Reklam
Reklam

Bebeğiniz ve Çocuğunuz İçin Sağlıklı Uyku Nasıl Olmalıdır?

 • 03 Mart 2016
 • 348 kez görüntülendi.

Bebeğiniz ve Çocuğunuz İçin Sağlıklı Uyku

 

Uyku çocuğunuzun sağlığı ve refahı için çok önemlidir. Aslında, iyi uyku alışkanlıkları doğumdan itibaren başlar.

Çocuklar yeterli uyku alamadıklarında gün boyunca huysuz olurlar. Geceleri uyku düzenleri çok iyi olmalıdır.

Çocuğuma ne kadar uyku gerekiyor?

Her çocuk farklıdır. Bazıları çok ve diğerleri çok daha az uykuyu sever. Bu grafik, gece uyku ve gündüz uykuları gösterir. Çocuklara 24 saatlik bir süre içinde ihtiyaç oldukları uyku miktarları, tabloda gösterilmiştir.

çocuklarda uyku 8

Yenidoğanlar (2 ay doğum) 16-18 saat (bir defada 3 ila 4 saat)
Bebekler (2 ay 6 ay) 14-16 saat
Daha büyük bebekler (6 ay 1 yıl arası) 14 saat
Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1 ila 3 yıl) 10-13 saat
Okul öncesi (3 ila 5 yıl) 10-12 saat
Okul çağındaki çocuklar (5-10 yaş) 10-12 saat

Bebekler (6 ay doğum)

Yeni doğanlar bir seferde 3 ila 4 saat boyunca, bir gün kadar 16 saat uyurlar. Bebekleri beslemek için gece boyunca uyanmak normaldir. Bebeğiniz büyüdükçe, o gün boyunca uzun süreli uyanık kalmak ve geceleri daha uzun uykular zamanla olacaktır.

Bebekler, sadece yetişkinler gibi, uyku zamanı geldiğinde size direk söyleyemez ama minik ipuçları verir(huzursuzluk, ağlamak gibi). Örneğin, her zaman bebeğinizi beşiğinde uyutuyorsanız bebeğiniz uykusu geldiğinde doğru yerde olduğunu anlayacak ve sorunsuz bir şekilde uykuya dalacaktır. Bu hemen işe yaramazsa bile, zamanla bebeğiniz bu duruma alışacaktır. Sizinde işiniz böylelikle kolaylaşır.

Bebeğinizin uyku alışkanlıklarını 3 ay sonra, daha çok düzenli bir hale getirebilirisiniz. Bebeğinizin durumuna göre bir uyku programı ayarlayabilirsiniz.  Bir uyku günlüğü onun düzenli uyumasına yardımcı olabilir.

Gün içerisinde bebeğinizin şekerleme yapması iyi bir fikirdir. O şekerleme zamanı önce karanlık bir odada sessiz bir ebeveyn eşliğinde yaptırılmalıdır.

4 ay, en çok bebeklerin üç şekerleme günde, sabah, öğleden sonra ve erken akşam birine ihtiyacımız var.

çocuklarda uyku 6

Yeni doğan bebeğiniz için sağlıklı uyku alışkanlıkları:

 • Uyku sorunu yaşayan bebekler yorgun düşerler. Gündüzleri sürekli uyuklayan bir bebek bu yüzden geceleri artık düzenli bir uykuya sahip olmayacaktır. Gün boyunca bebeğinizi uyanık tutmak, geceleri daha iyi uyumasına yardımcı olur.
 • Uykulu olduğunu hissettiğinizde bebeğinizi vakit kaybetmeden yatağına koyun. Bebeğinizin yattığı yatağı ortopedik seçmelisiniz. Beşiğine sevdiği yumuşak oyuncaklarda koyabilirsiniz.
 • Bebeğiniz uyumadan önce onu rahatlatmak için bir süre kucağınıza alabilirsiniz.
 • Bir emzik rahatlatıcı olabilir ve bebeğinizin uykuya geçişi daha kolay olabilir. Ancak, bebeğinizi emzirmek emzikten her zaman daha iyidir.
 • Bebeğiniz gece boyunca bazı huzursuzluklar sergileyebilir. Hemen yanına gitmeyin. Bebeğinizi izleyin huzursuz hareketler ağlamaya dönüşürse müdahale edin.
 • Geceleri bebeğinizi ana öğün olarak beslemeyin ve bezini değiştirmeyin. Uyuduğu odada gece lambası yakın. Loş bir ortam hazırlayın.

Daha büyük bebekler (6 ay 1 yaş arası)

Bu yaşta bebekler günde ortalama 14 saat uyku onun için yeterli olacaktır. Ama daha az ya da daha fazla uyku ihtiyacı olan bebeklerde olabilir. Bebeğiniz için bu durum normal olabilir. Bebeğinizin uykuya geçiş süresi ve uyanma süreleri oldukça düzenli olmalıdır.

Bu dönemde sabah ve öğleden sonra 2 kez uzun şekerlemeler bebeğinize iyi gelecektir. Her bebeğin uyku ihtiyacı farklıdır. Bir seferde az 20 dakika boyunca uyurlar, bazen de bu sure 30 dakika ve bir saate çıkabilir.

çocuklarda uyku 4

Bebeğiniz için sağlıklı uyku alışkanlıkları:

 • Mümkün olduğunca gündüzleri ve geceleri uyku zamanlarını ayarlamak için düzenli bir uyku programı yapmak önemlidir.
 • Bebeğiniz akşam uykuya geçmeden önce rutin işlemleri uygulamanız gerekir. Bebeğinizi yatağına yerleştirmek, banyo yaptırmak ve kitap okumak bebeğinizin kaliteli bir uykuya geçişini bu şekilde sağlayabilirsiniz.
 • Bebeğiniz uyumadan önce yada uykuya geçtiğinde ona biberonla beslemeyin. Diş çürüklerine sebep olabilir.
 • Bebekler bu yaşlarda genelde gece uyanmaları sırasında beslenmeye ihtiyaç duymazlar.
 • Bebeğiniz geceleri uyanır ve ağlarsa, yanlış bir şey olup olmadığını görmek için yanına gitmelisiniz, ancak beşikten uzaklaştırmayınız. Aksi halde uykusunu kaçırırsınız. Alnını okşayarak ya da hafif ve yumuşak bir ses tonuyla ninni söyleyebilirsiniz. Bu bebeğinizin kendi başına uyumaya geri dönmesini ve rahatlamasını sağlar.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar (1 ve 3 yaş)

Çoğu bebekler 24 saatlik bir süre içinde 10 ile 13 saat arasında uyurlar. Bazen 2 ve 3 yıl arasında, çocuğunuz günlük yaptığı ufak şekerleme uykuları en az seviyeye düşecektir. Günde 2-3 kez değil de bu sayı bire düşer. Çocuğunuz yaşına 3 yaklaşırken gündüzleri mutlaka yarım saat bile olsa uyumasına özen gösteriniz. Çocukların uyku sorunları ve uyumama isteği bu yaşlarda çok yaygın görülür.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz için sağlıklı uyku alışkanlıkları:

 • İlk yıl içinde kurulan rutin uyku düzeni önemli yürümeye başlayan çocuklar içinde uygulanabilir.
 • Gün içerisinde birden fazla şekerleme yapan bir çocuk gece geç saatlere kadar uyumaz ve gece boyunca da sürekli uyanmaya çalışır. Sağlıklı büyümeleri için uyku düzeni şarttır.
 • Aynı zamanda  çocuğunuza her gün yatmadan önce bir hikaye okumak iyi gelecektir..
 • Çocuğunuz size bazı protestolar sergileyebilir. Ancak bu konuda çok kararlı olun.
 • Odada loş ışıklar olmalı, sakin, rahat, bir yatak odası çocuğunuz uykuya geçişini hızlandırır.
 • Yumuşak müzikler rahatlatıcı olabilir.
 • Örneğin bir battaniye ya da doldurulmuş hayvan gibi öğeler genellikle bu yaşta önemlidir. Bu öğelerle uyumak isteyebilirler.

Okul öncesi ve küçük çocuklar (4 yaş ve 6 yaş)

Okul öncesi tipik olarak yaklaşık 10 ila 12 saat uyku bu yaştaki çocuklar için yeterli olacaktır. Çocuklar bu dönemde gündüz uykularından vazgeçerler. Çocukların gece boyunca gece korkuları veya kâbus görmeleri bu yaşta, oldukça yaygındır.

Sağlıklı uyku alışkanlıkları için neler yapmalıyız:

 • Çocuklarınıza kafeinli içecekler vermeyin.
 • Yatmadan önce televizyon izlemesine izin vermeyin. Yatak odasında televizyon, bilgisayar ya da video oyunlarının bulunmasına ve açık olmasına izin vermeyin.
 • Bazı çocuklar her gün aynı saatte yatmaktan kaçınırlar. Hep bir bahane bulurlar elinizden geldiğince aynı saate uyutmaya çalışın
 • Çocuğunuzun yatacağı yatağında yeterli güvenlik önlemlerini almayı unutmayın.
 • Çocuğunuz yatmadan önce bazı korkulardan bahsediyorsa korkularını göz ardı etmeyin.  Onu teselli etmeye çalışın.

çocuklarda uyku 7

Yaygın uyku problemleri nelerdir?

 • Uyku yoksunluğu: Bazı çocuklar yeterli uyku alamazlar. Çocuğunuz, telaşlı huysuz ya da zorluk çekiyorsa yeterince uykusunu alamamış demektir. Geceleri sık uyanıyordur ve tam uykusunu alamıyordur.
 • Ayırma sorunları: Çocuğunuzun uyurken sürekli yanında olan nesneleri ayırma vakti geldiğinde çocuğunuz huysuzlanır ve uyumak istemeyebilirler.
 • Kâbuslar: Çoğu çocuk bir kez ya da birçok kez kâbus görebilirler. Kâbuslar stresli fiziksel ya da duygusal olaylardan sonra ortaya çıkabilir veya ateşe neden olabilir. Çocuğunuz kucaklamak, sakince konuşmak ve çocuğunuzu rahatlatın.

Ne zaman doktorunuzla konuşmalısınız?

 • Horlama: Çocuğunuz düzenli olarak yüksek sesle horluyorsa bu bir sorunun işareti olabilir.
 • Uykuda çok sık uyanmak: Uykuda gece boyunca, çocuk çok sık uyanıyorsa bu bir sorundur. Çocuğunuz yatakta oturup ve gözlerini ovuşturma gibi belirli hareketler yapabilir. Yataktan çıkmak ve odanın etrafında yürüyebilir. Çocuğunuzla konuşmak isteyebilirsiniz ancak o sizi duymaz. Çocuğunuz bu davranışları sergiliyorsa uyurgezer tanısı koyabiliriz. Sorun devam ederse, doktorunuza mutlaka başvurun. Siz bu konuda hiçbir müdahalede bulunmayın. Evde gerekli önemleri almanız yeterli olacaktır.
 • Gece korkusu: Bu kâbuslar farklıdır. Gece terörü çocuklar, kontrolsüz çığlık atmalar, hızlı nefes almalar ve uyanık olduğunu iddia etmesidir. Çocuğunuzu uyandırmayın yoksa tekrar uykuya geçmeleri çok zor olabilir. Bunlar genellikle 4 ve 12 yaşları arasında olur. Çocukların çoğunda görülebilir bu durumu doktorunuzla konuşmalısınız.

 

Kaynak

Healthy sleep for your baby and child

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ