Reklam
Reklam

Bağışıklık Sisteminize Zarar Veren 10 Alışkanlık

 • 06 Şubat 2018
 • Bağışıklık Sisteminize Zarar Veren 10 Alışkanlık için yorumlar kapalı
 • 157 kez görüntülendi.

Bağışıklık Sisteminize Zarar Veren 10 Alışkanlık

 

Bağışıklık sistemi vücudunuzun bir numaralı savunma mekanizmasıdır. Aslında bağışıklık sistemi ve sağlığınız doğrudan ilişkilidir.

Bağışıklık sisteminiz ne kadar kuvvetli ise, vücudunuza saldırabilecek soğuk algınlığı, virüsler ve diğer hastalıklara karşı da o kadar çok koruma altında olacaksınız anlamına gelir. Bağışıklık sistemine zarar veren bazı alışkanlıkları da hayatımızdan çıkarmak gerekir.

Öte yandan, zayıf bir bağışıklık sistemi sizi sık soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, yinelenen enfeksiyonlar ve yaranın yavaş iyileşmesinden daha savunmasız hale getirir. Yanı sıra anemi, yorgunluk ve uyuşukluğa neden olabilir.

Bu nedenle sağlık uzmanları güçlü bir bağışıklık sistemini teşvik eden seçimler yapmalarını şiddetle tavsiye etmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitaminler de ayrıca alabilirsiniz.

Diyetiniz ve düzenli egzersiziniz bağışıklık sisteminizin ne kadar iyi çalıştığının önemli bir göstergesidir. Ancak birçok yaygın günlük alışkanlığınızın aslında bağışıklık sisteminize zarar verdiğini söylemiş olalım.

Aslında, günlük alışkanlıklarınızın çoğu, özellikle yaşlandıkça bağışıklık sisteminizi doğrudan etkiler. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için sağlıklı alışkanlıkları edinmek ve kötü alışkanlıklardan ayrılmak önemlidir.

Bağışıklık sisteminize zarar veren 10 günlük alışkanlıklarınız.

1. Gece Baykuşu Olmak

 

Gece çalışıyorsanız, televizyon izlemekten veya gecenin ilerleyen saatlerinde projeler yapmaktan hoşlanmıyorsanız, zayıf dokunulmazlığa sahip olabilirsiniz.

Zayıf uyku alışkanlıkları bağışıklık sisteminin işlevini düşürür ve mikroplarla savaşan katil hücrelerinizin seviyesini düşürür.

Uyku yoksunluğu da koruyucu sitokinlerin üretimini azaltır. Siz uyurken, bağışıklık sistemi vücudunuzu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı koruyan farklı sitokin türlerini serbest bırakır.

2017 yılında yapılan araştırmalara göre, farklı uyku düzenine sahip olan 11 ikiz çiftinden kan örnekleri aldılar ve uyku süresinin daha kısa olan diğer ikiz kardeşe oranla depresif bir bağışıklık sistemine sahip oldukları bulundu.

Bağışıklık sistemi için uyku saatlerinizi çok iyi ayarlayın. Günde 7 ila 8 saat kaliteli uyku uyuduğunuzdan emin olun.

2. Kişisel Hijyeni İhlal Etme

İyi bir bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda, uygun hijyen şarttır. Kişisel hijyeninizi ihmal ederseniz, bağışıklık sistemi kesinlikle çöküşe uğrayacaktır.

Hijyenik olmayan alışkanlıklar, zararlı mikroplara maruz kalma riskini arttırır; bu da sizi daha fazla enfeksiyona ve hastalığa duyarlı hale getirir.

Dişlerinizi günde iki kez fırçalayıp, yemek yemeden önce ve banyoyu kullandıktan sonra yıkayın, günlük olarak duş alın, yiyecekleri hijyenik bir tarzda pişirin, temiz giysiler giyin ve daha fazlasıyla iyi hijyen uygulayın. Bağışıklığını artırmada uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Diğer kişilerin eşyalarını kullanmaktan kaçının; mikroplar ve virüsler yalnızca kişisel kullanım olanları paylaşarak iletilebilir.

3. Genel Nesneleri Kullanma

Evinizi temiz ve hijyenik tutmak için elinizden gelenin en iyisini deneyin. Ama dışarı çıktığınızda ne olacak?

En kirli halka açık yer ve öğelerden bazıları restoran menüleri, çeşni dağıtıcıları, tuvalet kapı kolları, sabun dağıtıcıları, bakkal arabaları, bankadaki ortak kalemler, uçak banyoları vb. Tüm bunların hepsi virüsleri ve bakterileri kişiden kişiye ileten aracılar olabilir.

Kolayca yayılmış soğuk ve soymalı mikropları toplama riskinizi azaltmak için genel nesnelere dokunmaktan kaçının. Dışarıdayken kendinize ait kalem, kağıt, doku kağıtları, su şişesi ve diğer önemli şeyleri taşıyın.

Ayrıca, kişisel eşyalarınızı kamusal alana bıraktığınızda ellerinizi dezenfekte edin.

glukoz

4. Şeker Kullanımında Doz Aşımı

Tatlı ihtiyacınızı tatmin etmek için sık sık yediğiniz şekerli yiyecekler, zayıf bağışıklık sistemine merhaba demeniz anlamını taşır.

Rafine şeker, beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürme kabiliyetini düşürebilir. Şeker, C vitamininin beyaz kan hücrelerine girmesini engeller ve bağışıklık zayıflamasına neden olur.

İlginçtir, şekerin bağışıklık bastırıcı etkisi yutmadan 30 dakika sonra başlar ve saatlerce sürebilir.

Tatlı bir şeyler yemeniz gerekiyorsa portakal, elma, mangos, kivi, karpuz, çilek ve diğer doğal şekerler içeren meyveleri tercih edin. Bu meyvelerdeki C vitamini, bağışıklık sisteminizin düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur.

 

5. Su İçmeyi Unutmayın

 

Çalışmakla meşgul olduğunuzda, su içmeyi unutan birçok insana benzeyebilirsiniz.

İnsan vücudu çoğunlukla sudan yapılır ve eğer vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyleri yenilemek için yeterli miktarda içmiyorsanız, bağışıklık sisteminizi kesinlikle etkiler. Güçlü bir bağışıklık için uygun hidrasyon şarttır.

Zooloji Sınırları’nda yayınlanan 2013 tarihli bir hayvan araştırmasında, araştırmacılar, organizmanın yaşam öyküsüne bağlı olarak, ozmotik durumun, enerji kullanılabilirliğinden daha fazla bağışıklık fonksiyonu üzerinde etkili olabileceği sonucuna vardı.

Sağlıklı bir kişi günde yaklaşık 8 ila 10 bardak su içmelidir. Bununla birlikte, içmeniz gereken su miktarı yaşadığınız iklime, fiziksel olarak ne kadar aktif olduğunuza ve genel sağlığınıza bağlı olabilir. Bağışıklık sisteminiz için bol su içmek çok önemlidir.

6. Günlük İçilen Alkollü İçecekler

Her günün sonunda birkaç kadeh içki içmeyi seviyorsanız, bağışıklık sisteminize zarar veriyorsunuz demektir.

Çok fazla alkol içmek, virüs bulaşmış hücreleri yok etmek için gerekli olan bazı antikor hücrelerini zayıflatır veya öldürür. Aşırı alkol tüketimi, zamanla bağışıklık sisteminizi zayıflatan beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini de engeller.

Alkollü içeceklerin olumsuz etkileri oldukça fazladır. Çünkü alkol, vücudunuzun gerekli besin maddelerini emme yeteneğini engellediğinden eksikliklere neden olabilir.

Alkol Araştırması: Current Reviews’da yayınlanan 2015 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, alkolün bağışıklık yollarını karmaşık ve görünüşte çelişik şekillerde bozduğunu keşfetti. Bu bozulmalar, vücudun enfeksiyona karşı savunma, alkol tüketimiyle ilişkili organ hasarına katkıda bulunma ve doku hasarından kurtulmayı engelleme yeteneğini bozabilir.

İçmeniz gerekiyorsa, iyice dinleyin ve tüketilen içecek sayısını takip edin.

timthumb

7. Sigara İçilen Ortamda Pasif İçici Durumunda Olmak

Herkes, sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilir; ancak sigaraya maruz kalma, sağlığınız ve bağışıklık sisteminiz için de kötüdür.

Bağışıklık sistemini baskı altına alarak bağışıklığınıza zarar verebilir. Sigara dumanına maruz kaldığınızda soluduğunuz toksinler çeşitli bağışık hücrelerin sayısını değiştirir ve başkalarının işlevini bozar.

Sigaraya maruz kalmak, sizi solunum yolu enfeksiyonlarına, astıma, alerjilere ve hatta akciğer kanserine daha yatkın hale getirebilir.

Elle yapılan dumandan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmalısınız. Sigara içen insanlarla vakit geçirmekten kaçının. Sigaraya izin veren halka açık yerlerden uzak durun ve önceki müşterilerin dumanına maruz kalmamak için seyahat ederken sigara içilmeyen otellerde kalın.

Günlük yaşamınızdaki herkesi sigarayı bırakmaya teşvik edin.

8. Zararlı Yiyeceklerden Kaçının

 

Önemsiz gıdalar size daha yakın gelir ve hazırdır. Abartılı abur cubur yemenin sonucunu sağlığınızla ödersiniz.

Zararlı gıdaların tüketimi sıklıkla yüksektir ve aşırı yağ tüketimi obezitenin ana nedenlerinden biridir. Doymuş yağda yüksek bir diyet programı, kilo vermeye başlamadan bile bağışıklık sistemine zarar verebilir.

Doymuş yağlar sağlıklı hücrelere saldırmaya başlamak için bağışıklık sistemini tetikler.

Üstelik, obezite beyaz kan hücrelerinin antikorları çarpma ve üretme kabiliyetini etkileyebilir ve böylece sizi enfeksiyonlara daha yatkın hale getirebilir.

Beslenme Dergisi’nde yayınlanan 2014 çalışmasında aşırı tüketim ve azalan şeker, tuz ve doymuş yağ ile karakterize edilen batı diyetinin bağışıklık üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu bildirildi. Artmış iltihaplanma, enfeksiyonların kontrolünün azalması, artan kanser oranları ve alerjik ve oto-inflamatuar hastalıklar için artmış riske yol açabilir.

9. Kafeinin Çok Fazla Tüketilmesi

 

Çok fazla kahve ve diğer kafeinli içeceklerin içilmesi sağlığınız için de iyi değildir. Aşırı kafein vücudunuzdaki stres seviyesini arttırarak sinir sisteminizi uyarır. Yüksek stres seviyesi, kortizol gibi stres hormonlarının salınmasına neden olur.

Kortizol bağışıklık sistemini bastırdığı bilinir. Sizi enfeksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına daha yatkın hale getirir. Yüksek kortizol aynı zamanda kalp, kan şekeri ve yüksek kolesterol ile ilgili sağlık sorunlarıyla bağlantılıdır.

451914-3-4-b3f67

10. Güneş Kremi Kullanmamak

 

Biraz güneşe maruz kalma, vücudunuzun D vitamini üretmesine yardımcı olur ve bu da bağışıklığınızı güçlendirir. Ancak, güneş koruyucu olmadan güneşte uzun süre dışarıda kalırsanız, bağışıklık sisteminize zarar verirsiniz.

Aslında, korunmasız güneşe maruz kalma maya enfeksiyonları gibi rahatsız edici sorunları şiddetlendirebilir. Ultraviyole ışığı vücutta immünolojik değişikliklere neden olur. Bulaşıcı ajanlara ve kimyasal toksinlere karşı savunmanın ilk satırı olan cildin yüzeyindeki belirli hücrelere bile zarar verebilir veya onları öldürebilir.

Yani, güneşte dışarı çıkmanız gerektiğinde, daima 15 veya daha yüksek faktörlü bir güneş kremi sürün. Yağmurlu veya kış aylarında bile güneş kreminizi unutmayın.

Bağışıklık sisteminize zarar verebilecek diğer unsurlar:

 • İnsanlar veya insanlara yaklaşma seviyeniz bağışıklığınızı etkileyebilir.
 • Kötümser olmak bağışıklık sisteminde stresle ilgili daha fazla hasara neden olabilir.
 • Duygularınızı şişirmek bağışıklığınızı zayıflatabilir.
 • Kronik stres, bağışıklık sisteminizin işleyişini önemli ölçüde azaltabilir.
 • Çok ciddi insanlar da bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilirler.
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı yönetirseniz bağışıklığınız düşebilir.
 • Hastalıkların ilk işaretinde antibiyotik kullanmak sizi ilaca dirençli hale getirir ve bağışıklık sisteminizi bastırır.
 • Çok kirli bir bölgede yaşamak bağışıklık sisteminizi savunmasız bir durumda bırakabilir.
 • Seyahat, sıklıkla ev ortamınızda bulunmayan, bağışıklık sisteminizin işlevini etkileyebilir mikroplara ve bakterilere açıktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ