Reklam
Reklam

Bamyanın Faydaları

  • 03 Kasım 2017
  • Bamyanın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 12.589 kez görüntülendi.

BAMYANIN FAYDALARI

Bamya Türk mutfağının ana yemekleri arasına girmeyi başarmış bir sebze türüdür. Özellikle kış aylarında tüketilmesi istenen bamyanın insan vücuduna birçok faydası vardır. Bamyanın içinde çözünen ve çözünmeyen liflerin içermesi bu sebzeyi daha özel kılmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalığa da savaş açmış olur. Yeşil renkli bir sebze olan bamya yüksek oranda K vitamini içerir. Ayrıca C,A ve E vitaminlerini de içinde barındırır.

Bamyanın potasyum deposu olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bamyanın içeriğinde sodyumi, tiamini, pridoksin, selenyum ve pridoksin bulunuyor. Bamya sebzesi genel olarak yemek şeklinde pişirilerek tüketilmektedir. Bamyanın faydalarını ise saymak neredeyse imkânsızdır.

Bamyanın Faydaları

Bamyanın içerisinde yüksek oranda lif bulunması sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına neden olur. Kilo vermede en büyük yardımcıdır. Ayrıca kolon kanserine karşıda en büyük görevi üstlenmiştir.

Bamyanın bir özelliği ise diyabeti önleyebileceği olmasıdır.

Bamyanın içinde folat olması gebe kalmak isteyen kadınların en büyük yardımcısıdır. Bamya ayrıca gebelik sırasında da tüketilmesi gereken bir sebzedir.

Bamya K vitamini açısından çok zengin bir bitki olduğundan kemik sağlığına inanılmaz faydası vardır.

Kronik astım teşhisi konulan kişilerin düzenli olarak mutlaka bamya yemeleri önerilir. Çünkü bamya astıma çok iyi gelen bir yiyecek grubudur.

Kabızlık rahatsızlığı çekenler bamyayı rahatlıkla tüketebilirler. Bağırsak hareketlerini oldukça hızlandırır.

Bamyayı yaz aylarında da düzenli olarak tükettiğinizde cildinizi de güneşin zararlı ışınlarından korumuş olursunuz.  Cilt sağlığı için düzenli olarak bamyayı mutfağınızdan eksik etmeyin.

Bamya obeziteye karşıda savaş ilan etmiş durumdadır. Kilo vermede çok büyük faydası olan bamyanın en bilinen faydası ise budur. Fazla kilolarınızdan bamya ile kurtulabilirsiniz.

Bamya cansız ve ışıltısını kaybetmiş saçlara da büyük iyiliği dokunmaktadır. Bamyayı kaynatarak suyunu saçlarınıza kullandığınızda farkı sizlerde rahatlıkla görebilirsiniz. Kaşıntılı kafa derisine de bamya suyu birebirdir.

Bamya bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir.

 Bamyanın Zararları

Bamya tüketmenin genel olarak pek bir zararı görülmemekle beraber, aşırı tüketimlerden kaçınılması gereken bir sebzedir. Bazı durumlarda fazla tüketimler yan etkilere sebebiyet verir. Tavsiye edilen düzenli olarak mutfağımızda bulunmasıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ