Reklam
Reklam

Aronia Meyvesi

  • 03 Kasım 2017
  • Aronia Meyvesi için yorumlar kapalı
  • 171 kez görüntülendi.

ARONİA MEYVESİ

Mucize meyve Aronia, özellikle Amerika ve diğer Avrupa ülkelerinde çok kullanılmaktadır. En önemlisi Rusya’da tıbbi meyve olarak kullanılmaktadır. İnsan sağlığına büyük katkı sağlayan bu meyve şimdi Türkiye’de satışa sunulmaya hazır. Aronia meyvesinin en değerli yararı kansere karşı olan mücadelesidir. Aronia meyvesi, hücreleri yenileyerek kendine gelmesini sağlar. Bu işlem esnasında vücutta olan kanser hücrelerini yeniler.  Özellikle çocuklar, sporcular bu meyveyi düzenli tüketmeleri gerekir. Çünkü bağışıklık sisteminin en sağlam ayağı olarak kabul edilebilir.

Safra kesesi rahatsızlıklarına ve karaciğer hastalıklarına çok iyi gelen bir meyvedir. Gribe karşı korur. Kış aylarında gribe yakalanma riskini en aza indirir. Parkinson tedavisinde aronai meyvesine başvurulur. Kalp damar hastalıkları tedavisind ede kullanılır.

Güçlü antioksidan özelliği ile bilinen meyveler arasında yapılan karşılaşmada birinci gelerek farkını bir kez daha kanıtladı. Aronia’yı tamamen bir şifa deposu olarak nitelendirebiliriz. Halen özellikle iki ülkede sıklıkla tüketilen bu meyve insanlığa adanmış en özel yiyecektir. Rusya ve Amerika Anoria’nın kıymetini en iyi bilen iki ülke olarak gösterilir.

Son yıllarda bu şifa kaynağı Aronia’yı ülkemizde yetiştirmek için önemli adımlar atılmaya başlandı. Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişen bir bitkidir.  Sağlık üzerinde birçok yararının olması onu vazgeçilmez kılmıştır. Yalova’da yapılan çalışmalar sonucunda ilk kez 2015 yılında alınmaya başlanarak Aronia’nın yetiştirilmesi sağlandı. Yapılan tüm gerekli incelemeler ilgililer tarafından yapılarak uygulamaya geçildi. Aslına bakıldığında Aronia yı meyve olarak değil de ilaç olarak tanımlasak çok daha doğru bir adım atmış oluruz. Başta kanser olmak üzere tüm rahatsızlıkların baş düşmanıdır. Uzmanların yaptığı araştırmalara bakılırsa Aronia ‘nın faydalarından dolayı baş tacı etmemiz gereken meyveler arasındadır.

Aronia’nın içerisinde mineral, antioksidan, vitaminler yer alır. Tüm bu yararlı bileşenler hastalıkları ovarken, sağlıklı bir yaşam sunuyor. Aronia meyvesi denilince ilk akla gelen faydası Kansere olan büyük düşmanlığıdır.

        ARONİA BİTKİSİ

Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişen bir bitkidir.  Sağlık üzerinde birçok yararının olması onu vazgeçilmez kılmıştır. Aronia bitkisinin bir özelliği ise dikilen aronialar 2-3 yıl sonra meyve vermektedir.

         ARONİA MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Ülkemizde yeni yetiştirilmeye başladığından dolayı insanlar Aronia meyvesinin nasıl kullanılacağına dair bilgi almak istiyor.  Aronia en fazla meyve suyu veya şurup olarak tüketilmektedir. Aronia meyvesinin şurubu oldukça kıvamlı olduğundan içerken ağızda değişik bir tat bırakıyor. İstenildiğinde diğer meyve sularına katılarak da içilebilir. Aronia  taze olarak da yenilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ