Reklam
Reklam

Aloe Vera’nın 21 Şaşırtıcı Faydası

 • 27 Aralık 2017
 • Aloe Vera’nın 21 Şaşırtıcı Faydası için yorumlar kapalı
 • 1.202 kez görüntülendi.

Aloe Vera’nın 21 Şaşırtıcı Faydası

Aloe veranın sağlığa olan faydaları, sindirim sisteminin iyileştirilmesiyle başlar ve uzun vadede optimal bir sağlık ile sonuçlanabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmayı geciktirir, dermatiti tedavi eder, menstrüel sorunları hafifletir, artrit ağrısını azaltır ve yaraları iyileştirir. Aynı zamanda mide bulantısını iyileştirir, ülseri ortadan kaldırır, kan şekeri seviyelerini düşürür, şeker hastalığını önler, oksidatif stresini azaltır, kanserli büyümeyi inhibe eder, radyoterapi tedavilerinin yan etkilerini iyileştirir, saç büyümesini destekler ve asit reflü belirtilerini yatıştırır.

Aynı zamanda kolesterol ve trigliseridleri düşürür, kardiyovasküler işlevleri geliştirir, eklem ve kas ağrısını hafifletir, ömrünü uzatır. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Aloe bitkisinin tüm dünyadaki tıbbi uygulamalarda şüphesiz daha önemli hale gelecek daha fazla faydayı keşfetmek için çalışmalar devam etmektedir.

aloe veranın faydaları

 Aloe Vera Nedir?

Aloe vera aynı zamanda tıbbi aloe olarak da bilinir ve ortak isimleri Lily of the Desert, Burn Plant ve Elephant’s Gall’dır. Aloe’nin cinsi sulu bitkiler ailesine aittir. Bu bitkinin büyük erdemleri Mısırlılar, İspanyollar, Persler, Rumlar, İtalyanlar, Afrikalılar, Japonlar ve Hintliler de dahil olmak üzere pek çok medeniyet tarafından kabul edilmiştir. Sıcak ve kuru iklimlerde en iyi derecede yetişir ve Hindistan, Afrika ve diğer kurak bölgelerde yoğun bulunur. Bu bitki, bitkisel ilaçlarda geniş bir kullanım alanına sahiptir. Aloe vera bitkisi, insan sağlığı için son derece yararlı olan mannanlar, polisakkaritler, lektinler ve antrakinonlar gibi bileşiklere sahiptir.

Aloe Vera bitkisi, genellikle 60-100 cm (24-39 inç) yükseklikte yetişen ve genişliği yayılmış olan sapsız veya bazen çok kısa boylu sulu bir bitkidir. Bu bitkinin yaprakları kalın ve etli olup rengi yeşilden gri-yeşil renktedir. Bu bitkinin bazı çeşitleri gövde yüzeyinin üst ve alt kısımlarında beyaz lekelere sahiptir. Yaprakların marjı testere dişidir ve yaz boyunca çiçekler açılır. Bu bitki hem içeride hem de dışarıda kolayca yetiştirilebilir.

Yıllardır Aloe veranın yatıştırıcı doğası, doğal felsefeye inananlar tarafından bilinir ve saygı görür. Çok sayıda sağlık faydası sağlamak için insan vücudundaki diğer bileşiklerle birlikte çalışan 18 amino asidi vardır. En çok yaraların ve diğer cilt sorunlarının iyileşmesinde kullanıldığı bilinir. Bununla birlikte; kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığı, astım ve artrit tedavisi gibi diğer yararları da vardır.

aloe vera

Aloe Vera’nın Faydaları

Aloe vera ürünlerini normal beslenme planınıza dahil ederseniz, otomatik olarak rejenere bir vücuda, çekici ve genç bir görünüme sahip olacaksınız. Aloe’nun ortak sağlık yararları aşağıda tartışılmaktadır.

 

 • Sindirimi Geliştirir.

Aloe veranın adaptogenik özellikleri, doğru sindirim için faydalıdır. Daha iyi besin emilimini sağlar ve ayrıca pürüzsüz boşaltım yoluyla zararlı elementleri ortadan kaldırır. Sağlıklı bir sindirim süreci, düşüncelerinizi ve eylemleri olumlu şekilde etkiler ve böylece genel sağlığı teşvik eder. Hassas bağırsak sendromunu iyileştirir, kabızlığa iyi gelir.

Aloe vera, bir dizi sindirim sistemi ve ülseri tedavi edebilen polisakkaritler olarak adlandırılan bileşikler içerir. Ülserler, bu bitki özütü ile etkili bir şekilde iyileştirilen sindirim problemlerinin en önemli sonuçlarından biridir. Birçok çalışma, Crohn hastalığı, peptik ülserler ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi sorunları iyileştirdiğini kanıtladı. Ülserler muzdarip olanlar aloe vera özünü en az 3 – 4 hafta tüketiyorsa mutlaka olumlu sonuçlar alır.

 

 • Bağışıklığı Arttırır.

Aloe vera suyundan yapılan içecekler, sindirim sistemini ve dolaşım sistemini etkili bir şekilde temizleyen doğal detoksifikasyon özelliklerine sahiptir. Besinlerin emilim düzeyi hızlandıkça, daha iyi kan dolaşımı sağlar ve ayrıca sağlığı geliştirir. Kan oksijen bakımından zengindir, otomatik olarak hücrelerdeki besin maddelerini daha verimli bir şekilde sağlar. Bu sağlıklı hücreler vücudunuzun enfeksiyonları önlemeyi, böylece bağışıklık sisteminizi güçlendirmesini sağlar. Zararlı bakterileri etkisiz hale getirme yeteneğine sahiptir; gençleştirici özellikleri gün boyunca taze ve aktif kalması için vücudunuzda çalışır. Birçok çalışma, bu antitümör ve immünomodülatör özelliklerin aloe vera polisakaritlerinden kaynaklandığını göstermiştir.

 

 • Kanserin İlerlemesini Engeller.

Önceki bölümlerde tartışıldığı gibi Aloe vera, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur; aloe jelin kullanılması da kanserli tümörleri tahrip eder. Uluslararası İmmünofarmakoloji (1995) ‘te yayınlanan araştırmalara göre, Aloe vera polisakaritleri, antitümör potansiyeline sahip çok miktarda nitrik oksit üreten bazı etkili makrofajları içerir. Natüropatide sayısız kanser önleme yöntemi vardır ve aloe vera bazlı olanların en başarılı olanlardan biri olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, tek başına kullanıldığında ileri durumlarda çok etkili olmayabileceğini söylüyor; bu nedenle spirulina, kedi pençesi ve intravenöz C vitamini gibi tedavilerin bir kombinasyonu da dahil edilmelidir. Her zaman bir doktora danıştıktan sonra her türlü kanser tedavisine başlanması önerilir.

 

 • Radyoterapinin Yan Etkilerini Düzeltir.

Bir kanser tedavisi sırasında çoğu durumda radyoterapi kaçınılmazdır. Kanser hastalarında genellikle radyoterapi nedeniyle rahatsız edici yan etkiler görülür. Aloe vera jelinin radyasyon alanına topik olarak uygulanması, hastanın yatıştırıcı etkisini hemen hissettirir ve iyileşmeyi hızlandırır. Bu gibi durumlarda aloe suyu içerseniz, radyasyon yanıklarının iyileşmesinde size yardımcı olacaktır.

aloe vera cilt bakımı

 • Cilt Bakımı

Aloe vera antik zamanlardan beri cilt hastalıkları için kullanılmıştır. Aloe yaprağından elde edilen saf iç jel, cilt aşınmalarına karşı en iyi doğal ilaçtır ve aynı zamanda yaşlanma cilt koşullarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Birçok cilt bakımı ve kişisel bakım ürünleri, tuvalet malzemeleri ve kozmetik aloe özütü içerir. Aslında, bitkisini evde buluyorsanız, yaprağın sadece küçük bir bölümünü yırtın, jöle alıp yüzünüzde ham halde uygulayın. Bu terapi, pazardaki birçok pahalı cilt kreminden çok daha iyi ve daha etkili olacağını ispat edecektir. Çoğu kişi suyunu içmeyi tercih eder, bu da cildin sağlığını geliştirir, çünkü bitkinin özellikleri dahili olarak çalışır. Ayrıca burun, kızarıklık, sivilce ve sedef hastalığının tedavisinde yardımcı olur.

 

 • Saç Bakımı

Aloe vera’nın saç büyümesini doğal olarak teşvik etmek için mükemmel bir seçenek olduğu kanıtlanmıştır. İçerdiği saç ürünleri, hacimli ve sağlıklı saçları korumak için gereklidir. Saç dökülmesini tedavi etmek için jelini tüm saç derisine ve saçına uygulayabilirsiniz. Saç büyümesini teşvik etmek için faydalı bir enzim vardır. Aloe vera şampuanı kan dolaşımını geliştirir ve sizi stres ve zihinsel zorlamadan uzak tutar. Aslında, ‘Androgenetik Alopesi”yi etkili bir şekilde tedavi eden anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Şampuanı ve saç kremini düzenli olarak kullanırsanız, erken saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.

 

 • Artrit Ağrılarını Azaltır.

Aloe vera, artrit kaynaklı ağrı ve şişlik üzerine anında çalışan inanılmaz anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle dikkat çekiyor. Onun suyu, artrit ile yakından bağlantılı olan şişme ve iltihaplanmayı sakinleştirmede son derece etkilidir. Aslında, aloe vera suyunun içilmesi veya topikal uygulaması  artrit ağrısını iyileştirmede pozitif sonuçlar verir.

Aloe veranın anti-inflamatuar özellikleri, eklem ve kas ağrılarında etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Aloe jel topikal olarak uygulamak eklem iltihaplanmasını azaltır. Aloe suyu aynı zamanda vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmak için tüketilebilir, böylece vücudunuz yeniden canlanır. Bazı çalışmalarda, aloe vera suyunu düzenli olarak en az iki hafta tüketen kişilerin iltihaplanma konularında belirgin bir iyileşme sağladığı bildirilmiştir.

 

 • Yaraları İyileştirir.

Aloe vera, binlerce yıl önce keşfedildiğinden beri doğal şifacı olarak düşünülmüştür. Harici olarak kullanıldığında, yara pansuman için en iyi seçenektir. Aslında birçok durumda, aloe veranın, en acil yanık vakalarında bile sihir gibi çalıştığını görüyoruz. Meyve suyu yarayı hemen mühürler ve kan akışını yaraya çekerek yara iyileştirme sürecini geliştirir. Birçok çalışmada, aloe’nin 3. derece yanık kurbanlarını etkili bir şekilde tedavi ettiği ve yanmış cildi daha hızlı bir şekilde iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Aloe vera jelinin büyük bir kısmının silahlı yaralanmaları ve doku yaralarını iyileştirebileceği de bilinmektedir.

 

 • Adet Sorunlarını Tedavi Eder.

Aloe veranın özü, rahmin mükemmel bir uyarıcısı olduğu gösterildi. Suyu ağrılı menstrüel sırasında çok yararlıdır.

 

 • Mide Bulantısını Hafifletir

Mide bulantısı, kirlenmiş yiyeceklerin tüketilmesi, virüs veya grip olması ve hatta kemoterapi tedavileri gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Mide bulantısı için insan yapımı birçok ilaç var, ancak bugünlerde doktorlar tedavi için doğal seçenekler önermektedir. Çoğu zaman, mide bulantısı midede veya sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklanır. Aloe vera suyu hasta mide için mükemmeldir ve vücuda sakin bir his getirerek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu durum dolaylı olarak bulantıyı hafifletmeye yardımcı olur.

 kan şekeri aloe vera

 • Kan Şekeri Seviyesini Düşürür.

Aloe vera aynı zamanda kan şekeri seviyelerini düşürmek için kullanılır. Tüketilmesi, kan şekeri seviyelerini düşürmek için faydalı etkilere sahiptir. Aloe veranın diyabetik sıçan modelleri üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmanın bir sonucu diyabetin tedavisinde faydalı olduğunu düşündürmektedir.

 • Oksidatif Stresi Önler.

Aloe vera jel, vitamin B12, B1, B2, B6 ve vitamin A, E ve C, ve niasin ve folik asit açısından zengindir. Bu vitaminler insan vücudunun düzgün işleyişi için gereklidir. Vücudun savunma sistemi, suyun düzenli olarak tüketilmesi ile korunur ve böylece oksidatif stresin tehlikeli etkisinden uzak durursunuz.

 • Asit Reflü Belirtilerini Azaltır.

Asit reflüsü aslında yanıltıcı bir hastalık olarak bilinir; ancak aslında sadece mide yanması ve rahatsızlığı içeren bir semptomdur. Başlangıçta, genellikle etkin şekilde çalışan ve düzgün şekilde çalışmaya başlayan yatıştırıcı aloe vera suyunu tüketmenin doğal yollarını deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, kızarmış ve işlenmiş yiyeceklerden kaçınmaya çalışmalısınız.

 

 • Kolesterol ve Trigliseridleri Düşürür.

Aloe vera jel, içten kullanıldığında, otomatik olarak kan kalitesini iyileştirir ve böylece kanınızdaki diğer bileşenlerin kolesterol ve glikoz gibi dengelenmesine yardımcı olur. Etkili olarak kolesterol ve toplam trigliserid içeriğini düşürür. Yaban mersini aynı zamanda güçlü, kolesterol düşürücü ajanlardır, bu nedenle yaban mersini ve aloe verayı birleştirirseniz ne kadar doğal bir çare olabileceğini düşünebilirsiniz.

 

 • Kardiyovasküler Fonksiyonu İyileştirir.

Aloe vera özütü, kan tedariğini hızlandırır ve aynı anda arındırır. Bu kan vücuttaki organlara oksijen verilmesini hızlandırır, böylece işlevsellikleri en üst düzeye çıkarılır. Beyin ve kalp gibi organlar bu saf kan tarafından desteklenen oksijene ihtiyaç duyar. Bu nedenle, aloe vera dolaylı olarak kanı taze ve oksijen bakımından zengin tutar ve bu amaçlara mükemmel bir şekilde hizmet eder.

 

 • Dişeti Hastalıkları Tedavisi

Diş ve diş eti hastalıkları da aloe vera ile tedavi edilebilir. Bu doğal çareyi evde deneyebilirsiniz; diş fırçanıza biraz aloe vera tozu koyduktan sonra normal şekilde fırçalayın. Aloe vera tozu dişetinizi yatıştırır ve her türlü enfeksiyon veya çürüğü iyileştirir. Aloe vera suyunu gargara yapabilirsiniz. Ayrıca, D vitamini alımınızı artırmayı deneyin. Bu önlemler, diş etlerinizi birkaç ay içinde yeniden şekillendirmeye yetecek miktarda olacaktır.

 

 • Yiyeceklerin Korunması

Alicante, İspanya’daki Miguel Hernández Üniversitesi’nden Profesör Daniel Valero, ince bir tabaka aloe vera jelinin doğal bir gıda koruyucusu olarak kullanılabileceğini kanıtladı. Deneyde, üzümleri bir aloe vera jel kasesine batırdılar ve sonra buzdolabı sıcaklıklarında muhafaza ettiler. Aloe vera jelsiz üzüm 7 gün içinde kötükeşti, ancak jel haline getirilmiş olanlar 35 günden daha uzun süre taze kaldı.

Pek çok bilim adamı, aloe veranın bu yararının dünyadaki gıda güvenliği düzenlemelerine yeni bir boyut getirdiğini söylüyor. Diğer deneyler, aloe vera jelinde meyve ve sebzelerin daldırılmasının E.coli’yi etkili bir şekilde yok ettiğini, tazeliğini koruduğunu ve raf ömrünü uzattığını gösterdi. FDA, doğal bir gıda tatlandırıcı ajan olarak da onayladı.

 

 • Kan Oksijenasyonunu Artırır.

Kan oksijenizasyonu, hayati organlara CO2 (karbondioksit) vermeye yarar. Bazı çalışmalarda, aloe veranın kan oksijenasyonuna yardımcı olduğu bildirilmiştir. Bununla birlikte, bu potansiyel faydayı desteklemek için daha fazla kanıt gerekmektedir.

 

 • Yaşlanmayı Geciktirir.

Aloe vera, sağlıklı bir cilt ile gençliği tutmada yardımcı olan birçok cilt ürününün temel bir bileşenidir. Herhangi bir cilt kremi içindeki aloe desteğinin katkısı, bir kırışıklık solgunluğu ve cilt canlandırıcı olarak işlevini arttırır. Yaşlanma karşıtı özellikler cilt üzerinde çalışır ve taze, esnek, kırışıksız ve parlak olmasını sağlar. Aloe vera vücudun kaslara hızla nüfuz etmesini sağlar.

 

Aloe Vera Hakkında SSS

 

 • Aloe Vera nasıl kullanılır?

Aloe vera, birçok kullanımı olan sulu bir bitkidir. Faydaları, tipik olarak içinde jel madde çıkarılır ve topikal olarak deriye uygulanarak ya da yutularak elde edilir. Jel ayrıca sağlık veya güzellik rutinin bir parçasını oluşturmak için diğer doğal maddelerle kombine edilebilir.

 

 • Aloe Vera Neye İyi Gelir?

Güneş yanığı, sivilce, tahriş olmuş cildi veya kuru cildi rahatlatmak için aloe vera jel uygulayabilirsiniz; bazı insanlar için ayrıca germe izlerinin görünümünü azaltmada fayda sağlar ve jelin ince çizgilere ve kırışıklıklara uygulanmasında yaşlanmayı önleyici yararları da vardır. Jel, asit reflüsü ve hafif konstipasyonu gidermek için yutulabilir. Aloe vera jel seyreltilebilir ve evde  gargara yapmak için diğer doğal maddelerle kombine edilebilir.

 

 • Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, bazı kaktüs türlerine benzemekle birlikte aslında Aloe ailesine ait olan bir çeşit etli bitki türüdür. Bu bitkiler dünyadaki birçok kuru bölgede büyümektedir. Aynı zamanda kendi evinizde yetiştirilebilirler.

 

 • Aloe Vera Ne Yapar?

Aloe Vera, insan vücudu üzerinde bir dizi avantaja sahiptir; Topikal olarak uygulandığında tahriş olmuş cildi rahatlatabilir, güneş yanığını iyileştirebilir ve nemlendirici olarak işlev görebilir; yutulduğunda belirli gastrointestinal rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

 

 

 • Aloe Vera Nereden Alınır?

Piyasada Aloe vera içeren sayısız sağlık ve güzellik ürünü var; bunları yerel süpermarketlerinizden, eczanelerinizden ve tabii ki çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ