Reklam
Reklam

Aile Danışmanlığı ve Terapi

 • 26 Aralık 2017
 • Aile Danışmanlığı ve Terapi için yorumlar kapalı
 • 450 kez görüntülendi.

Aile Danışmanlığına Nasıl Katılabilirim?

 

Aile danışmanlığı veya terapi, bir grup psikoterapi türüdür. Bir psikolog veya diplomalı terapistin başkanlığında genellikle kısa süreli olup ailelere çatışmaların nasıl çözüleceğini ve iletişimlerini geliştirdiklerini öğretebilirler. Aile danışmanlığı, tüm grupla veya yalnızca istekli aile üyeleri ile birlikte çalışabilir. Bu tür bir terapi ile ilgileniyorsanız, sevdiklerinize katılıma ilişkin konuşun. Ardından, uygun bir terapist bulup sorunlarınız üzerinde çalışmaya başlayın.

Aile danışmanlığı için yapılması gerekenler

 

Konuşmak en önemli araçtır

 

Ailenizle birlikte danışman yardımı almak için sevdiklerinizi  tanımak biraz çaba ve organizasyon gerektirebilir. Eşinizi, ailelerinizi veya kardeşlerinizi ikna etmeye çalışsanız da, önce açık konuşmanız gerekir. Sevdiklerinize oturmalarını isteyin, böylece arzunuzu onlarla iletişim kurabilirsiniz.

 • Sevdiklerinize önemli bir konuşma yapmak istediğinizi bildirin, yani “Seninle konuşmak istediğim önemli bir şey var. Birlikte oturabilir miyiz? “Bu, dikkatlerini yoğunlaştırmalarına ve ayrıca söyleyeceklerini ciddiye almaları gerektiğini söylemelerine yardımcı olur.
 • Konuşmanız için iyi bir zaman ve yer seçin. Sevdiklerinizin meşgul olmadığı ancak dikkatini çekebilecekleri bir an seçin. Örneğin, işten döndükten ve yerleştikten sonra, onlarla akşamları konuşabilirsiniz.
 • Ailenizin rahat bir anını seçin. Konuyu halka açık bir yerde açmaktan veya tartışmaktan kaçının.

aile terapisti

Bir aile danışmanı önermek

 

Sevdiklerinizle konuşmanın tam anlamıyla, aile danışmanlığını önermek, bu nedenle doğrudan ve söz sahibi olmak olduğunu söyleyin. Aynı zamanda, olası geri itme için hazır olun. Konuya nazikçe ve sabırlı yaklaşın ve kızgın veya savunmama girişiminde bulunmayın.

Sevdiklerinizin söylediklerini anlayamadığı için “Ben” ifadelerini kullanmayı düşünün; diğer bir deyişle “Bence aileye danışmanlık yardımcı olabilir” veya “Ben gerçekten sizinle kavga etmeyi durdurmanın bir yolunu bulmaya çalışacağım” biraz yardım etmenin benim için faydalı olacağını düşünüyorum. ” Bu ifade, duygularınızı ifade etmenize, ancak diğerlerine suçu atfeden dilden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 

Çözüm bulmaya odaklanın

 

Sevdiklerinizin, problemleri nasıl çözebileceklerine odaklanırsanız, aile danışmanlığı fikrine daha duyarlı olabilirsiniz. Pratik öğeyi vurgulayın. Tedaviyle birlikte, duygularınızı boşaltmanıza izin veren şansa değil, ilişkilerinizdeki ve iletişimdeki problemleri düzeltmeye nasıl öğretebileceğini öğreneceksiniz.

 • Örneğin, “Beni daha iyi anlayabilmeniz için danışmanlığa gitmek istiyorum” dan ziyade “danışmanlık almak istiyorum, böylece daha iyi birlikte çalışmayı öğrenebilir ve uzlaşma bulabilirim” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.
 • Aile terapisinin davranış ve aile rollerinde sorunlar gösterebileceğine, meselelerle nasıl çalışacağınızı öğretmenize dikkat edin. Aile terapisi aynı zamanda sevdiklerinize iletişim kurma, düşünce ve duygu ifade etme, sorunları birlikte çözme becerinizi geliştirmenize izin verebilir.

 

Alternatifleri hemen keşfedin

 

Sevdikleriniz nihai olarak bir seçeneğe sahiptir: danışmanlık için istekli olabilirler veya almayabilirler. İnsanlar korku ve güvensizlik sorunlarına terapinin işe yarayacağını söyleyebiliriz.  Aile danışmanlığına hala ve sevdiklerinize ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek başka alternatifler var.

 • Örneğin, ilişkinizin durumu hakkında konuşabileceğiniz haftalık bir aile toplantısı önermek. Ya da, sevdiklerinize duygularını dinleyerek her gün 10 dakika harcayacağınıza söz verin.
 • Kendi kendine yardım materyalini de deneyebilirsiniz.  Aşk Başlarken ve Evlilik Çalışma Yapımı için Yedi İlkeleri iletişim gibi şeyler keşfetmek ve ilişkilerde çatışma ve güç mücadeleleri ile uğraşmayı hedefler.
 • Unutmayın ki kendiniz de danışmanlık için  gerekli yerlere başvuruda bulunabilirsiniz. Her üye bir ailenin dinamik katkısı olur ve ilişkilerin kalitesi için bir takım durumlarda sorumludur. Sevdiklerinizin bulunmaması durumunda bile çok şey öğrenebilirsiniz.

aile danışmanlığı 2

Danışman Bulma

Ne tür bir programa ihtiyacınız olduğuna karar verin

 

Genel olarak aile terapisi, aile ilişkilerinde ortaya çıkan sorunlarla baş etmede yararlıdır. Bununla birlikte, farklı odak noktaları var. Aile terapistleri, ebeveynlere, örneğin davranan bir çocuğa baş etmelerinde yardımcı olabilir veya eşlerin kişiden kişiye iletişimini geliştirir. Senin için en iyi olanı, büyük oranda ihtiyaçlarınıza göre değişir.

 • Risk altındaki bir çocukla mı uğraşıyorsunuz? Davranış sorunlarını, suçluluğunu veya maddeyi kötüye kullanımını gösteren çocuklar ve ergenlere odaklanan aile terapileri bulunmaktadır.
 • Bir aile bireyinin grubu etkileyen bir uyuşturucu ya da alkol sorunu var mı? Bu başka bir odak noktası olabilir.
 • Ayrıca evliliklerde çalışan aile terapistleri ya da bir üyenin ciddi fiziksel veya zihinsel rahatsızlığı olduğunda ailelerin üstesinden gelmesine yardımcı oluyorlar.

 

Gerektiğine bir doktorla konuşun

 

Birinci görüşme doktorunuz sizi görmek istemekte ısrar ederse, bir terapiste sevk edebilir. Psikolog, psikiyatr, sosyal hizmet uzmanı veya hemşire gibi başka bir tıp uzmanına danışabilirsiniz. Size tavsiyelerde bulunabilir, isimler önerebilir ve bulunduğunuz bölgede birilerini bulmanıza yardımcı olmak için muktedir olmalıdırlar.

 • Potansiyel terapistler hakkında bol miktarda soru sorun. Mesela onun eğitimi ve kimlik bilgileri neler? Onların ruhsatları var mı ve aile psikoterapisinde uzmanlaşmış mı?
 • Yer, kullanılabilirlik ve format hakkında da bilgi isteyin. Her aile ne kadar danışmanlık oturumu yapıyor? Kaç oturum normaldir? Terapist acil durumlarda kullanılabilir mi?
 • Maliyet ve sigorta hakkında da bilgi edinin. Terapist oturum başına ne kadar ücret alır? Tam ücretlerin ödenmesini gerektiriyor mu? Sigorta sağlayıcınızdan ödeme kabul edecek mi?

 


İnternetten aile terapistliği ile ilgili gerekli aramaları yapın

 

Çevrimiçi aile terapistleri ve aile terapisi kaynakları için kontrol edin. Tüm aramalarınızı Google aracılığı ile yapabilirsiniz. Ülkedeki uygulayıcıları bulmak için özel araçlar içeren bir dizi terapi web sitesi bulunmaktadır.

 • Psikoloji, örneğin web sitesinde bir Terapi Grubu arama motoruna ev sahipliği yapıyor. Bulunduğunuz bölgede arama yapabilir ve daha sonra sonuçlarını daraltarak boşanma veya aile çatışması gibi konularda uzman bulabilirsiniz.
 • İkinci bir araç, yaşadığınız şehirde evlilik ve Aile Terapisi için uzman bulabilirsiniz. Yakınlardaki lisanslı Evlilik ve Aile Terapistleri listesini bulmak için bölgenizin adına göre arama yapın.

 

Yerel kuruluşlara soru sorabilirsiniz

 

Doktorunuz ve çevrimiçi kaynaklarınız dışında bölgenizdeki yerel sağlık kuruluşlarıyla da görüşebilirsiniz. Aile terapisi seansları sunup sunmamalarını görmek için hastaneler, zihinsel sağlık klinikleri, toplum merkezleri veya üniversite danışmanlığı hizmetleri gibi irtibat noktaları sizlere yardımcı olabilir. Bu danışmanlıklara ulaşabilmek için ya arayabilir, bizzat sorabilir ya da bir e-posta gönderebilirsiniz.

 • Örneğin, yerel hastanenizi arayıp ne tür aile danışmanlığı hizmetleri sağlayabileceğini sorun. Rhode Island Hastanesi gibi bazı yerler, çeşitli psikolojik meselelerde yardım için aile terapi kliniklerinde bulunur.
 • Çoğu üniversitenin öğrenci ve personel için kampüste aile terapisi de dahil olmak üzere danışmanlık hizmetleri vardır. Programlarını kullanıp kullanamayacağınızı görmek için size yakın bir üniversiteye başvurun.

 

Tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinin

 

Ayrıca potansiyel terapistinizin tedavide hangi yöntemleri kullanacağını bilmek isteyebilirsiniz.  Aile danışmanlığı, her biri kendi varsayımlarını ve hedeflerini içeren bir takım tekniklere başvurabilir. Yöntem, durumunuza veya terapistin tercihine bağlı olabilir.

 • Yapısal Aile Terapisi sizin için olup olmadığını sorun. Sorunların aile yapısının içinde olduğunu varsayar. Terapi, bireyler yerine gruptaki etkileşimler üzerine odaklanır. Fikir terapistin ailenin kökleşmiş etkileşim yollarını değiştirmesi içindir.
 • Kısa Stratejik Terapi hakkında da soru sorabilirsiniz. Bu danışma formunun kısa olması ve ailenin sistem olarak nasıl etkileşime geçtiğine dair tekrar etmeye çalışıyor. Terapist problemleri tespit etmeye çalışacak ve sonrasında üyelerin oturumların dışında yapılacak “görevler” ile değişim hedeflerini belirleyecektir.
 • Özellikle risk altındaki bir çocuğunuz varsa, Fonksiyonel Aile Terapisi’ni düşünün. Bireysel düzeyde davranış değişikliğine odaklanarak bu tür ailelerde sıklıkla bulunan olumsuzluğu azaltmaya çalışmaktadır. Bu, üyelerin ebeveynlik, iletişim ve problem çözme becerileri üzerinde çalışarak gerçekleşebilir.

 

Sorunlarınızın Çözülmesi

 

Katılmayı bekleyin

 

Çoğu kişi, aile danışmanlığının aynı odada tüm ailenin veya bir çiftin her iki üyesinin olduğunu düşünür.  Aile terapisi grup oturumlarında yapılabilir, ancak terapist ayrıca ailenin her üyesiyle bireysel olarak görüşmek de isteyebilir. Aslında, her üyenin işbirliği, danışmanın başarısının anahtarı olacaktır.

 • Bazı terapistler, oturumlarda bütün ailenin birlikte olmasını tercih etmektedirler. Daha sıklıkla, terapistle birlikte bazı gruplara veya daha küçük gruplara ek olarak bazı tam oturumların olmasını beklemelisiniz.
 • Oturumlar genellikle her biri yaklaşık 50 ila 60 dakika sürer. Aile terapisi kursları da genellikle oldukça kısadır ve 6 aydan uzun sürmez.

 

Birimin bir parçası olarak kendinizi görün

 

Aile danışmanlığının ardındaki temel fikirlerden biri, sizi ve sevdiklerinizi bir birim olarak görmektir. Aileler sadece tecrit edilmiş kişiler değil, sosyal grupların ve sistemlerin bir parçası olan insanlardan oluşur. Bir ailenin her üyesi, diğer üyelerin, babanın, annenin, kız kardeşin, kardeşin ve diğer akrabalarının davranışlarını etkiler.

 

 • Çocuğunuzla davranış problemleri için terapide bulunduğunuzu söyleyin. Bir terapist, çocuğun sorunlarını, ailenin bir üyesi olarak yaşadığı şeylere bağlamaya yardımcı olabilir.  Belki de tartışmalara kulak misafiri olduğu için bu şekilde davranmaktadır ve ailesi boşanmaktan korkmaktadır.
 • Bir aile terapisti davranışınızı ve grubun diğer üyeleriyle olan ilişkilerini değiştirmenizi isteyebilir. Örneğin, sizden sevdiklerinizle nasıl iletişim kurduğunuzu değiştirmenizi isteyebilir.

 

Kendiniz ve aileniz hakkında bilgi edinmeye hazır olun

 

Aile terapisi, sevdiklerinizle ve ailenin daha büyük birimlerindeki rollerinizle ilgili çok sayıda araştırmayı içermelidir. Aile danışma alımı, size nasıl etkileşim kurduğunuz, düşüncelerinizi ve duygularınızı ifade ettiğiniz ve çatışmaları çözmeniz veya yaratmanız hakkında çok şey öğretebilir.

 • Terapistin amaçlarından biri, sizin ve sevdiklerinizin nasıl etkileşime gireceğinizi, örneğin aile rolleri, kuralları ve davranış kalıpları neler olduğunu görmenize yardımcı olmaktır. Ardından, bu bilgiyle, sorunları daha etkili bir şekilde çözmenin yollarını bulmuş olursunuz.
 • Bir terapist ayrıca, ailenizin iyileştirilmesi gereken güçlü yönlerini ve alanlarını belirtebilir. Terapist sizi daha kolay ve açık şekilde iletişim kurmaya teşvik etmeye odaklanabilir.
 • Bilgiyle donatılmış olan aile terapisi, aile çatışması ile başa çıkmanın yollarını bulmanıza yardımcı olur ve ideal olarak sevdiklerinizle daha iyi bir anlayış kazanır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ