Reklam
Reklam

Antep fıstığının Muhteşem Faydaları

  • 27 Ocak 2018
  • Antep fıstığının Muhteşem Faydaları için yorumlar kapalı
  • 48 kez görüntülendi.

Antep fıstığının Muhteşem Faydaları

Antep fıstığının sağlığa olan faydaları; sağlıklı bir kalp , kilo kontrolü, diyabet ve hipertansiyona karşı korunma, sindirim düzeyini arttırmayı içerir. Vitaminler , mineraller, yağlar ve protein bütün olarak bakıldığında sağlık için gereklidir.

Antep Fıstığı Nedir?

Antep fıstığı en eski yenilebilir fındıklardan biridir ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Asya’nın, özellikle de İran’ın ve Irak’ın yerlileri tüketmiştir. Arkeolojik kanıtlar büyük gibi erken 6.000 M.Ö. olarak fıstık ve insan ilişkisini. İran, Irak ve Suriye’de yetiştirildi ve yalnızca MS 100’de Romalılara tanıtıldı. Günümüzde İran, Irak ve Suriye dışında pek çok ülkede, Birleşik Devletler, Avustralya, Türkiye ve Çin gibi pek çok ülkede antepfıstığı üretilmektedir.

Antep fıstığı  , Pistacia cinsinden Anacardiaceae ailesine aittir. Bir fıstık ağacının, ilk ürün vermesi yaklaşık 10 ila 12 yıl alır. Bunlar, meyvelerin merkezinde yenilebilir olan büyük bir çekirdek olduğu mürdümdür. Antep fıstığı mevsimlik değildir ve yıl boyu kullanılabilir. Neredeyse her marketten satın alınabilirler.

Antep fıstığı bugün çeşitli şekillerde, örneğin kabuksuz veya kabuklu, tatlandırılmış veya tuzlanmış olarak mevcuttur. Fındığın kabuğu fiziksel hasar ve çeşitli enfeksiyonlardan korur. Öte yandan, tuzlu ve tatlandırılmış antep fıstığı, yüksek sodyum ve şeker içeriğinden dolayı iyi bir seçim olmayabilir. İdeal yol, doğal haldeyken fındık satın almaktır. Serin ve kuru yerlerde hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır böylece kötü geçmeden aylarca dayanabilirler.

Antepfıstığı, insanlar tarafından genel sağlığını korumak için gerekli olan besin maddelerinin çoğunu içeren az sayıdaki fıstıklardan biridir.

1449156864396

Antepfıstığı Besin Değerleri

Antep fıstığı, karbonhidrat, protein ve amino asitler, yağlar ve diyet lifi gibi besin maddeleri içerir. Bunlar  zengin gibi mineraller de fosfor , potasyum , kalsiyum , demir , magnezyum , manganez , çinko , bakır , sodyum ve selenyum . Ayrıca vitamin A , vitamin K , vitamin C, vitamin E, vitamin B6, tiamin , riboflavin , niasin , folat, pantotenik asit gibi gerekli vitaminleri sağlarlar. kolin ve betain.

Antep fıstığı, badem, kaju fıstığı, fındık, makadami, ceviz ve ceviz gibi diğer fındıklarla karşılaştırıldığında daha yüksek miktarda protein içeriyor. Antep fıstığında bulunan protein miktarı ons başına 6 gramdır ki bu da diğer fındıklarla karşılaştırıldığında en yüksek seviyededir.

Antep fıstığındaki yağ içeriği diğer fındıklarla karşılaştırıldığında en düşük seviyededir. Thomas ve Gebhardt (2006) tarafından toplanan istatistikler, yağ içeriğinin ons başına 13 gram olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, oleik asit ve antioksidan gibi mono-doymamış yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdırlar. Onları düzenli olarak kullanmak, kötü kolesterol olarak da bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL kolesterolü) düşürmede ve iyi kolestrol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoproteinin (HDL kolestrol) artmasına yardımcı olur.

Bu besinlerin tamamı, iyi bir sağlık için en iyi fıstık üretir.

Antepfıstığının Sağlığa Faydaları

Antep fıstığının sağlığa faydaları şunları içerir:

Sağlıklı Kalp

Antep fıstığının en büyük sağlığa yararlarından biri, kalp dostu fındık olmasıdır. Araştırmalar, normal antep fıstığı tüketiminin vücuttaki kötü LDL kolesterol seviyelerini azaltabileceğini gösteriyor. Antioksidanlar, fitosteroller ve doymamış yağ asitleri (hem çoklu doymamış hem tekli doymamış yağ asitleri) sağlıklı bir kalbi teşvik etmek için mükemmeldir.

Kilo Kontrolü Sağlar

Antep fıstığı da diyet yapan kişilerin ilk tercihi. Kanıtlar düşük kalorili, yüksek proteinli, düşük doymuş yağlı ve yüksek doymamış yağlı fıstıkların ideal kilo kontrolü için mükemmel bir yarışmacı olduğunu göstermektedir.

Makula Hastalığının veya AMD’nin Önlenmesi

Antep fıstığı lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanları içerir. Amerika’daki Boston , Tufts Üniversitesi’nden Chen CYO ve Blumberg JB tarafından yapılan araştırmaya göre, bu antioksidanlar yaşlılarda maküler hastalıklara yakalanma riskini azaltmada yardımcı oluyorlar. Artan lutein ve zeaksantin kaynağı için sebze ile birlikte dahil edilebilirler.

Cilt bakımı

Antep fıstığı ayrıca cildin kuruluğunu ortadan kaldırmada yardımcı olur. Doymuş yağ bu açıdan önemli bir rol oynamaktadır. Yağ aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir bileşen olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı veya baz yağ olarak da görev yapar.

Sindirim Yardımcısı

Antep fıstığının diğer sağlık yararlarından biri, gıdaların pürüzsüz sindirimine yardımcı olan diyet lifi için iyi bir kaynak olmasıdır. Yaklaşık 1 gram veya 30 gram fıstık içeren bir porsiyon, sindirim sisteminizin optimum kapasitede çalışabilmesi için yaklaşık 3 gramlık diyet lifi içerir.

Afrodizyak Özellikleri

Aldemir ve diğerleri (2011) tarafından yapılan araştırmaya göre, antep fıstığı erkeklerde cinsel canlılığı büyük ölçüde etkiliyor. Çalışmalar, üç hafta boyunca bu fındıkların yaklaşık 100 gramını günlük olarak tüketen erkeklerin erektil işlevlerini yaklaşık yüzde 50 oranında geliştirdiğini gösteriyor. Bu, penis kan akışının ultrason taramaları ile doğrulanmıştır.

Antioksidan Özellikleri

Antep fıstığı kabuğunun bile önemli miktarda antioksidan içerdiği tespit edildi. İran, Tahran’daki Tarbiat Modarres Üniversitesi’nden araştırmacılar , diğer gıdalara eklenecek bu antioksidanları başarıyla tespit edebildi ve ekstrakte etti. Antioksidanlar, hücresel metabolizma sonrası vücutta oluşan serbest radikalleri nötralize eder ve kanser ve kalp hastalığı gibi durumlara neden olabilir.

Antep fıstığının nihai sağlık yararlarından biri, diyabet kontrolünde işlev görmesidir. Şeker hastalığı olan insanlarda, şekerler proteinlerle uygun olmayan bağlar oluşturur ve onları kullanışsız hale getirir. Bu süreç glikasyon olarak bilinir. İçlerinde bulunan antioksidanlar, glikasyon sürecini azaltmada ve böylece şeker hastalığını kontrol etmede yardımcı olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ