Reklam
Reklam

Arı Sokması ve Tedavisi

 • 13 Şubat 2016
 • 1.150 kez görüntülendi.

ARI SOKMASI

arı sokması 1

Küçük arı sokmaları alerjik reaksiyonlara neden olmadan evde tedavi edilebilir. Fakat birden fazla arı sokmasında alerjik reaksiyon ve dolayısı ile acil tıbbi müdahale gereken durumlar oluşabilir.

Küçük Arı Sokmasından Kaynaklı Reaksiyonların Tedavisi

Arının deri içine iğnesi aracılığı ile zehir boşaltması ile oluşan durum arı sokmasıdır.

 • Arı sokması ile vücudunuza zehrin girmesi sadece birkaç saniye gibi kısa bir sürede gerçekleşir. Arı sokması ile oradaki iğneyi vücudunuzdan hemen cımbız ya da tırnağınız aracılığı ile çıkarmanız gerekir.
 • İğneyi çıkardıktan sonra arının soktuğu yeri sabun ve bol su ile güzelce yıkayınız.
 • Arı sokmasında o bölgede acı ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı ve acıyı hafifleştirmek için soğuk kompres ya da buz uygulamanızı tavsiye ederiz.

Orta Derecede Arı Sokması Tedavisi

Arı sokmasından sonra o bölgede iri şişmeler ve kaşıntı gibi durumlarla karşılaşırsanız aşağıdaki aşamaları gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. Arı sokması tedavisi için ne yapabiliriz?

 • Arının iğnesini soktuğu yerden mümkün olduğunca hızlı çıkartın.
 • Bu bölgeyi sabun ve bol su ile güzelce yıkayıp temizleyin.
 • Arının soktuğu bölgeye soğuk kompres ve buz uygulayın.
 • Kızarılık, kaşıntı ve şişlik meydana gelirse hidrokortizon krem ya da calamine losyon uygulayın.
 • Eğer bu uygulamalara rağmen arının soktuğu bölgede şişme ve ya kaşıntı daha kötüye giderse enfeksiyon ve alerji riski artacaktır.

Alerjik Reaksiyonlar İçin Acil Tedavi

arı sokması 2

Arı sokması sonrası eğer bireyin nefesi durma noktasına geldiyse ve nabzı yükseldiyse acil tıbbı müdahele yapılması gerekmektedir. Böyle bir durumda karşılaşıldığında aşağıda belirttiğimiz ilaçlar kullanılabilir.

Epinefrin (adrenalin) Vücutta alerjik tepkime azaltmak için kullanılır.

Oksjen : Arı sokması sonrası nefes alma güçlüğü çeken hastanın nefes almasına yardımcı olacaktır.

İntravenöz Antihistaminikler ve Kortizon : Solunum yollarında iltihabı azaltmak ve nefes alınmasını kolaylaştırmak amacı ile kullanılır.

arı sokması 3

Epinefrin Otoenjektör

Eğer arı sokmasına karşı alerjiniz var ise, doktorunuzun acil durumlarda yanınızda bulundurmanız için epinefrini reçetelendirmiş olması muhtemeldir. Bunun her zaman yanınızda olması gerekmektedir. Bir otoenjektörü ilacı tek doz alacak şekilde kullanılmalıdır. Taşıdığınız epinefrin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasını önemle takip edin.

Bu ilacı nasıl kullanacağınızdan emin olmalısınız. Ayrıca ilacı çevrenizde en yakınlarınızın da bilmesi gerekmektedir. Çünkü acil bir durumda onların bu konuda bilgi sahibi olmaları sizin hayatınızı kurtaran bir durum olacaktır. Acil durumlarda acil personelide size aynı müdahaleyi yapacak ve muhtemel bir ilaç daha vermesi gerekecektir.

Arı sokmasında alerjinizi tanımlayacak bir uyarı bileziği takmış gibi düşünebilirsiniz.

Alerji İğnesi

Arı ve diğer böcek sokmalarında anafilaksi ortak bir durumdur. Bir arı sokması sonucu vücut buna ciddi bir tepki verdiyse, alerji testleri sonrası bir alerji uzmanına sevk edileceğiniz muhtemel bir durumdur. Alerji tesbiti yapıldığında bu ine birkaç yıl boyuna düzenli olarak kullanılacaktır. Düzenli kullanıldığında arı sokması sonrası zamanla alerjik tepkiler yok olabilir.

Arı Sokmasında Tedavi Seçenekleri

Bir kişinin arı zehrine alerjisi varsa arı sokması onun için ölümcül olabilir. Siz ve ya yakınlarınız arı sokmasına alerjisi varsa ve bu duruma maruz kalırsa hemen tıbbi yardım talep edin. Eğer bu kişinin alerji durumu biliyorsa yanında her zaman bulundurması gereken epinefrin’in kullanılması gerekmektedir.

Arı sokması sonucunda kişinin yaşamını tehtit edebilecek reaksiyonlarının izlenmesi gerekmektedir. Arı tarafından sokulan her 100 kişiden 3ü bu durumla karşı karşıya kalmaktadır. Acil durum belirtileri şunlardır;

Kaşıntı ve kırmızılık

Kurdeşen izleri

Solunum Problemleri

Halsizlik ve Baş Dönmesi

Arı sokmasında anafilaksi gelişmekte olan bir durumdan şüpheleniliyorsa 112 aranıp tıbbi yardım talep edilmelidir.

ARI SOKMASINA NE İYİ GELİR

Arı Sokmasına 8 Farklı Tedavi Yöntemi

Arı sokmasına iyi gelen 8 farklı yöntemi sizler için araştırdık.

Arı sokması sonrası iğnenin çıkartılmasından sonra aşağıda belirtilen 8 farklı yöntemi kullanabilirsiniz.

arı sokması bal arı sokması 5

 1. Buz:20 dakika boyunca buz uygulayın.Buz şişliği azaltır, ağrı ve yavaş kan akışını düzenlemiş olacaktır.
 2. Bal:Bal arı sokması yaralarının iyileşmesi için mükemmeldir.Yaraya küçük bir bal uygulayın ve küçük bir gazlı bez ile bunu yarım saatte bir tekrarlayın. Eğer bir kişinin arılara ve bala alerjisi varsa bu yöntemi kesinlikle kullanmayın.
 3. Lavanta Esansiyel Yağı:Yaraya lavanta esansiyel yağı bir veya iki damla damlatın.Lavanta yağı derhal zehirin nötralize edilmesine yardımcı olacaktır.
 4. Ezilmiş sarımsakArının soktuğu yere ezilmiş bi ya da iki diş sarımsağı basın. Nemli bir bez ile 20 ile 30 dakika arasında üzerine hafif bastırarak bekletin.
 5. Plantain Otu:Bu bir meyve değil! Evinizin çevresinde kolayca bulabileceğiniz bir ot aslında. Genellikle işlenmeyen topraklarda yetişir. Aynı zamanda kaldırımlar çatlaklarında da büyüyor olabilir. O yüzden bu bitkiyi evinizde de yetiştirip arı sokmasına karşı kullanabilirsiniz. Bu bitkinin güzel mor çiçekleri ve açılmamış güle benzeyen yaprakları vardır.  Bu bir gıda işlemcisi kullanarak veya plastik bir torbaya yaprakları koyarak bir kaşık ile onları ezebilirsiniz. Ezme sonucu elde ettiğiniz suyu arının soktuğu bölgeye 30 dakika boyunca  hafifçe uygulayın  ve nemli bir bez ya da havlu ile üzerini örtün.
 6. Kabartma tozu ve sirke:Arı sokmasına iyi gelen ve her evde yapılabilecek yöntemlerden biride kabartma tozu, sirke ve suyu hamur yapıp ve 30 dakika boyunca yaraya uygulanmasıdır.Soda ve sirke arı sokması sonucu kabarma bulunan cildi asidi nötralize etmesinde yardımcı olur.
 7. Diş macunu.Kabartma tozu gibi, diş macunu gibi maddeler ağrının azaltılmasında, şişmenin durmasına asidik olması sebebi ile nötralize yardımcı olacak bir temel oluşturmaktadır. 20 ila 30 dakika boyunca yaraya diş macunu uygulanır.
 8. Et ve Su :Et dövücüleri ile eti ve suyu karıştırıp hamur kıvamına getirin ve yaraya 20 dakika boyunca uygulayın.

Arı sokması sonrası bu yöntemleri uyguladığınızda arınız devam ederse nemli bir bez yardımı ile bu bölgeye antibiyotik kremleri uygulayabilirsiniz. Bu uygulama enfeksiyon kapmamasına yardımcı olacaktır.

KAYNAKLAR

 1.  Bee Stings Treatments and Drugs 
 2. How to Treat a Be Sting (Görseller)
 3. 8 Natural Bee Sting Treatmen Options

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ