Reklam
Reklam

Ayak ve Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  • 05 Şubat 2016
  • 516 kez görüntülendi.

AYAK VE TIRNAK MANTARI NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Ayak ve mantarı genellikle herkesin karşılaşabileceği bir deri rahatsızlığıdır. Ayak deriniz kuruyup derin çatlaklar oluşur. Buda inanılmaz bir acı verir. Ayak mantarı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır, kendi kendine iyileşmesi mümkün değildir. Tedavi edilmediğinde vücudun diğer bölgelerine de yayılması mümkündür. Doktor kontrolü ve uygun bir tedavi programıyla bu rahatsızlıktan kurtulmuş olursunuz. Ayak ve tırnak mantarından ufak yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

  • İşe ayakkabınızı değiştirerek başlayabilirsiniz. Ayağınızın daha rahat hava alabilecek bir ayakkabı seçmek gerekir. Aynı zamanda kaliteli malzemeden yapılması ve ayağınızı terletmemesi gerekir. Mantar oluşmasını istemiyorsanız ayağınız serin tutmanız gerekir.
  • Ayaklarınızı ve özellikle ayak parmaklarınızı serin tutun. Evet, bu biraz zor olabilir ama ayak mantarı teri ve nemi pek sevmez. Giyeceğiniz ayakkabı bu sebepten dolayı önemlidir. Çorabınızı giymeden önce mutlaka ayak parmak aralarını kurulamanız gerekir. En çok mantar ayak parmağı aralarında görülür. Ya da ayak parmaklarınıza küçük peçeteler koyabilirsiniz. Islaklığı ve nemi çekecektir. Gün içerisinde bu peçeteleri değiştirmelisiniz.
  • Ayak ve tırnak mantarı rahatsızlığı bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde daha çok karşılaşılan bir durumdur. Bu sebepten dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekir. Bağışıklığınızı sağlıklı ve dengeli beslenerek, sigara ve alkolden uzak durarak, spor yaparak ve düzenli uyuyarak güçlendirebilirsiniz. Yapacağınız egzersizler vücuttaki kan dolaşımını dengelediğinden ayak mantarı oluşumunu da önüne geçer.
  • Sarımsağın içinde ajoene denilen bir madde vardır. Bu madde de ayak mantarı tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Birkaç adet sarımsağı ezip zeytinyağı ile karıştırın. Ayaklarınızı iyice yedirerek sürün. Yarım saat bekledikten sonra ayaklarınız yıkayın bu işlemi her gün uygulayın. Farkı göreceksiniz.
  • Bu kadar işlemden sonra hala ayak mantarınız devam ediyorsa hala artıyorsa mutlaka bir hekime gidin ve hekiminizin önerdiği ilaçları düzenli kullanın. Bu ilaçlar yaklaşık iki haftada faydalarını gösterir. Bu sebepten dolayı aceleci davranmayın. Daha sonrasında ilaçları kesmeyin. Çünkü ayak mantarı tedavisi uzun süren bir tedavidir. Sabırlı olmalısınız.
  • Başka kişilere ait ayakkabı, terlik,havlu gibi eşyaları asla kullanmayın. Bir başkasında ayak mantarı rahatsızlığı varsa size bulaşır. Sizde Varsa bir başkasına bulaşır. Bu konuda titiz davranın.
  • Ayaklarınıza tırnak parlatıcıları ve temizleyicileri(aseton vs.) asla sürmeyin. Tırnaklarınızı güçsüzleştirip tırnak mantarı oluşmasına davetiye çıkartır.
  • Her derde deva olan sirke ayak ve tırnak mantarı içinde bulunmaz bir mucizedir. Ayaklarınız düzenli olarak sirke ile yıkayın. Sirkenin içinde bulunduğu asi dikten dolayı mantarları iyileştirme özelliği vardır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ