Reklam
Reklam

Ananasın Faydaları

  • 29 Aralık 2017
  • Ananasın Faydaları için yorumlar kapalı
  • 128 kez görüntülendi.

ANANASIN FAYDALARI

Lezzetli bir tropikal meyve olan ananas, yüzyıllardır sadece eşsiz lezzeti ile değil, mucizevi sağlığı ile de bilinir. Ananasın sağlık ve tıbbi faydaları, bağışıklık sistemini artırma, solunum sağlığı, sindirime yardımcı olma , kemik güçlendirme, iltihaplanmayı azaltma, öksürük ve soğuk algınlığı iyileştirme ve kilo vermede büyük katkı sağlar.

Ananas Nedir?

Ananas olarak bilinen bu meyve, dikenli sarmallarla çevrili, mumsu yapraklarla kaplı lezzetli bir tropikal meyvedir. Meyve bir ayak uzunluğundadır. Tatlı ve lezzetli tadı bir araya getirir.

Ananas Bromeliaceae ailesine aittir ve aslında meyvecilik ağacının tacında yetişen birleşmiş meyvelerden oluşan kompozit bir meyvedir. Ananas adı, yapısından ve görünümünden dolayı çam kozalaklarından dolayı 17. yüzyılda gelişti.

Tarihsel olarak, Hawaii, ananasın en büyük üretimine sahipti, ancak şimdi Brezilya, Filipinler ve Kosta Rika’da büyük miktarlarda ekildi. Meyve Paraguay ve Brezilya ve muhtemelen Karayipler’in bir bölümüne özgüdür. Popüler bir küresel meyve olarak kesin gelişimi hala bilinmiyor; Bununla birlikte, ananasın önce Christopher Columbus’un orada 1493’te dönmesinden sonra Avrupa’ya getirildiği düşünülüyor.

Ananas meyvesi mevsimi Mart ayından haziran ayına kadar sürer ve her ağaç birkaç meyve üretebilir. Taze, juiced, pişmiş ve korunmuş olarak yenir ve yaprakları duvar kağıdı ve tavan yalıtımı olarak da kullanılır. Ananas ve suyu dünyanın her yerinde, alkollü içeceklerde popüler bir lezzet olarak, en ünlü tropikal içecek olan pina colada’da olarak tüketilir.

ananasın faydaları

Ananasın Besin Değeri

Ananasa depo  bağlı besin zenginliği için çeşitli sağlıklı vitaminler ve mineraller de dahil olmak üzere, potasyum , bakır , manganez , kalsiyum , magnezyum , C vitamini , beta-karoten, tiamin, vitamin B6 içerir, hem de folat, ve çözünmez lif ve bromelain bulunur.

Ananasın Sağlığa Faydaları

Ananas meyvesinin sağlığa birçok faydası olduğu artık tüm insanlık tarafından bilinmektedir. İşte ananasın sağlığa faydaları;

Artrit Tedavisine Önemli Katkısı

Ananasın sağlık açısından en ünlü kullanımlarından biri, özellikle artrit ile ilişkili olan eklemlerin ve kasların iltihaplanmasını azaltma yeteneğidir. Bu artrit , dünyadaki milyonlarca insanı etkileyen zayıflatıcı bir hastalıktır. Ananas, nispeten nadir bulunan, bromelain adı verilen , kompleks proteinlerin parçalanmasıyla bağlantılı olan ciddi anti-inflamatuar etkilere sahip olan bir proteolitik enzim içerir. Bromelain birçok artiritin belirtilerini ve semptomlarını azaltmakla pozitif yönde ilişkilidir.

ananas-faydalari
Bağışıklığı Arttırıyor

Tek bir porsiyon ananas, insan için günlük C vitamini gereksiniminin % 130’undan fazlasına sahiptir ve bu da onu en zengin ve en lezzetli askorbik asit kaynaklarından biri haline getirir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini uyararak ve serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı bir antioksidan olarak rol oynayarak hastalıkların azalmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Serbest radikaller, çeşitli organ sistemlerine zarar verebilecek ve işlevini bozabilen, aynı zamanda sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesine neden olan hücresel metabolizmanın tehlikeli yan ürünleridir. Ananasın C vitamini içeriği buna karşı savunmaktadır.

 

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

C vitamininin göz ardı edilen faydalarından biri de kolajen oluşumunda esas rol oynamaktadır. Kolajen, kan damarı duvarlarının, deri, organların ve kemiklerin temel protein temelli olması nedeniyle kısmen bir iyileşme vitamini olarak görülmesinin nedeni de budur. Ananasdaki yüksek C vitamini içeriği, vücudunuzu enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savunmanızı sağlarken, yaraları ve yaralanmaları çabucak iyileştirmenize yardımcı olur.

 

Kanseri Önlüyor

Ananas, A vitamini , beta karoten, bromelain, çeşitli flavonoid bileşikleri ve yüksek seviyedeki manganez gibi çeşitli antioksidanlardan zengin olduğu için ağız, boğaz ve göğüs kanserlerinin önlenmesiyle doğrudan ilişkilendirilmiştir. Manganez, süperoksit dismutazın önemli bir bileşeni, bir dizi farklı kanserle ilişkili olan son derece güçlü bir serbest radikal süpürücüsüdür.

 

Sindirime yardımcıdır

Ananasla düzenli beslenme , kabızlık , ishal , irritabl bağırsak sendromu, ateroskleroz ve kan pıhtılaşması gibi yüksek tansiyon gibi sağlık koşullarının büyük bir bölümünü sizi koruyabilir. Elyaf bakımından zengin ananas, gıdanın normal bir hızda sindirim kanalından geçmesini sağlar ve gıdaların erimesine yardımcı olmak için gastrik ve sindirim sularının serbest kalmasını sağlar. Aynı zamanda ishal ve IBS tedavisinde yardımcı olan gevşek dışkıyı da toplar. Ayrıca, ananasdaki bromelain protein sindirimini uyarır, bağırsak iltihaplanmasını azaltır ve bu nedenle sindirim hastalıklarını tedavi eder.

Öksürük ve Soğuk Algınlığına En Doğal Çözüm

Ananas, hem bromelain hem de C vitamini bakımından zengindir; bu nedenle ananas tüketenler solunum hastalıklarını önlemede ve tedavi etmede, bir hastalık veya enfeksiyona yakalanırsanız vücudunuzdaki balgam ve mukusun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği biliniyor, ancak bromelain olan bu özel enzim, solunum yolları ve sinüs boşluklarında balgam ve mukus oluşumuyla da bağlantılıdır.

Kemikleri Güçlendirir

Ananas, çoğu insanın kemik sağlığı ile ilişkilendirdiği güçlü kalsiyum içeriğine sahip olduğu için ünlü olmasa da, etkileyici bir manganez miktarına sahiptir. Manganez, kemiklerin güçlendirilmesi için, ayrıca büyümesi ve onarımı için vazgeçilmez bir mineraldir. Ananasın en önemli minerallerinden biridir ve günlük olarak bu mineral ihtiyacının% 70’inden fazlasını tek bir porsiyon sunabilirsiniz.

Ağız Sağlığını İyileştirir

Oral kansere karşı koruma sağlayan antioksidan bileşiklerin yanı sıra, ananas ayrıca diş etlerini ve dişleri güçlendiren özelliklere de sahiptir. Sıkıştırıcı ajanlar, diş kaybı, saç dökülmesi ve kas zayıflığının veya cildin gevşemesinin gerçekleşmemesi için dokuları sıkıştırmaya ve vücudunuzu sese yardımcı olur. Ananas çok güçlü sıkıştırıcıdır ve sıklıkla dişlerin gevşemesini düzeltmek ya da sakızların geri çekilmesi için doğal bir çare olarak önermektedir.

Kan Basıncını Düzenler

Ananas çok minerallerin değerli bir kaynağıdır ve potasyum bunlardan biridir. Potasyum eksikliği çok çeşitli sağlık tehlikelerine neden olabilir. Potasyumun vazodilatatör etkisi , kan damarlarının gerginliğini ve stresini hafifletir ve vücudun çeşitli yerlerine kan dolaşımını arttırır. Kan damarlarınız gevşediğinde kan basıncı düşer ve kan akışı daha da kısıtlanır. Bu pıhtın kan akışını bloke etmesini önleyebilir ve damarlarda ve damarlarda plak birikimini azaltır ve bu ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi durumları önlemeye yardımcı olur. Yani, sağlıklı bir kalp için ananas yemeliyiz!

Kan dolaşımını iyileştirir

Potasyumun vazodilatör potansiyeline olan ilgili bir fayda, ananas ayrıca vücuda bir dizi enzimatik reaksiyon ve bileşimde işlev gören bir başka önemli mineral olan bakır sağlar. En önemlisi bakır, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekli bir elementtir. Yüksek kırmızı kan hücresi sayısı, çeşitli organ sistemlerine oksijenasyonu artırır ve optimum seviyelerde işlev görmesini sağlar. Aynı zamanda bilişsel yetenekleri arttırır demans ve Alzheimer hastalığı gibi sinirsel bozuklukları önlemek için sinirsel yolları koruyabilir.

Ananas yemenin faydaları, okuduğunuz niteliklerin etkileyici listesinden açıktır; ancak, herhangi bir yiyecek veya meyve, ananas dahil hafifçe yenilmelidir. Ananasın içinde bulunan bromelain enzimi öncelikli olarak sert gıdaların sindirilmesine yardımcı olan bir etten zenginleştirici enzimdir. Bu, ‘etin’ yumuşamasına veya hassasiyetine neden olabilir; bu, fazla miktarda ananas yerseniz, dudaklarınızın, diş etlerinizin ve dilinizin biraz yumuşaklık veya hassaslık yaşayabileceği anlamına gelir. Bromelain ve C vitamini, ananas içinde yüksek oranlarda bulunur ve bir “aşırı doz”, kusma, diyare, baş ağrılarına yol açabilir. Ayrıca mide bulantısına da ne den olabilir. Bromelain menstrüasyon uyardığı bilinmektedir, bu nedenle hamile kadınlar düşük olasılığını önlemek için ananasın aşırı alımından kaçınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ