplanan kadar daha az zaman ve emek gerektirir.

Tarih,  Çin’de ortaya çıkmış olabileceğini önermektedir. Geçmişte Çin’in hanedanları değiştikçe, beyaz çay üretimi de değişti. Zamanla, bu çayın çeşitli türleri, seçilen bir çay çalıları kullanılarak oluşturuldu.

Beyaz Çay Besin Değerleri

Beyaz çay vücudu hastalıklara karşı koruyan besin maddeleri ve antimikrobiyal nitelikleri içerir. Tanenler, florür ve kateşinler ve polifenoller gibi flavonoidleri içerir. Bu bileşikler, bu çayın sunduğu çeşitli avantajlardan sorumludur.

Beyaz Çayın Sağlığa Faydaları

Çok yaşlanma ve antioksidan özelliği olan bu çay hepimiz için faydalıdır. Sağlığa yararları:

Antioksidan Etkisi Yaratır

Vücuttaki serbest radikallerin varlığı, vücuttaki organların hasar görmesine neden olur. Bu serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan, onları daha az tahrip edici hale getiren polifenoller içerir. Bir çalışmanın sonuçları, bu çayın plazmanın yanı sıra organların antioksidan etkilerini artırabileceğini öne sürüyor. Beyaz çayın ekstraktının hidrojen peroksit kaynaklı toksisite üzerindeki nöroprotektif etkisini araştırmak için bir başka  çalışma  yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları antioksidan özelliklerine sahip beyaz çay özütlerinin hücre nöroproteksiyonuna yardımcı olduğunu gösterdi.

Antiaging Etkisi

Serbest radikallerin varlığı, yaş ilerlemesiyle ilişkili diğer zorluklarla birlikte hızlanan bir yaşlanma sürecine büyük katkıda bulunur. Antioksidan özellikli beyaz çay, erken yaşlanma riskini de azaltabilir.

Cilt bakımı

Ayrıca sağlıklı ve genç cildin korunmasına yardımcı olur. Hasar gören cildin hızla onarılması ve iyileştirilmesine yardımcı olan antioksidan özelliklerinden dolayı bu çayın kullanılması önerilir. Aynı zamanda cildi ultraviyole ışınının etkilerine karşı korumada faydalıdır.

Ağız Sağlığını İyileştirir

Beyaz çaydan sağlığa faydaları arasında, ağız sağlığında düzelmeyi içerir. Polifenollerin, flavonoidlerin ve taninlerin varlığı plak oluşumuna neden olabilecek çeşitli bakterilerin gelişmesini engellemeye yardımcı olur. Bu çayda bulunan florür içeriği ayrıca diş çürüğü veya diş çürüğü / boşalma riskini azaltmada etkili olabilir.

646818

Kanseri Önlüyor

Yeşil çay gibi beyaz çay da akciğer kanseri gibi kanseri önlemede  faydalı olabilir . Araştırmalar  bu çayın potansiyel bir anti kanser, kemopreventif ajandır ve ekstraktının apoptozu (hücre ölümü) tetikleyebileceğini ve akciğer kanserinde yeni hücre büyümesinin önlenmesinde yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir. Antimutagenik  özelliklere  de sahiptir.

Diyabeti Kontrol Ediyor

Yapılan bir araştırma çalışması, beyaz çay almanın şeker hastalarına aşırı susama (polidipsi), plazma glikoz düzeylerinde azalma ve artmış insülin sekresyonu gibi belirtilerden kurtulma sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Kardiyovasküler Hastalığı İyileştirir

Beyaz çay, meyveler ve sebzeler gibi  çeşitli gıda ürünlerinde bulunan flavonoidler , kardiyovasküler rahatsızlıkların riskinde azalma ile ilişkilidir. Bu flavonoidler kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Beyaz çay ayrıca dislipidemi, endotel fonksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur ve düşük yoğunluklu lipoprotein oksidasyonunu engeller. Flavonoid bakımından zengin, bu şekildeki bir çayın tüketilmesi, çeşitli kalp rahatsızlıkları riskini azaltabilir.

Antibakteriyel Etkisi

Hastalıklar ve tıbbi koşullar esas olarak bağışıklık sistemine saldıran ve vücudun normal bir kapasitede çalışmasını zorlaştıran patojenlerden kaynaklanmaktadır. Beyaz çay,  cildimizi bakteri ve diğer mikroplardan koruyabilen antibakteriyel  özelliklere sahiptir. El sabunu gibi çeşitli ürünler bu çayı önemli bir bileşen olarak kullanıyor. Beyaz çay tüketimi vücudumuzun enfeksiyona neden olan bakteri ve diğer mikroorganizmalara karşı korunmasına yardımcı olur.

Soğuktan Korur

Çeşitli yaygın hastalıklar için iyi bir çözümdür. Beyaz çay gribe ve soğuk algınlığına yakalananlarda rahatlama sağlar.

Kilo Vermede Kolaylık Sağlar

Meşgul programlar ve yanlış yiyecek seçimi kolayca kilo vermeye neden olabilir. Kilo kazandırmak, özellikle fiziksel egzersiz için zaman yoksa, kolay olmayabilir. Belli bir diyet planında yaşamak bu türden durumların yollarından biridir.  Araştırmalar, beyaz çay almanın yağ hücrelerinin oluşum sürecinde olan adipogenezi önleyebileceğini ve adipositler olarak adlandırılan bu yağ hücrelerinin yaşam döngüsünü kontrol edebileceğini ileri sürüyor.

Beyaz Çay Nasıl Seçilir ve Tüketilir?

Gevşek yapraklar halinde satın alınır ve demlendiğinde daha iyidir. Bu yapraklardan elde edilen çay tüketmek, besin maddelerinin varlığını gerçek biçiminde garanti eder. Bu işleme tabi tutulmuş çay poşetinden daha iyidir.

Demleme işlemi diğer çay tiplerine benzemektedir. Bira yaparken saf veya temiz su kullanılması önerilir. Su, yeterince ısıtılmalı, ancak kaynama noktasına getirilmemelidir, çünkü bu hassas bileşenleri tahrip edebilir. Lezzet açısından zengin olan daha konsantre bir çay için, her zamankinden daha uzun süre çalkalanması önerilir. 1 ila 2 çay kaşığı beyaz çay yaprağı kupa başına ideal miktardır.

Yaklaşık 2 ila 4 bardak beyaz çay alımı, bir zamanlar tek bir fincanın tüketilmesine kıyasla çok sayıda sağlık faydasına sahiptir. Aynı çay yaprakları birden fazla fincan hazırlanırken yanlış bir şey yoktur. Bu aslında para açısından değil, aynı zamanda bu çay yapraklarındaki tüm besin maddelerini de almanızı sağlar. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, ikinci bira üretiminin birinciden daha uzun süreceğidir.

Çay alımınızı keyiflendirmek için piyasada bulunan farklı beyaz çay çeşitlerini deneyin. Sıkıntı ve belirli bir lezzete alışmak bazen cesaret kırıcı olabilir. Günümüzde beyaz çay alımını arttırarak sağlıklı olmasını kutlayın.

Evet, sizin için çok iyi, yeşil çay gibi diğer çeşitlere kıyasla üç kat daha fazla antioksidan üretiyor. Diğer çay türleri gibi, oksidatif stresin azaltılmasına ve bazı kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek organik bileşikler ve yaşlanma önleyici maddeler içerir. Cildi morötesi ışınlardan korumaya ve hatta bağışıklık sisteminin gücünü artırmaya yardımcı olabilir.

beyaz-cay-nedir

Beyaz çayda ne kadar kafein bulunur?

Bir 8 oz. Sadece 28 miligram kafein var. Kahve veya yeşil çay gibi diğer kafeinli içeceklere kıyasla nispeten düşük bir seviyede olan beyaz çay bardağıdır. Örneğin, fincan başına ortalama 95 miligram kafein, bir miktar da beyaz çay miktarı 3 kat fazla. Başka bir deyişle, enerjik bir artış sağlayabilir, ancak bağımlılık yapmaz ve çekilme semptomlarına neden olmaz.

Beyaz çay nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımları kullanarak yapılabilir:

Adım1: Bir tencerede suyu kaynatın

Adım 2: Yaprakları ekleyin

Adım 3: Bir tatlandırıcı ekleyin (isteğe bağlı)

Bununla birlikte, en iyi sonucu elde etmek için kaynatılmış suyun 5-8 dakika kadar serinletilmesi gerekir; aksi takdirde çay parçalanır ve hafif sıkışır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ