Reklam
Reklam

Armutun Faydaları

  • 23 Ocak 2018
  • Armutun Faydaları için yorumlar kapalı
  • 48 kez görüntülendi.

Armutun Faydaları

Armut, dünyada yaygın olarak kullanılan ve antik zamanlardan beri lezzetini kanıtlayan değerli meyvedir. Armutların sağlığa olan faydaları ise, kilo kaybına yardımcı olma , sindirim ve kalp sağlığını iyileştirme , vücudun sıvı seviyelerini düzenleme ve kan basıncını düşürme özelliklerini içerir. Aynı zamanda bilişsel yeteneği arttırır, kanseri önler ve yara iyileşmesi ve doku tamirine teşvik eder. Armutlar doğum kusurlarına karşı savunmaya, bağışıklık sistemini artırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Metabolizmayıarttırır, dolaşımı arttırır, osteoporoza karşı korur ve cilde yardım eder, göz ve saç bakımında da oldukça etkilidir. Armutun faydalarını sıralayalım.

Armut Nedir?

Armutlar lezzetli, tatlı ve oldukça sulu bir meyvedir. “Armut” terimi aslında Rosaceae büyük  familyasının Pyrus cinsindeki ağaç ve çalıları tanımlar. Çok çeşitli armut ağaçları vardır ve sadece birkaçı insanlar tarafından tüketilebilen yenilebilir meyve özelliği taşımaktadır. Bir takım armut çeşitleri sadece dekoratif ağaçlar ve çalılar olarak kullanılır.

Meyve, çiçek sapının üst ucudur ve tipik olarak üstte (gövde) dar ve altta geniştir. Bununla birlikte, sonuç olarak “armut” çeşitliliğini belirleme yolu değildir. Bazı armutlar elmalar gibi şekillenmiştir. Ciltteki etin görünümü, elmalarla benzemektedir, ancak taş hücrelerin varlığı nedeniyle biraz daha sıkı bir tutarlılık gösterir. Bu tat dışında, iki meyve arasındaki en belirgin farklardan biridir.

Armutlar Çin’den gelmiş olup Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’ya özgüdür ve tarih öncesi çağlardan beri tüketildiklerinin bir kanıtı vardır. Armutlar, binlerce yıldır birçok diyetin bir parçası olmuştur ve Kelt edebiyatında, Roma tarihinde ve Çin eserinde bulunmuştur. Onları çok yönlü ve kolay yetiştiren ılıman, serin iklimli yerlerde kolayca büyüyebilirler.

armut-nedir

Armutun Besin Değeri

Armutları ve lezzetlerinin yanı sıra, armutlar binlerce yıldır tıbbi faydaları için de değer taşıyor. Modern bilim şimdi bize armut türlerinin mineral, vitamin ve organik bileşik içeriğinin geniş sağlık potansiyelinin sebebinin olduğunu söylüyor . Bu aktif ve etkili bileşenlerden bazıları potasyum , vitamin C , vitamin K , fenolik bileşikler, folat, diyet lifi , bakır , manganez , magnezyum ve B kompleks vitaminleridir .

Armutun Sağlığa Faydaları

Diyet için lezzetli bir ek olmanın yanı sıra, armutlarda tıbbi faydalar sağlayan birçok besin maddesi de bulunur. Yararları ayrıntılı olarak inceleyelim;

Sindirimi Geliştirir

Tek bir porsiyon armut, günlük fiber alımının gereksiniminin% 18’ini sağlarken, sindirim sağlığını da geliştiren çok güçlü bir ajan olabilir. Armuttaki elyafın çoğu çözünmeyen bir polisakarittir (NSP), bu bağırsaklarda hacim arttırıcı bir madde olarak işlev görmesi demektir. Bu elyaf gıdayı biriktirir ve böylece gıdanın bağırsaklardan geçmesi daha kolaydır. Ayrıca gastrik ve sindirim sularının salgılanmasını da tetikler. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler ve şansını azaltır. Ayrıca, armut lifinin cesur doğası, bağırsakta kansere neden olan ajanlara ve serbest radikallere bağlanmaya ve organın zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur.

Kilo Vermek İsteyenler İçin İdeal

Bazı insanların çeşitli meyveler hakkında sahip oldukları şikâyetlerden biri, çoğunlukla doğal şekerlerden türetilen kalori içeriğidir . Bununla birlikte, armutlar en düşük kalorili meyvelerden biridir; ortalama bir armut sağlıklı bir diyetin günlük oranın % 5’i olan 100 kalorinin biraz üzerindedir. Ancak size verdikleri besin takviyesi çok büyüktür ve lif kendinizi dolgun hissettiriyor. Bu nedenle, kilo vermeye çalışan insanlar sık sık “armağanlarının üstesinden gelmek” için armuta dönerler. Kilo alımı ve obezite üzerinde düşük etkiye sahip, yüksek enerjili ve yüksek besin değeri yüksek bir besindir.

Vücudu Toksinlerden Arındırır

Pek çok meyve gibi armut ; vücudun çeşitli hastalık ve koşullarıyla mücadele eden bir antioksidan zenginliğidir. Antioksidanlar hücresel metabolizmasını takiben vücutta biriken serbest radikalleri yok etmek için çalışırlar. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücre DNA’sını kanserli hücrelere dönüştürürler ve bir takım yıkıcı koşullara neden olabilirler. Bu nedenle, hepsinden armutta bulunan beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi C vitamininin antioksidan bileşenleri, A vitamini ve flavonoid bileşikleri, bu tehlikeli bileşiklerin vücuda atılmasına yardımcı olabilir.

Kanseri önler

Armutun faydaları arasında kanseri önlemesi en bilinenidir. Anti-kanserojen için etkinlikler ve armut kolon, rektum, meme, prostat ve akciğer kanseri de dahil olmak üzere farklı tipte kanserlerde bir dizi önleme görevi üstlenir.

Bağışıklık Arttırır

Armutlar, beyaz kan hücresi üretimini tetiklerken, bağışıklık sistemi için faydalı antioksidanlar ve C vitamini içerir. Ayrıca, soğuk algınlığı, grip ve diğer hafif hastalıklar gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Kalp Sağlığınızı Geliştirin

Armutlar potasyumun harika bir kaynağıdır, bu da potasyumun iyi bilinen bir vazodilatör olması nedeniyle kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olabileceği anlamına gelir. Bu, kan basıncını düşürdüğü anlamına gelir, bu da tüm kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltır ve pıhtının şekillenmesi veya zarar vermesini zorlaştırır. Ayrıca, organları oksijene ileten ve etkili işlevlerini geliştiren vücudun tüm bölümlerine kan akışını arttırır. Kan basıncını düşürmek ateroskleroz , kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıkların daha düşük bir şansı ile de bağlantılıdır . Sonunda, potasyum bir sıvı düzenleyici olarak çalışır. Vücudun sulu kalmasını sağlar ve hücrelerdeki ve organlarda gerekli sıvıların dengesini sağlar. Potasyum olmadan, önemli işlevlerimizin birçoğu yavaşlar ya da tamamen durur. Kalp sağlığına ne iyi gelir? sorusu da cevabını bulmuş oldu.

Hastalıklardan Hızlıca Korur

C vitamini, vücudun çeşitli organlarında ve hücresel yapılarında yeni doku sentezinde önemli bir parçasıdır. Bu vücudun metabolizmasını tutar çalışan sorunsuz ve tüm fonksiyonların düzgün çalışması sağlanır. Üstelik, yara iyileşmesi, armutların sağladığı yüksek düzeyde askorbik asit ile hızlandırılır. Ayrıca hasar görmüş kan damarlarının onarılmasına yardımcı olur, bu da kardiyovasküler sistem üzerindeki gerginliği azaltır ve belli kalp hastalıklarının gelişmesini engeller.

 

Dolaşımı geliştirir

Anemi veya diğer mineral eksikliği çeken hastalar için , armut yüksek miktarda bakır ve demir içerdiğinden çok yardımcı olabilir. Bakır, minerallerin sisteme alımını kolaylaştırır ve geliştirir. Artmış demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi sentezinin arttığı anlamına gelir. Demir hemoglobinin önemli bir parçasıdır ve anemi demir eksikliği için başka bir addır . Armutlarda önemli miktarda bulunan demir ve bakırdan yüksek gıdaları tüketerek yorgunluk, bilişsel bozukluk, kas güçsüzlüğü ve organ sistemindeki arızayı önleyebilirsiniz.

Doğum Deformelerini Önler

Folatlar armutların diğer değerli besleyici bileşenleri; Folik asit  yenidoğanlarda nöral tüp kusurlarında azalma ile pozitif yönde ilişkilidir. Dolayısıyla armut gibi folat bakımından zengin meyveleri yiyen bebeğin sağlığını ve mutluluğunu koruyabilir, bu da hamile kadınların folik asit düzeylerini izlemeleri için cesaretlendirilmesinin önemli bir nedenidir.

Enflamasyonu Azaltır

Armutların antioksidan ve flavonoid bileşenleri aynı zamanda iltihaplanma ile ilişkili ağrıyı azaltarak vücuda anti-inflamatuar etkilere neden olabilir. Buna artrit semptomlarında, romatizmal koşullarda, gutta ve benzer koşullarda azalma olmaktadır .

Kemik Sağlığını İyileştirir

Armutların yüksek mineral içeriği magnezyum, manganez, fosfor , kalsiyum ve bakır içerir. Kemik mineral kaybını ve kemiklerin desteğinin eksikliği nedeniyle osteoporoz gibi zayıflatıcı koşulları ve vücudun genel zayıflığını azaltmaya yardımcı olur.

Cilt ve Saç Bakımı

İnsan vücudundaki en çok yönlü vitaminlerden biri A vitamindir. Armutlar, vitamin A’da ve ardından gelen lutein ve zeaksantin gibi bileşenleri açısından yüksektir . Anti oksidan olarak hareket ederek ve aynı zamanda bir dizi enzimatik reaksiyona ve organ işlevine katılarak, armut; yaşlanmanın cilt üzerindeki kırışıklıklar ve yaşlanma noktaları gibi etkilerini azaltabilir. Bu güçlü meyveler ayrıca saç dökülmesini , maküler dejenerasyonu, kataraktları ve yaşlanma süreciyle ilişkili çeşitli diğer koşulları azaltabilir .

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Armutlarla ilgili olarak bilinen bir etkileşim ya da sağlık riski yoktur, ancak her zaman devam eden çalışmalar vardır. Bununla birlikte, bazı insanlar belirli meyve türlerine dayalı alerjik reaksiyonlardan muzdariptir. Normalde armut yemezseniz vücudunuzun davranışını ve tepkisini izleyin, günde bir defadan fazla armut yemeyin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ