Reklam
Reklam

Beyaz Çayın Mucizesi

  • 26 Aralık 2017
  • Beyaz Çayın Mucizesi için yorumlar kapalı
  • 76 kez görüntülendi.

BEYAZ ÇAYIN MUCİZESİ

Beyaz çayın faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Kanseri riskini , kalp-damar bozuklukları ve ağız sağlığı gibi birçok hastalığa çok iyi gelmektedir. Ayrıca antioksidan ve anti-yaşlanma özellikleri vardır ki bu da cildin erken yaşlanmamasında koruma etkisi yaratır. Cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Beyaz çay , antibakteriyel özellikleri sayesinde vücudu çeşitli enfeksiyonlara neden olan bakterilerden korur.

Beyaz çay ayrıca Şeker hastalarına , azalmış plazma glikoz seviyeleri, artan insülin sekresyonu ve aşırı susama gibi belirtilerden kurtarmayı sağlar. Beyaz çay, ayrıca kilo vermeye de yardımcı olur.

Piyasada bulunan farklı çay türleri vardır. Yeşil çay , siyah çay , asitli çay ve papatya çayı , insanların kullandığı çay tipine örnektir. Beyaz Çayın çok uzun zamandır insanlar üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle insanların bilgelik, mutluluk ve mükemmel sağlık için anahtar bir bileşen olarak bahsediyorlar.

Ortak bir içecek olarak tüketilmesine rağmen hem geçmiş hem de günümüzde çeşitli çalışmalar yapıldıktan sonra, bol miktarda yararları bulunur. Bu faydalar nedeniyle, yüksek oranda kafein içeren kahve yerine daha iyi bir alternatif olarak kabul edilir. Yeşil çaylar ve siyah çaylar eşit derecede faydalıdır, ancak yüksek derecedeki fito kimyasalları korumada yardımcı olan en az işleme tabi tutulan beyaz çaylardır. Minimum işleme nedeniyle, beyaz çay üretimi, siyah çay veya yeşil çay üretimi için hesaplanan kadar daha az zaman ve emek gerektirir.

Tarihe bakıldığında, Çin’de ortaya çıkmış olabileceği söylenmektedir. Geçmişte Çin’in hanedanları değiştikçe, beyaz çay üretimi de değişti. Zamanla, bu çayın çeşitli türleri ortaya çıktı.

beyaz çay nasıl yapılır

Beyaz Çayın Besin Değerleri

Beyaz çay vücudu hastalıklara karşı koruyan besin maddeleri ve antimikrobiyal nitelikleri içerir. Tanenler, florür ve kateşinler ve polifenoller gibi flavonoidleri içerir. Bu bileşikler, bu çayın sunduğu çeşitli avantajlardan sorumludur.

Beyaz Çayın Sağlığa Faydaları

Çok yaşlanma ve antioksidan özelliği olan bu çay hepimiz için faydalıdır. Sağlığa yararları:

Antioksidan Ajan

Vücuttaki serbest radikallerin varlığı, vücuttaki organların hasar görmesine neden olur. Bu serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan, onları daha az tahrip edici hale getiren polifenoller içerir. Yapılan çalışmalar sonucunda, bu çayın plazmanın yanı sıra organların antioksidan etkilerini artırabileceğini öne sürülüyor. Beyaz çayın ekstraktının hidrojen peroksit kaynaklı toksisite üzerindeki nöroprotektif etkisini araştırmak için bir başka  çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları antioksidan özellikli beyaz çay ekstraktlarının hücre nöroproteksiyonuna yardımcı olduğunu gösterdi.

Antiaging Özellikleri

Serbest radikallerin varlığı, yaş ilerlemesiyle ilişkili diğer zorluklarla birlikte hızlanan bir yaşlanma sürecine büyük katkıda bulunur. Antioksidan özellikli beyaz çay, erken yaşlanma riskini de azaltabilir.

Cilt bakımı

Ayrıca sağlıklı ve genç cildin korunmasına yardımcı olur. Hasar gören cildin hızla onarılması ve iyileştirilmesine yardımcı olan antioksidan özelliklerinden dolayı bu çayın kullanılması önerilir. Aynı zamanda cildi ultraviyole ışınının etkilerine karşı korumada önemli etkiye sahiptir.

Ağız Sağlığını İyileştirir

Beyaz çaydan sağlığa faydalar, ağız sağlığında düzelmeyi içerir. Polifenollerin, flavonoidlerin ve taninlerin varlığı plak oluşumuna neden olabilecek çeşitli bakterilerin gelişmesini engellemeye yardımcı olur. Bu çayda bulunan florür içeriği ayrıca diş çürüğü veya diş çürüğü / boşalma riskini azaltmada etkili olabilir.

Kanseri Önlüyor

Yeşil çay gibi beyaz çay da akciğer kanseri gibi kanseri önlemede faydalı olabilir. Araştırmalar  bu çayın potansiyel bir anti kanser, kemopreventif ajandır ve ekstraktının apoptozu (hücre ölümü) tetikleyebileceğini ve akciğer kanserinde yeni hücre büyümesinin önlenmesinde yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir. Antimutagenik  özelliklere  de sahiptir.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Bir araştırma çalışması, beyaz çay almanın şeker hastalarına aşırı susama (polidipsi), plazma glikoz düzeylerinde azalma ve artmış insülin sekresyonu gibi belirtilerden kurtulma sağlayabileceğini düşündürmektedir  .

Kardiyovasküler Hastalığı İyileştirir

Beyazçay, meyveler ve sebzeler gibi  çeşitli gıda ürünlerinde bulunan flavonoidler , kardiyovasküler rahatsızlıkların riskinde azalma ile ilişkilidir. Bu flavonoidler kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar. Beyaz çay ayrıca dislipidemi, endotel fonksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur ve düşük yoğunluklu lipoprotein oksidasyonunu engeller. Flavonoid bakımından zengin, bu şekildeki bir çayın tüketilmesi, çeşitli kalp rahatsızlıkları riskini azaltabilir.

Antibakteriyel Ajan

Hastalıklar ve tıbbi koşullar esas olarak bağışıklık sistemine saldıran ve vücudun normal bir kapasitede çalışmasını zorlaştıran patojenlerden kaynaklanmaktadır. Beyaz çay, cildimizi bakteri ve diğer mikroplardan koruyabilen antibakteriyel  özelliklere sahiptir. El sabunu gibi çeşitli ürünler bu çayı önemli bir bileşen olarak kullanıyor. Beyaz çay tüketimi vücudumuzun enfeksiyona neden olan bakteri ve diğer mikroorganizmalara karşı korunmasına yardımcı olur.

Soğuktan Kurtulur

Çeşitli yaygın hastalıklar için iyi bir çözümdür. Beyaz çay gribe ve soğuk algınlığına yakalananlarda büyük rahatlama sağlar .

Kilo kaybı

Yoğun programlar ve yanlış yiyecek seçimi kolayca kilo vermeye neden olabilir. Kilo problemi yaşayanlar ve özellikle fiziksel egzersiz için zamanınız yoksa diyetinize beyaz çayı ekleyebilirsiniz. Belli bir diyet planında yaşamak bu türden tüketmenin yağ hücrelerinin oluşum sürecinde olan adipogenezi önleyebileceğini ve adipositler olarak adlandırılan bu yağ hücrelerinin yaşam döngüsünü kontrol edebileceğini ileri sürüyor.

Beyaz Çay nasıl seçilir ve tüketilir?

Gevşek yapraklar halinde satın alınır ve demlendiğinde etkisi daha çabuk ortaya çıkar. Bu yapraklardan elde edilen çay tüketmek, besin maddelerinin varlığını gerçek biçiminde garanti eder.

Demleme işlemi diğer çay tiplerine benzemektedir. Beyaz çayı yaparken saf veya temiz su kullanılması önerilir. Su, yeterince ısıtılmalı, ancak kaynama noktasına getirilmemelidir, çünkü bu hassas bileşenleri tahrip edebilir. Lezzet açısından zengin olan daha konsantre bir çay hazırlayabilirsiniz. Her zamankinden daha uzun süre çalkalanması önerilir. 1 ila 2 çay kaşığı beyaz çay yaprağı kupa başına ideal miktardır.

Yaklaşık günde 2 ila 4 bardak beyaz çay tüketimi tek bir fincanın tüketilmesine kıyasla çok sayıda sağlık faydası bulunur. Aynı çay yapraklarını birden fazla fincan hazırlanırken kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu çay yapraklarındaki tüm besin maddelerini de almanızı sağlar. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta, artarda ikinci fincan içilmemesi gerektiğidir.

Çay alımınızı keyiflendirmek için piyasada bulunan farklı beyaz çay çeşitlerini deneyin. Sıkıntı ve belirli bir lezzete alışmak bazen cesaret kırıcı olabilir. Günümüzde beyaz çay alımını arttırarak sağlıklı olmasını kutlayın.

Beyaz çayda ne kadar kafein bulunur?

Bir 8 oz. Sadece 28 miligram kafein bulunur. Kahve veya yeşil çay gibi diğer kafeinli içeceklere kıyasla nispeten düşük bir seviyede olan beyaz çay fincan başına ortalama 95 miligram kafein, bir miktar da beyaz çay miktarı 3 kat fazla. Başka bir deyişle, enerjik bir artış sağlayabilir, bağımlılık yapmaz ve çekilme semptomlarına neden olmaz.

beyaz çay 3

Beyaz çay nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımları kullanarak yapılabilir:

Adım1: Bir tencerede suyu kaynatın

Adım 2: Yaprakların dikilmesi

Adım 3: Bir tatlandırıcı ekleyin (isteğe bağlı)

Bununla birlikte, en iyi sonucu elde etmek için kaynatılmış suyun 5-8 dakika kadar serinletilmesi gerekir; aksi takdirde çay parçalanır ve hafif sıkışır.

Su hafifçe soğuyunca, en iyi lezzet için beyaz çay yapraklarını 7-10 dakika dikin. Çay dik dik durdukça, lezzet de o kadar güçlü olur.

Beyaz çayı nereden alabilirim?

Herhangi bir bakkaliye ve doğal sağlık mağazasında satın alabilirsiniz, çünkü sağlık yararları hakkında bir tartışma yoktur. Çay, dünyanın her yerinde büyük miktarlarda tüketilir ve beyaz çay diğer çeşitlerden daha az üretilirken hala yaygın olarak bulunur. Hedef ve Walmart gibi büyük kutularda mağazaların yanı sıra bağımsız bitki sağlığı uzmanları, kahve ve çay distribütörleri ve çiftçiler pazarlarında satın alabilirsiniz.

Beyaz çay nedir?

Kurumadan sonra herhangi bir şekilde işlenmemiş olan çaylara genellikle beyaz çay denir. “Beyaz çay” ismi ayrıca, olgunlaşmamış ya da genç tomurcuklardan hazırlanan çaylara verilir ve bu çay, demlenmiş bir çayın daha yumuşak bir lezzetine neden olur. Her iki durumda da, beyaz çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarını tanımlar ve dünyadaki en popüler çay çeşitlerinden biridir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ